THY Teknik A.Ş.’de Yine Havanda Su Dövüldü - Airline Haber

THY Teknik A.Ş.’de Yine Havanda Su Dövüldü

Özçelik – İş Sendikası Yetkilileri ile Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. İşveren vekilleri arasında 28.09.2021 tarihinde başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ile ilgili olarak 26.11.2021 günü saat 10:30’da yapılan toplantı neticesinde taraflar 7. Dönem Toplu İş Sözleşmesine ilişkin uzlaşma sağlayamamış ve uyuşmazlık tutanağı tutulmuştur.

Uyuşmazlık konusu olan maddeler aşağıdaki gibidir;

UYUŞMAZLIK KONUSU OLAN MADDELER

MADDE  NO MADDE BAŞLIĞI
Madde 8 SENDİKA ÜYELİĞİNİN GÜVENCESİ
Madde 11 SENDİKAL İZİNLER
Madde 28 TUTUKLULUK, GÖZETİM ALTINA ALINMA VE MAHKUMİYET HALİNDE  FESİH VE TEKRAR İŞE BAŞLATMA
Madde 32 ÜCRET VE ÜCRET ZAMLARI
Madde 33 VARDİYA (VEYA POSTA) PRİMİ
Madde 40 ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİL GÜNÜ ÜCRETİ
Madde 49 VARDİYA DEĞİŞİMİ
Madde 50 KADRO POZİSYONUNDA ÇALIŞTIRMA
Madde 55 SAĞLIK ÜNİTELERİ
Madde 61 MAZERET İZNİ
Madde 64 ÖLÜM İZNİ
Madde 68 NAKİL İZNİ
Madde 69 HASTALIK İZİNLERİ
Madde 72 ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER
Madde 74 EVLENME YARDIMI
Madde 75 SOSYAL YARDIM
Madde 76 İŞYERİNE GETİRİP GÖTÜRME
Madde 77 KREŞ YARDIMI
Madde 78 DOĞUM YARDIMI
Madde 79 SEYAHAT YARDIMI
Madde 80 ÖLÜM YARDIMI
Madde 81 İŞ KAZASI, MALULİYET VE ÖLÜM
Madde 85 HASTALIK HALİNDE NAKİL
Madde 99 EĞİTİM
Madde 101 10.0. TEKNİSYEN İŞ GRUBUNA İNTİBAK
Madde 102 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN SÜRESİ VE YÜRÜRLÜĞÜ
Geçici Madde 1 FARKLARIN ÖDENMESİ
Geçici Madde 2 SENDİKA AİDAT FARKI
MADDE  NO MADDE BAŞLIĞI
YURTDIŞI MERKEZ TAYİNLİ SENDİKALI PERSONELE AİT HÜKÜMLER
Madde 69 HASTALIK İZİNLERİ
Madde 74 EVLENME YARDIMI
Madde 75 SOSYAL YARDIM
Madde 78 DOĞUM YARDIMI
Madde 80 ÖLÜM YARDIMI
Madde 81 İŞ KAZASI, MALULİYET VE ÖLÜM
Ek-1 KIDEM ÜCRET CETVELİ
Ek-2 İŞ TAZMİNATLARI CETVELİ
Ek-3 VARDİYA PRİMİ CETVELİ
Madde Ek-I ENGELLİ PERSONEL İZNİ
Madde Ek-II MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİ
Madde Ek-III SINAV KURULU
Madde Ek-IV SÖZLEŞME PRİMİ
Madde Ek-V UZAKTAN ÇALIŞMA
Madde Ek-VI HAT BAKIM PRİMİ
Madde Ek-VII KADEME İLERLETİLMESİ
Madde Ek-VIII

Madde Ek-IX

ISGC UZMANLIK PRİMİ

KİMYASAL RİSK PRİMİ

ÖZÇELİK İŞ SENDİKASI

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (54)
 • astronot
  9 1

  Saçınızı taramaya devam

 • Bahtsız TK
  8 1

  Filler tepişir, çimenler ezilir.

 • Yeni Türkiye
  7 5

  Yeni Türkiye’de emekçinin hakkı bu.Ama diz çökmüyorduk değil mi?

 • Bir şey soracam
  5 2

  TGS’ye alım var mı? Geçmiş olsun AyZo

 • avi
  26 4

  Mikail Bey çözer diyorduk.O da bizi hayal kırıklığına uğrattı.Hakkımızda hayırlısı

 • Şimdi ne olcek
  13 1

  Sendika bilgi verme gereği bile duymuyor durumla ilgili.sizde olmasanız ne oldu ne olacak diye bekleyip duruyoruz.ne tismis arkadaş her tıs aynı terane.bekle bekle sonra Ankara’da alakasız bir anlaşma imzalanır ve biter.niye bu kadar kasiyorlarsa.

 • tklı
  10 1

  ne istedin de anlaşamadın? zamda teklif edilen oran ne? bari bunu söyle. kendiniz güllük gülistan yaşıyorsunız ama nesliniz sizi atanız olarak söylemeye utanacak. günü kurtarmak için uğraşıyorsunuz ama nesliniz sizden nefret edecek.

 • teknisyen
  8 1

  boşuna oturup çay içmeyin asgariye devlet ne kadar zam yaparsa o kadar zam yapılacak tekniğe

 • Avareler oturmuş ne konuşacak, çay güzel miydi bari. Çaya gelen zam kadar bile değerimiz yok desene. Dur siz göreceksiniz, genç teknisyenler olarak QM mührü bırakmaya hazırlanın gençler…. CS ler çalışmadığıniz işe mühür basmayın da görsünler burda yer yerinden nasıl oynuyor.

 • Yeşil kod adı
  6 10

  Yeşil listedeki arkadaslar asıp kesiyordunuz nerdesiniz.başkan ve avaneleri acıklama varmı

 • Airbus52
  21 4

  Ölüye acıya bile saygıları yok ölüm izninde bile anlasamamıslar

 • Teknisyen, sen yağmurun karın altında 400$a çalışırken şefin sana selam vermeyi bile çok görür. Sana selam vermez, yüzüne bile bakmaz. Aldığın rapor gözüne batar, izin vermemek için kırk takla atar. Sadece hat bakımda bir gün prosedür uygulansa ertesi gün şirket sendikanın kapısını çalar. sadece bir gün (1)

 • Soru işareti
  12 3

  Tam olarak hangi konuda anlaştınız? Merak ediyorum bu şirkette zengin bir teknisyen yok mu ya? Bitcoinde vurgun falan yapanlar oldu. Ulan bu kadar mı kapasitesizsiniz. Dünyalığını yaptın madem gir toplantıya noluyo lan burda de. Yemin ederim ben derdim. Mikail olm geç şuraya noluyo neye anlaşamıyosunuz. Verin lan adamların parasını… güzel hayaller 🙂 olm elime para geçmesin o zaman korkun benden

 • Şikagolu
  42 5

  Başınızda o iktidar olduğu sürece ağlamaya devam edersiniz eski kader ortaklarım. Fazıl mazıl bu insanların başına buyruk karar aldığını mı sanıyorsunuz. Yukardan denilen şu: kriz ortamında fazla zam yapmayın. Öteki türlü vatandaş 3 kuruşa çalışırken thy %40 zam yandaşlara yediriyorlar diye medyada algı olmasın. İnsanlar bilmiyo tabi olan siz emekçilere oluyor. Fırsatını bulan kaçsın o badem bıyıkların himayesinden. Daha 1 yıl olmadı amerikaya geleli gençleştim resmen. Kağıtta ne yazıyorsa onu yapıyorum çok daha az çalışıp çok çok daha fazla kazanıyorum. Allah hakeden herkese nasip eder inşallah. Elinizdeki lisansın değerini bilin ingilizce çalışın.

 • Bunun Anlamı şu
  9 2

  Bu görüşmelerden anlaşılan sendika şübeleri diyorki bizim bu tisi imzalatacak yüreğimiz yok genel merkeze dönüldü yine , şirket de diyorki valla bizimde bir şey verecek yetkimiz yok söz THY ANONİM de yani babada bu kadar basit.

 • Anlamıyorum
  7 1

  Ya çok şey var yazacak ama yazssanda bi şey olmuyor. Salın çayıra mevlam kayıra.

 • Hayal. Kirikligi
  34 0

  Mikail bey..hangara gelip insanlara umit verdiniz,insanlar belki onceki yonetimin art niyetini degistirecek diye umit Ediyordu sizin hakkinizda… ancak sizde haya Kirikligi oldunuz tipki digerleri gibi…pandemide ki tum ozverilere ragmen bu kadar bunca. Madde de, ozluk Hakkinda ,ucret konusunda hicbir iyi niyet yoksa gercekten cok yazik cok…Bu sekildemi MRO pazarinda yerini edineceksiniz…bu hakkaniyetsiz, merhametsiz, vizyonsuzluk ile imkansiz…

 • screwdriver
  38 5

  diske geçecek yürekli teknisyenler aranıyor.

 • Dandanadam
  38 2

  Herkese geçmiş olsun öncelikle.Aranızda evine, ailesine, çoluğuna, çocuğuna yeterli yiyecek, giyecek alamayan, iyi bir eğitim imkanı sağlayamayan, bankalara borcunu ödeyemeyediği için evine gitmekten utanan, çekinen kaç kişi var acaba? Merak ediyorum, kendim ve onlar için üzülüyorum. Onurlu bir şekilde güler yüzle eve gitmeyi özlüyorum. İşimi gücümü yaparken kafam rahat olsun istiyorum. Arkadaşlarımla paydoslarda bu konular dışında konuşmak, gülmek eğlenmek istiyorum. Sizce çok mu şey istiyorum? Siz söyleyin.

 • Yorumsuz
  23 6

  TEK ÇARE GREV GERİ ADIM ATMAYIN GREV KARARI ALIN ÇALIŞANLAR OLARAK TA SİZE GÜVENİMİZİ KAZANIRSINIZ

 • Eyyyy
  7 1

  Eyyyy… eeyyy … eğğğ duyarlar belki

 • Bir garip teknisyen
  22 2

  Teşekkürler değerlik teknik aş. Verdiğin değeri iliklerimize kadar hissediyoruz. Bizde aynısını vereceğiz zamanı gelince köprüyü geçince 🙂

 • Tech1
  6 2

  Sefa abi çok güzel ve anlamlı başlıklar atıyorsun. Bu haberdeki başlık tam yaşananları özetlemiş. Yazıyı bile okumaya gerek kalmamış.

 • Reis
  6 2

  Acıyı bal eyleyin… (!) Köpülmedik bi kulağımızın arkası kaldı…..

 • Uzman Parçası
  5 2

  Ee ne diye hangar önünde platform kurup haklarınızı geri vereceğiz diye nutuk çektiniz ki?

 • namık meydan solak
  16 0

  mikail bey’den umutluyduk diyenlerin yaşları max 25 herhalde. şaşırıyorum bu güruha.

 • Mehmet
  15 4

  Bilmem kaç yıldır cs im artık hafta sonlari da getir kuryesiyim şirket isten cikarsada keşke tazminatımı alıp tam zamanlı getir kuryesi olsam

 • ARTIK GREV DB
  7 1

  Dikkat ediyor musunuz, hep dardayız, devamlı düşüyoruz, ısrarla iniyoruz, her alanda, her kesimde irtifa kaybediyor, yere çakılıyoruz.

 • Yorumsuz
  15 2

  Vicdansız insafsız THY okadar kar yaptın kimin sayesinde bizim sayemizde maaşımızı düşürdün hep daha fazla çalıştık ama halen kalkmış sanki sadaka istiyoruz hakkımızı vermiyorsunuz Allah belanızı versin emeği olan herkese ulan sendika GREV KARARI ALMAZ İSEN EN ADİ ŞERE…… SİNİZ

 • Grev
  14 3

  Grev yapmaktan başka bir çare yok!!!

 • Uuuuu
  18 8

  Erduvan erduvan erduvannn

 • Psikolojim bozuldu.
  10 0

  TİS akşamı sanki bir rüya gördüm, şimdiye kadar sanki bir rüya gibi geliyor, bir sendikacı, bir işveren, vatamının, milletimin bu emekçisine nasıl hakkını vermez? O zammı nasıl vermez? HANGİ VİCDAN! HANGİ VİCDAAAAN! Biz şirketimizi yükseltmek için, yarın nasıl geçineceğiz? Yarın akşam çocuklarımıza nasıl yemek getireceğiz? Yarın akşam borçlarımızı nasıl kapatacağız. Psikolojim bozuldu. Elektrik borcumu nasıl ödeyeceğim? Su borcumu nasıl ödeyeceğim diye geçinirken, şirketimiz ayakta dursun diye her türlü gelen gelen ge her türlü gelen borçlara eyvallah dedikçe maaşlarımız elden gitmiş haberimiz yok. GREV! GREV! GREV! GREV! GREV! Duysun bütün millet GREV!

 • Merak ediyorum
  8 0

  Mavi liste için kafasını koyanlar falan vardı… şöyle dürsüst böyle süperlerdi. Sendikanın adamı değil yeni gelmişlerdi. Teknik desteği teknisyen yapıyorlardı. Ne oldu? Hala gördüğünüzde başkanım çekiyor musunuz? Az bile size

 • Siz rahat etmek istiyorsanız önce biz rahat edicez. Adam gibi sendikacılık yapmazsanız rüyanızda görürsünüz o koltuğu bidaha

 • Disaster
  4 3

  don’t expect much from s.y.sal .sl.m

 • Çakıcı baba
  1 8

  ilkerbey bnce tümyünetimi değiştirmeli yoksa zamm yapinbe acız icralık olduk bize sokaktaki kalalım keşke Suriyeli olsaydım devlet bakardi

 • Moral bozmak yok . Pandemi zamanı özellikle teknisyenlerin ne kadar çalıştıkları herkes biliyor. Fedakarlıkları unutulmaz. Herkes cimere şikayette bulunmaları lazım. Ankara duymalı. Tam da zamanı. Kamuoyu oluşmalı. Çalışma bakanlığına ait faks, email tarzı bilgilendirmeler yapılmalı.

 • Onemli degil
  8 60

  Sirketin yuzde 60 i yattigi yerden 7-10 bin arasi maas aliyor. Madem begenmiyorsunuz. Cok degerlisiniz cok calisiyorsunuz. Hani hepiniz cokkk kalitelisiniz.. İstifa edin gidin disarda 15-20 bine calisin beyler..

 • captain
  4 2

  Sefa, let’s see what he will write this week, I wonder

 • Geçici madde 2
  14 0

  Geçici Madde 2 SENDİKA AİDAT FARKISaka gibi be ne alacaksınız ki fark istiyorsunuz Allah tan korkun be Celik is lazik lazik

 • YARİM MAAŞ ALİRKEN TAM AİDAT KESEN KAN EMİCİLER SİMDİ ZAM YAPİLACAK DİYE YAPİLAN ZAMDAN TOPLU PARA ALMAYİ DEGİL YARİM MAAS KEN KESTİGİ AYDATİ NEZAMAN GERİ ODEYECEGİNİ DÜŞÜNSÜN EY SİRKET YONETİCİLERİ BENİM COCUGUMUM RİZKİNİ KESİP BUNLARA VERİRSENİZ GUNAHI SİZİN BOYNUNUZA BİZİM MASAYA OTURUP KENDİMİZİ SAVUNAMADİGİMİZİ BİLİYORSUNUZ ÖBÜR TARAFTA HESABI SİZDEN SORULUR HESABİNİDA VEREMEZSİNİZ BİLESİNİZ.

 • Zaten gidiyor git sor bakalım insan kaymaklarina pandemide nekadar istifa eden var ben yakın çevremde 5 kişi var sadece birebir tanıdığım merak edersen isimlerini de tek tek yazarım müdür lerde dahil ölmak üzere birtanesi Onur bey misal Hüseyin saglamin yanma gitti dimi alttaraftan abakim geniş gövdeden Onur’a giden kaç kişi var gel tek tek saysinlar sana meraklanma senin gibi sarı sendikacı değil herkes korkmuyor g….den işine bak hadi git ötede oyna

 • Man
  23 0

  Hava is den 6 ay önce masaya oturup hava-is iden sonra anlasmaya varacaklar. Niye derseniz,hava is ne alirsa onu alip birlikte basardik diye ahkam kesecekler. Bunun adi ahlaksizliktir, dolandiriciliktir. Sizin gibi maasini calisandan alip isverene calisan sendikaya yaziklar olsun. Verdigim her bir kurus aidat haram olsun. Zorla mi üye yaptilar diyecekler, evet zorla yaptilar. is kolunu bile havaciliktan demir celige gecirdiler. Bu sendika bozuntusuna üye olmadan bile danisma aidatin yine bunlarin cebine gidiyor.

 • CS/SS
  13 5

  Donanımlı, ingilizcesi iyi olan yetkili arkadaşlar gözünüzü açın, her yerde teknik personel ilanı var. Easa lisansın var ve kendine güveniyorsan Avrupa ülkeleri personel arıyor, SYH lisansın varsa körfez ülkeleri de ilanlar açmaya başladı 8-10 bin dolar arası maaş teklif ediyorlar B1/B2 ler için. Dolar 12 TL beyler! Siz hala %20 %30 un peşindesiniz. En az %70-80 arası düzeltme olursa belki burda kalmaya değebilir. Ama bir dk, cs maaşı 11 bin %80 düzeltme olsa 20 bin eder yani 1600 USD. Yok abi herşey ortada, olmayacak bu şirkette. Şu pandeminin etkisini kaybettiği dönemde bu fırsatları değerlendirmeyen ağlamasın.

 • yazık
  4 0

  Ya hiçmi kafanız çalışmıyor,şirket her şeyi kestirip atıyorsa kışlık kıyafetler bile aralık ayı gelmiş dağıtımına bile izin verilmiyorsa acaba bir fırıldakmı dönüyor diye düşünmüyoruz. geliyor gelme olan mı acaba.

 • Ege
  9 1

  Arkadaşlar grevse grev,protesto protesto istifa ise istifa .Bu sefer dik duralım kazanalımSonrasında kimseye suç bulmayalım.A.O lığındaki gibi iki sendika olsun yetlılı olmasa bile ismi yeter bu Özçelik’i izaya sokar.

 • Bura
  3 0

  Linkedin degil la degisik linkedindeki gibi ingilizce yorum yazmaya calisiyorsun kucuk beyninle

 • Teknisyen hat
  13 1

  Dolarla bilet satılıyor TL ile işçi çalıştırıyorsunuz, zaten iki ay sonra o verdiğiniz oran dolar kurundan telafi olacak bu kadar ölücü olmayın yeter

 • UYUŞMAZLIK YALANI
  13 2

  Bizi çalıştırırken başımızda bizlere mobbing uygulayarak Avrupa Amerika şöyle çalışıyor böyle çalışıyor diye söylüyorsunuz ama maaşa gelince de Afrika da insanlar aç yaşam zorlukları fln var diye edebiyat yapıyorsunuz.Avrupai performans bekleyip 10.sınıf ülke sıtandartında maaş vermeye çalışıyorsunuz.Kul hakkının ne demek olduğu hakkında en ufak bir fikriniz var mı SORUYORUM…

 • Man
  16 2

  Bazı iyi niyetli arkadaşlar “zam için uğraşacağınıza kendinize, dilinize güveniyorsanız Avrupa’ya , körfeze gidin” diye akıl veriyor. Çok şükür dilimiz de, bilgimiz de, tip işli lisansımız da var. Ülkemizde insan gibi şartlarda yaşamak varken niye yurtdışına gitmeyi dayatıyorsunuz? Ben ailemi, çocuklarımı yaban ellerde Türk kültürüne yabancı yerlerde yetiştirmek zorunda mıyım? Hadi hep birlikte gitmeye karar verdik diyelim; Allah askına kaç kişi alacaklar? On bin kişi mi alacaklar sanıyorsunuz? Alacakları bir elin parmak sayısını geçmez, peki ya gerisi nolacak? Zamanında sizinle aynı zihniyete sahip bir yöneticimize yaşadığımız sıkıntılardan söz edip iyileştirme istemiştik. C/S’lerin huzursuzluğundan ve kaçmak için yol aradıklarından bahsetmiştik. O da pişkince “hepsi gitmeye karar verse nolacak ki? %5 i bile gitse zaten piyasa doymuş olur, başka da kimse gidemez kalan %95 ile işimizi görürüz” demişti. Allah aşkına şimdi sizin o yöneticiden farkınız ne? %95 den fazlamızın gidemeyeceğini bildiğiniz halde ne diye her paylaşımın altına aynı şeyi yazıp, “beğenmiyorsanız çekip gidin” demeye getiriyorsunuz? İnsanlara hakkını vermek yerine hak arayan her vatandaşı başka ülkeye gidin deyip kapıyı göstermek çözüm mü? Onlar gideceğine bu zihniyete sahip kişiler başkasına akıl vereceğine bırakıp başka ülkeye gitsin ki, burada kalan çoğunluk rahat etsin.

 • Ege
  4 3

  Arkadaşlar bir yere gitmek gibi bir derdimiz yok bizim.Her zorluk da bir yerlere gidecek halimiz yok.Neden bulunduğumuz durumu şartları iyileştirmek için uğraşmıyoruz.Adalet ne kadar ağır olursa olsun eninde sonunda hedefine varır

 • Bay2
  6 0

  Bunlardan hiç bir şey olmaz otursunlar motor atl.çay sigara içsinler

 • Rabbim biliyor çektiğimiz sıkıntıları bende rabbimden diliyorum inş gün yüzü görmezsiniz inş geri kalan ömrünüzü sürünerek geçirirsiniz başta Fazıl ve dindar mikail Emriniz altındakilerin hakları husûsunda Allah’tan korkun!» (Beyhakî, Şuab, VII, 477)Ben kıyamet günü şu üç (grup) insanın düşmanıyım: Benim adıma and içtikten sonra sözünden cayan kişi. Hür bir insanı köle diye satıp parasını yiyen kişi. Ücretle bir işçi tutup işini gördüren ve işçinin ücretini vermeyen kişi.” (Buhârî, Büyü 106, Icâre 10. Ayrıca bk. İbni Mâce, Ruhun 4)

 • Yuzde 60 yatiyor ilk okul mezununun yaptigi yapabilecegi isleri yapiyor. Buyuk ihtimal o yuzde 60 in icindesin. Sigirinnn onde gidenisin.Yuzde 40i calisiyor kaliteli adam bugun gitse her yerde is bulur. Yuzde 60i bos adam. Yok o cikti bu cikti. Gidenler zaten kendine guvenen kendini gelistirmis sirketi begenmeyip ayrilanlar.( O yuzde 40 yani). Sendikaci ocu bucu sucu da degilim. Cok net bi dunya calisanin yatarak piyasanin cokk ustunde maas aldigini goruyorum. Netttt..simdi sana da soyluyorum sigircik begenmiyo musun cok mu calisiyosun hani cokk kalitelisinya ciksan seni havada kaparlar zaten.. aldigin maasin da 2 katini verirlerr.Burada sendikaymis oymus buymus ne ugrasiyosun.. g….den korkmuyosan.cıkkk.peehhhhSıradaki haber:

AirAsia ücretsiz izne çıkardığı çalışanlarını geri çağırıyor

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.