featured

THY YÖNETİMİNE AÇIK MEKTUP- FAZIL BEY ÖZÜR DİLEMELİ- THY SENDİKA AŞ Mİ KURUYOR- HAKSIZ YERE ATILANLAR MUTLAKA GERİ DÖNMELİ

Değerli okurlarım;
Şimdi arkanıza iyice yaslanın elinize çayınızı veya kahvenizi alarak yavaş yavaş yazının tümünü okumaya ve satır aralarında yatan taşlamalara dikkat edin. Bende THY /Teknik A.Ş nin içinden gelme birisi olduğumdan,yaşanmışları hissederek görüşlerimi ifade etme şansını buluyorum.  Tabii ki,son günlerde yaşananlara kayıtsız kalmam söz konusu olamaz dı. Bu yazımdaki tezim kolay anlaşılsın diye geçmişte yaşananlara da atıfta bulunuyorum.  İşten atılmaların başladığı gün  alelacele kaleme aldığım (  https://www.airlinehaber.com/at-ahira-kadar-kovalanir-thydeki-isveren-ve-calisanlar-arasindaki-iletisim-eksikligi/)yazımın bir devamı niteliğindedir. Bu haftaki yazımda THY yönetimi var.
Sayın Yönetim;
Bakın Sayın yönetim diyorum. Çünkü siz Türkiye’nin en büyük markası olan THY’yi temsil ediyorsunuz. Bir şekilde THY’de yönetici olabilmeyi başarmış kişilersiniz. Siyasilerin elini üstünden hiç ayırmadığı, dünya çapında bir şirkete sınavsız giriş yapabilmeyi becermiş insanlarsınız. Şüphesiz, sizleri dışlamak için bu satırları yazmıyorum. Çünkü sadece siz değil, tüm kamu veya kamu iktisadi teşekkül şirketlerinde bu sistem geçerli.
Sakın ola ki THY özel şirket demeyin. Çünkü THY’nin özel şirket statüsüne neden ve nasıl geçtiğini size tekrar tekrar anlatacak değilim. Bu konuyu benden daha iyi biliyorsunuz.  İşinize geldiğinde devlet, işinize gelmediğinde özel şirketim diyebilen şirket oldunuz. Eliniz çok rahatladı. Kısaca, devlet şirketi ayrıcalığını, özel şirket adı altında sürdürebiliyorsunuz. Ne Mutlu Sizlere…
Çalışanlar açısından baktığımda fark eden bir durum yok. Kamu şirketi de olsa aynı, özel şirkette olsa aynı. Emeğini ve bilgisini kiralayan kişiler için yönetimin nasıl şekillendiği ve kimin,kimin adamı olduğu sorgulanmaz.Çalışanlar sadece işine yoğunlaşır ve maaş gününü bekler. Onun için işi ve evine götüreceği ekmek önemlidir.
İşveren kadrosunun hangi kriterler eşliğinde göreve geldiğini bilemeyen çalışanlar, kendilerini işverene karşı savunacak sendikasını bile seçmekten ve eleştirmekten aciz bırakılıyor. İşveren vekillerinin nasıl göreve geldiği ,çalışan kesimi nasıl ilgilendirmiyorsa, çalışanların oyları ile göreve getirilen sendika  yönetimi ile çalışanlar arasındaki tartışma da sizleri ilgilendirmemelidir. 
SAYIN İŞVEREN VEKİLLERİ;
Özçelik İş sendikasının THY Teknik’e nasıl giriş yaptığını biliyorsunuz. Bay Hamdi, zorlama yöntemleriyle bu geçişi neden yaptırdı dersiniz? Bu konuda birçok senaryo üretebilmek mümkün. Belki de siyasi telkinlerle o hak etmediği makama gelinmiş ve yine siyasi telkinlerle Özçelik İş’in Teknik AŞ’nin yetkili sendikası olmasında etken olunmuştur (detay bilgi çok. Siz Sayın yönetim bu gelişmelerin nedenlerinin hepsini bildiğinizden, tereciye tere satmaya çalışmayacağım)  
Kısaca Teknik A.Ş sizlere havacılık dışında faaliyet yapan sıradan bir  fabrikaymış gibi teslim edildi. 
İlker Aycı önderliğinde göreve geldiğinizde, kucağınızda bölüp parçalanmış bir şirket buldunuz. Havacılığın olmazsa olmazı olan “UÇAK-TEKNİSYEN-PİLOT” üçgeninin bir bacağı, uzmanlık konusu  başka olan ve havacılıkla uzaktan yakından alakası olmayan  yeni iş kolundaki sendikaya teslim edildiğinde, üçgen bozuldu ve uçuş işletme ile teknisyenler arasına duvar örülmüş oldu.
Kimse unutmasın ki, yolcuların ve uçuş ekiplerinin, hatta siz yönetim kadrosunun uçuş güvenliği uçak teknisyenine emanettir.
Neden mi?
Pilot arkadaşımız uçağa bakım yapamaz, bakım sırasında göremez. Ancak bineceği uçağı körükte görür, walkaround check yapar ve uçar. Çünkü onun işi bakımlı ve sorun çıkarmayacak bir uçakla yolcularını ve kendini sağ salim gideceği yere götürmektir.
Sayın Yönetim; Siz işte bu bacağa istemeden de olsa zarar veriyorsunuz. Teknik A.Ş de hangi yönetici uçağı teknisyenden daha iyi tanır ve hangi yönetici “bu uçak uçuşa elverişlidir” diye imza atmaya yetkilidir?  Hiçbirisi…
Başhekimin pratisyen doktor olduğu bir hastanede uzman doktorların çalışması gibi bir durum söz konusu. 
Kusura bakmayın ama öğrenmeniz gereken bazı önemli hususlara dikkatinizi çekmek zorundayım.Aksi takdirde kendimi affedemem.
Bu işler kanun olarak kabul edilen kurallara bağlıdır. Hem SHGM ve hem de EASA kuralları (Yönetmelikler, Talimatlar) onların tepesinde sürekli Demokles’in kılıcı gibi sallanır. Yani uçak bakım işleri, yöneticilerin emirleri ile değil, bu kurallara bağlı kalınarak özenle yapılmak zorunda.
Bunları ve Uçak Bakım Teknisyeni Lisansının (AML) ne olduğunu bilmeyen birisinin Teknikte asla yönetici olmaması gerekir. Ancak bu konuları THY üst yönetimi bilmeyebilir. 
Bu teknisyenlerin çoğu 4 senelik üniversite mezunu olup ingilizce bilmekte. Kayseri veya Kocaeli üniversitelerinin uçak bakım mezunları. Bir defa Kayseri iki defa da  kocaeli üniversitesinde uçak bakımı ile ilgili sunumlar yaptım. O okullardan mezun bir çok kişi beni tanır ama ben onları çalışırken hiç göremedim. Kısaca bu gençleri sakın ola ki sıradan işçi olarak görmeyin. Mühendislerden hiç aşağı kalır yanları olmadığı gibi birde lisans ayrıcalıkları var.
Yönetici olmaya niyeti olanlar önce aylarca sürecek bu kuralların eğitimini almalıdır. Zamanında bir THY pilotunun “teknisyene olan güvenimi anlamanız için abartarak söylüyorum ki, “Bir kanadı olmayan bir uçağın Tech Log’unda lisanslı teknisyenin “uçabilir” imzasını görünce ben o uçağı alır ve uçururum dediğini dün gibi hatırlıyorum.
Hemen aaa, ooo demeyin, elbette kanadı olmayan, NO-GO uçağı ne bir teknisyen sefere verir, ne de bir pilot uçurmaya kalkar.  Zira, Part-66 lisansı ve yetki “ver” demekle alınmıyor.  Pilotun söylediği abartı örnek, tekniğe yönelik güveni anlatabilmek için pilot tarafından kullanılmıştı     
30 yıllık meslek hayatımda sizlerin  “atın gitsin” dediği arkadaşlarla beraber çalıştım. Onların haleti ruhiye sini çok iyi bilirim. Bizim zamanımızdaki eski uçakların havadan dönme sayısına baktıktan sonra bir de günümüzün en modern uçaklarının havadan arıza nedenli geri döndüğü sayıya bakın.
Ayrıca uçak havadan neden döner diye tüm olasılıkları düşünün. Yine anlayamadıysanız size bu konuda brifing verebilirim.  O iş tulumlu, yağlı, paslı dolaşan uçak teknisyenlerini sakın ola ki hafife almayın, bunun bedelini sadece siz değil, şirket ve ülkemiz olarak birlikte öderiz.
ŞİMDİ DE GELELİM SENDİKAL FAALİYETE…
Teknik A.Ş çalışanlarının özgür iradeleri ile sendika seçme hakkı vardır.  Dünyanın her yerinde sendikal faaliyetler sürdürülür. Bizim ülkemizdeki sendika-işveren ilişkileri, devamlı güncellenen yasalarımızla yıpratılmış ve tabela sendikalarına teslim edilmiştir. Bizim ülkemizde çalışanların grev hakkı bile yokken, Avrupa ve Amerika’daki havayollarında günlük ve hatta saatlik grevler yapılmakta olduğunu biliyorsunuzdur.
Bu yabancı ülkelerin,çalışanların ikide bir kazan kaldırmasına neden müsaade ettiğini bir düşünün bakalım. 
Siz, bırakın eylem yapmak, iş yavaşlatmak, grev yapmak gibi çalışanların başvurabileceği yöntemleri yasaklatmış olmanın yanı sıra, kendi sendikaları ile mücadelelerinde bile, sınırlarınızı aşıyor, taraf tutuyorsunuz. 
Tekrar hatırlatayım SİZ İŞVERENİ TEMSİL EDİYORSUNUZ,SENDİKA İSE ÇALIŞANLARI…
Maaşını, mesaisini, yolluğunu, aracını, binasını, çalıştığı ortamı, sendikasına sunan çalışanlardır. Yani sendikaların patronları onların üyeleridir. Bu ikilinin arasında zaman zaman anlaşmazlık çıkabilir. Nede olsa patron-işçi ilişkisi diyebiliriz. Üye, sendikasına aidatını kendini temsil etmesi için veriyor. Kendisinin iyi temsil edilmediğini gören çalışan, mutlaka bir şekilde tepkisini ona koyacaktır. 
Siz Sayın yöneticiler; Bu gerçekleri bilmenize rağmen neden taraf oluyorsunuz. Beklentiniz nedir? İşverene yönelik hiçbir eylem veya kötü söz söylenmemesine rağmen neden bu ARACI KURUM tarzı çalışan sendika yönetimini destekliyorsunuzBu sizin mücadeleniz değil ki…
Üye olmak kadar istifa etmekte yasalarımızda var. Kimseyi zorla üye yapamaz veya üye olanı da üyelikten düşüremezsiniz.
Günümüzdeki sendikacılığı görüyorsunuz. Çalışanların değil işverenin sendikası gibi faaliyet gösteriyorlar. Madem onlar işveren sendikası gibi çalışıyorlar, o zaman çalışanlardan alınan aidatları da ödemeliler.
Şimdi diyeceksiniz ki; Olur mu Sefa Bey;  Bakın üyeleri ile sendika yönetimin arası açıldığında görevimiz olmasa da, yasalar müsaade etmese de, kendimizi riske atıyor ve sendikayı savunuyoruz. Sendikayı rahatsız edenlerin işten atılmalarını sağlıyoruz diyorsanız inanın ki, günümüzün gerçeklerini haykırdığınız için sizleri kutlarım. En azından doğruları söylemiş olursunuz.
Şimdi aman Sefa Bey sen kutlasan ne olur ki? Bizi bu mevkilere getirenler kutlasın ki daha iyi yerlere gelebilelim diye düşünüyorsanız. Allah sizi bildiği gibi yapsın…
Veya içinizden; saçmalamayın Sefa bey biz sendika tarafından yönetilmiyoruz diyorsanız işte orda durun der ve çalışanlarla sendikanın arasındaki sürtüşmeye neden müdahil oluyorsunuz derim. Her durumda sizi susturabilirim. 
BAKIN SİZE YAŞANMIŞ BİR ÖRNEK DAHA VEREYİM
Atilay Ayçin in başkanı olduğu HAVA-İŞ sendikası ile UTED yönetimi, istediğimiz haklar TİS taslağına girmedi diye birbirimize girmiştik.   Ben UTED başkanı olarak HAVA-İŞ e çalışanlar sizin de üyeniz bizim de… Gelin onların arasında birlikte tartışalım diyerek hodri meydan çekmiştik.
Hava-İş bu hodri meydanı gördü ve hangara tam yönetim kadrosu ile geldi. Ben ise sadece yanımda yönetim kurulu üyemiz Cahit Yurtseven olarak onları odamıza buyur ettik. Her sorunu tartıştık. Bizim ne istediğimiz ve onların ne yapmak istedikleri hepsi masaya döküldü. Bağırdık, çağırdık ve sonunda toplantı bitti. Çalışanlar neyin ne olduğuna bizzat şahit oldu.
Hangarda yüzlerce kişi bir odaya tıkılmış vaziyette tartışma yapılırken işveren ne yaptı? Hiç… İnanın ki önemsemediler bile... Çünkü kendileri ile ilgili bir konu yoktu.
Sonuçta üyeler de konuştu ve nerede yanlış yapıldığı anlaşıldı ve o toplu iş sözleşmesinde bizim sorunumuz halledildi.
THY işvereni o zamanda vardı.  Neden karışmadılar?  Çünkü yasalara inanırlardı. Hiç unutmam uçak bakım başkanımız, şimdi ismini hatırlayamadım, bana demişti ki, “Ne oldu Sefa Bey aile kavganız bitti mi?” İşte bu Aile kavramı sizin işin içinde olmamanız gerektiğini ne kadarda güzel özetliyor değil mi? Onlarda yönetici idi sizlerde…
Haklıydı o tartışma bir aile kavgasıydı. Sendikadan istifa etmek o zaman da konuşuldu. İnanın ki işverenin hiç umurunda değildi. Şimdi ne oldu da işveren araya girip çalışandan değil sendikadan yana oluyor.  İLGİNÇ değil mi? 
Sayın Aycı;
Sizin teknikteki çalışanları sevdiğinizi biliyorum. İnanın ki onlarda sizi seviyor. Aslına bakacak olursanız Cem Kozlu dahil  çalışanlarla dialog kurabilen nadir Yönetim kurulu başkanlarından birisiniz
Yorumlara bakın size bir kişi bile hakaret etmemiş. Neden mi? Çünkü onlar adına bizzat sizden istediğim hiçbir şeye hayır demediniz.  İşverenin 1500 TL brüt olarak verdiği imza parasını sendika kabul edip imzalamışken, size THY genel kurulunda bu haksızlığı dile getirip, tekniğe üvey evlat muamelesi yapmayın , THY çalışanlarına 5000 TL verirken Tekniğe 1500 yanlış olmuş dediğimde, Tamam, Sefa Bey ilgileneceğim diyerek 1500 ü, 5000 Brüt olacak şekilde ilave ettirmiştiniz. Sendika bunları sizden talep etmiş miydi?  Tabii ki Hayır
Ayrıca Antalya toplantılarınızda yine THY çalışanına verdiğiniz  teşvik primi mi desem yoksa temettü mü her neyse işte o ekstradan verilen prim uygulamasına Teknik AŞ’yi de dâhil etmiş ve mükemmel bir yönetici profili çizmiştiniz. Siz de çalışan kesimden birinin oğlusunuz ve bununla iftihar ediyorsunuz. İnanıyorum ki (%100) çalışan kıyımına karşısınız. Hele hele bu kadar kıymetli elemanların harcanmasına kıyamazsınız. 
KONU ÜCRET BİLE DEĞİLKEN TEKNİK A.Ş YÖNETİMİ NEDEN DEVREYE GİRDİ?
Tekrar söylemekte fayda var. Sendika ile çalışan arasındaki sorunların yetkili mercii kesinlikle THY olamaz.
Genç arkadaşlar Telegram kullanarak birbirleri ile haberleşiyorlar. Beni de davet ettiler ama girmedim. Girmemenin nedeni,bir başka sitenin magazin yazarı, pilotların telegram uygulamasına girmiş ve anasına küfür edilmişti. Ben ise davetli olduğum halde girmedim çünkü bu onların kendi sorunları idi. Fikir almak isteyen zaten beni buluyor. Telefonumu bilmeyenin olduğunu düşünmüyorum. 
 Kısaca ben derdimi köşe yazılarıma anlatabiliyorum.O tür uygulamalar ve twitter da beni göremezsiniz.  Oralarda sadece haberlerimizi paylaşırız. 
Ayrıca telegrama gerek yok diyen biriyim. Benim yazımın altına yorum atıyorsunuz.Oradan iletişim kurun demiştim.
Yazıma atılan yüzlerce yorumdan anladığım, sendika yönetimini kendilerine faydalı olacak hale getirmek. Gerekirse istifa etmek. Hani bir sözümüz vardır. “Nush ile uslanmayana etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir” Üyelerin sendika yönetimi dövecek hali yok ya cezalandırmak için en medeni yol olan istifa seçeneğini uygun görmüşler.
Onların tercihidir saygı duyarım.
Sendika, siyasi parti, spor kulüpleri, dernekler, vakıflar vb… Üye kaybetmekten korkarlar. Çünkü onların birliği ancak üyeleri ve taraftarları ile güçlenir veya dibe düşer. 
Özçelik İş de bunlardan biri. Üyeleri varsa varlar, yoksa yoklar. 
Üye kazanmak için ne yapılmalı? Tabii ki, üyelerin hak ve menfaatleri ön plana alınıp ilgili şirket hangisi ise onunla pazarlık edilmeli. Bu pazarlık aşamasında, sendika üyelerinden yardımcı olmalarını isterse onlarla toplantılar düzenleyerek birlikte durum muhakemesi yaparlar.
Bir nevi sendikaların patronları çalışan kesimdeki üyeleridir. 
Teknik A.Ş deki sendika üyeleri, sendikalarından şikâyetçi. Kendileri için yeteri kadar tatmin edici neticeler alınmadığını e sorunlarını anlatacak kimseyi bulamadıklarını iddia ediyorlar.
Gördüğüm kadarı ile,Teknik AŞ de sendika bile yok desek doğru olur. Sendikalarının başkanı 740 BMW siyle fink atarken, Teknik A.Ş deki şubesi zor durumda. Şube dediğimiz bana göre dünkü çocuklar. Hiç birinin profesyonel anlamda yeteri kadar toplumsal faaliyetleri olmamış kişiler. Her nedense, teknik zümreyi temsil etmelerine rağmen teknisyenlerle tartışmaya girmek istemiyorlar. Çünkü Bu tartışmaya ne bilgileri ne de deneyimleri yeterli değil.
Şube başkanı,kendisinin Teknik A.Ş nin kapısından içeri alınmadığından şikayetci. Bana pek inandırıcı gelmediyse de öyle olduğunu düşünelim.
Peki, toplantı yapılacak başka yer yok mu? Temsilcilerimiz içeride onlar size bilgi aktarmıyor mu?  Bir dolu salon var. Kiralarsın bir salon ve üyelerini davet ederek durum değerlendirmesi yapıp aldığın neticeyi işverene sunarsın. Şube olarak işverenden randevu alamıyorsan genel başkanı devreye sokarsın.Oda olmazsa konfederasyon devreye girer.
Görülen odur ki bu tür geniş kapsamlı bir toplantı yapılmamış. Çalışanların sorunlarına değinilmemiş ve bu ilgisizlik sonucunda üye sendikasından kopmuş.
Bu durumda çalışanın silahı neydi? Üyelikten ayrılma yani istifa. Başka yaptırımı yok…
Çalışan ne yapmış; Şube yönetimin yapamadığını kendi aralarında müzakere etmek için bir grup kurmuş. Orada birlikte tartışmışlar ve yasal olarak her an yapabilecekleri İSTİFA seçeneğini kullanıp kullanmamak için ön görüşme yapıp karar almak.  29 Ekimde birlikte istifa edelim diyerek örgütleniyorlar. Bana göre ve yasalara göre de sorun yok. Aslında size görede sorun yok. 
Bana soracak olursanız; 
Aslında ne telegrama nede örgütlenmeye gerek yoktu.Çok kolay insanlar deşifre olabiliyor. Ayrıca, istifa edecek kişi birey olarak başvurup istifasını verebilir. ( ki daha önceden istifa eden kişiler var) Suç mu? ELBETTE HAYIR. 
Bu durumda hemen sendika devreye girmeli ve üyesi ile ne yapıp edip görüşmeli, dertlerinin ne olduğunu, neden istifa ettiklerini irdelemeliydi. THY yönetimi onların babası da değil anası da… Hemen işverene koşmak kadar sendikasını ve kendilerini aşağılayıcı bir tutum sergilenemez. Çocuk bile yapmaz… 
Sendika şube yönetimi buna yanaşmıyor ve sanırım işverene gidip bu grubu şikâyet ediyor. Neden şikayet etmiş olabilir? İstifalar çoğalırsa genel merkez onu ve şube yönetimi sorguluyacakta ondan.
Şikâyeti alan mercii (bir işveren vekili) anında bana ne kardeşim sizin iç sürtüşmeniz beni bağlamaz demiyor ve topa giriyor.
Teknisyenleri topluyor veryansın ediyor. (Ses bant kaydında yumuşak bir giriş var fakat sonraları sert ve hakaret içeriyor.)
Kullandığı kelimeler ve tavrı önce yapıcı sonra yıkıcıya dönüyor… Neden olduğunu ben hala anlamış değilim. Göründüğü kadarı ile Fazıl Bey, Bay Hüseyin kadar fevri ve duygularının esiri olacak bir tip değildi… 
Fırçalama toplantısından sonrası da işten atmalar başlıyor. Hem de kendilerinin bile inanmadığı gerekçe ile… Suçlama herkese yapıldığı gibi; VERİMSİZLİK adı altında yalana dayalı bir sistem Kısaca; Toplantıya kadar verimli olanlar, bir anda Fazıl bey’in emri ile verimsiz olabiliyorlar :)   
Fazıl bey toplantı yapmayı neden istemiş olabilir ki? Sendika yönetiminden kimse yok. Kurdukları telegram uygulamasının gerekçesi ne? Sendika’dan istifa. Çok ilginç… 
Fazıl beyi uzaktan, yakından ilgilendiren bir konu değil.  Fazıl bey adeta paralı (!) askermiş gibi taraf tutuyor…
 Bir zamanlar, ben THY’de çalışırken, THY Gen md Tezcan Yaramancı bir toplantı da bana hakaret etmiş ve iş büyüyüp karşılıklı elli kolu tartışmamız sonucunda araya THY Yön Kur Bşk Erman Yerdelen girmişti. Erman Bey,  Tezcan Beye özür diletmişti. Hem de yüzlerce yöneticinin önünde. .. (Bu konuyu yazmıştım hatırlayanınız vardır)
THY Yön Kur Bşk nı İlker Beyede aynı yöntem yakışacaktır. İlker Bey mutlaka Erman Yerdelen beyi tanıyordur. Erman Yerdelen Tezcan Yaramancı’ya neden özür diletmiş onun ağzından dinleyebilir.
Değerli okurlarım;
“Toplantı ses kaydını bana yolladılar. Hepsini dinledim. Toplantıda telegram kurma işi konuşulurken Fazıl bey o grupta Ahmet Karaman’ın ve Avukatın ne işi vardı diyor.  Bencede Ahmet Karaman’ın işi olmamalı ama telegram grubunu kuranlar, Avukatı yasal olarak neler yapmalıyız soruları için telegrama soktuklarını düşünüyorum.
Ayrıca Fazıl Çiftçinin toplantıya katılan çalışanlara yönelik FETÖVARİ sistem oluşturmuşsunuz suçlaması var. Demek ki o sistemi biliyor…Telegram grubundaki çalışanlar nereden bilsin ki. 
Topluluk Fazıl Bey’in FETÖVARİ SİSTEM OLUŞTURULMUŞ  sözünden sonra bağırtılar ile son buluyor. “  Tabii ki ses bandını bana güvenerek yolladılar. Yetkililere  bandı dinletebilirim ama kim tarafından yollandığını tabii ki söyleyemem. Bu bantla mahkemeye vereceğiz diyorlar dı ben kesinlikle böyle bir şey yapmayın dedim. Gereksiz olur.
  
Ne olacak şimdi?
CS yaptığınız kişileri yalan bir beyanla verimsiz ilan edip yasaların ardına sığınıyorsunuz. Hem de tazminatını vermeyi ve çalışanın mahkemeden işe geri dönüşünü mutlaka alacak ve siz bir kez daha tazminat ödemeyi göze alacaksınız…. Ödenecek bu tazminatlar kimin cebinden çıkacak? Bence çalışanı haksız olarak kim atıyorsa kişisel olarak o ödemeli. Onun hatasını şirket, belki de milyon lirayı bulacak cezayı, neden çeksin ki? 
Gerçekten inanmakta zorlanıyorum. THY yönetimi bu kadar acemi olamaz. Fazıl beyden ricam “kimden emir aldın” olacak. Mutlaka almıştır ama kimden? Bu akılsız,mantıksız,yasadışı davranış yapabilmenin bir mantığı olmalı veya getirisi…
Toplantı telegram grubunda konuşulanlarla ilgili. Bu gruba katılanlar suçlanıyor. Telegram grubuna katılan 1600 çalışanın 50 si yönetici pozisyonunda.Bu 50 kişiden günah keçisi olarak 16 kişi seçilmiş. Şimdilik 6 sını atmışlar. Gerçeği nasıl yakalayacaksınız? İspiyon mekanizması ile size, şu dedi bu dedi diyenler gerçeği mi söylüyor nasıl bileceksiniz ki. 
Kendilerine göre elebaşı aramışlar. Madem telegrama girmek suç 1600 kişi birden atın…
Siz hakim mi yoksa savcı mısınız ki 1600 kişiden önce 50 sonra 16 sonra bu sayısı 6 ya düşürüyorsunuz. Bu arkadaşları tek tek çekip yalan makinasına mı bağlayacaksınız.
Madem atıyorsunuz o halde telegram grubuna girenleri de FETÖVARİ sistem kurmakla suçlayan Fazıl Beyi’de atmalısınız. Hak ve Adalet işte o zaman sağlanır. 
Anlaşılan bu uygulama istifaların önü kesilsin diye yapılmış ve birkaç kişi günah keçisi seçilmiş olmalı. Peki bu istifa sayısı yüzlerce olursa ne olacak? Mesela yüzlerce C/S teknisyen istifa etti ve sizde işten attınız diyelim.  Bırakın kamuoyunu teknik komple çöker. 
Gelişmeleri ilgiyle izliyorum. Her koyun kendi bacağından asılır. İstifayı durduracak bir mercii de yok. Yahu adam kendi sendikasından istifa ediyor ve ilerdeki toplu iş sözleşmesi farkını alamayacağını bile bile…Demek ki para için yapmıyor. 
Ne yaptınız bu adamlara diye düşünen yok. Toplantıyı işveren değil sendika yapmalıydı.  
Bu çalışanların ailesi var çoluk çocuğu var. Şirketten ekmek yiyorken, nasıl bu duruma gelmişler? Hiç mi merak etmiyorsunuz? Sendikanın avukatlığına soyunmak THY’nin işi mi? Yeni bir iştigal konusu mu?  “Sendika A.Ş” kurmayı mı planlıyorsunuz? Bakın o isimde bir şirket kursanız ilk hisseyi ben alacağım söz.
Bu ülkede en karlı iş, başkasının emeğini pazarlayarak hem işverenden hem de işçiden nemalanmak.  Kaybetmeyecek tek iş dalı bu. Bu arada hepinizin Cumhuriyet bayramını kutluyorum
NOT/ BEN HAKSIZ YERE ATILANLARIN MUTLAKA GERİ DÖNECEĞİNE İNANIYORUM. 
ATILAN ARKADAŞLARINIZ İÇİN, MADDİ VE MANEVİ DESTEĞİNİZ MUTLAKA DEVAM ETMELİDİR .  

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

194 Yorum

 1. 4 sene önce

  fazıl çiftçi
  Yunus değirmenci ve bu iki şahsın tüm yalakaları bu dünyada da öteki dünyada da hakkım helal değil sizlere.sizin gibi insanlar sırf başımızdasınız diye katlanılıyorsunuz.ya da hakkımızı arayamadığımız için orda kalmaya devam ediyorsunuz.dışarda çarşıda trafikte herhangi başka bir yerde karşımıza çıksanız ki şahsen özellikle benim.ağız burun kırıp bundan da gurur duyucağım insanlarsınız.gerçi pardon ağız burun kırarım dedim fetöcü bi yaklaşım oldu sanırım pardon sizlere…

  Cevapla
 2. 4 sene önce

  Fazil kendini dokunulmaz saniyor herhalde. Aldigin ah lar bir gun misli misli odenir

  Cevapla
 3. 4 sene önce

  Kan emici şirket sevici UTED yine ortalarda yok, ne oldu neco abilerin kızıyor mu yoksa? Senin derneğin üyesi teknisyenler ızdırap çekiyor, sen kafanı kuma gömmüşsün!!! Ödlekler

  Cevapla
  • 4 sene önce

   TEKNİSYEN HALA BU Y-UTED TE NEDEN HALA ÜYENE FAYDASINI GÖRDÜNÜZ. VERDİĞİNİZ AİDATI GARİBANA VERİN SEVAP KAZANIN BARİİİİ

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Aman utedden ayrılmayın, terörist yapılanma deyip işten çıkarır Fazıl bey!

   Cevapla
 4. 4 sene önce

  Sendikadan istafa dilekçeleri işleme alinmadigi söyleniyor.Bizlerin anayasal hakkı olan sendika üyeliğini sonladirmamiza onay verilmiyor. Ülkedeki durumu bahane ederek iktidara yalakalık yapabilme konusunda birbirleri ile yarışıyorlar.F.C denen şahıs acaba kendi çocuklarını eşini düşündü mü evine ekmek götüren bu emekçileri işten verimsizlik adı altında gönderirken hiç mi vicdani sizlamadi mi.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Teknisyen camiasının en büyük problemi söylentileri kendinin çıkarıp yine kendinin inanması, özellikle cesaretsiz olanların uydurduğu; şöyle yapıcam ama böyle bir durum varmış sözleri. Biz bunları çok yaşayıp ezberledik. Merak etme dilekçeler kabul ediliyor, FÇ zaten bu konu bizi ilgilendirmez ve taraf değiliz sadece toplu grup hareketinin değişik sonuçlarından rahatsızlık duyuyoruz dedi ve zaten dilekçe öncesinde e-devlet ten kişinin kendisi istifa etmek zorunda. Söylentileri çıkaranlar yasal haklarını bilipte kullanmaktan çekinen fikrini belirtmekte zorlanan arkadaşlar. Bu arkadaşlar açıkça söylese kardeşim benim sendikam ve ben mutluyum kimseden korkum yok çıkmak ta istemiyorum, o zaman hiç söylentiler çıkmaz, herkeste saygı duyar. Lütfen kendi başınıza gelmemiş durumları buraya aktarıp bilgi kirliliği yapmayın.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Dostum o şöyledir sendika aidatina sen e devletten çık diye basar basmaz gelecek 1 ay sonra sözleşmeden faydalanman için dayanışma adi altında işveren sendikaya senin adina para öder diğer turlu bu dilekçe olayı abes hak magduriyetini önlemek için denmiş ama sözleşmede zaten bir sözleşmeye bağlı olamadan çalışacamayacagimiz ortadadir

   Cevapla
 5. 4 sene önce

  Öyle yada böyle binlerce kişinin çalıştığı, yapılan bir hatanın birçok insan hayatını etkileyecek ulusal bir havayolu şirketinin bakım merkezine bir şekilde yönetici olarak atanmayı başarmış kişilere çok içten bir soru sormak istiyorum. Hiçmi yönetici olacak kadar vasfınız yok yada tanıdığınız birileri hiçmi yöneticilik yapmadı? Bu ne ego? Bu ne kibir? Bu ne açgözlülük. Geçen teknisyenin birisi şefler derdimizi dinlemiyor yazmış şefin biriside cevap olarak şefler dert babasımı yazmış. Olm ayıp wallahi ayıp. %90 ı neredeyse gençler ailesinden, eşinden çok sizi görüyorlar. Dert dinlemek zorunda değilsiniz doğru ama bari hakaret etmeyin, gücünüzü kullanarak ezmeyin. Inanın burada çalışan gençlerin hepsi özenle seçildi. Vatanını milletini canından çok seven insanlar. Kaç gencimizi daha hayatının baharında iş kazalarında, servis kazalarında kaybettik. Siz kafanıza göre şirketin size verdiği araçlarla geç saatlerde işe gelirken bu gençler sabah ezanından önce kalkıp soğukta, kışta. Neyse ya

  Cevapla
  • 4 sene önce

   sefler dert babasi mi yazan benim. hangi sefin altinda sirketin verdigi arac var da kafasina gore saatlerde ise geliyor? yalancilik ve terbiyesizlik.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Karaboğa
   yalamalığı bırakıpta adam gibi şeflik yapsan, şu gencecik çocukların bi derdi mi var dinlesen ne olur? Bu şekilde çalıştığı personelden bihaber şeflik olacağına hiç olmasın daha iyi. Sen bırak dert babası olmayı, iskele babası bile olamazsın onu anladık zaten yorumlarından da; yaşını başını almış kıdemli abiler olarak örnek olmalıyken yokuşa sürmek sadece ucuzca ve basitçe bir davranış. Sen koltuğunu korumaya devam et böyle çok güzelsin yeğenim.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Sen bu şirkette çalışmıyorsun galiba. Şefler müdürün eli ayağıdır. Çalışanlar zaten Müdürleri toplantılar, yurt içi yurtdışı gezileri, bol yemekli davetler, hat açılışları vs. nedeniyle neredeyse hiç görmüyor. Bu nedenle çoğu müdürler şefleri kendileri seçtiği için arabalarının anahtarlarını şeflerine veriyor ve kaçta gelip gittiklerine karışmıyor. Devamsızlıklarını bir şekilde ayarlıyorlar. Arkadaş bu nedenle yöneticilere genel olarak yazmış.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   O kafasına göre işe gelen, hem de şirket aracı kullanan şef kimdir? Kim tanır mesela onu? Hayali bir kişilik midir? Biz de bilsek.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Nasıl da biliyorlar kimleri şef yapacaklarını. Aynı kafa. Çalışanı küçümseyen hor gören kendisini kaf dağında zanneden küçük insanlar. Şefler dert babası değil doğru. Peki sen altında çalışan bir teknisyen haksızlığa maruz kaldığında müdürüne bunu söyleyebiliyor musun, çalışanın arkasında duruyor musun? Yoksa kem-küm mü ?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Biz kesinlikle aynı şirkette değiliz. Yahu müdürlere araba veren hangi evrendeki teknik aş? Ki bir de o arabayı şefe versin adam? Hayaller vs. Gerçekler

   Cevapla
  • 4 sene önce

   isim bekliyoruz sevgili calisan arkadaslar? ancak bos yapiyorsunuz, soylediginiz laflari da misliyle iade ediyorum.

   Cevapla
 6. 4 sene önce

  Sadece teknisyenler değil thy’den haksız yere,feto mobbingleriyle ve thy yönetiminin ne de olsa bizdenler ve bizden olmayanlara yapıyorlar diye olan bitene bilerek göz yummaları sonucu atılan herkes geri dönmeli ama mahkeme kararını takmayanlar yönetimde oldukça iş çok ama çok zor.

  Cevapla
 7. 4 sene önce

  ARKADAŞLAR İSTFA EDENLER SAYI OLARAK YORUM ALTINA +1,+2 OLARAK YAZAR İSE HABERİMİZ OLUR

  Cevapla
 8. 4 sene önce

  Bugun sabah sabah 15temmuz gecesi yaşananların olduğu videolara takılı kaldım.izlerken birkez daha tüylerim diken diken oldu.ülke elden gitmeye ramak kala ne polisler ne askerler ne siviller bizim için şehit olmuş birkez daha izledim.ve geldim yine buraya yazma ihtiyacı duydum sebebi kinimin bitmemesi tükenmemesi FAZIL ÇİFTÇİ denen şeref yoksununun FETÖVARİ bir yaklaşım demesini kaldıramıyorum hazmedemiyorum çıldırıyorum uyuyamıyorum.siz nasıl uyuyorsunuzu ben bu şeref yoksununun başımızda olduğu şirkette çalışmaktan utanç duyuyorum.hakkım hiçbirzaman helal olmıcaktır.Allah aşkına nolur ilker aycı duysun olanları öğrensin müdahale etsin şu karagünler geçsin artık

  Cevapla
 9. 4 sene önce

  SEFA abi ben F.Ç nin nasıl bir iş çevirdiğini anlatayayım. Toplantı sonrasında isimler belirleniyor. Hak-İş başkanına da bilgi verilerek İlker Beye kadar iletiliyor. İlker Bey acil olarak icra kurulundan kararı çıkartıyor. Şirketin GN.MD.YRD olan şahış yani Fazıl tutuştu. İstifalar olursa sendika düşecek. NE TÜR BİR İLİŞKİ VAR Kİ FAZIL sendikanın AVUKATI gibi toplantı yapıyor. Bu araştırılmalı
  Not : SENDEN RİCAM BU KONUYLA İLGİLİ YAZI YAZMAN

  Cevapla
 10. 4 sene önce

  Merhaba arkadaşlar son durum ne bilginiz var mı ? İstifalar varmış yavaş yavaş artıyormuş diye bir bilgi var ama net sayıyı öğrenmek nasıl mümkün olabilir acaba ?

  Cevapla
 11. Yazıklar olsun sizin gibi teknisyenlere. Maltepe de çöpçüler bile greve gidiyor. Siz onu bile yapamıyorsunuz

  Cevapla
 12. 4 sene önce

  Sendika dediğimiz örgütlü yapı konumu itibariyle yasaların kendilerine vermiş olduğu hak itibariyle sözde tis antlaşmaları yapan bir kuruluştur. Bununla birlikte işçinin hakkını işverene soran bir kuruluştur. İster uçak şöförü olun ister uçak muavini olun isterseniz uçak tamircisi olun ne olursanız olun bu örgütlü yapının doğal üyelerisiniz yapacağınız her adım bir kelebek etkisi kadar olacaktır. Çünkü bu örgütlü yapının doğal üyeleri sadık değiller ve korkaklardır. 305 olayı gibi hava sen olayı gibi sendikal direniş hep başarısızıkla sonuçlanmıştır. İnanç bitmiştir kültür ölmüştür.1984 kitabını okuyun

  Cevapla
 13. 4 sene önce

  Emekçi kardeşlerim Sefa bey sizlere çok güzel akıl veriyor.Akıl veren olur ama para veren olmaz.Hepiniz hepimiz gibi mesleğinize işyerinize ömrünüzü veriyorsunuz.O bahsettiğiniz mühürleri Almak için gece gündüz çalışıyorsunuz.Şu an yetkili bir sendika var.Yanlışları hataları olabilir vardırda.Onları sevgi saygı çerçevesinde yüzlerine karşı eleştirin.İnanın hatalarını kabul edip tekrarlamayacaklardır.Belkide siz enbüyük şubesiniz iç gücünüz var bu gücü kullanın.Yeni ve bağımsız sendika hayal ve hiç bir işe yaramaz.Sayısal,siyasal ve ekonomik gücü olmayan bir sendika yok hükmündedir.Biz diğer sendikalarıda gördük biri ideoloji sendikacılığını geçemedi diğeri zaten belli.Sendikal mücadeleye hiç girmeyin.Bitmez.Herkes birbirine düşman olur.kimse kimseyle konuşmaz.herkes birbirine hain,korkak ve satılık damgası vurur.İşverene hiç güç yetmez ilk amiriniz bile size cehendemi yaşatır.İnanın bunların hepsini biz yaşadık.Siz yaşamayın.editöre de farklı seslere müsade ettiği için teşekkür edrm.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Yine olmadı, emekçi kardeş…

   Cevapla
  • 4 sene önce

   SAÇMALAMAKTAN BAŞKA BİRŞEY YAZMAMIŞSIN

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Hayırdır para musluğunuz kesilecek diye mi bu telaşıniz yoksa ağa babalarınız sizi sahiplenmedi diye mi. Bu dedikoerinizin hepsi sizin dönemde zaten fazlasıyla yaşandı yetmedi her türlü dalavere işlerine girdiniz. Sahi siz kimsiniz sarı sendika

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Yorum başına kaç lira veriyorlar?

   Cevapla
  • Biz havaciyiz tavaci degil ben o okulu 5 yil bosuna okumadim.

   Cevapla
 14. 4 sene önce

  Daha habomdan kalma haklarımızı savunmaya bile fırsat kalmadı şu şirketteki sorunlarla uğraşmaktan

  Cevapla
  • Hiç sorma, Habom hakları vs misliyle para ödeseler bırak parayı mevki makam verseler, hakkımı helal etmiyorum. Ahirette, sırat köprüsünün girişinde it gibi bekleyeceksiniz…

   Cevapla
  • o konunun davasını açan bir arkadaş var dı Ankara da haber alan varmı ?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Ankara da habom için dava açıp kazanan Emre Durmuş diye bir arkadaştı.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Yanlış Emre Kuyumcu o kişi

   Cevapla
 15. 4 sene önce

  Fazıl çiftçi istifa et hemen bi an önce defolup git artık burdan.

  Cevapla
 16. 4 sene önce

  Slm havacı kardeşlerim.
  Ben özçelik iş sendikası üyesi bir kardeşinizim.öncelik le bir konuya kırgın olduğumu belirtmek istiyorum.siz havacı kardeşleri epeyce bir zamandır int.ortamından takip ediyorum yazılarınız da ve yorumlarınız da bizden bahsederken tavacı tencerecilerin sendikası derken bizleri üzüyorsunuz.Bizim sendikamızın kuruluş amacı ve felsefesi olan Emek yüce değerdir sözünü yok sayıyorsunuz.Emek emek tir arkadaşlar sizin işiniz kadar bizim işimizde önemli ve ciddi.Ayrıca cenabı Allah bütün insanların alınterlerini aynı yaratmıştır.İster zenci olsun ister sarışın.İster havacı olsun ister tavacı alınterinin rengi ve şekli değişmez.Bu söylem kutsiyete de zarar veriyor.
  Yazar ve arkadaşlar başkanı eleştiriyor araba konusunda.Biz iki genel başkan kaybettik trafik kazasında bu adamların hayatı yollarda geçiyor.heryere uçak da yok.Araba senikanın malı o gider başkası biner.son olarak işinizin ve sendikanızın değerini bilin.Gaza gelmeyin sendikasızlık çok zor.işveren kargaşa svmz

  Cevapla
  • 4 sene önce

   yalan söyleyeni dövmüyolar ya..

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Bu kadar beddua alırsanız gayet normal,bu da ölür tez zamanda

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Yemediler, bilgine emekçi kardeş…

   Cevapla
  • Utanmaz yüzsüz herifler. Siz bizi güdülecek koyun mu sandınız? Bu şirkette çalışanların çok büyük kısmı üniversite mezunu. Her şeyin farkındayız. Şu siyasi konjektür bir değişsin sizin gibi iki yüzlü utanmazlar bu yaptıklarınıza pişman olacaksınız ve inşallah bizim yaşadığımız bu zulmü misliyle yaşayacaksınız ama hukuk içerisinde tabi.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Rahmetli Metin Türker ile bu adamı aynı cümle içinde anma bile. Aç biraz tarih oku. Demir Çelik efsanelerini öğren. Sonra konuş.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Şuan bu yazıyı inanarak yazdığını görüyorum ama Çok basit bir şey söyliycem anlarsın diye umuyorum belki çok şaşırıcaksın ama kazayı araba yapmaz kullanan yapar ,bu nasıl cahil/saçma/bilgisizce bir savunmadır Yazını hayretler içinde okudum içinde tek doğru Allah kelimesi gerisi hayatımda gördüğüm en boş yalanlar sinsilesi o başkanın Aklınca dalga geçtiği gibi maaşım 30-50 arası yok kayseriliyim hesaplı aldım sende bu yazıyla kendinle dalga geçmişsin , bana deselerki bu kadar cahil bi adam var inanmam yoktur derim yazdığın yoruma iki tane emek bir tane alınteri koyunca ne sanıyorsun acaba bu insanlar hemen anlar ve yaptığımız yanlışmış der filan mı bu kadar yorum okudum şurda kaale alınmıycak bir seninkisi ama bir tek buna cevap yazdım,Çünkü biri senin yüzüne bu saçma/gereksiz/bilinçsiz/cahilce düşüncelerini vurmazsa daha çok kendini kandırırsın inş hayatımın hiç bir döneminde seninle aynı kaldırımdan bile yürümem

   Cevapla
  • C Tech nickli arkadaşım sen inanadın bu sinsi emekçi nın yazdıklarının samimi olduğuna. Eğer öyle ise çok iyi niyetlisin. Bu ve bunun gibiler haysiyet yoksunu gözünü menfaat bürümüş, sendikanın kiralık eyyamcılarıdır. Çıkarları uğruna söylemeyecekleri yalan yapmayacakları ahlaksızlık yoktur. Ne yazık ki bunlardan aramızda çalışan temsilciler ve delegeler de mevcuttur.

   Cevapla
 17. 4 sene önce

  Hayır 1600 kişiye fetövari deyip fetöcü yaftası yapması tamamen bi suçluluk pisikolojisidir. FETÖ belkide bunlar ellerindekinden olmamak için sendikanın yapması gereken konuşmayı kendileri yapıp aba altından sopa gösteriyorlar.

  Cevapla
 18. 4 sene önce

  NACİZANE TAVSİYE..uyup uymamak sizin elinizde..matbu bir dilekçe örneği düzenlemek kaydıyla (iş yerindeki mobbing,sendikal yaklaşımlar neticesinde işten çıkarılmalar ve olayların gelişiminii anlatan bir yazı ile İNGİLİZCE VE TÜRKÇE olarak shgm ve EASA YA yetkilerin human factor nedeniyle 1 aylık veya 3 aylık geçici askıya alınması talebini belirten dilekçeyi faksladığınızda faksın altında mühür numaraları ve imzalar olduğu sürece işleme alınmaması söz konusu olmayacaktır…siz direk atılma korkusu vs yaşadığınızı belirttiğinizde otorite listede atıyorum 300 kişinin yetkisini hiçbir neden göstermeden geçici askıya alır..tabii 3 aylık süreç demek yetkinin düşmesi yeniden yetkilendirilmek vs.en azından sizlerin fetovari bir oluşum olmadığınızı ve sadece canınızı yakan kişilerin sizlere karşı duyarsız olmasını ortadan kaldıracaktır..ve mesleğinizin öneminin ne anlama geldiğini gösterir..en azından sarı öküz gibi tek tek yakalanıp götürülmekten daha mantıklı

  Cevapla
  • 4 sene önce

   içimizde senin gibi hainler oldukça düşmana gerek yok

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Resmen Hainsin!!!!

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Sen yanlış yerdesin, bizim şirketimizle bir sorunumuz yok, geçmişte de yanlış yapan yöneticiler oldu ve hepsi gelip geçtiler burada kalıcı olan biziz, hepsi gelir geçer bu gemide yine biz kalırız, burası birilerinin zıplama tahtası veya rant sahası olabilir ama buranın sahibi biziz !!! Şu an birileri bunu yapmaya çalışsa da ne ülkemize ne de şirkete zarar verecek bir girişime yeltenmeyiz.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Gayet mantıklı.

   Cevapla
 19. 4 sene önce

  40 defa sendikaya karsi sirkete karsi yoneticilere karsi arkadaslarimi abilerimi savundum bir defa sustum izledim hain ilan edildim burda bu guzel yazinin altina ancak yorum yaparsiniz baskada birsey yapamazsiniz cunku bu kisilik ve karakter meselesi en yakinlarim bile arkamdan konusuyorsa anca fisiltiniz duyulur oda kimsenin umurunda olmaz atilan arkadaslar insallah daha once atilan arkadaslar gibi burdan cok daha guzel isler bulur ve olum allah tan atmislar hayatim drgisti diye ararlar….

  Cevapla
 20. 4 sene önce

  Gerçek savaş zaten çoktan başladı nasıl mı işte buyrun satırlarımda hepsi ayan beyan açıklandı. Yıl 2018 son çeyreğe girilmişti. Yen’i havalimanı taşınma süreci aralıksız devam etmekteydi. Herkes için taşınma maalesef aynı heyecanı uyandırmıyordu yol ayrımına gelinmişti. Şirketler bakılıyor teklifler toplanıyordu. Yine birlik olma gününde teknisyen camiası yine çuvallamıştı kafasına göre takılan mı dersin “taşınma” için arabayı yeni havalimanına süren mi dersin ne dersen de o gün çatlak olmuştu bi kere iş günü geldiğinde örgütlülük kaybolmuş herkes birbirinin ağzını aramaya başlamıştı. İşdisiplini kayp olmuş beraberlik duygusu zedelenmişti. Bir kere yeni havalimanında ormanın kuşun kurdun ahı vardı. Bugün önümüze baktığımızda yeni havalimanında birbirini gambazlayan sendikal çözülme sürecinde desteklemeyen kim varsa bunların tek sebebi tutan ahlardır. Şimdi yukardakilerin hesap zamanı geldi süre daraldıkça daha sıkıntılar olacak ama sabredin martın sonu bahar dedik bi kere baharı bekle

  Cevapla
 21. 4 sene önce

  Fazıl istifa

  Cevapla
 22. 4 sene önce

  Bu tavır sendikanın güdümlü olduğunu açıkça beyan etti!fazıl bey demeniz onun hak ettiği değil sizin kibarlığınız! Fazıl sendika başkanı olur Birgün kapının önüne konursa! İnsanların anayasal hakkını kullanırken işten atılmaları üstelik verimsizlikten içler acısı! Çok ah aldılar bunlar! Suçlamaları akıl dışı , asıl kendisi o kanaldan geldi ! Ne kadar fetocu varsa ta …., anlayan anladı! Apron kartı yokmuş bu yalanı sadece Audinin 4 sene ömrü varmış diyecek kadar akıldan yoksun birsi söyler! Hurda indiriminde kullanır! Ah memleketim uyan artık ,bu millet Birgün sizden hesap soracak! Sizler yalancısınız!sahtekarsınız! Sözde inançlısınız bu ahlar sizleri ilelebet cehennemde tutacaktır!

  Cevapla
 23. 4 sene önce

  fazıl çiftçi istifa istifa istifa

  Cevapla
 24. 4 sene önce

  Cimer şikayetini yapalım arkadaşlar ben yaptım hadi lütfen bunda bari birlik olun.

  Cevapla
 25. 4 sene önce

  ARKADAŞLAR MERHABALAR;
  BURADAN YAZMAK İSTEDİM VE BAHSEDECEĞİM BİR KAÇ KONU VAR;
  MALUM KİŞİNİN TELEGRAM GRUBU İÇİN SÖYLEMİŞ OLDUĞU VE HEPİMİZE İFTİRA ATTIĞI FETÖ KONUSU HAKKINDA GERÇEKTEN RAHATSIZ OLDUM. HEPİMİZ ŞİRKET VE DEVLET İÇİN; GÖRÜŞÜMÜZ NE OLURSA OLSUN ÇALIŞAN İNSANLARIZ. YAPILMASI GEREKEN BİR KAÇ OLAYI ÖZETLEYECEĞİM.SONUCU KANUNEN LEHİMİZE OLACAKTIR. BUNA ŞÜPHENİZ OLMASIN,
  KONUYU HEM ARAŞTIRDIM HEMDE İSTİŞARE ETTİK;
  1) MALUM KİŞİ HAKKINDA CİMER’E KESİNLİKLE ŞİKAYET EDİN.
  2) HER BİREY OLARAK SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUN.
  NOT: ASLA KORKMAYIN ÇÜNKÜ SAVCILIĞA GİTTİĞİNİZDE İSMİNİZ SAKLI KALIR. SAVCI MALUM KİŞİ İÇİN KENDİNİ ASLA RİSKE ATMAZ.
  ÇÜNKÜ MALUM KİŞİ İÇİN DEĞMEZ.
  3) SAVCI BASKI ALACAK DURUMDA ASLA KALMAZ İZİNDE VERMEZ. GEREKEN TAKİP YAPILACAK.
  4) SONRASINDA HEPİMİZ İÇİN TAZMİNAT DAVASI DOĞACAK. ELİNDE DELİL OLMADAN FÖTE SUÇLAMASI YAPTIĞI İÇİN. AKSİ
  TAKDİRDE KANITLAMASI LAZIM.
  SONUCUNDA YAPTIĞIMIZ ŞİRKETİMİZ VE DEVLETİMİZ İÇİN YARARLI OLACAKTIR.

  Cevapla
 26. 4 sene önce

  Birbirinden değerli atılan arkadaşlar, çok şanslı kişilermişsiniz ki işten atıldınız. Sizler buraya zaten fazlaydınız. Malesef arkanızda duran kişi sayısı yok denecek kadar az oldu. Atıldığınızla kaldınız demek istemiyorum. Çünkü çok şey kazandınız. En guvendiginiz dostlarınız sizi nasıl yalnız bıraktı gördünüz. Siz atıldınız diye ayda 5-10 lira yardım toplama derdine düştüler. Onu da kimse hesaba yatırmak istemiyor. Yorumlara bak hele Sefa abiye hesap aç diyen var, her hesaba para atmam başıma iş gelir diyen var, GittiGidiyor dan ürün satışı yapmanızı isteyen var. Bu kişiler karşınıza geçip keşke ben atılsaydım derler bunu gerektirebilecek hiçbir şey yapamazlar. Size 3 kuruş para verecekler 1-2 ay iş bulana kadar, o da sizin için değil kendi içlerini rahatlatmak için. Ondan sonra da birlik olduk atılanların arkasında durduk diye ortalıkta caka satacaklar. Çok iyi iş 10 liraya bu fors hiçbiryerde yok. Dilenciye verdim dersen kimse umursamaz, işten atılan arkadaşa verdik dersin kralsın.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Telegram grubunda 1600 kişi vardı ,herkes eşit miktarda sorumlu aslında bu kişiler sadece ve sadece günah kecisi seçildiler. Yasal haklarını kullanırken isten atilan başka yerlerde yoktur sanırım. Arkasinda duran kisiler az olabilir buna katılıyorum ancak yazdıkların çok aşağılık , bu arkadaşlarımıza hep birlikte destek olmamız gerektigini yazanlarin bile yorumlarını saptirmissin. Bu arkadaşlarimizi daha fazla üzer bunun farkında mısın. Sende atilabilirdin bunuda belirtmek lazim. Anlasilan memnun değilsin tepkilerden guzeell peki sen ne yaptın? , yazdın mı Cimer ‘e? Veya yazdinmi yetkili birilerine ?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Bu nasıl aşağılık bir yorumdur. Birlik beraberlikten bahsediliyor.Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor.Yalan yanlış bilgilere itibar etmeyin deniliyor. Ama sen verilen önerilere karşılık hiç bir şey önermeden sadece engel ol tamam mı.
   Gidenlerin neden çıkarıldığını herkes biliyor.Herkes peşinde duracak cesarete sahip olmayabilir ama destek vermeye de çalışanlara böyle ithamlarda bulunamazsın. Bu oluşum başladığında sadece izleyen senin gibiler ortaya birşeyler çıkmaya başladığında ancak eleştirin.Ama herşey yolunda gidince sanki baştan desteklemiş gibi takılırsın.Nasıl bir vicdanının var nasıl rahat edebiliyorsunuz böyle yorumlar yaparak.Allah herkesin kalbine göre versin.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Zorunuza mı gitti bu yorum, bundan sonra yazdıklarım daha da zorunuza gidecek isterseniz okumayın. Yüzünüze vurucam.Sizler başkalarının arkasına saklanmış zavallılarsınız.Zerre kadar cesaret içinizde olsaydı bu kişilerin ne için kendilerini feda ettiklerini bilip ona göre davranırdınız. Bu adamların sorumlu tutulduğu hareket sendikadan organize şekilde istifa edilmesiydi. Adamlar bunu kırmak için birilerini çıkardı siz ne yaptınız işten çıkaranın ve sendikanın isteğini; kıyıda köşede ağlanıp sahte kabadayılık yaparak 20 şer lira toplama kararı aldınız. Bu nasıl bir acizliktir. Ben ne yaptım madem sordun söyleyeyim, bu arkadaşların davasını bırakmadım, korkmadım, kaçmadım, vazgeçmedim. O sendikadan istifa ettim. Alenen yaptım. Öyle gizli gizli Cimer işlerine girmedim. Sizin topladığınız yardıma da katıldım. Dahasını mı istiyorsun 1000 er TL toplayalım bu arkadaşlar için onu da ilk veren olurum. Bana tepki verecek olan önce sorumluluğunu yerine getirsin, sonra neleri göze almış konuşsun.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Ulan işten atılmak değil ki sorun. İnsanı bir de terörrist ilan ediyolar. Tabiki en basta bu zinniyeti ulkenın basına getırenlere laf etmelı. Ve acilen ilk seçimde bu yoldan dönmeliyiz. Sorunu yanlıs yerde aramayalım artık. Sorun FÇ değil. Sorun FÇ zihniyetinde.

   Cevapla
 27. 4 sene önce

  ya Sefa abi bu malum site üşüttü mü ne ya. Yorumlarda like ,dislike işaretleme kısmı var ya işte onu işaretlediğinde yönetici onayına gidiyor. Çok komik uygulama.Atılan yorum kontrol edilir de ,yorumu beğenip beğenmemenin nesi kontrol edilecek. nerede var böyle uygulama. .

  Cevapla
 28. 4 sene önce

  Evet beyler!!! boş yapmayın bugün 29 Ekim, kimler istifa etti sendikadan, burada klavye delikanlılığı yapmak kolay, yok sefa abi şöyle yapsın, yok para toplayalım, yok şunu yapalım… Hepsi palavra, kimsenin sizin paranıza ihtiyacı yok, işten çıkarılan arkadaşlar hakkını fazlasıyla alacak, üstüne daha iyi şartlarda iş bulacaklar, yıllar sonra da işten çıkarıldıklarına şükredecekler ama onlara sırtını dönen meslektaşlarını da unutmayacaklar, şimdi !!! delikanlı gibi istifa eden etsin ! gerisi ne burada, ne de çay ocağında mangalda kül bırakmayan ağızları ile boşa tatava yapmasın, ayda yılda bir delikanlı olma fırsatı gelmiş önünüze, bugün sarı öküzü verirseniz yarın boynunuza urganı bağlayıp çektiklerinde ağlamayın sizi de duymazlar.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sendikadan istifamı ettim ve yazdıklarına katılıyorum ama anlamazlar seni. Kulakları var duymazlar seni, sanırım fetövari lafını da çok az kişi duydu ve hakaret olarak alındı. Dilleri var konuşmazlar, adamlar atıldı tepki dahi yok. Gözleri var görmezler seni, işlerine geleni görürler. Tabi bu yazdıklarımı hak etmeyen onlarcası var ama binlercesi içinde sadece onlarcası. Onların da çoğu zaten şirketten istifa etti. Goy goycular hala burada. Korkaklar hala burada. İşten atılan arkadaşlar kesin arkamızda durmuşlardır diyeceğiniz 20 kişiye sorun 10 tanesi sendikadan çıktığını size ispatlasın ben bu laflarımın hepsini geri alayım. Hiçbirinizi tanımıyorum ama arkanızda durdum en yakınlarım üzerine yemin ederim ki satmadım sizi. Size değil onlara üzüldüm, ben sizi üzmeye değil onları üzmeye yazıyorum, siz sevinin buradan başınız dik çıktığınıza sevinin. Şu an işiniz yok ama onurunuz var, bu çok daha değerli. Sizlere saygım sonsuz.

   Cevapla
 29. 4 sene önce

  volkan abimizinde malesef is akdine son verildi.vatanini milletini seven sirketi icin cabalayan bir abimizdi.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   volkan da kim? hangi bayda?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   bugün mü? saw dan mı volkan?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Volkan Ankara da

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Diğer arkadaşlara üzüldüm ama biz Ankara’da bu zat için davul zurna çalıp oynadık kendini bişe sanan insanı hor gören bir zattı teknisyen düşmanı biriydi

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Abiniz nickli kimsin bilmiyorum ama belli senin kuyruğuna iyi basmış belli. Yaran geçmemiş

   Cevapla
 30. 4 sene önce

  İşten atılan arkadaşlara en büyük destek bu sendikadan çikmaktir.Bakalım kimler yanlarında

  Cevapla
 31. 4 sene önce

  Fazıl çifçiden şikayet için cimer başvuruları devam ediyor. Onların adamı, bişey olmaz deme. Sen de yaz. Kimliğin gizli kalıyor ve şikayet ilgili birime mutlaka ulaşıyor

  Cevapla
 32. 4 sene önce

  Bay1 kadar karaktersiz topluluğu görmedim

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sen hayırdır insanları birbirine düşürmeye çalışan fitnecimisin. Herkesin en karakterli bay dediği bay 1 e bilinçli olarak dil uzatıyorsun.

   Cevapla
 33. 4 sene önce

  Gün bugündür dostlar elinize kuvvet baslayin istifalara

  Cevapla
 34. 4 sene önce

  Sefa abi boş yapma. Diyalog sitesi aç herkes üye olsun konular, yorumlar kalıcı olsun. Banka hesabı aç para gönderelim teknisyenin güvence hesabı olsun. Ondan sonra hep beraber istişare edelim. Doğru olanı haklı olanı yapalım

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Bu yoruma ebenin ..ı denir, sefa senin asker arkadaşın mı da “boş yapma” vb sitem ediyorsun? o ne biçim yorum öyle emir kipli? kusura bakmayın bix böyle molozları eteğimizden silkmeden ne birlik olabiliriz ne de haklarımızı savunabiliriz. Sefa abi sen bu dalyarağı kaale alma. Ne kadar destek verdiğinizin farkındayız.
   Merak edenler için bkz. TDK: dalyarak

   Cevapla
 35. 4 sene önce

  sefa abi en kısa zamanda sendikadan istifa edeceğimi bilmeni isterim. İnanki kafam kıyak olarak yazmadım

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sadık köpek, git bak domatesçi sana kemik almış. hem havla hem kokla.

   Cevapla
 36. Prosedürlere uyun. İş gazlamayın.

  Cevapla
 37. 4 sene önce

  Evet arkadaşlar kritik saat geldi, madem şirkete karşı değil sadece sendikaya tepki için bir grup kurduk dediniz gerekeni yapın, sözünüzün arkasında durun ki sözünüz değer bulsun. Bugün ortak bir amaç için şirketin değilde sendikanın zarar göreceği masumane bir oluşumdu diyenler masumane yasal haklarını kullanabilecekler mi bunu göreceğiz. Siz şirkete zarar vermek istiyorsunuz diye kendi hesabınca sivrilen 4 teknisyeni bir bahane ile işten çıkaran, masum dediğiniz oluşumunuzu fetövari olarak yaftalayan Fazıl Beyi haklı çıkaracakmısınız. Bu sözleri ve yapılan karşı eylemi kabul edip evet biz şirkete karşı bir oluşum içerisindeydik 4 arkadaş atıldı Fazıl Bey haklı sendikadan istifa falan aslında hikaye mi diyeceksiniz. Sendikadan istifa edip ikaz dahi olunmayan fetö falan suçlanmayan çok sayıda personel var. Bugün teknisyen camiası verdiği sözü tutmazsa hayatı boyunca o laf üzerinde kene gibi yapışıp kalacak. Fazıl Bey in sözü ve eylemi başarılı aynı zanmanda kabul görmüş olacak.

  Cevapla
 38. 4 sene önce

  Doğrusu VERİMSİZ olarak işten çıkartılan kişileri 2 tanesini çok yakından tanıyorum, 1 tanesine daha 1 hafta önce Müdürü tarafından TEŞEKKÜR BELGESİ verildi, diğeri 2 ay içinde başteknisyen ve sonrasında C katagori olarak 2 tane terfi almış kişiler. Bu adamları VERİMSİZ diye işten çıkartan zihniyet maalesef bizim yöneticilerimiz…

  Cevapla
 39. 4 sene önce

  “Birlik Vakti” nick’li arkadaş özellikle 1, 4 ve 5 nolu önerileri ile SHGM ve EASA kurallarına uymayan işler yapıldığını, normal görüldüğünü ve uçuş emniyetinin tehlikeye atıldığını anlatmaya çalışıyor sanırım. THY Teknik SHGM’nin denetleme alanında değil anlaşılan, yoksa çoktan seviye-1 bulguları döşenirlerdi.
  “Pembe Fil” nick’li arkadaş da teknisyenlerin birlik olmaktan çok uzak bireysel yaşadıklarını, bir teknisyenin bir diğerine güvenle sırtını dönemediğini, bu nedenle de kırılmaya, ezilmeye mahkum olduklarını anlatıyor. Teknisyenler bunlara cevap verebilirler mi? Acı acı düşünün bakalım, doğru mu?

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Aynı teknisyenler geçen başka bir yoruma hat bakımda işlerin gazlandığını, bazı arızaların görmezden gelindiğini, kalitenin hat bakıma karışmadığını hatta tam olarak sanırım hiç uğramadığını pilotların emergency ile no-go uçakları teslim alıp uçurduklarını yazdı. Peki pilotlar buna cevap verebilir mi?

   Cevapla
  • Uçaktaki hangi arızanın uçağın güvenliğini riske attığını en iyi teknisyen bilir. Orada verilen örnek şuydu; Emergency lightlardan bir tanesi yanmiyorsa uçuş güvenliğini tehlikeye atmaz ama prosedurel olarak uçak no-go dendi.Konuyu nerelere çektiniz yaw?
   Anlamanız için şöyle bir örnek verelim. Diyelim logo light yanmıyor 3. günün sonunda no-go. şimdi bu lamba yanmazsa uçuş güvenliği riskli mi demektir? O lamba sadece şirket amblemi, logosu gorunsun diye var ve güvenlik riski teşkil etmez.Lutfen bilmediğiniz konularda boş yorum yapmayın. Verilen basit bir örnek üzerinden THY çalışmalarını itham etmeye hakkınız yok.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Dikey stabilizesinde trim arızası olan uçağa bile yol verip got ata got ata uçurduğunuz yalan mı arkadaş? Buraya yorum yazanlar sandığın kadar boş değil. Itham etmek için yada şirketi zor durumda bırakmak için eleştirmiyoruz. Can güvenliği için eleştriyoruz. O uçaklara sizde biniyorsunuz, bizde biniyoruz. Herkes biniyor. Önlem alınsın olası bir felaket yaşanmasın diye yazıyoruz.

   Cevapla
 40. Arkadaşlar merhaba,
  Telegram vs uygulamalar fetovari demek bizde bu yorum çatısı altında toplanalım çarşamba arkadaşlarımız haksız olarak atıldıkları işlerine geri dönmez ise bütü c/sler olarak topyekün istifa dilekçelerimizi vermeye hazırlanalım şirketin bakım yetkisi düşecek olacağından birileri tutuşacaktır. Doğum sancılı olacak bu irinden kurtulmamız gerek artık.
  Cuma günü saat 15:50 de saw dar gövde çay ocağında buluşmak üzere

  Cevapla
 41. 4 sene önce

  Yen’i Havalimanı çalışanları içi boş teneke gibi ses çıkarıyorlar bu haklı duruşa bırakın destek olmayı aksine sendika temsilcilerinin g*tünü kokluyorlar. Memurlarla konuşmaya gerek yok zaten işe girerken sendikaya üye olarak işe başladılar maaşlarınıda sendika versin o zaman

  Cevapla
 42. 4 sene önce

  Hepbirlikte arkadaşlar.Fazıl Çiftçi istifa fazıl çiftçi istifa

  Cevapla
 43. 4 sene önce

  Yunus değirmenci p….çinin konusu sendika konusu kapandı resmen gündem değişti bi de fazıl çiftçi p…uğraşıyoruz böyle vatan haini insanların başımızda olmasını hazmedemiyorum.fetövari demek nedir ya uykularıma giriyor artık utanıyorum sizden.

  Cevapla
 44. 4 sene önce

  Çiftçi fazıl istifa ediceksin öyle ya da böyle s…gidiceksin

  Cevapla
 45. 4 sene önce

  Fazıl çiftçi istifaaaa istifaaaaa istifaaaa

  Cevapla
 46. 4 sene önce

  Fazıl çiftçi istifaaaaaaaaaa

  Cevapla
 47. 4 sene önce

  İlla bir ölüm mü olmalı Allah korusun bir uçak düşse ne şirket kalacak ne müdür ne teknisyen.
  Base olsun Line olsun mutlu teknisyen bırakmadınız helal olsun
  Mazeret izini kullanamadı. ;)

  Cevapla
 48. Baba adamsın vesselam, çözersen sen çözebilirsin.

  Cevapla
 49. 4 sene önce

  Maltepe de haksiz yere isten cikarilan çöpçü arkadaşlarına destek olmak amacı ile calisan çöpçü arkadaşlar mahalleden çöpleri toplamiyorlar ne güzel bir duruş selam olsun onlara ve isten cikan arkadaşlarının peşine iş başı yapan genis yivdeye ve akabinde diger bölümlerede selam olsun

  Cevapla
  • Bay1 calisani olarak, mesaisi bitip kuzu kuzu servisine binip evine giden, isyerinde ise hicbisey yokmus gibi profesyonelce(!) isine devam eden ve hatta hafta sonu ucak cikisi var diye mesaiye gelen calisma arkadaslarim adina bu durumdan utaniyorum. Kafanizi kuma gomun bakalim, sira size gelene kadar…

   Cevapla
 50. 4 sene önce

  Abi eskilerden senin gibi elini taşın altına koyan 10 kişi olsaydı bugün camiamız çok farklı bir yerdeydi. İnşallah bunu biz yapmaya çalışacağız

  Cevapla
 51. 4 sene önce

  ses kaydını sosyal medyada da herkesle paylaşalım yayalım herkes her kesimden tepki olsun istifa etsin şirketin yakasından düşsün

  Cevapla
 52. Sefa abi iyiki varsın.Kralsın Kral. Allah sana uzun ömürler versin. Allah seni başımızdan eksik etmesin. Tuttuğun altın olsun. Çok sevileni Allah’da sever. Bizler seni çok sevdik. Iyıki yanımızdasın. Sana çok dua ediyoruz. Karakterinle, kişiliğinle, hem teknisyen hem gazeteci kimliğinle örnek bir insansın.idolümüzsün abicim. Bizler için çok uğraşıyorsun. Allah seni korusun. Kaza bela vermesin.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sefa abi şu Bi acı gercek ki şuan yanımızda olan abilerimiz bizi senin düşündüğün 10da 1 i kadar düşünse sahiplense idi ne mutlu bize onlar sadece kişisel cıkarları için yaşıyor

   Cevapla
 53. 4 sene önce

  Fazıl bey yaşanan panik ani ile acele çok hatalı konuşmalar yaparak teknisyenin eline çok büyük koz vermiştir. Ses kayıtları ile mahkemede ceza alma tehlikesi vardır ve kariyerini bitirme noktasına gelmiştir. Kendisini bu saatten sonra ancak itirafçı olarak gerçekleri söyleyerek kurtarabilir.

  Cevapla
 54. 4 sene önce

  Burdan atıp tutan sadece veryansın eden arkadaşlara sesleniyorum, bugün 28 Ekim. Sendika dan çıkma zamanı, Arkadaşlarımıza sahip mi çıkmak istiyorsunuz. İşte fırsat size. Bak şair yine demiş ‘ Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım.’

  Cevapla
 55. 4 sene önce

  Adam sistemi iyi biliyor ki teşhisi koymuş hemen bak bizler hiç bilmiyoduk bunun fetö uygulaması oldugunu. Sen iyi biliyomussun F.Ç. Bunlar zamanında Yediğin makbulebelerden kalan hatıralar sanırım.

  Cevapla
 56. 4 sene önce

  Uzun uzadıya yazmayacağım. Teknisyenler bize göre avantajlı cünkü biz kabin memurlarına göre çok daha donanımlı. Ben atılmayı göze alarak mücadelemi verdim ve 16 kişiyle beraber atıldım. Teknisyen qualifikasyonuna sahip olmadığım halde Almanya’ya geldim ve ekmeğimi de İNSAN gibi kazanıyorum. Vicdanım rahat ve kendimle gurur da duyuyorum. Bomboş adamların altında çalışmadığım için de mutluyum. Sizlerin şansı daha yüksek lütfen kendinizi ezdirmeyin. Bunlar kendilerini öyle sansalar da Allah değiller bunu unutmayın. Hepinizi seviyorum siz de kendinizi sevin. Herkese saygılar. Almanya’dan selamlar.

  Cevapla
 57. 4 sene önce

  Uzun uzadıya yazmayacağım. Teknisyenler bize göre avantajlı cünkü biz kabin memurlarına göre çok daha donanımlı. Ben atılmayı göze alarak mücadelemi verdim ve 16 kişiyle beraber atıldım. Teknisyen qualifikasyonuna sahip olmadığım halde Almanya’ya geldim ve ekmeğimi de İNSAN gibi kazanıyorum. Vicdanım rahat ve kendimle gurur da duyuyorum. Bomboş adamların altında çalışmadığım için de mutluyum. Sizlerin şansı daha yüksek lütfen kendinizi ezdirmeyin. Bunlar kendilerini öyle sansalar da Allah değiller bunu unutmayın. Hepinizi seviyorum siz de kendinizi sevin. Herkese saygılar. Almanya’dan selamlar.

  Cevapla
 58. 4 sene önce

  Sayın Ahmet KARAMAN bey lütfen araya girin işden çıkarılan arkaşlaşlarımızı işe iade edin bu konu aile arasında kapansın.aile arasında kavga olur,küskünlük olur ama bunla aile arasında çözülür.çarşamba günü sabah sizin mail herkes mutlu olsun güne,haftaya güzel bir başlangıç yapalım.Biz büyük bir aileyiz bunları aramızda çözeriz.saygılarımla

  Cevapla
  • 4 sene önce

   guzel kardesim, gm’nin bu olaydan haberi yok mudur saniyorsun? millet issiz kaldi, rizkindan oldu, hala “aman tadimiz kacmasin ali riza bey” modundasiniz. hic mi utanmiyorsunuz?

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Genel Müdürü Ifşa etmeseydiniz arkadaşlarınız işten atılmazlardı. Siz hâlâ olayı anlayamamışsınız. Yazıklar olsun. Böyle büyük bir şirketin Genel Müdürünün nick alıp telegrama girmesi üstelik ifşa olması ne demek biliyor musun? Bunun Yönetim Kurulu tarafından duyulması hiç ama hiç iyi olmaz. Birde yardım istiyorsunuz. Bence kaçacak delik arayın.

   Cevapla
   • Yönetici 4 sene önce

    Müfettiş nickli arkadaş THY’yi tanımadığınız belli. THY’de tek adamlık hüküm sürüyor. İcra kurulu başkanı İlker Aycı’nın haberi olmadan kimse atılamaz. Genel müdür ifşa edilmiş edilmemiş bunlar hiç etkili olamaz. Bu arada tabii ki Ahmet Karaman’ın telegrama kim ne yazıyor diyerek bakmak için girmesi amatörlüktür. Bakın beni kaç kişi telegrama davet etti bir bilseniz…Neden girmedim acaba? Korkudan mı? Ne alaka köşe yazılarımda telegramda yazılanlardan daha sert yazılar yazan kişi telegram dan çekinmez. Benim çekindiğim konu orada kim olduğunu bilmemek,kimseyi şahsen tanımamak ve tabii ki şahsıma yönelik bir laf atıldığında vereceğim cevap bazılarını kızdırıp, senin ne işin var burada denebilmesi ihtimalidir.
    Ahmet Bey telegrama girerek hata yapmıştır ve şimdi kendisi de farkındadır. Sefa İnan

    Cevapla
  • 4 sene önce

   Teftiş kurulu raporları yönetim kurulu tarafından değerlendirilir ve Sayın Ilker Aycı bey ‘ e sunulur. Bu tek adamlık değil yönetim kurulunun başında olduğu için yapılır.

   Cevapla
 59. 4 sene önce

  ulusal bir kanalla röpartaj ayarlıyalım işden çıkan arkadaşlarla röpartaj verelim sesimizi herkese duyuralım,çok kızgınım açıkcası bu olanlara,bizlerle oyun oynamalarına dalga geçmelerine izin yermeyelim,şimdi oturmuşlar kenara bizi izliyorlar hatta gülüyorlardır bundan eminim.Ahmet beyde şüyfen bir açıklama yapsın Teknık A.Ş müdürü olarak rica ediyoruz

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Ahmet Bey yazışmanıza girmiş. Arkadaşların atılması için f.ç-ye yol vermiş.

   Cevapla
 60. 4 sene önce

  arkadaşlar bundan sonraki izleyeceğimiz süreç öncelille arkdaşlarmıza her turlu destek verilmeli.KESİNLİKLE ama KESİNLİKLE mahkemede hesaplaşmalıyız bizi töröristler aynı kefeye koyanları.bu arada armut armut yorum yapmayın diyen arkadaş sende kelimelerine dikkat et zaten canımız sıkkın üzgünüz ya destek ol ya da bizi üzme

  Cevapla
 61. 4 sene önce

  Verimsizlik nedeniyle atılan birinin verimsiz olduğu ispatlanamazsa ve şirket zarara uğrarsa bunu ilgili yöneticiler cebinden karşılamalı ortaya çıkan tazminatı. Ben nerden bilicem atılan adımlarla yöneticinin iş tutmadığını şirketi zarara uğratmadığını. Bu kişinin attığı adamlar ne hikmetse anında işi hazır oluyor. Bu adamlar iyiyse ki hemen iş buluyor neden attın verimsiz diyerek. Neden şirketi zarar ettiriyosun. Ben bu şirketin hem çalışanı hem borsa da yatırımcısıyım. Keyfe keder zarar ettireceğine anlaşmalı ayrılık teklif etseydiniz A.O. gibi. Bana tazminatını verelim deseniz hemen giderim şirketi de dava ile falan muhattap edip zarara sokmam. Göreceksiniz hepsi işe iade kazanacak ve siz alamayacaksınız, sonra 8-10 maaş daha vereceksiniz.

  Cevapla
 62. 4 sene önce

  Arkadaşlar Twitter’da neden gündem olusturmuyoruz ?? Bugün veya yarın akşam bir saat belirleyip gündem yapalım ? Sesimizi duyuralım. Var mısınız ???? Lütfen bunu bari yapalım.

  Cevapla
 63. 4 sene önce

  Saygıdeğer çalışma arkadaşlarım sizlere daha iyi bir noktaya gelmemiz, çalışanın hak ettiği değeri alabilmesi ve atılan arkadaşları geri alabilmek için prosedür paketini açıklıyorum.
  1) 30 ekim C/S ler kontrol etmediği işi mühürlemicek
  2) 30 ekim çalışanlar aynı anda tool almak için takımhaneye gidecek
  3) TRAX tan çektiği malzeme gelenekadar beklicek.
  4) Başteknisyen ve şefler hesap sorup baskı yapmicak herkes prosedüre göre çalışacak.
  5) Mel e genelde son gün müdahale edilir. Giderilmeyen basit arıza bile olsa defterden ve sistemden kapatılmicak. Uçak gerekirse yatırılacak. Prosedüre uydukça kimse birşey diyemez.
  6) Atılan arkadaşlara sahip çıkılacak dik duruş sergilenecek.
  29 Ekim aynızamanda teknik çalışanının hak ettiği değeri alma günüdür

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Değersizlerden değer beklemek nasıl bir ironi? Ayrıca zaten prosedüre uymadığınız, her denileni yanlışta olsa yaptığınız, beş para etmeyecek adamlar için yalakalık yaptığınız, arkadaşınızı sattığınız, mobbinglerde yöneticinin hedef gösterdiği kişiye sırf yönetici istiyor diye pislik yaptığınız yada yapılan pisliğe göz yumduğunuz için değer görmüyorsunuz. Yöneticiler bu tipteki kişiliksiz çalışanın ne mal olduğunuzu çok iyi bilir ve kullanıp kullanıp işi bitince atar.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   daha 4te kalırız. çünkü koltukları tatlı beyfendilerin.

   Cevapla
 64. Sefa bey,
  Bu iş şöyle son bulacak. 2020 de genel seçim olacak, bu düzen bozulacak düzenin adamları gidecek.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   benim de şahsen her zaman söylediğim tek çözüm bu katılıyorum.ne dava,ne kanun takmayan adamlar bunlar.kimileri diyor ya yok şöyle yapalım yok prosedür şu bu.3000 teknisyen iş yavaşlatsa hepsini kovar 3000 tane yepyeni eleman alıp yapın ulan işleri der bunlar.hükümet değişip 180 derece farklı kafada birileri gelirse bu şirket anında ileriye doğru fırlar.

   Cevapla
 65. 4 sene önce

  İşveren vekili olamaz ama sendika bodyguard ‘ı olabilir.

  Cevapla
 66. 4 sene önce

  Fazıl Çiftci açıkca anayasada belirtilmiş bir hakkı engellemiş ve suç işlemiştir. Gerçi bir hukuk devleti değiliz ki. Kendi ellerimizle bu hale getirmedik mi.

  Cevapla
 67. 4 sene önce

  Her firsatta teknisyene insan gozu ile bakmayip kole gozuyle bakan yoneticilerimiz oldukca, bizleri feto diye suclayan bence zamaninda bir numarali fetocu olan kendileri, ye kurkum ye diyen sendika ve basiretsiz yavuz hırsız oldukça bizleri çok güzel gunler beklediği kesin

  Cevapla
 68. 4 sene önce

  sayın sefa abi. bu yazılarınızı ve mesajlarınızı ilker beye ilk elden ulaştırabilmek gerekiyor. okuduğundan, mesajı aldığından emin olmalıyız.
  Daha kendi şirketinde olanlardan bihaber olan biri nasıl olacakta bu sitelere girip haberlere göz atacak. Sizin doğrudan kendisine ulaşabileceğinizden eminiz. yada siz uğraşmak istemiyorsanız bizim kendisine nasıl ulaşabileceğimiz konusunda yardımcı olabilirsiniz.
  Değerli teknik çalışanı arkadaşlar, mutlaka birilerinizin bir yerlerde tanıdığı vardır. Sorunlarımıza yazılı veya görsel basında yer buldurabilmeliyiz. haber sitelerine mutlaka yazınız. Ben yazıyorum birilerinizin mutlaka biryerlerde tanıdığı veya tanıdığının tanıdığı vardır.
  zaten medya haber arayışı içinde. Biliyorsunuz bir haber domino etkisi yaparak infiale dönüşebilir.
  cuma günü namazdan sonra işten arkadaşlarımız atılıyor sizce seçilen zaman manidar değilmi. normalde 1 saat bile izin vermeyen yönetim, 28-29 ekimi birleştiriyor.

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Sayın yorumcu; İlker beye ulaşmaması mümkün değil. Bizim yollamamızın yanı sıra özel kalem içinde İlker Aycı geçen her yazıyı prnt edip masasına koymak zorundadır. Bu sistem sadece THY de değil tüm şirketler için geçerlidir.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Eminim print edip aynen önüne koyuyorlardır. Siz daha bunları tanıyamamışsınız :)

   Cevapla
 69. 4 sene önce

  Görülen o ki çoğu kişi burayı dert yanma mekanı olarak kullanıyor.sizler F.Ç. şirkette var diye bu şirkette değilsiniz bilakis sizler burada bulunduğunuz için yöneticiler var.Herkes kendine gelsin,gücünüzü hissedin.Kurulan telegram grubundan kaç kişi CİMER’e başvuruda bulundu acaba?Bırakın grubu,bu durumdan rahatsız olan herkesin şikayette bulunması gerekli.İçişleri,çalışma ve ulaştırma bakanlıklarına bu durum bildirilmeli.Anayasa ihlali,iftira,tehdit,ne ararsan var.Ha bazıları diyecek ki gazlama bizi,gaz değil dostum hak bu.yapmayacaksan yapmazsın zaten,gaza gerek yok.

  Cevapla
 70. 4 sene önce

  İşten atılanlar için de telgram da bir grup kurulsun. Herkes elinden geldiği kadar aylık ödeme yapsın. Sendikaya yatırılandan daha faydalı bir aidat olur.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Hâlâ telegram diyen var ya. Ne olduysa telegram yüzünden oldu zaten. Destek olmak için yada değil Sayın Genel Müdürümüz Ahmet Karaman’ı ifşa etmeseydiniz belki şu an herşey bambaşka olacaktı. Hani ifşa edildi diyelim nicki niye söylendi? Koskoca genel müdür sizin yüzünüzden belki görevden alınacak. Herkes kovulursa kim yardım edecek arkadaşlarımıza? Başka öneri sunun.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Telegrama girip herkesi öğrenip f.ç’ye yetki veren birkaç kişiyi at diyen Ahmet bey. Neden sizi desteklesin buna inanıyor musun

   Cevapla
 71. 4 sene önce

  Vatanını seven en iyi çalışandır. Sağ görüşlü ol sol görüşlü ol farketmez. Atılmış olan bu vatan sevdalılarını işten farklı bahanelerle ulaştıranlar HAİNDİR. ALÇAKTIR. Atılanların kim olduğunu bilmeden araştırmadan başına bela alacak Fazıl Çiftçi. Şunu bilin DEVLET YAZILANI UNUTMAZ CEVABINI VERİR.

  Cevapla
 72. Tanıdık siyasi ve milletvekillerine bu durumu anlatalım arkadaşlar. Boyle reşit sen söyle sen işit oluyor.

  Cevapla
 73. 4 sene önce

  Ne guzel bir yazi Sefa abi eline kalemine saglik. Bu yonetici bozuntusunun en kisa surede ettigi hakaretlerin altinda ezilmesini yaradandan yalvararak istiyorum. Insanliktan nasibini almamis, paranin usagi olmus, Gozumuzde sokaktaki canlilara hissettigimiz merhamet kadar bile merhamet kalmayan bir canlisin . Yazik sana. Insallah en kotu durumlara dusersin. Allah seni ve senin gibileri bildigi gibi yapsin. Yuzsuzler.

  Cevapla
 74. Sendikacılık adı altında işçinin alın teri ile kazandığı aidat paralarını dümen ile cebe indiren sendika ağalarına ve buna çanak tutanlara bu paralar İLAÇ PARASI OLSUN. Nokta.

  Cevapla
 75. 4 sene önce

  Arkadaşlar verin ses kaydını yayalım haber sitelerine görsünler. O zaman işte bir şey yapıp sesimiz duyurulmuş olur. F.c denen şahıs anlar…

  Cevapla
 76. 4 sene önce

  Ben 15 temmuzda sokaklara çıkmış biriyim. Sen nasıl olurda bana fetövari kelimesini kullanırsın. 15 temmuzda darbe gercekleşmiş olsaydı şimdi en buyuk yalakası sendin. Bunu herkes biliyor. Bu kişiyi ulaşabildiğimiz her yere şikayet edelim. Tanıdık milletvekilleriyle irtibata gecelim. Bir daha kimse bu vatanı seven emekci insanlara hain deme cüretinde bulunamasın.

  Cevapla
 77. 4 sene önce

  İ.Aycı’yı bu kadar önemsemek hata! https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/murat-muratoglu/turk-hava-yollari-fena-cakildi-5414606/
  Yazıyı basmışsınız zaten. Teknisyenlerin sorunları ile ilgilenecek durumda değil, güvenmeyin. Kendi başı dertte

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Baştan sona palavra. Bir köşe yazarı bu kadar yalan dolan ile dünya devi milli bir şirketi niye bu kadar karalar anlamak güç. Elin gavuru bile bu kadar iftira ve çamur atmıyor

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Thy batacağı için mi başkana müdüre 3 er 5 er ikramiyeler çuvallar dolusu paralar ödenmeye başlandı? Batan geminin malları misali…

   Cevapla
 78. 4 sene önce

  Sansürlendi. Size yakışan bir yorum atın.

  Cevapla
 79. 4 sene önce

  Biz çıktık tankın önune o fetoculere karşı be Fazıl simdi hakkımızı aramak için Bi grup kuruldu diye fetocu mu ilan ediyorsun bizi thy bu adamdan acilen kurtulmalı ilker bey bunu görmeli artık

  Cevapla
 80. 4 sene önce

  İlker aycı vicdanın seni rahat bırakmayacak haksızlığa uğrayan arkadaşlarımız için birşeyler yap.zaman verdin onlara ve umutla bekliyorlar hepsinin sicilinin temiz olduğunu biliyorsun….içerdeki onların isimlerini senin önüne getirenleri sorgula…arkadaşlarımızı en kısa zamanda aramızda ailemizde görmek istiyoruz.,,,.yaptığınız hatayı düzeltin…yazıktır günahtır….

  Cevapla
 81. 4 sene önce

  Twitterdan biyerden ses getirecek daha önemli yerlerden duyurulması lazım olayın.fetö vari yaklaşım sözü tamamen suçtur ve asla özür dilemeylede geçilecek bir konu deildir.

  Cevapla
 82. 4 sene önce

  Fazıl çiftçi istifa diye yankılansın heryerde.tuvaletlere duvarlara heryere yazın arkadaşlar

  Cevapla
  • Çevreyi kirletmek bize yakışmaz.. hakkımızı aramanın sosyal medya üzerinden gündem oluşturmaktir.

   Cevapla
 83. 4 sene önce

  Sefa abi yapılan en büyük hata sesimizi sadece havacılık sitelerinde duyurabiliyor olmamız.siz yazmışsınız iyi güzelde uçakcılıkla ilgisi olmayan htta thy de olmayan bile okumuyor bunu siteyi bile bilmez bi çoğu.bunların ses getircek gazetede haber sitesinde olması işi direk çözer diyorum.

  Cevapla
 84. 4 sene önce

  Ayrıca sefa abi ses kaydını mahkemeye fln vermenize gerek yok demişsin aslında ben seni anlıyorm öyle deme sebebini ama o ses kaydını böyle ses getiricek bir gazete de haber sitesinde paylaşaral ifşa ederek thy teknikte yönetimsel problemin olduğunu kamuoyuna direk yansıtabilmek bunların işini bitirir işte.ya allah aşkına fetövari yaklaşım nedir ya.bu ülkeyi en çok seven insanlarız biz emin olum bundan ve artık korkun bizden sabrımız taştı

  Cevapla
 85. 4 sene önce

  İnşallah ses kaydını mahkemeye veren ve sonuç alan olur fazıl köpeği ve adamları kim varsa da defolup gider şu şirketten artık.çok korkarak yazıyorm bu arada beni bulup atarlarsa diye bu söylediklerimden dolayı.ay çok korktum…

  Cevapla
 86. 4 sene önce

  Hani bi laf vardır hernekadar kötü bi laf olsada çok severim ve doğrudur.hakkımı yiyen yar…mı yesin işte bu yönetimdeki kul hakkı yiyenler hepsi yarr…mı yesin.yazıklar olsun size.tek inancım artık ilker aycı bey görür olanları bitenleri belki de müdahale eder başka umudum kalmadı.

  Cevapla
 87. 4 sene önce

  Acilen bat fazıl istifa ettirilmeli ve hakkında soruşturma açılmalı.çalışana hakaret ve iftiradan dolayı.

  Cevapla
 88. 4 sene önce

  Hepimizin ruh sağlığını bozdu bu ülke

  Cevapla
 89. 4 sene önce

  Sendika hala sessiz hala suskun. Ne kadar boş ne kadar konuyla alakasiz olduğunu kanitlar niteliğinde.

  Cevapla
 90. Ses kaydını işten atılanlardan biri mahkemeye taşımış zaten sefa abi. Hatta ses kaydında Fazıl çiftçi ” Telegramda fetövari sistem oluşturmuşsunuz ” demiş. Sonrasında da işten atılanlar oluyor. Cumhurbaşkanımızla da yakını aracılığıyla görüşmüş. Doğruluğu mahkemece onanırsa görevden alınarak 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilecektir süpheniz olmasın denmiş.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   .mk olayları ne kadar hayalperest yurutuyorsunuz yok 4 yıl mış yok 1 yilmiş sıkmayın olum atmayın . Bisey yapiyorsaniz şak şakçılar arkamizdan alkislar diye yapmayin.yok efendim CB’Nına ulaşmış yakini tarafindan görüşmüş cok gorustuyse sirkete geri dönmüştü hatta baskan olarak:) bazı olaylari büyütmeye cok neyse armut armut yorum yapmayin

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Gizlice kaydedilen sea kaydi delil hùkmü taşımaz

   Cevapla
  • Ses kaydı taşımasada şahitler var yeterli onlar

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Gizli bir şekilde alınan ses, fotoğraf veya video kayıtları, hukuka uygun elde edildikleri takdirde özel hukuk davalarında ve ceza yargılamalarında delil değerine sahiptir. … Ancak, şüpheli veya sanığın işlediği suç, hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş delillerle ispat edilebilir (CMK m.217/2).

   Cevapla
  • 4 sene önce

   F.ç nin nick inin ziya olduğunuda öğrenmiş olduk

   Cevapla
 91. 4 sene önce

  Fazıl istifa ettirilmeli. Bu kafada biri yönetici olamaz

  Cevapla
 92. 4 sene önce

  arkadaslar organize edin yardim isini her ay 15 tl yatiralim.
  o 6 kisinin hem maasi yatsin hem sendika kursunlar hakki birlikte arayalim.
  korma Turk milleti degilmiyiz ¿¿¿¿ Isten atilan arkadaslar icin bir hesap no olusturulsun.. yabanci bir banka olsun gerekirse bu feto ile onceden kol kola simdi millete baski kurmak icin kullananlarin eli kolu Yetemeyecegi!

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sevgili ve duyarlı meslektasim , yakında yardım ile ilgili bir hesap numarası oluşturacak arkadaşlar bu arkadaşları kesinlikle mağdur etmeyeceğiz. Bunun için yöntem önerisi varsa paylasabilirse seviniriz.Tüm teknik as çalışanlarının da buna katkı vereceğini biliyorum. Teşekkürler

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Arkadaşlar organize edin, yapalım edelim. Hep aynı kişiler yapsın. Çok güzel fikirleriniz var bir kez olsun siz organize edin biz yatıralım parayı. Herkes birbirinden bekliyor. Yeter kardeşim hep mi biz önden kosucaz. Al bayrağı koş ileri.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   İnşallah maddi yardıma ek olarak manevi yardım da edebiliriz arkadaşlara. Zamanında fetocu diye atılıp iade alan arkadaşlara selam verirken bile çekindi insanlar. Bu davranışı lütfen kıralım .

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Yarım etmeye kalksak bunun milyon tane yolu var. Babka manka bunlar sıkıntılı. Yıgınla eft havale yapılan hesaplar bloke olabiliyor. Gitti gidiyora koysun bi kalem. Satsın 150 tl den. Alalım bizde. Al sana fikir. Digital dunyada yol çok. Daha mantıklı yolum var dıyen buyursun.

   Cevapla
  • arkadaşlar internet üzerinden birşey satışı olsa vergiye girecek , banka nosu olsa incelemeye takılacak en mantıklısı her birim kendi arasında bir kişi seçsin bu kişilerde paralar toplansin sonra bu kişiler gider elden verir ihtiyac sahiplerine.

   Cevapla
 93. 4 sene önce

  Sefa abi birsey merak ediyorum Tgs den de bu sari sendidaya uye yapilmis deniyor ? bu mumkun olabilir mi ? herkes degil belli kisileri yaptirmislar 5 6 sene once bu mumkun mu

  Cevapla
 94. Bu şirketin para kazanmasını sağlayan en önemli şey,tahsilli çocukların yağlı elleridir. Istedikleri biraz saygıdır. Sendikacı işveren dayanışmanızla ülkeyi kendinize güldürmeye devam ederken bunu unutmayın. Sefa bey sağolsun, emek harcayıp çocuğa anlatır gibi anlatmış. Ama işin özü bu kadardır.

  Cevapla
 95. 4 sene önce

  Sefa Ağabey, lütfen bir sendika kur ve hepimiz kabin-teknisyen-kokpit olarak senin peşine takılalım. Şirkette her grubun arasına bir duvar örülmüş. Kimse kimsenin liderliğine güvenmiyor. Havacılık kültürünü her anlamıyla özümsemiş birisi olarak herkes sana güvenir ve seni destekler. Şu an basiretsiz ve vasıfsız kimselerin elinde bulunan sendikalar yüzünden hak üstüne hak kaybediyoruz. Senin gibi bir havacının liderliğine çok ihtiyacımız var.

  Cevapla
 96. 4 sene önce

  Sefa Bey İlker Bey ile bu konuyu birebir görüştünüz mü? Tabi ki söylemek zorunda değilsiniz. Ama tahminim kesin konuştuğunuz yönünde. Yazı için ayrıca teşekkürler

  Cevapla
 97. 4 sene önce

  Abi eline emeğine saglık. Hakikaten çok güzel bir yazı olmuş. Duygularımıza tercüman olmuşsun

  Cevapla
 98. 4 sene önce

  Kusura bakmayın ama uçuşun en önemli parçalarından biri olan bakım THY’de taşerondur. Bunun sancıları da bunlar. Keşke teknik aş thy uçaklarına da müşteri uçaklarına baktığı gibi baksa yahut daha çok müşteri bulup thy uçaklarını bakıma dışarı yollasa…
  Hangarda da, hat bakımda da, uçuşta da ikinci sınıf personel olduğunuzu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. uzun uzun yazıp kimseyi bunaltmaya hacet görmüyorum. Zira tanıdığım hemen hemen herkes bir yerlere gitmek için uğraşıyor. Şanslı veya cesur olan yahut iç referansı olanlar gitti zaten, kalanların da en kısa zamanda hak ettiği değeri göreceği firmalarda çalışmalarını diliyorum.

  Cevapla
 99. 4 sene önce

  Sizden değil çocuklarınızdan çıksın.insanların yüzüne nasıl bakacaksınız merak ediyorum…

  Cevapla
 100. 4 sene önce

  Yazdıklarınızı resmen bilal’e anlatır gibi tek tek basit basit yazmış ve anlatmak istediklerinizi ilkokul cagindaki bir bebeye anlatir gibi anlasilir ve net anlatmışsınız ama SAYIN SEFA ABİ ;
  Bir atasözü der ki EŞEK HOSAFTAN NE ANLAR;
  Gun gelir feto vari oluşum gun gelir emeginize saglik arkadaslar gungelir ALLAH’IN CEZALARİ GUN GELİR son cikanimiz ışığı kapatan oluruz kisacasi bizler THYTeknik aş teknisyenleriyiz cefasini cekeriz evvel Allah ama sefasını suren onlar…
  F.Ç. SENDİKAL FAALİYETLERE DE el attı arkadaslarimizi da sirketten atti…
  Adami basteknisten yap sonra verimsiz de komiklikler yap demezlermi adama ulan dumbelek bu adam başteknisyen olurken bakmadinizmi geçmişine hak etmis mi etmemis mi?
  Demek ki neymiş kisaca
  Etme eşekle muhabbet küstürürsün silme cam kesigiyle mabadini kestirirsin .
  Sayin teknisyen arkadaslarim sakın fevri olmayın bizler davar gutmeyi iyi biliriz elbet zamanimiz gelecek
  29 Ekim Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.

  Cevapla
 101. Sefa abi kaleminize sağlık. İlker bey in kendisiyle alakadar olmayan bu yanlışı en kısa sürede düzeltme yoluna gideceğine inanıyoruz. Bizler grupta yazisirken defaatle şirketimizle, yöneticilerimizle ilgili herhangi bir sıkıntimizin olmadığını, tepkimizin bizi temsil ettiğine inanmadigimiz, müsrif tavırlar sergileyen sendikaya karşı olduğunu belirtmemize rağmen iş neden bu noktaya geldi anlamak mümkün değil.

  Cevapla
 102. 4 sene önce

  Valla Karadeniz fıkrası gibiyiz , Ülkenin geldiği duruma bak sendikaya çeki düzen versin diye İş vereni ikna etmeye çalışıyoruz.
  Arkadaşlar sesimizi sadece havacılık sitelerinde birbirimize duyurabiliyoruz. Yaptığımız en büyük hata bu.

  Cevapla
 103. 4 sene önce

  Sayın F.Ç özür dilemekte bir Erdemdir. Sizden fazla birşey beklemiyoruz. Özür dileyip bu arkadaşların İşe dönüşü için gerekli talimatı vermeniz ve Şirketin iç huzurunu bozmamanız yeterlidir. Bırakın isteyen istediği sendikaya üye olsun. Ufak işler peşinde koşarak Dünya Devi şirketimizi küçük duruma düşürmeyiniz.

  Cevapla
 104. 4 sene önce

  Bence Savcılığa Sayın FÇ nin uçuş güvenliğini tehliyekeye attığını ve %49 u Devlet’ e ait bir şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle dava açılmalı. Hangi yöneticinin personelin iç huzurunu bozmaya ve şirket içerisinde huzursuzluk yaratmaya hakkı var ? Çalışanlar istediği sendikaya üye olabileceği gibi istediğinde de sendikadan ayrılabilir. Burada Sayın F.Ç yi bağlayan bir durum söz konusu değildir. Sendika yönetimi bile Sayın F.Ç kadar uğraşmamıştır.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Sayın F.Ç yerine xxx yazsaydın yeterliydi biz anlardık;) hele sayına hiç gerek yok

   Cevapla
 105. Adamsın Başkanım

  Cevapla
 106. 4 sene önce

  yazı güzel olmuş ellerinize sağlık.bizi suçlayanlar bizden özürdilemeli.THY yönetimi bir an önce bu işe el atmalı bu konuyu düzeltmeli.fazıl çiftçiyle mahkemede hesaplaşmalı.hep biz ezilcek değilizya,onlarda mahkemede hesap vermeli dokunulmaz olduklarını anlamlılar yoksa her hakerete özür olursa bunun onune gecemeyiz

  Cevapla
 107. 4 sene önce

  Ama kafamız nasıl güzel

  Cevapla
 108. 4 sene önce

  uzun ama sürükleyici bir makale olmuş. Anlayana içinden çıkarılacak çok ders var.Çok imalı sözler var. Hadi hayırlısı inşallah THY doğruyu görür

  Cevapla
 109. 4 sene önce

  Müthiş bir yazı olmuş elinize sağlık. İşi bilmek başka bir şey. İşi bilmeden bu yazıyı yazmak mümkün değil. Desteğiniz ve verdiğim anlamlı dersler için müteşekkirim

  Cevapla