THY’NİN İPTAL UÇUŞLAR ZARARI 100 MİLYON TL !

THY’NİN İPTAL UÇUŞLAR ZARARI 100 MİLYON TL !

Kar sınavını geçemeyen THY’nin iptal edilen uçuşlardan zararı 100 milyon TL’yi buldu.

Terör nedeniyle zor günler geçiren THY’yi bu kez de karakış vurdu. İstanbul’da etkili olan kar yağışı Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında uçuş trafiğini felç etti. Atatürk Havalimanı’nda yolcular uzun kuyruklarda işlem yaptırmak için saatlerce beklerken biniş bankolarında dahi uyuyan yolcu manzaraları eksik olmadı. Özellikle İzmir ve İstanbul seferlerindeki aksamalar yolcuları çileden çıkardı. Yolcular mahsur kaldı. Bilet gişelerinde kuyruklar uzadı, call centerlar kapandı, kimse çağrı merkezlerine ulaşamadı.

Habertürk’ün haberine göre, havayolu şirketlerinin çok sayıda seferi iptal olurken bundan en çok etkilenen, en çok uçuşu bulunan yine THY oldu. THY ve özel havayolu şirketleri kar esareti nedeniyle maddi kayba uğradı. Son olarak dün gece 24.00’e kadar tüm seferlerin iptal edildiğini açıklayan THY’nin birçok uçağı başka meydanlara inmek zorunda kaldı. Kalkış için apronda saatlerce bekleyen ve havada tur atan uçakların da yakıt maliyetleri arttı. THY’nin 4 Ocak’tan itibaren 4 günde 989 seferi iptal oldu. Dün bu sayı bin 400’ü buldu. Bugün de 121 seferin iptal edildiği açıklandı.

ŞUBAT 2015’TE İPTAL 1.200’Ü BULMUŞTU

THY 4 gün süresince uçamayan 15 bin yolcuyu da otellerde konaklattı. Bunun dışında 40 bin kişiye de kumanya dağıttı. THY’nin kar esareti zararı resmi olarak açıklanmazken 4 günlük zararın bugün 3.92 TL’yi geçen Euro’ya göre 100 milyon TL’yi buldu. 2015 yılı şubat ayında yine kar yağışı nedeniyle 4 günde bin 200 seferi iptal olan THY’nin o dönem başkanı olan Hamdi Topçu, kardan dolayı zararın 25 milyon Euro (O günkü kura göre 70 milyon TL) olduğunu açıklamıştı.

THY VE AHL İPTALDE AVRUPA’DA BİRİNCİ

ABD merkezli uçakların iniş-kalkış saatlerini veren Flightstats’ın verilerine göre son 30 günlük verilere göre THY’nin 2 bin 379 seferi iptal edildi ve 4 bin 396 seferi de gecikmeli yapıldı. Listede THY ve Atatürk Havalimanı (AHL) iptallerde birinci sırada gösterildi.

Flightstats verilerinde Atatürk Havalimanı’nda iptal olan sefer sayısının gelişlerde bin 349, gidişlerde bin 339 olduğuna yer verildi.

7 OCAK’TA UÇUŞ SAYISI DİBE VURDU

4 OCAK: 1063
5 OCAK: 1057
6 OCAK: 841
7 OCAK: 128
8 OCAK: 558

* (Atatürk Havalimanı, iç ve dış hat toplam uçuş sayıları)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Karisik isler
3 yıl önce

15bin yolcu için konaklama saglanmasi cok iyimser olarak verilmis sanki. 4 gunde, gunluk ortalama 100 sefer yapilmamistir. Nereye gitti bu iptallerin yolcuları.