THY VE LUFTHANSA’YA YILBAŞI İKRAMİYESİ ÇIKTI

THY VE LUFTHANSA’YA YILBAŞI İKRAMİYESİ ÇIKTI

Yılbaşı ikramiyesi 55 milyon Türk Lirası.

2016 milli piyangosu çeyrek bilete çıkmış, yani 4 kişi arasında paylaşılacak. Piyango biletlerine inanmayan biri olarak hiç bilet almadığımdan kime ne kadar ikramiye dağıtıldı bilemiyorum. Amorti kaç kişi, son iki numara vb…

Ancak SunExpress’in Öger Türk Turdan alacağı 15-20 milyon Euro arasında olduğu söyleniyor. Biz ortalamasını alıp Türk Lirasına çevirdiğimizde rakam aşağı yukarı 55 milyona denk geliyor. Kısaca, Yılbaşı büyük ikramiyesi kadar bir meblağ söz konusu

Yılbaşı büyük ikramiyesi kime, kimlere çıkmış belli oluyor.

Siz amorti veya son iki rakama hiç bakmayın, SunExpress alacağı sadece büyük ikramiye. Size birşey yok.

Çalışana, kokpite, tekniğe, kabine, yer personeline amorti vurmuş mudur? Nerde… Toplu İş sözleşmelerinde, çalışanına üç kuruş beş kuruş hesabı yapacaksın sonra bu büyük zararı sineye çekeceksin.

Bu kadar paraya yeni bir havayolu kurulur arkadaşlar.

Saymak istesen sayamazsın, yorulursun.

Peki, nasıl oluyorda kurumsal bir firma THY ve Lufthansa ortaklığında olan bir kuruluş, bu kadar büyük alacağı takip etmemiş.  Bu alacak rakamı oluşurken bu zat-ı muhteremler ne yapıyordu acaba?  Birileri gelip bir anda kasalarını mı soydu? Kısaca; Yavaş yavaş sindire sindire yendi bu paralar

Bu Şirketin Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı hadi çok meşgullerdi diyelim. Finansı bölümü, Satış bölümü ne yapıyordu. Hukuk departmanı ne yaptı. İç Denetim mekanizması yok mu? Bu nasıl bir havayoludur.

Ortaklar ne diyorlar bu işe.

Ben THY hissedarı olarak bu durumdan şikâyetçiyim. Bu paranın yarısı THY’nin değil mi?

İştiraklerinize böyle mi sahip çıkıyorsunuz?

Personele zam yaparken şahin gibi her şeyi gözlüyor, minimumda ne veririm, sendikayı nasıl kandırırım diyerek kılı kırık yarıyorsunuz ama İş alacağa gelince kuzu gibi oluyorsunuz. Neden? Neden? Neden?

Şirketler kendilerine zarar verdiği çalışanını, anında tazminatsız bile atabiliyorken, görevini iyi takip edemediğinden ötürü kendisini büyük zarara uğratan yöneticisi veya yöneticilerine geçmiş olsun. Olur, böyle şeyler siz üzülmeyin bir icabına bakarız mı diyorsunuz.

Bunun hesabını kim verecek?

ÖGER TÜRK İflasını verdi kurtuldu. Ticari şirketlerde iflas etmek işin en kolayıdır. Mal varlığına kimse dokunamıyor. Ne kadar sermaye göstermişsen o kadar ile mesulsün. Kaybettiğiniz paraları unutun alamazsınız. Böyle durumlarda üstüne bir bardak soğuk su içeceksiniz. Nasıl olsa cepten giden para değil. Nede olsa THY’nin parası boş verin gitsin(!)

Ben SunExpress’in ortağı Lufthansa’yı sorgulayamam. Ancak ben SunExpress’in diğer ortağı THY’yi rahatlıkla sorgularım ve gördüğünüz üzere sorguluyorum da…

Sevgili THY yönetimi;

Kim bu kadar alacağın oluşmasına müsade etti? Tanıdık, arkadaş, bizim atamamız, diğer ortağın ataması vs hiç lafı dolandırmadan kimlerden hesap sorulması gerekiyorsa biran önce bu hesap sorulmalıdır. Bugün biz onları sorgularsak yarın da bizleri sorgularlar diye çekiniyorsanız o başka tabii ki…

Emanet böyle mi korunuyor. Görünen o ki THY kendi içerisinde kan değişimi yaparken acilen iştiraklerine de el atmalı. Mutlaka iştiraklerindeki yöneticileri de belirli odaklardan tavsiye edilerek göreve getirilen kişilerdir. Bu tür kişileri görevden almakta zor oluyor. Tam görevden alacak oluyorsun anında onu oraya tavsiye eden odaklardan telefonlar yağmaya başlıyor. Ancak çok güçlü bir yönetici olacaksın ki bu zararı şirkete verenleri cezalandırabilesin.

İşi bilene vermek, işi idare edebilene vermek gerekir. Öğrendiğim kadarıyla Satış, Hukuk ve Finans Direktörleri hepsi Hamdi Topçu döneminde atanmış.  Şimdiki dönemin başında İlker Aycı var.  Her attığı adımı dikkatle izliyor ve not alıyoruz. Henüz kendisi hakkında, suya sabuna değecek nitelikte eleştiri yapabilecek bir konu bulmuş değilim. Bu konuda, Allah uzun ömürler versin Hamdi Topçu bizim için iyi malzemeler üretiyor ve bol bol kendisini eleştiriyordum.

THY’nin son 13 yılındaki üst düzeydeki gelişmeleri nasıl yazmaya devam ediyorsak, şimdiki gelişmelerde bir gün yazılacaktır. İlker Aycı da mutlaka bir gün gidecek ve yerine yenileri gelecektir. Bizim yazı dizimiz devam ediyor. Bir gün bu yazı dizisinde İlker Aycı da yer alacaktır. Bu nedenle İlker Aycı dönemi için umarım ki biz veya birileri iyi şeyler yazabilirler.

Umarım bu tahsil edilemeyen paranın acısı personelden çıkarılmaz, paranın bir kısmını personel üzerinden telafiye çalışılmaz.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

41 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
alman suclu ya turkler?
4 yıl önce

alman suclu peki torpille tepeden inme sozum ona yonetici olan turklerin sucu yok mu? olani biteni film seyreder gibi seyrettilerse,umursamadilarsa,her zamanki gibi bana ne ben cikarima bakarim deyip gozlerini yumdularsa ne olacak? alman bakti ki bunlar is bilmez,tecrubesiz,bilgisiz,torpilli ben bunlari istedigim gibi oynatirim,tokatlarim giderim dedi aynen de oyle oldu! ayrica ilker ayci hakkinda da nereden nasil bu makama geldi,gecmisinde neler var internette bolca haber var !

Yönetimden bilgi alın
4 yıl önce
Cevapla  Sefa INAN

Sefa bey, madem havacılıkla ilgili bir haber sitesi yapıyorsunuz konuyla ilgili haber yaparken veya yazı yazarken taraflarla görüşmeniz lazım. Birilerini beceriksizlikle itham ediyorsunuz ama anlıyorum ki konuya vakıf değilsiniz ve sadece dışarıdan duyduklarınızla yorum yapıyorsunuz. Sun Express’in görevdeki yöneticileriyle görüşmenizi tavsiye ederim. Burada Öger olayını detaylarına kadar anlatmak doğru değil. Beyefendi kişiliğinize yakışan budur. Siz de birilerini karalıyor pozisyonuna düşmeyin.

bu kadar
4 yıl önce

boş bir yazı olur. yahu iflas etmek demek her zaman parasının sermayenin sıfır yada negatif olması mı demektir? Açıp mali tablolarına baktın mı? Öger sermaye yetersizliğinden iflas aşamasına gelmedi ayrıca bu bir hukuki güvence sitemidir. Eğer gerçekten iflasına karar verilirse de alacaklar önceliklendirilir ve herkesin alacağı önem sırasına göre ödenir. Sadece spelilasyon yaratmak amacıyla yazılar yazmayın. Siz oturun teknşk konularda yazılar yazın bu işleri de uzmanlarına bırakın. Eğer uzmanınız yoksa da sadece haberi alıntı alıp verin yorum yapmayın!

Bu kadara
4 yıl önce
Cevapla  bu kadar

sefa bey bu kisiye sorsaniza durumu iyi olan firma neden istifasini istesin, isteyebilir mi? Sermaye kalmaz, sirketin alacagi borclarini karsilayamaz firma iflasini ister. Aksi halde iflas olmaz. Sirket borclarini oder sirketi tasfiye eder.

ben vereyim
4 yıl önce
Cevapla  Bu kadara

iflas ticaret kanununlarınca tanınan bir koruma mekanizmasıdır. Bir bakıma şirketi, şirketin kendisinden korumaktır. Şirketler canlı organizmalardır, sadece ortaklarını bağlamaz, tüm ekonomiyi ilgilendirir. Belirli finansal oranlar vardır, dünya devleri, bankalar bile bu oranları sağlamakta güçlük yaşamaktadırlar. İflas aşamasında olmak ,iflas etmek, kapıya kilit vurmak hepsi birbirinden farklı kavramlardır. İflas evet arzu edilen bir durum değildir ama her zaman firmanının sonu da değildir. Burada denilmek istenen, Sefa Bey’in teknik konularda yorum yazması yerine, birileri töhmen altında bırakarak ona buna sataşmasıdır. Çizgisinin dışında yazıyor çünkü sayfa okunmasını, yorum yazılmasını artırmak istiyor. Ben de bu tuzağa daha fazla düşmek istemem ama bu kadarına da… Devamını oku »

Komik adam
4 yıl önce
Cevapla  ben vereyim

kardeşim adam veya sefa bey veya yazar her neyse iflas uygulamasından sonra yazı yazmış. Sen iflas eden şirketin yetkilisimisin. Bırak sunexpress-THY falan filan savunmasını yapsın. Çok saçmalamışsın be bilader. Yok teknik yaz yok bu konuya girme bu ne ya adam sana mı soracak ne yazacağını. Derdin varsa ver mahkemeye olsun bitsin burayı boş yorumlarla işgal etmeyin.

aynen
4 yıl önce
Cevapla  Komik adam

kaliteniz buysa zaten size cevap vermek bile gereksizmiş. Yeterli bilgi birikimi ve eğitimi olan kişiler anladı. Zaten yazının amacı da bu kesime hitap ediyordu. Sen anlamasan da olur. he gülüm he 🙂

Detay
4 yıl önce

Öger anlaşması maalesef Paul Schwaiger’in büyük çabalarıyla Öger Tours’u Thomas Cook’a sattıktan sonra bitme noktasına gelen Öger Türk Tur’a hayat vermek için yapıldı. Şirket sözleşmesi gereği genel müdürlük ilelebet LH’dan atanıyor. Anlaşmada Türk yöneticilerin imzası yoktur. Schawaiger Öger’i korumak adına havayolu menfaatlerine aykırı çok iş yapmıştır. Eleştirdiğiniz Türk yöneticiler hep bunun karşısında olmuş ve mücadele etmişlerdir. Ama son söz ve son yetki Alman genel müdürde olduğu için herşey istenilen şekilde yapılamamıştır. TK olayı inceleyecek olursa kendi dönemlerinden önce atanan Türk yöneticilerin bu işin karşısında nasıl durduklarını görecektir. Sorumlu aranıyorsa hala LH bünyesinde olan Paul Schwaiger’den hesap sorulmalıdır, Türk yöneticilerden değil.

İlginc olmus
4 yıl önce
Cevapla  Detay

sirket genel mudur paul zamaninda kar ediyor bonus dagitiyordu. Yapilan kotu anlasmalarla kar etmis. Tahsilati yapin kimseye camur atmayin. Genel mudur paul zamaninda yapilan yatirimlari herkes biliyor.

Fazıl ciftci
4 yıl önce

Çalışana gelince iyi hesap yapıp ellitane skala yapiyosun sayın çiftçi okadar işini bilen kurumu düşünen genel müdür yardımcısı isen bunun bi açıklamasını yapta görelim..sen şimdi ocaktaki yüzde 5 zammı hesap eder yaptirtmazsin zararı böyle telafi edebilirsin nekadar basit degilmi çözümü 5000 kişi teknikten yüzde beş zam kişi başı enaz 50 tl eder sonucu hesap edersin artık çok para kalır size biz alisigiz koymaz bize vermeyin yüzde 5 i siz nasilsa benim birbuçuk yılda aldığım maaşı bir ayda alıyorsunuz. .nekadar basit değil mi çözümü Fazıl bey?

sunex
4 yıl önce

sakın çalışan bizlerin bonuslarına dokunmayın. gerekiyorsa sorumlulara bonus vermeyin. yönetim kuruluna bonus vermeyin onlar iyi denetlesin firmayı.

Bu ne yaman çelişki
4 yıl önce

Bu Oİ denen çift kişilikli adam aynı zamanda Thy nin sunekspresteki temsilcisi değilmi? Teftiş başkanı olan bu zat bu işi nasıl temizleyecek? İlker bey lütfen bu çeliskiyi görün.

panik yok
4 yıl önce

sigortadan tahsil edilir

SunExpress
4 yıl önce

SunExpress çalışanına zaten bir şey vermiyor ki Sefa Bey. O yüzden bu kaybı çalışan üzerinden telafi edebilecek bir durumu yok. Orda insanlar gazla yaşıyorlar. Aileyiz, kurumsalız falan. Birde böyle çalışanlar kendini Lufthansa da çalışıyor zannediyorlar. Öyle bir hava yani. Böyle uyutup öyle götürüyorlar yani.

Gaza ihtiyacımız yok
4 yıl önce
Cevapla  SunExpress

SXS’te çalışıyoruz. Türklüğümüzle öğünüyoruz. LH ciddi bir havayolu. Fakat kendimizi LH mensubu zannetme gibi bir aşağılık kompleksi içinde değiliz. Olanlar olabilir. Genellemeyin lütfen

İlkay Aycı bey
4 yıl önce

Sefa beyin bu yazısından sonra kimsenin yapabileceği bir şey yok. Ya şimdiye kadar olduğu gibi üstü örtülecek veya THY yi bu kadar zarar sokanlar sallandırılacak. İlkay bey bakalım ne yapacak