featured

Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı önceki yıla göre yüzde 91 arttı

China Today Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Cui Wei, “Devlet Başkanımız Şi Jinping ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan beş görüşmede ticari açığı kapatacak konular görüşüldü. Hızlı tren, altyapı, bankacılık, telekomünikasyon, liman işletmeciliği ve doğalgaz depolama alanlarında Çin’den Türkiye’ye önemli yatırımlar yapıldı. Şimdi de üçüncü aşama diyebileceğimiz sermaye girişlerinin olacağı döneme giriyoruz.” dedi.
İşte Cui Wei’nin açıklamaları
Akıcı Türkçe konuşan Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Cui Wei, farklı bir diplomat. Konsolosluğun Tarabya sırtlarında, Boğaz’a nazır konutunda gerçekleştirdiğimiz görüşmede kendisine yönelttiğiniz soruları açık yüreklilikle yanıtladı.
Türkiye’de daha fazla Çinli turisti görebilmemiz için sektör temsilcilerine önerileriniz var mı?
Vatandaşlarımızın bir ülkeye gitmesini engelleyebiliriz, ancak hiçbir ülkede turist sayısını emirle artıramayız. Kimsenin bir şey yapmamasına rağmen bu yılın ikinci yarısında Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı önceki yıla göre yüzde 91 arttı. Türklerin misafirperverliği, kültürü ve yemeği Çinlilerin ilgisini çekiyor. İstikrar ve güven ortamının tam anlamıyla sağlanması rakamlara olumlu yansıyacak. Türk dostlarımıza Çinli turiste kendi dillerinde hizmet verecek Çince rehber sayısını artırıp, bunlara Çince kültürünü yakından tanıma imkanı tanımalarını öneriyorum. Çinli turist gezerken sıcak su içip, Çin yemeği tatmak ister. Bu konuları da çözsünler. Ülkenize gelen turistin buradan memnun ayrılması için herkesin üstüne düşeni yapması gerekiyor. Bunlar yapılırsa, önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye milyonlarca Çinli turistin geleceğinden kimsenin şüphesi olmasın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir