THY’den kazayla ilgili açıklama

THY’den kazayla ilgili açıklama

Asiana Havayolları uçağının Atatürk Havalimanı’nda THY uçağına çarpmasının ardından konuya ilişkin açıklama yapan Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, “Her iki havayolunun yolcularında herhangi bir yaralanma söz konusu olmamıştır, uçaklarda maddi hasar meydana gelmiştir” dedi.

Bugün saat 18.00 sıralarında Asiana Havayolları’na ait yolcu uçağının kanadı, Atatürk Havalimanı’nda Türk Hava Yollarına ait TC-JMM kuyruk tescilli Airbus A321 tipi uçağının kuyruğuna çarpmış, olayda THY uçağının kuyruk bölümünde hasar meydana gelmişti. Olayın ardından Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya hesabı Twitter’dan yazılı açıklama yaptı.

“YOLCULARDA HERHANGİ BİR YARALANMA SÖZ KONUSU OLMAMIŞTIR”

Yaptığı paylaşımla kazaya ilişkin bilgi veren Yahya Üstün, “Güney Koreli havayolu şirketi Asiana Airlines’ın OZ551 sefer sayısı ile İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yapan Airbus A330-300 tipi uçağı, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ndeki 218 numaralı köprüde bulunan Türk Hava Yollarının İstanbul- Ercan Havalimanı seferinden dönen TC-JMM kuyruk tescilli Airbus A321 tipi uçağımızın kuyruğuna çarpmıştır. Çarpma sonucu, her iki havayolunun yolcularında herhangi bir yaralanma söz konusu olmamıştır, uçaklarda maddi hasar meydana gelmiştir” açıklamasında bulundu.

Geri

Yapılan Yorum Sayısı (2)

 1. Misafir   - Tarih: 13 Mayıs 2018 - Saat 21:23   - Cevap Yazın

  Emniyet kemeri ikaz ışığı sönmeden yerlerinizden kalkmayınız! Biri aceleci yolculara bunu anlatsa.

  2

  0
 2. Erhan İNANÇ   - Tarih: 13 Mayıs 2018 - Saat 23:49   - Cevap Yazın

  THY Basın Müşavirliğinin açıklaması ile kaza anını gösteren video arasında bazı çelişkiler görülüyor. THY uçağı park yerine tam girmeden durmuş. Neden? Seferden gelmiş, park yerine mi girecek yoksa sefere gitmek için park yerinden ayrılıyor mu? Önünde bir push-back aracı yok. Motorları çalışıyor mu? Çalışıyorsa gövde altı ve üstü beacon ışıklarının çaktığı görülmüyor. Air Asiana park yerine mi gidiyor yoksa kalkış için mi taxi yapıyor? Pilotları taxi yolunda THY uçağının park yerine tam girmediği için kuyruğunun (A330’un kanat genişliğini Air Asiana pilotunun bilmesi gerekir) taxi yolunu kapattığını neden fark etmiyor ve oldukça hızlı taxi yapıyor? THY uçağının burun tekeri tahminen aldığı darbe ile 4-5 metre kadar sola kayıyor. Yer kontrol (kule) THY uçağının taxi yolunu kapattığını görüp Air Asiana uçağına neden taxi izni vermiş? Yoksa Air Asiana izin almadan mı taxi yapıyor? Pilotları alkol veya uyuşturucu etkisinde olabilir mi? gibi soruların cevabı bulunmalı. Her iki uçakta da tamir edilebilir ama oldukça ağır hasar olduğu görülüyor. Sigorta primlerine zam gelecek gibi duruyor. Her iki şirkete de bu kazayı yaralı-ölü olmadan atlatıldığı için, geçmiş olsun.

  2

  0