featured

TUSAŞ, süpersonik versiyona odaklanan bir ses altı drone geliştiriyor

Bir şirket yetkilisi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin ülkenin ilk yerli ses altı insansız hava aracını geliştirdiğini söyledi.

Ses altı bir drone Göksunkur veya Şimşek olarak adlandırılabilir. Türkçe “gok” kelimesi İngilizce’de “gökyüzü”, “simcek” ise “gök gürültüsü” anlamına gelir.

Konuyu gazetecilerle tartışmaya yetkili olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir TUSAŞ yetkilisi, şirketin gösterinin ilerleyen saatlerinde süpersonik bir versiyon geliştirmek istediğini söyledi.

Geliştirilmekte olan drone, maksimum Mach 0.7 hıza sahip olacak ve ilk uçuşunu Şubat 2023’te yapması bekleniyor.

50.000-60.000 fit irtifalarda ateş desteği ve istihbarat toplama görevlerini gerçekleştirmek için geliştiriliyor.

Yetkili, değerlendirilmekte olan bir fikrin gelecekteki sistemi entegre operasyonlarda kullanmak olduğunu söyledi. Aksunkar ile, TUSAŞ tarafından üretilen en büyük İHA. Aksunkur’un Türk ordusuna ilk teslimatı Ekim 2021’de gerçekleşti.

Aksunkur, uzun menzilli gözetleme, sinyal istihbaratı, deniz devriyesi ve muharebe görevleri gerçekleştirir. 24 metre (79 fit) kanat açıklığına ve 750 kilogram (1,653 pound) taşıma kapasitesine sahiptir. Devlet kontrolündeki füze üreticisi Roketson tarafından geliştirilen CIRIT füzesi ile donatıldı.

Bir TAI yetkilisine göre, Aksunkur bir gün şu anda geliştirilmekte olan drone’nun daha küçük bir versiyonunu tanıtabilir. (defensenews)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir