BAKALIM THY NE CEVAP VERECEK?

BAKALIM THY NE CEVAP VERECEK?

Bilindiği üzere THY’nin ilginç ve bir o kadar da haksız bir uygulaması var.

THY’ye yıllarca sadakatle hizmet eden çalışanları bekleyen en büyük tehlike,hiç bir makul neden gösterilmeksizin VERİMSİZLİK adı altında işten çıkartılmalarıdır. Bu yanlış ve yakışıksız uygulama yeni değil. Bir zamanların,THY Yönetim kurulu başkanı Candan Karlıtekin zamanında başlayan bir uygulamadır. Tabii ki bu uygulamayı aynen diğerleri de hak-hukuk kriterlerine uyar mı,uyamaz mı demeden aynen uygulamışlardır.

İşin komik yani, verimsizlik suçlaması ile baş başa kalanların çoğunun ellerinde,zamanında THY tarafından verilmiş teşekkür ve başarı belgeleri olması…

Bakın bu süreç nasıl işliyor?

THY verimsiz suçlamasını yapmadan önce,gözden çıkardığı kişiye emekli olur musun diye soruyor ve emekli olmaz isen, ben seni işten çıkarttığımda pas bilet uygulamasından faydalanamazsın diyerek aba altından sopa gösteriyor.

Çalışan kişi, “hayır neden emekli olayım” dediğinde, VERİMSİZLİK adı altında bir yalan suçlama hazırlayarak, çalışanın tüm tazminatlarını vermenin yanı sıra pas bilet uygulamasından faydalanmasını men ederek kapıya koyuyor. Bir nevi pas bilet pazarlık aracı olarak kullanılıyor.  Kısaca; Ya para, Ya pas bilet hakkı deniyor.

Halbuki bu çalışanlar pas bilet ile ilgili sene tahdidini çoktan doldurmuş kişiler. Bu uygulama ile işten çıkartılanlara THY Emekli Personel Kimlik Kartı bile verilmiyor. 

Mahkemeler ise verimsiz suçlamasını gördüğünde, ilgili suçlamanın bahane olduğunu anladıklarından fazla uzatmaksızın işe iadeye hükmediyor ve çalışan kişi işe başvurduğunda,THY yine işe başlatmayarak,4 ile 8 maaş civarında bir kez daha tazminat ödeyerek işlemi tamamlıyor.

Böylece,  her biri şirkete 25-30 yıl hizmeti olan bu personelin emekliliklerinde kullanacakları pas bilet hakları da verilmemiş  olduğundan,yüzlerce belki binlerce eski personel mahkeme koridorlarında,kazanılmış ve haksızca pazarlık aracı olarak kullandırılmış hakkını arıyor.

Görevinin son yıllarında THY Başmüfettişliğinden haksız yere alınarak uzman yapılan ve daha sonra benzer şekilde verimsizlik gerekçesiyle 2013 yılında iş akdi feshedilen  ismi bizde saklı eski bir THY Başmüfettişi, hem manevi tazminat davası ve hem de pas bilet hakkının tespiti ile özlük hakları yönünden emekli olan personel ile aynı haklara sahip olduğunun tespiti için THY AO aleyhine iki ayrı dava açmıştı. Davalardan biri manevi tazminat diğeri ise tespit davasıydı.

Dava sürecinde mahkeme bu iki ayrı davayı birleştirmiş ; davacının manevi tazminat talebini reddetmiş, ama emekli özlük haklarının tespiti ile pas bilet hakkının iade edilmesi kararına varıyor.

Mahkeme vermiş olduğu kararda  “….Davacının işe iade kararına rağmen, işe başlatılmamış olması nedeniyle mahrum bırakıldığı özlük hakları açısından, emekli olmak suretiyle işten ayrılan personel ile aynı koşullarda yararlandırılması gerektiğinin tespiti…İsteniyor. Mahkeme haklı mı? Bence %1000 haklı. 

Neredeyse, 6 yıl süren uzun yargılama süreci geçtiğimiz günlerde sonuçlandı ve YARGITAY, ilk mahkeme kararını onadı.

Kendisinde şifahen edindiğimiz bilgiye göre, manevi tazminat yönünden kaybeden ama pas bilet hakkı başta olmak üzere, emekli özlük hakları yönünden davayı kazanan emekli Başmüfettiş sadece pas bilet hakkını alabilmeyi yeterli bulmuyor ve bu sefer mahkemenin kabul etmediği, manevi tazminat konusunu Anayasa Mahkemesine götürüyor.

Yargıtay kararları kesindir. THY’den pas bilet talep edilebilmesi için önce emekli kimlik kartı gerekiyor. Bu nedenle ilgili mağdur çalışan, noter kanalı ile THY’ye tebligat yolluyor ve THY’ye bir aylık süre tanıyor.

THY’nin yüce yargının verdiği bu kararı tanımaması düşünülemez.

Mağdur THY çalışanı,Emekli Kimlik Kartı ve pas bilet konusundaki talebini ise yaklaşık 20 gün önce noter kanalıyla  THY ye sunmuş ve bir aylık süre tanımış.  .

Bu kesin ve emsal niteliğindeki mahkeme kararına rağmen bakalım THY’nin cevabı ne olacak?

Bu karar emsal niteliğinde olup, verimsizlik kisvesi altında işten çıkartılan mağdurların hepsi dava açacak. Böyle yoğun bir dava trafiğine girmemek için, THY belki de kendisi bu yanlıştan dönecek ve pazarlık yapabilmek için kullandığı pas biletleri hakkı olana vermek zorunda kalacak.

************

Çalışanların pas bilet sorunu ise hala devam ediyor. THY’nin 2017 yılında yaptığı genel kurulda söz alarak anlattığım pas biletlerle ilgili sorunun çözümünde bir gelişme var mı yok mu henüz duyamadım. Burada çalışanların çoğunun isteği, seyahatlerinde yer yok diye  kontuarlardan geri döneceklerine, rezervasyon hakkının tanınmasıdır. THY eskiden bu sorunu çözmüş ve pas bilet uygulamalarında bilet fiyatının %10 u kadar ücret ödendiğinde rezervasyon hakkı tanımıştı. THY çalışanı gideceği yer için ister önceden rezervasyon yaptırarak seyahatini garantiye alır, isterse hiç para ödemeden kontuar da bekleyerek uçağa binmeye çalışır. THY çalışanına bu tercih hakkı verilmeli.

Bu seçeneği sunduğum genel kurulda, İlker Aycı bana dönüp, mutlaka ilgileneceğim. Sizin sunduğunuz bu sistemle parada kazanabilmemiz mümkün tarzında konuşmuştu. Bu söze tüm genel kurula katılan hissedarlar ve THY yönetimi şahit olmuştu. Koskoca THY yönetim kurulu başkanı yalan söylediyse o onun kalitesini gösterir benim değil. 

Hadi İlker Bey, ilgilenin ve rezervasyon yaptırtan pas bilet sahiplerinden para kazanın. İlker Bey’in sözünü aynen yazdım. İlker Bey,günü kurtarmaya yönelik öylesine atıp tuttuysa onu bilemem. Çünkü ben,karşımdakini kendim gibi görüp muhatap olur ve verilen sözün namus kadar değerli olduğunu bilirim. 

Sevgili Aycı; THY Ailesi bireylerinin sizlerden bir isteği daha var. Aile bireylerini kategorize etmemeniz. THY’nin yanı sıra %100 THY’nin olan ve sözde iştirak dediklerinizi ayrı muameleye tabi tutmamanız. Pas biletlerde sen THY’lisin,sen Teknik A.Ş’lisin diye sıralama yapılması çok ayıp. Uçakta 5 tane boş yer var ve buraya pas biletli yolcu alacaksanız, kontuardaki arkadaş sicillerine bakarak ilk beş kişiyi uçağa alır. İşte bu sisteme kimse itiraz edemez. Buna yanlış diyen birileri çıkarsa, lütfen kendilerini tanıtan bilgilerle yorum atsınlar ve tüm okurların gözü önünde tartışalım.

Her zaman havacılık sektöründe çalışanların ve mağdurların sesi olan Airlinehaber olarak, yukarıda sunduğumuz, üç ayrı konuyu takip edeceğiz ve gelişmeleri okuyucularımızla aynen paylaşacağız.

Geri

54
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Eski bir THY'Cİ

Verimsizlik gibi saçma,sapan ve mantıksız nedenlerle keyfi olarak binlerce insanı yıllardır işten atıp,ekmekleriye oynayacaksın ve üzerine bu da yetmezmiş gibi THY için yıllarca fedakar bir şekilde gece,gündüz,her koşulda hizmet eden,işsiz bıraktığın zavallı memurun son çare olarak işe iade davası açacak ve sonucunda kazanacak ama onunla dalga geçer gibi zorla,haksız bir şekilde el koyduğun pass bilet hakkını buna rağmen geri vememekte inat edeceksin.Ayıptır,günahtır verin bu emektar THY’cilerin hakkını artık.Yanlış hesap Bağdat’tan döner derler.THY yönetimi kazanılmış bu hakları yıllardır vermemekte ısrar etmekten vazgeçer ve yıllardır yaptığı yanlıştan döner diye düşünüyorum çünkü şirkete ek herhangi bir maliyet getirmiyor bu pass bilet olayı ve… Devamını oku »

gurcan erbas

bende 1993 te 17 yıllık ıken yılımı doldurdugum ıcın ızındeyken cıkısım verıldı ne kımlık ne pas bılet sadece thy emeklısı dıyor en son calısma bakanlıgına yazdım ben nerden emeklı oldum dım ıye yazı elımde thy emeklısıymısım …zaten emeklılıgım doldugu ıcın 25 yıl 4 ay sesımı cıkarmadım ama nerenın emeklısıyım nasıl emeklıyım bende anlamadım..bılen varsa soylesın 1977 ıle 1993 yılları sıcıl 10071

Adalet

Eninde sonunda THY Türk adaletine uyacaktır. Ayrımcılık yanlıştır.

Anonim

belli oldumu pass haklari yonetim ne cevap vermis sefa bey takip edemiliyormuyuz

karşı taraf

sefa başkan şu paas işine bir el at artık lütfen

Adalet ağır aksak yürür ama hak yerini bulur.

Ortada bir sürü mağduriyetler yaşandığı sür manşet medyada her gün alanen ortaya konmuş iken, bu siyasi dönem içinde torpil ile işe başlamış, yine torpil ile jet hızıyla yükselerek kaymaklı koltukları kapmış bazı insanların, burada liyakat ile bu şirkete ömrünü vermiş insanları sanki bu insanlar adi bir suçtan işten atılmış suçlularmış gibi saygısızca eleştirerek, sanki bu şirket babalarının malı imiş gibi davranarak acımasızca yorumlar yapmalarını, hüküm vermelerini ibret ve üzüntü ile okuyorum. Arkadaşlar sizlerde bizler gibi çalışan değilmisiniz? Vatandaşın vergileri ve bizler gibi liyakat yıllarını vermiş insanların emekleri yükselmiş bir şirket değilmidir THY. Sizler ananınızın kucağında oturduğunuz yıllar olan 1990 lı… Devamını oku »

Sinirli

THY AO dan AS ye geçişte tüm Haklarımız sakli kalmak üzere gecisimiz yapılmıştı ancak pas bilet sıralamasındaki hakkımız elimizden alındı. Göz göre göre

Aman dikkat

Milleti kandırmayın.Bu tespit davası. THY buna uymak zorunda değil. Uygulanması için yeni dava açmak gerekir. Onu da kazandınız diyelim. Bu sefer de işe iade davasını kazananların uçağa binme sırasını en sona atar, bir de ambargo koyar, Bodrum’a ancak Ocak-Şubat aylarında gidersiniz. Söylemek istediğim şu, hemen sevinmeyin THY ne yapar yapar bu işi engeller.

Aviation

sende şeyine kına yakarsın. Kesin yandaş yöneticisindir.

Bilal YILDIZ

Bozguncu arkadaş, bu antika yorumu kim adına ve ne maksatla yaptığını az çok tahmin edebiliyoruz ama yine de akıllarda bir istihfam olmasın diye sana cevap vereyim. İşçi haklarıyla ilgili bütün davalar aslında tespit davasıdır. Aynı zamanda bu davalar bir hukuki ilişkinin ya da hakkın varlığını tespit eden eda davalarıdır. Mahkeme açıkça davacının hakkını tespit etmiş ve davalı THY nin bu hakkı tanıması konusunda hüküm ihdas etmiştir Yeni bir davaya gerek yok.

Avukat

Milleti kandırma sahte avukat. Bekle gör.

Zavallı husumete.cvp

Sen mensubu olduğun zihniyetin düşmanca niyetini burada ortaya koyuyorsun. Allahtan THY yönetimi senin kadar zavallı değil

Fesat yoruma cvp

Uçağa binme sırasında işe iade davasını kazananları en sona koyar! Diye yorum yapan arkadaş, seni tebrik ediyorum. Bir insan bu kadar zavallı ve fesat düşünebilir. Bu zırva yorumu yapmak için çok mu düşündün? IATA regulasyonlarında bunun madde numarası nedir? Onu da yaz bari.

Al sana fesat

IATA regülasyonunu bırak TK GOM’a bak. Orada görürsün.

GOM

Çocuğum TK GOM u ben yazdım. Orada, şe iadeden dönenler bilmem kaçıncı sırada uçağa biner diye bir madde yok. Niye yalan yazıyorsun ?

Birazcık Enpati Aman Dikkat Arkadaşım

Arkadaşım hakikaten çok kötü niyetli bir insan olduğunuz, yorumunuzdaki zehir zemberek sözcüklerden alanen görünüyor zaten. Anladığım kadarı ile şahsınız Ortaklık bünyesinde çalışan, bu konudaki işleyişi çok iyi bilen, yine bu siyasi dönemde işe başlamış, yerini baki gören zavallı bir insan olduğunuz aşikar. Arkadaşım önümüzdeki bir yıl içerisinde genel seçimler var. Oldu ki seni o makama oturtan siyasi irade seçimi kaybetti ve başka bir siyasi irade gelip, seni o makamdan verimsizlik gerekçesi ile kapı dışarı etti. Yorumundaki gibi yaparlarsa bu hakkı sende kullanamayacaksın. Buradan sakın şu çıkarımı yapmayasın. Ben bu dönemdeki birçok gibi torpil ile işe başlayan adamlardan da değilim. Bu… Devamını oku »

Ayşa

Kayınpeder Kayınvalide
pass biletden yararlanıyormu?

Yok ARTIK

Tabiki işten çıkarılan personelin tüm hakları elinden alınır. Bu açık ve nettir.

Yoksun Artık Arkadaş

Gerçekten Yok artık Arkadaş. Arkadaşım İşten çıkarılma şekli yukarıdaki Metin’de açık şekilde anlatılmış. Bu işten çıkarılma şekli hukuksal anlamda hiç bir dayanağı olmayan siyasi irade tarafından o makama getirilmiş kişilerin, insanları kafalarına göre sınıflandırarak keyfe keder işten çıkarma uygulamasıdır. Bu gün belki bana yarın sana. İş hukukuna bile uymayan işten çıkarma şekli bu. Sanıyorum sende yandaşsın. İnşallah güvendiğin dağlara karlar yağar aynı sıkıntıları sende yaşarsın. İthal saman ve ithal inekten elde edilen hormonlu Ayranları içe içe iyiden iyiye saçmalamışsın.