Rusya'da Havaalanlarına Yapılan Giriş Düzenlemesi Tartışmalara Yol Açıyor

Rusya’da Havaalanlarına Yapılan Giriş Düzenlemesi Tartışmalara Yol Açıyor

Uluslararası Havaalanları Birliği MAA, Rusya’nın önde gelen şehirlerindeki havaalanlarını kapsayan bir çağrıda bulunarak, yolcu karşılamak veya uğurlamak için gelenlerin havaalanlarına girişinin yasaklanmaması gerektiğini vurguladı.

Kommersant gazetesi, bu düzenlemenin 1 Eylül’de yürürlüğe gireceğini bildiriyor. Havaalanı yönetimleri, bu uygulamanın girişlerde kuyruklara neden olacağını ve bu durumun güvenlik riskleri doğurabileceğini belirtiyor.

Yönetimler, kötü niyetli kişilerin bilet alarak havaalanlarına gelebileceğine dikkat çekiyor ve kafe ve mağaza ziyaretçilerinin azalmasıyla havacılık dışı gelirlerin yüzde 20 ile 50’si arasında bir kayıp yaşanacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

Rus hükümetinin çıkardığı 1605 numaralı kararname, üçüncü seviye güvenlik uygulanan yerlerde 1 Eylül 2024’ten itibaren biletsiz kişilerin havaalanlarına girişini yasaklıyor. Kommersant’a göre, şu anda Moskova ve Petersburg’daki havalimanlarında üçüncü seviye güvenlik uygulanıyor.

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, bu uygulamanın geçici olduğunu belirtirken, havaalanı temsilcileri ise son bir yıldır neredeyse iki haftada bir devreye giren “üçüncü seviye güvenlik” rejiminin geçici olmadığına dikkat çekiyor.

Havaalanı yöneticileri, sadece Vnukovo havalimanından her yıl 4 binden fazla çocuk, yaşlı ve engellinin refakatçi olmadan uçtuğuna dikkat çekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir