THY’DE İCRA ŞOKU!

THY’DE İCRA ŞOKU!

Airlinehaber sitemizi ve çalışanlar ile ilgili haber ve yorumları yakından takip edenlerin bildiği üzere, 2013 yılında iş akdi feshedilen  bir emekli THY Başmüfettişinin kazandığı pas bilet davasını haber yapmış, ( https://www.airlinehaber.com/bakalim-thy-ne-cevap-verecek/ ) hukuki süreci olumsuz etkilememek için de davayı kazanan personelin ismini açıklamamıştık.

Görevinin son yıllarında THY Başmüfettişliğinden haksız yere alınarak uzman yapılan ve 4 yıl sonra verimsizlik gerekçesiyle, 2012 yılı sonunda iş akdi feshedilen personel davayı kazanmış olmasına rağmen işe geri alınmamasının yanı sıra,THY’nin performans düşüklüğü veya verimsizlik adı altında işten çıkarttığı çalışanlarına vermediği pas bilet hakkını,tabii ki bu eski çalışanına da vermemişti.

Başmüfettiş bu hakkının iadesi için de dava açmış ve çok uzun süren dava süreci, geçtiğimiz günlerde personel lehine sonuçlanmış ve mahkeme, “… Davacının işe iade kararına rağmen, işe başlatılmamış olması nedeniyle mahrum bırakıldığı özlük hakları açısından, emekli olmak suretiyle işten ayrılan personel ile aynı koşullarda yararlandırılması gerektiğinin tespitine…” karar vermişti.

 Kendisinden şifahen edindiğimiz bilgiye göre, emekli personel, noter kanalıyla THY’ye tebligat göndermiş, mahkeme kararını uygulaması için  THY’ye bir aylık süre tanımıştı. Airlinehaber olarak bizde ilgili haberimizde THY’nin yüce yargının verdiği bu kesin ve emsal niteliğindeki karara karşı çıkması düşünülemeyeceği için, “Bakalım THY’nin cevabı ne olacak?” diye sormuştuk.

Bu karar emsal niteliğinde olup, verimsizlik (performans düşüklüğü) altında işten çıkartılan mağdurların hepsi dava açacağı için, böyle yoğun bir dava trafiğine girmek istemeyen THY’nin,  belki de bu güne kadar yaptığı yanlıştan dönerek, personelin pas bilet haklarını şantaj ve pazarlık konusu yapmaktan vazgeçeceğini düşündüğümüzü belirtmiştik. Aradan geçen süre, çok iyimser bir yorum yapmış olduğumuzu bize gösterdi.

Çünkü, verilen süre doldu ve aldığımız duyuma göre, THY noter vasıtasıyla yapılan talebe ne olumlu ne de olumsuz cevap vermiş. Kısaca,mahkeme kararı görmezden gelinmiş!

Kendisiyle şifahen görüştüğümüz Emekli Başmüfettişten, verilen sürenin dolduğunu, mahkeme kararını tanıyarak, emekli kimlik kartını ve pas bilet haklarını vermesi için THY’yi icraya verdiğini,THY avukatlarının yapılan icra takibine itiraz ettiklerini, bu nedenle, görevli İcra İflas Mahkemesinde dava açtığını, Ayrıca mahkeme kararını uygulamayarak suç işleyen THY yönetimi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağını öğrendik. Airlinehaber olarak, her zamanki gibi gelişmeleri yakından takip edip, önümüzdeki hafta bu konuda daha detaylı bir haber yapmaya çalışacağız.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

50 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
THY GK -BİLAL YILDIZ
2 yıl önce

Arkadaşlar sizlere söz verdiğim üzere bu yıl da THY 2017 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısında söz alarak, bizlere yapılan pas bilet ve THY Emekli Kartı haksızlığını THY’nin tepe yöneticileri önünde dile getirdim. Son iki yıldır, THY Genel Kurulunda söz alarak emekli personele yapılan bu haksızlığı, dile getirdiğimi ve düzeltilmesi için THY yönetimini aklı selime davet ettiğimi, ama bu güne kadar duyarsız ve basmakalıp cevaplarla konunun geçiştirildiğini; Geçtiğimiz günlerde bu haksızlığın bir mahkeme kararıyla da tespit edildiğini ve işten haksız sebeplerle atılıp da iade davasını kazandığı halde işe geri başlatılmayan bir Başmüfettişin açtığı dava neticesinde, Emekli kimlik kartının ve pas bilet… Devamını oku »

ümitsiz arkadaş!
2 yıl önce

Ne yapalım sence?
Haksızlığa boyun mu eğelim ?
Mücadele etmekten vaz mı geçelim ?
Yaptıkları yanlarına kar mı kalsın?
İyiler de zalimler kadar cesur olmalıdır.

hilal boztuna
2 yıl önce

Merak etme sen. THY kıdemi 15 yıl dan az olana pas bilet verilmez şeklinde bir maddeye ne dersin ?

GAKKOŞ.cvp
2 yıl önce

THY teftiş Kurulu ile ilgili çok isabetli sorular sormuşsun arkadaşım. Şimdi gördüm. Seneye bu soruları da sorarız.

Mobbinge.cvp
2 yıl önce

Evet arkadaşım. Ben THY üst yönetiminden 9 kişi ve THY tüzel kişiliğine dava açtım ve kazandım. 100. 000 TL talep ettim. Mahkeme 10. 000 TL ye hükmetti. Paramı mahkeme ve vekalet masrafları dahil 14.000 TL olarak ödediler.

Ilkerimmmmmm
2 yıl önce

Hepiniz sadece kuklasınız unutma
Keser döner sap döner gün gelir hesap döner …

...
2 yıl önce

Sefa abi boyacı köşe yazarı istiyoruz.

Dingile bak
2 yıl önce

Sisi’yi de severim, seni de. İkiniz de aynı yolun yolcususunuz dansöz.

Berlin'de hakimler var
2 yıl önce

Bakalım Ankara’da da hakimler var mı acaba. Bi 15 yıldır falan kayıptılar ama du bakalım.

Hukuk
2 yıl önce

Bence THY hukuk müşavirliği işlem yapmayı unuttu:) Görülmemiş şey değil yani, şirketin genelinde bir çiftlik havası esiyor ne de olsa…