Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne öğrenci almama cezası

Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne öğrenci almama cezası

YÖK, adı yolsuzluk iddialarına karışan Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne 2016’da öğrenci almama cezası verdi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ön bilgi amaçlı ‘2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu yayımladı. Kılavuzda Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’nin olmaması dikkat çekti. Bunun nedenin ise üniversiteye yönelik sahte diploma verilmesi dahil, tespit edilen mali suçlar ve usulsüzlükler üzerine Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) aldığı karar olduğu ortaya çıktı. Yolsuzluk iddialarıyla başlatılan ön inceleme ve soruşturma sonunda YÖK Yüksek Denetleme Kurulu, bu sene için üniversitenin yeni öğrenci alımını durdurdu. YÖK’ün öğrencilerin mağdur olmaması için böyle bir karar aldığı belirtildi.

KARARA TEPKİ

THK Genel Başkanı ve THK Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Kürşat Atılgan, karara tepki göstererek şunları söyledi: “Karar mevcut yönetimle ilgili değil. Önceki yönetim kurulu başkanı Osman Yıldırım ve Rektör Prof. Dr. Ünsal Ban dönemiyle ilgili basında çıkan haberler gerekçe gösterilerek böyle bir karar alındı. Bu karar haksız ve hukuksuzdur. Hukuki yola başvurduk. İnanıyorum ki, idare mahkemesi YÖK’ün kararını iptal edecek. Çünkü önceki yönetimin bu konuda yaptığı hataları mahkemeye taşıdık, suç duyurusunda bulunduk, bazılarına dava açtık. Bu nedenle verilen kararın haklı bir yanı yok.”

THK Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alim Işık da konuyla ilgili şöyle konuştu: “Yaklaşık iki yıl önce üst düzey yöneticiler, üniversitenin arazisini amacı dışında kullanıp sattıkları için YÖK böyle bir ceza vermiş. Bizimle bir ilgisi yok. Zaten gereğini yapmışız, mütevelli heyeti mahkemeye evrakları sunmuş, ‘Bu hırsızları yargılayın’ diye başvuruda bulunmuş. YÖK araştırmadan bu yolu tercih etmiş. Şu anda Ankara İdare Mahkemesi’nde, suçlular isim isim yargıya intikal ettirildiği için üniversiteye kesilen bu cezanın haksız ve hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle, yürütmeyi durdurma talebimiz var. Üniversitenin tüzel kişiliğine zarar verecek bir ceza olmaması lazım. Hırsızlar dışarıda geziyor. Cezayı biz çekiyoruz. Böyle bir uygulama nerede var?”

NELER YAŞANMIŞTI?

Ekim 2014’te THK eski Başkanı Osman Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 9 kişi, kurumda usulsüz işlemler yapıldığı iddiasıyla başlatılan operasyonda, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nce gözaltına alındı. Yürütülen soruşturmada, Osman Yıldırım ve oğlu Emre Yıldırım ile birlikte 5 kişi tutuklandı. Eylül 2015’te ise 41 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşmasında mahkeme Osman Yıldırım ve oğlunun tahliyesine karar verdi. Nisan 2016’da da THK Üniversitesi’nin eski rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban’ın görev başındayken
100 bin TL maaş aldığı ortaya çıkmıştı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Öğrenci Yakını
4 yıl önce

Öğrenci ailelerinden dünyanın parasını alacaksın,bu paraları iç edeceksin, teknisyenlerin maaşını ödemediğinden uçakların bakımı yapılamayacak ve bu uçaklar uçuştan kaldırılacak,yakıt parası ödemediğinden uçaklara koyacak yakıt bulamayacaksın ve doğal olarak uçuşlar yapılamayacak,buna rağmen öğrencilere ve ailelerine devamlı yalan söyleyerek onları devamlı oyalayacaksın,ondan sonra YÖK böyle bir karar aldığında,hiç sıkılmadan YÖK haksızlık yaptı diyeceksin.YÖK ne yapsın?Dua edin ki sizi temelli kapatmadı,hiç olmazsa şimdilik! .

THK
3 yıl önce

Birileri THK ve Üniversitesindeki çığlıkları da duymalı. Öğrenciler, hocalar, personel tarihinde hiç olmadığı kadar haksızlıklara uğramaktadır. Tehdit ve yıldırma politikaları ile koparılmaya çalışılan bağlar, öğrencilerin gelecekleriyle alay edilmesi, yoklarmış gibi görülmeleri, yöneticilerin keyfi uygulamaları, Başkanın ve altındaki yöneticilerin FETÖ ile olan ilişkileri, bunu gizlemek için var gücüyle çalışmaları, ucuz numaralar peşinde koşmaları, hükümet ve rejim düşmanlıkları, gidişat bu halde. Kimse müdahale etmiyor ve THK sessiz çığlıklar içinde yok oluşa doğru sürükleniyor. Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın Başbakanımızdan, Sayın Bakanımızdan biran önce bu konuya eğilmelerini istirham ediyoruz. Bu teşkilat bize Gazi Mustafa Kemal’in emanetidir. Devlet sahip çıkmalıdır, yönetimine el koymalıdır, biran önce hakettiği… Devamını oku »