featured

THY’NİN ZARARI AZALDI. BORAJET NEREDEN KOŞACAK?

Bilirsiniz, havacılık ve turizm sektörü birbirinin içine geçmiş iki sektörden oluşuyor.  Çünkü günümüzde turizm havacılık sektörü ile direkt ilişkili. Deniz ve karayolları ile ülkemize gelen turist sayısı, havayolları ile gelenlerin çok gerisinde kalıyor.
Bu nedenle turizm ve havacılığı bir kefeye koyabilmemiz mümkün.  Bu kefe ise direkt Türkiye’nin yabancı ülkelerle olan ilişkilerine bağlı. Türkiye’miz öksürse turizm ve havacılığımız direk yatağa düşecek kadar etkilenir. Kısaca, Türkiye’nin durumu ile turizm ve havacılığımızı birlikte değerlendirmek gerekiyor.
Bildiğiniz üzere,Türkiye’miz uzun zamandır terör ile boğuşuyor. Bu duruma nasıl gelindiği, yanlışlar ve doğrular nelerdir benim konum değil. (İyi kide değil.) 
Benim konum, mevcut durumun sektörleri nasıl etkilediğidir.  Her zaman havacılık kırılgan bir sektördür derim. Aslında turizm ve havacılık kırılgan bir sektördür demem gerekiyor. Çünkü biri varsa diğeri var. Bir yok veya yaralı ise diğeri de aynı durumda…  
Türkiye’mizde yaşananlara baktığımızda, bugün için tablo çok iç acıçı değil. Bu tablo içinde turizmden ve havacılıktan bir şeyler beklemek hayalcilik olur. Bu nedenle bugün için 2017 ye turizm ve ticari  havacılığımız açısından maalesef iyi bakamıyorum.  Bugün için tablo iç açıcı değil dememin sebebi, ağızdan çıkan bir kelimenin veya bir cümlenin bile çok büyük etki yarattığı bir Türkiye’de yaşadığımızdandır.
Bu nedenle yarını görebilmek için yarını beklemek gerekiyor. Her zaman söylediğim gibi umar ve dilerim ki bu kritik süreç Türkiye’mizin menfaatine sonuçlanır. Yoksa işimiz gerçekten çok zor. Unutmamak gerekir ki,hepimiz bu ülkede yaşıyoruz ve gidecek başka yerimiz yok. En azından benim yok.
THY’nin gidişatı ile ilgili bir çok yazım mevcut. THY ile ilgili yazıları en çok Airlinehaber de okuyorsunuzdur.
Çünkü THY sektörün lokomotifi ve en çok istihdam sağlayanı. Bu nedenle eleştiri okları hep THY’nin üstünde dolaşıyor. Buda son derece normal. Bu aralar, THY ufak tefek hesaplar peşinde koşuyor. Çalışanların aldıkları ücretlerden tasarruf yerine çok daha önemli giderlerden tasarruf etmelerini yaza yaza biz bile bıktık. THY yönetimin bir özelliği daha var. Bu özellik, kendilerine yeni fikirlerle yardımcı olmak isteyenlere kulak asmamaları. THY nede olsa kendi malları değil. Kendi malları olsa her fikre anında atlarlardı.
Sizi temin ederim ki, bir başka şirkette,bir işçi kalkıp patrona efendim şirket hakkında düşüncelerim var dediğinde,o patron anında kulak kesilir ve merak eder. Bunlar merak bile etmiyorlar iyi mi… Neyse Nisan ayı geliyor. THY genel kurulunda rahat rahat konuşurum. İnanın ki,İlker Beyimizin güzel sohbetini özledim.
Yazım koptu gidiyor yine…Hemen toparlıyayım.  
Amerika seçimlerini Trump’ın kazanmasından sonra dolar diğer para birimlerine karşı değer kazandı. THY bilançosunu dolar üzerinden tuttuğu için,doların diğer para birimlerine göre değer kazanması, ilk 9 aydaki finansal zararı,yani kur farkından kaynaklanan zararı bitirdi. THY’nin kur farkından,tamı tamına 558 Milyon dolar zararı vardı. yatsın, kalksın Trump’a dua etsinler. 
Ancak net faaliyet zararı sanırım daha derinleşecek. Bildiğiniz gibi THY bir çok uçağını çeşitli meydanlarda yatırarak operasyondaki uçak sayısını azalttı. Bu sebepten ötürü her ne kadar gelirlerinde azalma olacaksa da giderlerinde de olacağını unutmamak gerekiyor. 
İlk 9 aylık verileri incelediğimizde zaten gelirler azalırken giderler de bir artış söz konusu idi.
Bu sebepten operasyonel anlamda zarar etmekteydi. Yapmış olduğu hamlelerden sonra operasyonel olarak çok bir değişim olacağını düşünmüyorum. Yüzdesel olarak giderlerdeki bu artış ve gelirlerdeki azalışı orantılarsak yıl sonu tahminimi revize etmem gerekiyor. Bu nedenle yeni tahminim THY’nin vergi öncesi 450-500 milyon dolar arasında zarar açıklayacağı şeklinde . Ancak bazı bilemediklerimi de hesaba katmak lazım.  şirket satışı, sabit kıymet satışı vb yaptıysa ve bunlardan kar elde ettiyse zararını biraz daha azaltabilir. THY en geç 13.03.2017 tarihine kadar bilançosunu Borsa İstanbul’a bildirmek zorunda. Bakalım ne çıkacak? Ak mı,kara mı birlikte görüp, değerlendireceğiz.
Şimdide gelelim Borajet’e…
Borajetin SBK holding tarafından satın alınması hele ki medyada geçtiği değer üzerinden alımı söz konusu ise bu satış, havacılık adına çok ilginç bir gelişme olarak adlandırılabilir. Uçaklarını leasing kiralama sistemi ile alan BoraJet’ e verildiği iddia edilen 250 Milyon dolar bana çok uçuk bir rakam geldi.
Bir şirketi alırken sadece uçakların ve alt yapısındaki yatırımlarına göre değil asıl mevcut slot haklarına göre değerlendirilir ve karı var mı yok mu bakılır? BoraJet’in değerli bir slotu olmadığı gibi zararda olan bir şirket. Kısaca mal varlığı olmayan bir şirkete 250 Milyon dolar(!) Size inandırıcı geldi mi?  Bugün o boyutta bir şirketi,kuruluş aşamasındaki giderler olarak 20 Milyon dolara kurar ve üstüne de 10 Milyon dolar işletme sermayesi koyarak 30 Milyon dolara mal edebilirsiniz.
Bu satın alım ile ne hedeflendi, iş planı ne olacak, aynı uçak tipi ile mi devam edilecek, bölgesel uçuşlar mı yapacak, kadrosuna yeni isimler eklenecek mi, bu isimler kim olacak hepsi şimdilik muamma. Kulağımıza gelen dedikodular tabi ki var ama teyit etmeden yazmayacağım için şimdilik sadece ilginç bir ismin ortalıkta dolaştığını söyleyebilirim.
O isim yönetimde olursa, bana iyi bir malzeme çıkacak demektir.
Kulağıma gelen bu isim şayet doğru ise bu isim kendi ekibini oluşturmak isteyecektir. Bu durumda da yine şahsi kanaatim olarak başarılı olacağını düşünmüyorum.
Hatırlarsınız, geçen hafta BoraJet çalışanlarından gelen bir mektup yayınlamıştım. İnanın ki ben bile şaşırdım. Ne kadar çok sorunlu olan varmış?  Bu yazıyı yeni patron belki görmemiştir diye link vererek mail aracılığı ile kendisine yolladım. Umarım yeni patron öncelikle bu çalışanların sorunlarına eğilir,haklarını verir ve sonra uçmaya başlar.
HAVAYOLLARIMIZDAN KISA KISA…
Sektördeki şirketlerin hali ortada. Sektörün THY’den sonra ki en büyük oyuncusu Pegasus ise 2 uçağını Wet lease olarak Flynas’a verdi. Pegasus’un yeni sipariş uçaklarının gelişlerinde aksaklık veya erteleme söz konusu değil. Görülen o ki, teslim aldıkları yeni uçaklar aynen gelmeye devam ediyor. Şu ana kadar ertelenen uçağı yok. Böylede devam edeceğini sanıyorum. 2017 de ise, gerek iç hatlar gerekse dış hatlarda büyüme planları yapacaklardır diye düşünüyorum. Daha doğrusu büyümek zorundalar.
Atlas Global ile Onur Air in ise ne yaptıkları belli değil. Kriz her iki şirketi bayağı etkilemiş görünüyor. AFA-Atlas Global arasındaki ilişki zaten malum. Al gülüm ver gülüm misali geçinip gidiyorlar. Tabii ki bir çok mağdur bıraka bıraka…
SunExpress ise en şanslılardan biri. Çok darbe yiyeceğini düşünmüyorum. İyi gidiyorlar. 
Onur Air için fazla söze gerek bile yok. Durum ortada. Krizin etkilemediği tek şirket.Çünkü kriz,Onur Air in göbek adı.
Diğer şirketlerimiz, zaten tarifeli sefer yapmıyorlar. Bu sene yine gelen turist olursa taşımaya devam edeceklerdir. Charter şirketlerimizden krizden en az etkileneceğini düşündüğüm şirketin Corendon olacağını düşünüyorum.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

23 Yorum

 1. 7 sene önce

  Sefa başkan;mexica peso su bile kurtarmaz bu durumu…geçmiş olsun.

  Cevapla
 2. 7 sene önce

  Hocam 558 mn dolar kur farkı zararının. Asıl azaldıgının dusunuldugunu anlayamadım. Dolar her para birimi karsısında değer kazandı, sadece TL karsısında değil. Sadece TL karsısında değer kazanması durumunu/ ihtimalini düşünerek mi zarar azaldı dediniz?

  Cevapla
  • Yazar 7 sene önce

   Sevgili kardeşim anlatmaya çalışayım. thy nin ucak finansmanndan dolayı döviz borcu var. (japon yeni,euro,isviçre frangı) THY bilançosunu dolar olarak tutmakta. dolar değer kazanınca,daha az doları euro ya döndürerek ödeyecek. Bunu da thy nin kendi sitesinde yayınlamış olduğu finansal raporlarda görebilirsiniz.

   Cevapla
 3. 7 sene önce

  Sefa bey , yazılarınızı genelde beğenirim ve doğru bulurum. Ancak Türkiye’ye Turist gelmeyeceği belli olan bir yılda , gelirini tamamen Türkiye’ye gelecek Turistten elde eden Charter firması Corendon’un neden menfi etkilenmeyeceğini izah ederseniz çok sevinirm.

  Cevapla
  • Yazar 7 sene önce

   Yorumunuzu yeni görebildim kusura bakmayın. Corendon un aynı zamanda kendine ait tur operatörü var ve en çok wetlease yapan firmalardan biri. Bunu bir avantaj olarak görerek böyle düşünmüştüm

   Cevapla
 4. 7 sene önce

  Sefa abi, tknin 2016 yili raporlari ne zaman yayinlanir ki

  Cevapla
 5. Sefa abi tekniğe bir alım olucak mı uzun süredir beklemedeyiz bir bilginiz var mı? Teşekkürler

  Cevapla
 6. 7 sene önce

  Belirtmek isteriz ki bizim derdimiz gerçek kişilerle ilgili diğildir. Hâlihazırda teknikte devam eden problemlerin ifşa edilmesi bize fayda sağlamadığı ortadadır. Bizim sorunumuz hukuksal haklarımızdan bizi mahrum bırakan yönetim kuruluyladır. Bu problem de şahsi diğildir. Alacaklarımız ödendiği takdirde Borajet yoluna, biz yolumuza..

  Cevapla
 7. 7 sene önce

  İşten cıkarılmış bi personelim. Burda ve diğer haberinizdeki gerçek kişilere eleştiri yapan yorumlar bizim üzerimize yıkıldı. Sanki mevcut çalışanlar cok mutluymuş gibi.. şirketteki sevgili abilerimiz kendi içindeki dost(!) larını araştırmalı bence

  Cevapla
 8. 7 sene önce

  Operasyona 65 km uzakta mail manager lık işine soyunmuş, tek tedirginliği maaşlarına zeval gelmemesi olan ve başka hiçbişeyle dertlenmeyen, yeri geldiğinide intikam ruhuyla acaba bi ucak daha ground edebilir miyim diye iş yapan yönetici kadrosu da bu değişimden nasibini almalı. Sezgin başkanı zorlu bi maraton beklemekte

  Cevapla
 9. 7 sene önce

  Patron operasyona başlamış galiba. Fişleme kültürünün sektördeki temsilcilerinden Fatih bey ve zahide hanım için de son yaklaşıyo galiba

  Cevapla
 10. 7 sene önce

  Kabin Hizmetleri Baskani Seda Okumusun gorevine son verilmesi cok dogru bir karar olmus. Iyi yanlari da vardi mutlaka, ancak son zamanlarda eski calisanlarini hor gorup, 20 yasindaki tecrubesiz kabin memurlarina itibar ederek cok insana haksizlik etmistir. Bu vesileyle mobing defteri de kapanmis oldu. Belli ki Sezgin Bey iyi bir arastirma yapmis. Insanlarin hakkini yiyen herkesin eninde sonunda yasayacagi durum budur. Ilahi adalet et yada gec devreye giriyor. Insallah ekip planlamadaki nilgun hanim da en kisa zamanda gonderilir. Kendisi kabinden gelmis biri olarak, kabin gorevlilerine dusmanlik yapmakta, dinlenme surelerine dikkat etmemekte, gordugu yerde selam vermeyip kafasini cevirmekte, insanlara kotu davranmakta. Sahsi sebeplerden dolayi zaman zaman yatiya gitmek yerine istanbuldan ucmayi talep edenleri ay boyunca yatiya gondermeke, yati isteyen insanlari da tam tersi istanbuldan ucurmakta. Insaniyet namina bir ozellik tasimamakta. Bu sirket bu tarz insanlardan arindirilmali.

  Cevapla
 11. 7 sene önce

  Sefa’cım her zaman ki gibi döktürmüşsün.Ama etekteki taşlar bazen diş gibi dökülmez.Yinede iyiki varsın.Unutma! hoca bildiğini okur, öğrencilerde ona uyar.

  Cevapla
 12. 7 sene önce

  Öncelikle umarım tüm şirketler büyümeye devam ederler ve kar ederler fakat borajet gibi arkalarında mağdur bırakarak değil.Belli ki bu satış işi önceden belliydi ve paketi hazırlayıp süslediler ondan sonra yeni sahibine sundular.Şimdi asıl mesele önceki yönetim gibi mağdur insanlar oluşturmaya devam mı edecekler yoksa arkadaki mağdurların haklarını verip güzel işlere mi imza atacaklar?Bunu gerçekten merak ediyorum!

  Cevapla
 13. 7 sene önce

  Borajet meselesini takibiniz, habercilik mevzuunda parmakla gösterilicek olaydır. Bu olayı görmezden gelip, gazetecilik yapıcaz derken salyaları akan genc arkadaslar okuyup ilham almalı

  Cevapla
 14. 7 sene önce

  Değerli ağabeyim; Sektörü herkesten iyi tanıdığınız biliniyor çalışma hayatınızın sektörde geçmiş olması sizin için bir ayrıcalık. Çalışanların hakları konu edildiğinde içtenlikle savaş veriyorsunuz bu yapınızı sendikal faaliyetler içinde görmek isteriz. İsteriz diyoruz çünkü biz bir grubuz. Sadece thy değil tüm şirket çalışanları sizi destekler . Grup olarak sizi ziyaret etmek istiyoruz.

  Cevapla
 15. 7 sene önce

  Teşekkür ederiz yine bizden bahsetmişsiniz gerçekten çok mağduruz. Şirketi alan borçlarını ödeyecektir sanırım. Lütfen üstüne gidin bu konunun

  Cevapla
 16. 7 sene önce

  Borajet in yönetimine kim gelecek dersiniz . Patronu havacılığın H sinden anlamazki . Malzemem olur dediğiniz kişi gerçekten girer mi bu işe

  Cevapla
 17. 7 sene önce

  Güzel değerlendirme. Yapıcı eleştiriler var. Borajet konusu herkes için soru işareti bakalım ne olacak. Bu işin altından ne çıkacak merakla bekliyoruz

  Cevapla
 18. 7 sene önce

  Sefa bey Bilal bey ı iş konusunda çok iyi tanırım kulak ardı huyu hiç yoktur birde özelliği öneri sistemini THY de çalışma hayatına sokan insandır ve hiç te aksatmadan takip eder

  Cevapla