featured

THY ve Hava-İş Sendikası Maaş Zammı Oranında Anlaştı

Havacılık tarihinin en büyük krizi olarak ifade edilen Kovid_19 salgınını tüm çalışanları ile birlik içinde yöneten Türk Hava Yolları, yetkili çalışan sendikası Hava-İş ile 2021 yılının ikinci altı aylık dilimi için maaş zam oranında mutabakat sağladı.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ile Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal arasında imzalanan anlaşmaya göre Türk Hava Yolları çalışanları yılın ikinci altı aylık dilimi için ilk altı ay enflasyon farkına ek olarak yüzde 10 oranında maaş zammı alacak. Toplam yüzde 18.45 olarak yansıyacak zam oranı Türkiye’de görevli çalışanlar ile operasyonları başlayan hatlarda görev yapan yurtdışı çalışanları kapsayacak.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, ”Kovid_19 salgını havacılık endüstrisi için tsunami etkisi yaratırken Türk Hava Yolları tüm çalışanlarının çabası ve fedakârlığıyla güçlü durmayı başardı. Çünkü biz iş arkadaşı olmanın ötesinde büyük bir aileyiz ve ailemizin her ferdi bu karanlık dönemde üzerine düşeni yapmaya devam ediyor.  Şimdiyse güneş bizim için yeniden doğuyor. Yakın gelecekte çok daha güzel günleri hep birlikte göreceğimize inanıyorum. Bu vesileyle tüm çalışma arkadaşlarımıza ve başta Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Sn. Ali Kemal Tatlıbal olmak üzere yetkili sendika temsilcilerine teşekkür ederim.” dedi

Türk Hava Yolları’nı ve çalışanlarını salgının yıkıcı ekonomik etkilerinden korumak amacıyla 2020 yılının ekim ayı itibarıyla önemli tedbirler alınmış ve bu kapsamda, bayrak taşıyıcı havayolu ile yetkili çalışan sendikası Hava-İş yaklaşık 25 bin Türk Hava Yolları çalışanının ücretlerini yeniden düzenleyen bir protokol imzalamıştı. Protokolde, istihdamın kesintisiz devamının sağlanması ve şirket gelir-gider dengesinin korunması amaçlanmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

61 Yorum

 1. 3 sene önce

  15 aydır %35 (pilotlarin maaşlarından kesinti yapıldı. Merak ediyorum hiçbir sektör bunu yapti mi? Şimdi %18 geri verildi o kadar. Hala %20 civari kesinti devam ediyor demek.

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Meslek neydi?

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  bizde igada taşören çalışıyoruz sendikayok iga bizi bünyesine neden almıyor temizlikteyiz Tayyip baba taşöreni kaldır artık adları ücretle zor yaşam bizde bı el atın

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  Pilotlar çok şikayetçı de açıkçası dünyada pilotlara çok maaş verilmiyor TK ‘nın euro bazında maaşı Avrupa ile şu anda aynı bir de zam alacakmışsınız çok fazla.Ha diyeceksiniz ki ortadoguda maaşlar fazla ama siz oraya gitseniz kaçınızı alacaklar, giremezsiniz ki Ingilizceniz yetmez bir kere. Çok azınız gidebilir.Önce Avrupa standartlarında dilinizi kendinizi geliştirdin sonra isteyin. Vallahi THY gibi şirkette olduğunuz için şükredin.Kaptan 30 bin lira maaş alıyormuş çok vallahi TR standardında , bir de fazla maaş istiyorlar , el insaf.

  Cevapla
 5. 3 sene önce

  Maaşı 30% kesilen kesim pandemi öncesindeki maaşa döndü (yılbaşındaki artışla beraber. -kayıpları sadece Ocak/Temmuz enflasyon düzeltmeleri kadar) Bunlar arasında kapsamdışı personel var mı bilmem. Maaşı 50% kesilen pilotlar için pandemi devam ediyor. THY pilotlardan ne nefret ediyormuş be kardeşim. Maraba muamelesine devam.

  Cevapla
 6. 3 sene önce

  18.45 zam yeterli mi .

  Cevapla
 7. Böyle başa böyle tarak. Böyle kitleye böyle sendika. Hiç ağlamayın, kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz.

  Cevapla
 8. 3 sene önce

  Zam yaptik deme kesintiyi azalttik de bari

  Cevapla
 9. 3 sene önce

  Siz nasıl insanlarsanız dışarıda insan 5 lira için birbirini vurur olmuş burada hakkını geleceğini emeğini çalan insanlara karşı hala şak şak yapıyorsunuz .. A.O nun geçen senelerde fazladan aldığı %30 A.O nun yarı zamanlı çalışması inanin onlar bu pandemide o kadar etkilenmedi. Biz hem tam zamanlı geldik hem maaşımızın içinden gecildi. Şimdi zam zamanı onlar yine bizden daha çok zam alacak gibi duruyor onların mailde minimum enflasyon +10 derken bizde mahsup diye birşey demişler. Hala sendikadan medet umanlar var kazandığı savaş yok bunların daha ne bekliyorsunuz ki. Bir sektörün , meslegin piyasası olur aylık 350-400€ uçak tamir ediyor burada teknisyenler yazık çok yazık çerez parası sektör için. Şirkete gireli 6 yıl olmuş 6 yıl önce daha iyi durumdaymis ekonomik gelirim 6 yıldan beri çalışıyorum hep benden hep benden gitmiş.

  Cevapla
 10. 3 sene önce

  Kesilen den haberi olmayanlara duyurulur daha kesinti geri verilmemiş ama yerine zam yapıldığı söyleniyor.o zaman galiba kesinti olmadıda benim haberim mi yok.bunlar külahı tersden giydiriyorlar.

  Cevapla
 11. 3 sene önce

  Çomarlar da yorumlara teşrif etmiş, Algı yapmaya başlamışlar :)

  Cevapla
 12. 3 sene önce

  Bunlar tam çak** olmuş. Yerel medya da haber yapmaya başlamışlar bile THY de enflasyon üzerine %10 zam diye. Ulan ça*** Algı yapma, kesilen %50 ile %30 u niye yazmıyorsun bakalım?

  Cevapla
 13. 3 sene önce

  Daha sendika değiştirmeye korkan çalışanlara yapılanlar az bile, durmak yok yola devam…

  Cevapla
 14. 3 sene önce

  kendine güvenen durmaz gider. Türkiye’de aldığınız maaş diğer havayollarına göre az olabilir ama aldığınız maaşa göre Türkiye’de yaşadığınız hayat standartını ve halk arasında mesleki reputasyonu başka ülkelerde zor bulursunuz. Yurtdışında yaşamanın kolay olduğunu sanıyorsunuz. Çıkında görelim. Kendine güvenen zaten gidiyor. Boşa sallamayın…Hepimiz biliyoruz maaşlar bir süre sonra düzelecek, önemli olan belirsizlik biraz ortadan kalksın. Birçok pilot bu standartları bırakmaz. Siz dahil….

  Cevapla
 15. 3 sene önce

  Corona tiyatrosu bitsin THY uçuracak kaliteli pilot bulamayacak. 60’lı yaş fosil kaptanlar ve yeni mezun akademili Berkecan ve Pelinsu çöpleriyle THY kokpit kalitesi zaten düşüyor. Kendine güvenen Kaptan ve FO %100 zam yapsa bile bu şirkette durmaz artık.

  Cevapla
 16. 3 sene önce

  Sen ne cahil insansınya gidip biraz kitap oku buraya yazıp milleti tahrik edip terbiyesizlik yapma.

  Cevapla
 17. 3 sene önce

  Al takke ver külah,??

  Cevapla
 18. 3 sene önce

  sendikaya bak. thy yönetimine çalışıyor ama maaşını gariban çalışandan alıyor.yahu kime hizmet ediyorsan ondan alsana

  Cevapla
 19. 3 sene önce

  Fıstıkla ödeme yaparsan çalıştırmaya sade maymun bulursun. İlk fırsatta yurtdışına çıkacak çok kaliteli insan var. Kabinden ücretsiz izin alıp amerikada uber eats kuryeliğinden min2000$ kazananlar duydum.

  Cevapla
 20. 3 sene önce

  SAYIN EDITOR ALGI YAPMAYIN BU ZAM DEGILDIR BU ALINAN MAASIN BIR KISMININ GERI VERILMESIDIR. LUTFEN BASLIGI VE HABERI DUZELTIN

  Cevapla
 21. 3 sene önce

  Maaş zam diye söz ediliyor, zam nedir? Zam kesintinin üzerine konulan iyileştirme ve enflasyon farkıdır. Biz kesintilerimizin iadesini ve üzerine gerçek enflasyon oranı zammı istiyoruz.

  Cevapla
 22. 3 sene önce

  Kendine güvenen piyasaya çıkar gençler. Bal gibi biliyorsunuz %80’iniz kapıdan çıksa piyasada iş bulamayacak kalibredesiniz. Kendinizi kandırmayın.

  Cevapla
 23. 3 sene önce

  Sayın yönetimÖrneklerle anlatim rakamlar farazi %30 kestin 10.000 oldu 7.000 bunun üzerine %18.45 ekledin 8.291,5 ama sen bunu 10.000 e göre verseydin 8.845 ederdi eee şimdi sen neye göre ne ekledin aradaki 554 TL nereye gittiÖnce herkesi eski maaşına getirirsin sonra %18.45 eklersin çalışana derki zor zamanda evet biz fedakar olduk şimdi şirketimiz bizim zorluğumuzu gördü de iyileştirme yapıyor. Teknik teki çalışanlar kaç para alıyor galiba haberiniz yok. Evli çocuğu olan ve kirada oturan biri 3500 4000 arası maaş alıyor 1500 2000 kira veriyor. 1000 TL faturalarına gidiyor. Cebinde 500 1000 TL arasında parası kalıyor. Sorarım size bu kişi kıt kanaat geçinip birde ay 24 gün boyunca aralıksız çalışıp bakım yaparken kafasını nasıl işe odaklayacak.

  Cevapla
 24. 3 sene önce

  Bu kadar kolay vebal alınamaz. Teknik personel tam zamanlı çalıştı yine de %30 kesinti yapıldı. Fedakarlığı teknik personeller olarak Habom zamanından beri yapıyoruz. Yeter artık yaptıklarınız, yapacaklarınız. Şirketi kendi ailemiz gibi gördük bu günlere kadar evet ama siz bizim ailemizden değilsiniz sayın yönetim! Hissedilen onca enflasyona rağmen bu oran nedir! Hesap mı yapamıyorsunuz, vicdanınız mı yok. Teknik personelin maaşlarından haberiniz var mı gerçekten? Vasıfsız işçi gibi çalıştırdığınız tüm personeliniz adına utanın. Sizler için başarıdır evet ama yalnızca kısa vadede, kaliteye eleman bulamayacağınız günleri hesaplamıyorsunuz. Bu şirketten ayrılmamak için çaba gösterdikçe, rezillik üzerine rezillik çekiyoruz. Yeter boğazımıza kadar getirdiniz! Emeğimizi, alın terimizi çalıyorsunuz. THY adına yakışmayan davranışlar bunlar!

  Cevapla
 25. 3 sene önce

  doluluk oranları artmışken, bilet fiyatları pandemi öncesinin iki katını bulmuşken, personelden en dusuk %30 kesilmişken, kimse kusura bakmasın biz aile falan değiliz. Diger sirketler eskiye dönerken sizlerin agzimiza çalacağı balı istemiyoruz. Hakkimiz olan kesintisiz maaşlarımızı ve bunlara uygulanacak Tüik enflasyon farklarıni ve de günümüzdeki gercek enflasyondan kaynaklanan refah paylarını istiyoruz. Kimse kimse kandırmasın. Bu insanlar artık çıkarken ışıkları söndürmek için siraya girdiler.

  Cevapla
 26. 3 sene önce

  Ne zaman baba mezara girince mi?

  Cevapla
 27. 3 sene önce

  Her ne sebeple olursa olsun sona eren toplu iş sözleşmesinin hükümleri, yenisi yürürlüğe girinceye kadar, hizmet akdi hükmü olarak devam eder.

  Cevapla
 28. 3 sene önce

  Teknik aş’den alınan her aidat helaldir çünkü herkes adam gibi çalışıyor ama sendika beş para etmez başından beri çelik iş sendikası hatadır bunların Allah katında bile yeri yok

  Cevapla
 29. 3 sene önce

  Her 6 dönemde bir %10 zam yaparlar böyle uzun vadeye yayarlar aldıklarını. Bir halt olmaz.

  Cevapla
 30. Tekniğin sözleşmesi bittiği için teknik alamıyor arkadaşlar. Genelge yayınlanması gerekiyor. Boşa umutlanmayalım.

  Cevapla
 31. 3 sene önce

  Sendika kimin hakkını savunuyor şirketin mi?

  Cevapla
 32. 3 sene önce

  Şimdi bu enflasyon zammı yapmak için protokol imzalandıktan sonraki enflasyon zamlarını silip %10 zam yaptıktan sonra geçmişe dönük tüm enflasyon zamlarını parça parça uygulamaları lazım. Ayrıca %10 nedir yahu. Rezillik gırtlağa kadar hem THY Teknik personelleri için bilgi de göremedik. Umarım bize yine üvey evlat muamelesi yapılmaz.

  Cevapla
 33. 3 sene önce

  Oyunun sonu belli oldu ama sayın yönetim sizin kurduğunuz oyun böyle bitmeyecek bunu bilesiniz

  Cevapla
 34. 3 sene önce

  Sular iyice ısındı. Thy ye bu kadar mini minnacık zam yapanlar bize neler yapar acep

  Cevapla
 35. Düşürülmüş rakamlar üzerine %18 zam yapılıp sözleşmeye girer bunlar. Orada da minik rakamlar sunulur hava iş te bunu kabul eder sen sağ ben selamet

  Cevapla
 36. 3 sene önce

  %10 zam yapılmış. Kesinti ne kadar? Rezalet bu rakamla sözleşmeye girilecek yazmış bir arkadaş. Bence bu kadar gaddar olmazlar

  Cevapla
 37. 3 sene önce

  Birazdan başlar sayın din kardeşlerim Allah’a havale etmeye… Kardeşim Allah’a havale etmeyin sandık önünüze geldiğinde gerekeni yapın.

  Cevapla
 38. 3 sene önce

  Arkadaşlar teknik sözleşmesinden de fazla zam beklemeyin. Teknik üvey evlat bunlar için bakalım bizim sarı sendikadan ne cıkacak

  Cevapla
 39. 3 sene önce

  Turkish Engine Center bu süreçte hiç kesinti yapmadı, Sunexp kesintiyi sonlandırdı.Ao tis öncesi %10 düzeltme yapıldı. Teknik ne olacak beyler. Bu %18i Tisde vermeye kalkmayın. Eyyy çelik çomak iş sendikasi bursada eyleme çıkarsın burada 10 gündür sesin çıkmıyor. Ne oldu Tis???

  Cevapla
 40. 3 sene önce

  Yeter size bu kadar zamcık hem kim biliyor reel enflasyonun %60 civarlarında olduğunu?

  Cevapla
 41. 3 sene önce

  Olmadı sayın THY yönetimi olmadı. Beklenti bu değildi.

  Cevapla
 42. 3 sene önce

  Thy Haziran ve temmuz 45% maaş kesmiş tekrar oyun zam yapıyor ik sordum vergi kesiyor hiçbir anlamadım

  Cevapla
 43. Alın bu zammı ne yapacaksanız yapın. Utanın ya

  Cevapla
 44. 3 sene önce

  yüzde 50 kesintiye karşı yüzde on bir pandemi den thy ve sendikadan

  Cevapla
 45. 3 sene önce

  Çok akıllı bunlar çok..Toplu iş sözleşmesine bu zamla girecekler kestiklerinden çok daha az. Sözleşmeyide zaten ucuza kapatmak isteyecekler buyurdun buradan yakın

  Cevapla
 46. 3 sene önce

  Halen %10 lardan, personelin fedakarlıklarından havadan sudan bahsediyorlar. Yahu kardeşim hakkımızı verin hakkımızıııı….

  Cevapla
 47. 1yıllık süreci thy ve özellikle thy teknik kesinlikle iyi yönetemedi.Kafa keser gibi maaş kesmek iyi yönetmekse evet yönetti denebilir.Ancak kalifiye ve yetkili teknisyenler için thy teknik defteri artık nekadar zam verirse versin kapanmıştır.Yüzde 30 kes tam çalıştır üstüne zorunlu izne çıkar kalanlar daha fazla çalışsın,mazeret yok yıllık izin kullan,köprü mesaisi kaldır vs vs.Şirketin bir iyi niyetini göremedik maalesef.evden çalışandan da,istasyonu kapalı olup Türkiyeye dönen ve maaşını dövizle alandan da aynı kesintiyi yapmak adaletli değil maalesef.

  Cevapla
 48. 3 sene önce

  Ya tamam da bizim zamlar ne olacak? Sefa bey bilgilendirir misin

  Cevapla
 49. 3 sene önce

  Tefe Tüfe onarına göre yapmış olsaydınız daha iyi olurdu kiramızı ödeyemezken en azından ev sahibinin zam farkını kapatırdık.

  Cevapla
 50. 3 sene önce

  Aldık yine yalancı enflasyon zammını. Bozdur bozdur ye. Sunexpress denen şirket THY ortaklığı değil mi? Onlar nasıl eski maaşa geçiyor da biz geçemiyoruz acaba?

  Cevapla
 51. 3 sene önce

  Bu nasıl habersiz baskın zam…

  Cevapla
 52. 3 sene önce

  25 bin çalışanı temsil eden sendikadan fazlasını beklerdim yüzde 10 nedir? azdan az çoktan çok zam.

  Cevapla
 53. 3 sene önce

  Yeterlimi tabiki hayır. Alsınlar o rakamı dilenciye versinler

  Cevapla
 54. 3 sene önce

  İşte Teknik’e de üç aşağı beş yukarı bu kadar zam yapılacak, fazla büyük beklenti içinde olmamak gerekir.

  Cevapla
 55. 3 sene önce

  Bütün iş yükünü çeken Teknik iken neden bahsedilmiyor ?

  Cevapla
 56. Arkadaşlar netice belli oldu. Bu zam la birlikte sözleşmeye gireceğiz. Orada da minik zam oldu da bitti maşallah

  Cevapla
 57. 3 sene önce

   Bu nasıl bir durum yüzde 10 oranında maaş zammı alacak yeterli olmadığı aşikar bir durum THY Teknik ne durumda?

  Cevapla
 58. Habersiz baskın zam kararı

  Cevapla
 59. 3 sene önce

  Buyur bakalım hayırlısı olsun mu diyelim ne diyelim !!!

  Cevapla
 60. 3 sene önce

  Bu zam yalnizca ilgili sendika ve üyeleri için sanırım. Thy teknik için bir gelişme söz konusu mu?

  Cevapla
 61. 3 sene önce

  E teknik???

  Cevapla