featured

Türk Hava Yolları, 10 Yıl Aradan Sonra Trablus’a İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Türk Hava Yolları (THY), Libya’daki iç savaşın başladığı 2014 yılından bu yana durdurduğu uçuşlarına son vererek, 10 yıl aradan sonra başkent Trablus’a ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

THY’nin uçağı, başkent Trablus’taki Mitiga Uluslararası Havalimanı’na indikten sonra düzenlenen törene, Libya Ulaştırma Bakanı Muhammed eş-Şuhubi, Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz, Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek, Libya Sivil Havacılık Genel Müdürü Abdurrahman bin Yusuf ve THY Genel Müdürü Bilal Ekşi katıldı.

Törende konuşan Libya Ulaştırma Bakanı Muhammed eş-Şuhubi, Türk hükümetine THY’nin yeniden başlaması için gösterdiği çabalardan dolayı teşekkürlerini iletti. Şuhubi, “Uluslararası standartları taşıyan THY’nin bugünkü inişi, sivil havacılık alanında faaliyet gösteren tüm uluslararası kuruluşlar için bir teminat ve Libya’daki istikrarın bir göstergesidir.” dedi ve THY’nin uçuşlarının diğer uluslararası havayolu şirketlerini de teşvik edici bir adım olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Yılmaz ise iki ülke arasındaki ilişkilerin ulaştırma alanında da gelişmeye devam ettiğini belirterek, THY’nin yeniden seferlerine başlamasının tarihi bir dönüm noktası olduğunu ifade etti. Ayrıca, Yılmaz, ileriki dönemde THY’nin Bingazi ve Misrata’ya da uçuşlarının planlandığını ve bu gelişmenin Libya’nın uluslararası camiada desteklenmesinde önemli bir adım olduğunu aktardı.

Törende, Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek ve THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de birer konuşma yaparak, bu önemli adımın önemine vurgu yaptılar.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ GJyWsU3W0AANim4 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ GJyWsU4WgAA3y3i Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ GJyWsU5XkAAXAYQ Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ GJyWsU7XcAEClMf

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir