featured

TRUMP, F-35 PROGRAMINI HEDEF ALDI PROGRAMA TÜRKİYE DE DAHİL

ABD Başkanı seçilen Trump, Lockheed Martin’in F-35 savaş uçağı programının maliyetini eleştirdi. Şirketin New York Borsasında işlem gören hisseleri, Trump’un eleştirilerinin ardından yüzde 5’in üstünde değer kaybetti.
ABD Başkanı seçilen Donald Trump, Lockheed Martin’in F-35 savaş uçağı programının maliyetini eleştirdi. Şirketin New York Borsasında işlem gören hisseleri, Trump’un eleştirilerinin ardından yüzde 5’in üstünde değer kaybetti.

Trump, Sabah saatlerinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “F-35 Programı ve maliyeti kontrolden çıkmış. 20 Ocak’tan sonra yapılan askeri ve diğer alımlarda milyarlarca dolartasarruf edilebilir ve edilecek.” ifadelerini kullandı.
Lockheed Martin ise bu paylaşımın ardından yaptığı yazılı açıklamada, F-35 projesinin maliyetini yüzde 60 azaltmak için çabaladıklarına vurgu yaparak, maliyetin 2019-2020 yıllarında 85 milyon dolara gerileyeceğini bildirdi.
Dünyanın varlık bakımından en büyük savunma şirketi olan Lockheed Martin’in hisseleri, Trump’ın bu paylaşımının ardından yüzde 5,3 değer kaybederek hisse başına yaklaşık 245 dolara geriledi.
Trump’ın hedef aldığı ilk savunma şirketi değil
Lockheed Martin, Trump’ın son dönemde hedef aldığı ilk savunma şirketi değil. Trump hafta da Amerikan uçak üreticisi Boeing’in ürettiği Air Force One 747’inin maliyetini eleştirmişti.
Maliyetin yaklaşık 4 milyar dolara ulaştığını iddia eden Trump, “Boeing’in çok para kazanmasını isteriz ama o kadar çok değil.” diyerek, Air Force One siparişinin iptal edilmesini istemişti.
F-35 Programına Türkiye de dahil
ABD’nin hava savaşları konusunda çığır açacağı düşünülen F-35 Programında toplamda 12 farklı ülke yer alıyor.
Düşük görünürlük kabiliyeti, gelişmiş aviyonikler, üstün performanslı motor, ağ merkezli muharebe mimarisi gibi özellikleri nedeniyle beşinci nesil savaş uçağı olarak tanımlanan F-35’lerin geliştirilmesine ve üretimine katkıda bulunan 12 ülkeyi ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Güney Kore, İtalya, Danimarka, Hollanda, Japonya, Norveç, İsrail ve Türkiye oluşturuyor.
Türkiye’nin ilk siparişinde talep ettiği 14 adet F-35 savaş uçağının bir kısmının teslimatına 2018 yılında başlanması bekleniyor.
İsrail ilk parti F35 savaş uçaklarını teslim aldı 
İsrail,  ABD’den satın aldığı 50 Adir F35 tipi savaş uçağından ilk ikisini teslim aldı –  ABD Savunma Bakanı Carter, İsrailli meslektaşı Liberman ile bir araya geldi
fft16_mf8159385
İsrail’in ABD’den satın aldığı 50  Adir F35 tipi savaş  uçağından ilk ikisini teslim aldığı bildirildi.İsrail Ordusundan yapılan  yazılı açıklamada, hava muhalefeti nedeniyle birkaç saat gecikmeli olarak  İsrail’e ulaşan Adir F35 tipi iki savaş uçağının Necef Çölü’ndeki Navatim Hava  Üssü’ne iniş yaptığı bildirildi.
Savaş jetlerini teslim almak için üstte düzenlenen törene İsrail  Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Avigdor  Liberman ve Genekurmay Başkanı Gadi Eizenkot’un   yanı sıra ABD Savunma Bakanı  Ashton Carter’ın da katıldığı belirtilen açıklamada, Adir F35 jetlerinin  “dünyanın en gelişmiş savunma ve saldırı savaş uçakları arasında yer aldığı”  bilgisine yer verildi.
İsrail Genelkurmay Başkanı Eizenkot, teslim alınan F35’lerin 2017  yılında kullanılmaya başlayacağını söyledi. İsrail resmi radyosunun haberinde de  Adir F35 uçağının tanesinin İsrail’e 100 milyon dolara mal olduğu ifade edildi.
Daha önce ABD’den 33 F35 tipi savaş uçağı siparişi veren İsrail, geçen  ay 17 yeni siparişle envanterine katacağı F35’lerin sayısını 50’ye yükseltmişti.
“Hayalet uçak” olarak adlandırılan F35 jetleri, yakıt ikmaline gerek  kalmadan uzun süre havada kalabilme ve güçlü radar sistemi gibi özellikleriyle  biliniyor.
Carter ve Liberman bir araya geldi
Öte yandan, savaş jetlerinin teslim törenine katılmak için İsrail’e  gelen ABD Savunma Bakanı Carter’ın, törenden önce İsrailli mevkidaşı Liberman ile  Tel Aviv’de bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi.
Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, iki bakanın ülkeleri  arasındaki “derin ve güçlü” ilişkileri ele aldıkları belirtilen görüşmede,  “Ortadoğu’daki riskleri değerlendirerek DEAŞ’a karşı son dönemde yürütülen askeri  operasyonlarla ilgili ortak bakış açılarını paylaştıkları” ifade edildi.(milliyet)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir