Turist akınını geciktiren önemli detay!

Turist akınını geciktiren önemli detay!

Türkiye’ye Rusya’dan turist akınını geciktiren önemli detay…

Rusya’da Türkiye tur satışlarındaki yasanın kaldırılması ile Akdeniz sahillerine akın beklenirken, uzmanlar şu aşamada “aşırı iyimser” olunmaması gerektiğini savunuyor.
Bazı Rus uzmanlar, Putin’in açıklamasına rağmen, Türkiye’ye charter uçuş yasağının henüz resmen kaldırılmadığına dikkat çekiyor. Bu konuda önce hükümetin kararnamesi, sonra Rusya resmi sivil havacılık kurumunun yönetmeliği yayınlaması bekleniyor
Tur operatörleri derneklerinden Turpomoş direktörü Aleksandr Osalenko, İzvestiya’ya yaptığı açıklamada, geçen yıla kıyasla şu an Türkiye turlarının halen yüzde 40-50 daha pahalı olduğunu, bunun ana nedeninin henüz charter uçuşlarının başlamamış olmasından kaynaklandığını savundu.
Turizm sektörü Putin’in kararından son charter uçuşlarına izin verilmesi konusunda ek adımların atılmasını bekliyor.

Turizm analistleri, Rusya sivil havacılık kurumu Rosavitsia’nın uçuş izinleri vermek için ayda bir kez toplandığını, bunun genelde her ayın üçüncü haftasında olduğunu vurguluyor.

Bu durumda izinlerin temmuz sonuna kalması ihtimali var.

İzin çıktıktan sonra da şirketlerin charter uçuşu bulma mücadelesi başlayacak. Charter sayısının talebe göre şekilleneceği belirtiliyor.

Turizm sektörü analistlerinden Roman Gusarov, “Sezon neredeyse sona geliyor. İnsanlar temmuz ve ağustos için turları genelde satın aldılar. Türkiye’ye gitmek için satın alınan turların iadesi zor” dedi.

Bir başka analist Aleksandr Osaulenko da, “Türkiye pazarı sezon zirvesine ulaşmışken açılıyor. Operatörler planlarını yapmış durumda. Çoğuı turist seçimini zaten yaptı” diye konuştu. Aynı uzman bu yıl Türkiye’ye turların genelde tarifeli seferlerle pazarlanacağını, bu yüzden fiyatlard düşüş beklenmeyeceğini savundu.

Uzmanlar diğer yandan Türkiye’nin güvenlik sorununun da Rus turistler için hala “soru işareti” yarattığını belirtiyor.

Öte yandan Sputnik’in haberine göre, Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, charter seferler başladıktan sonra Türkiye’yi yüksek sezonda en fazla 300 bin Rus turistin ziyaret edeceğini belirtti.

Lomidze, “ATOR analiz dairesinin ön değerlendirmelere göre, charter uçuşlar açıldıktan sonra, 1 Ağustos-15 Ekim tarihleri arasında Rusya’dan Türkiye’ye en fazla 300 bin turist gidebilecek. Ekimin ikinci yarısından itibaren organize turistler bu ülkeye gitmiyor” dedi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, krizin çözülmesiyle bu yıl 750 bin Rus turist gelebileceği öngörüsünde bulunmuştu.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.