THY Teknik A.Ş. Çalışanlarına Uçuşlarda Çifte Standart Şoku

THY Teknik A.Ş. Çalışanlarına Uçuşlarda Çifte Standart Şoku

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle memleketlerine gitmek için aileleri ile havalimanında bekleyen Teknik A.Ş. çalışanları, uçuş sıralamalarındaki usulsüzlükler nedeniyle büyük bir şok yaşadı. 1 Nisan itibariyle bazı havalimanlarında mevcut pass ve ced bilet hakkıyla jump seat uçmak için başvuran Teknik A.Ş. çalışanlarına TGS yetkilileri tarafından olumsuz geri bildirimler yapılmaya başlandı.

Uygulamada Çifte Standart

Normal şartlarda, mevcut pass ve ced bilet kullanım prosedürü yönetmeliğine göre tüm THY A.O. ve THY Teknik A.Ş. personeli ve yakınları sicil sıralamasına göre ve uçağın müsaitliğine göre uçuş yapabiliyorken, son dönemde farklı uygulamalar nedeniyle sorunlar yaşandı. Jump seat koltukları için kaptanın onayı ile yine aynı sıralamaya göre personele sunulan uçuş hakkının; 1 Nisan itibariyle yalnızca THY A.O. personelinin faydalanabileceği ve artık Teknik A.Ş. personelinin jump seat uçma hakkından yararlanamayacağı belirtildi.

Çalışanlar Tepkili

Bu durum karşısında yaşadığı haksızlık ve uğradığı ikinci sınıf muamele ile derinden sarsılan THY Teknik A.Ş. çalışanları, yetkililerin duruma acilen müdahale ederek çözüm üretmesini bekliyor. Çalışanlar, yaşadıkları çifte standart ve uğradıkları ayrımcılıkla ilgili yetkililere attıkları şikayet maillerine, Anonim Ortaklık Yer İşletme Başkanlığı’nın yaptığı duyurulara istinaden aldıkları geri dönüşlerde, “boş ekip koltuklarının uçuşta kullanımında lokasyonlar arasında farklı uygulamalar yaşandığını gelen geri bildirimler doğrultusunda öğrendiklerini” ve ilgili duyuruda “ortaklık bünyesinde görev yapan çalışan ve ced hakkı bulunan diğer firma çalışanları” ifadelerine dayanarak, sistemde şirket bilgisi “THY A.O.” olmayan “THY Teknik” gözüken çalışanların bazı yer görevlileri tarafından iştirak şirket olarak diğer firma statüsünde yorumlandığını öğrendiklerini belirtti.

Ayrıca bu konuda yaşanan aksaklık ve yapılan duyurularla ilgili yanlış ve farklı yoruma mahal verilmeyecek şekilde yeniden revize edilmesi için talebin oluşturulduğu’’ yönünde geri dönüşler yapılıyormuş.

Yıllarca tamir ve bakımını yaptıkları uçaklara aileleri ile çifte standart nedeniyle binemeyen Teknik A.Ş. çalışanları, durumdan dolayı çok üzgün. Uçuş sırasında THY A.O. yakınlarına bile öncelik tanınmasına büyük tepki veren çalışanlar, TGS yönetimine bu konuda gerekli bilgilendirmenin yapılmasını bekliyor. Teknik A.Ş. ve TGS çalışanlarını karşı karşıya getiren bu uygulamaya bir an önce son verilerek, bayram dönüşünde aynı sorunların yaşanmaması için konuya acil olarak müdahale edilmesi bekleniyor.

© Özel Haber / AirlineHaber.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 1 ay önce

  İstifa dilekçeme en başta yazacağım konu bu, direkt hak kaybı ve haklı istifa sebebi.

  AO yakını bilebilir ama uçağı release eden binemez öyle mi?

 2. 1 ay önce

  Teknisyenler de kaptanlarımız kadar kıymetlilerimiz, emniyetli uçuş için olmazsa olmaz, zincirin en güçlü bir diğer halkası. Çalışma motivasyonlarını ve iş barışını bozacak bu karardan hoşnut değilim. Hak ettikleri değeri görmek dileğiyle, herkese iyi bayramlar.

 3. 1 ay önce

  THY A.O uçurmuyorsa THY TEKNİK A.Ş. Pegasus’la anlaşsın ve personelini indirimli fiyattan yer garantili uçursun bence. A.O nun passı ile uçup uçmayacağı belli olmamaktan iyidir.

60 Yorum

 1. 1 ay önce

  Bu şirkete emek verip uçağın bakımını yapan ve yıllarını veren personel uçağa binemeyecek ve sıralama da bile yeri olmayacak bu yanlış uygulamanın bir an önce düzeltilmesini arzu ediyoruz.

 2. 1 ay önce

  Şimdi eskiden A.O da çalışan teknisyenler arkadaşlar vardı. Teknik A.Ş kurulunca bunları hakları saklı kalmak üzere teknik a.ş gönderdiler. Bu arkadaşlar emekli olasıya kadar A.O personeli statüsünde değerlendirilmeli . Gel gelelim direk olarak Teknik A.Ş de işe başlayanlara maalesef iştirak şirket olduğumuzu kabul etmeliyiz. Ben buna taşören diyorum. Mantık olarak ana marka da çalışanların öncelikli olması lazım burda bir hakkımızın olduğunu düşünmüyorum. Jumseat olayında da Kabin ekibi Kokpit ekibi Teknisyen haricinde kimsenin uçmasının güvenli olduğunu düşünmüyorum. Sen istediğin kadar brifing yap acil bir durumda oradaki kişinin hazır bulunuşluğu yok güvenliği tehlikeye atar. Hadi geçtik ne kadar acil durum olacak dedik. Kabin ekibi o koltukları genellikle sadece inil ve kalkışta kullanıyor. Onun dışında sürekli ara ara bir çalışma hali var. Kabin okeyi yemek dağıtımı su dağıtımı personel olmayan kişiler bu çalışmalara da maalesef engel oluyor. Yok benim kuzenin host siz gibi yok benim kardeşim teknik kabin ekipleri ne dediğimi anlamıştır. Görevli olarak uçuşa katılan teknisyen arkadaşlar da arka istasyona uğrarsalar onlar da anlamıştır. Kısacası önce bi herkes kendine gelsin şu gerçeği gerçekten göremiyormusunuz bu olay bilinçli bir şekilde yapılıyor. Kabin Teknik Tgs birbirine kırdırılıp sonra ced bilet pas bilet elimizden alınıp uçumayacagımız garanti bilet verecekler. O kadar cahiliz ki iş den güçten büyük resmî hiç bir zaman göremedik. Kurban ikramiyesinin yatmayacağını arkadaşlarımı defaaren söyledim ve ben kötü oldum. Ama zaman beni haklı çıkardı. Arkadaşlar Türk hava yolları büyün iştirakleriyle Varlık Fonunda yani öyle düşündüğünüz gibi Ahmet Polat ında her istediği olmuyor.

 3. 1 ay önce

  Arife günü yurtiçi uçuşta 3 defa kapıdan döndüm , 3 defa da sıralamada en üstte yer almama rağmen alt sıralarımda yer alan A.O. çalışanını jump seat uçurdular. Ve kaptanlara hiç bir şey sormadan A.O. mu tamam jump seat verelim dediler. Kural neyse odur yapacak bir şey yok deyip geri döndüm hep ama o zaman bizi R4A yapmanın ne anlamı kalıyor ?

 4. 1 ay önce

  Hala Çalışacak misiniz…Bu İzmir ile İstanbul istasyonundaki TGS çalışanlarında Çok Büyük Sorunlar var ve yıllardır devam ediyor.

  Cevapla
 5. 1 ay önce

  Hala Çalışacak misiniz

  Cevapla
 6. 1 ay önce

  Ben teknik satılsın, o zaman belli olur

 7. 1 ay önce

  Thy işin sahibi thy teknikten hizmeti karşılığında ödeme yapıyor tabiki thy a.o personeli öncelikli olucak bunda yanlış hiiç birşey yok.Tgs yetkilisi geri çevirme hakkı yok Thy a.o personeli ne dersi onu ysparlar onlar handling firması yani uçurmuyorum deme hakkı yok thy den talimat gelmediği sürece

  Cevapla
 8. 1 ay önce

  Kapıya gelip js uçamayan tekniğin sesi TGS’ye çıkıyor nedense. Bu duyuruyu herkes gördü. Ama ucamayinca işlerine gelmiyor, bize sallıyorlar. Aynen hakkınız vardı da yer personeli uçurmadı. Uçabiliyor olsaydınız bu durum anında yukarıya ulaşır hemen yeni duyuru yayinlanirdi. Demekki bu karar yer personelinin kafasına göre yaptığı bir şey değil

 9. 1 ay önce

  SAW yeni pist altındaki tünel açılsın artık.

 10. 1 ay önce

  Yorumlara bakiyorum bedava uçuş, yakınlarda yararlancak ne güzel iş tam bayram yoğunluğunda isteğin anda al uç. Bazıları da gelmiş işleri düşünce arizalaninca ama geliyorlar bize diyor. Ozaman senin ne işin var orada niye maaş veriyorlar

 11. 1 ay önce

  Yorumları okuyorum da her birinde ayrı bir kibir var. Konunuzda haklı olabilirsiniz fakat ülkemin insanlarinda kopuk yaşadığınız o kadar belli ki. Bir demiryolu çalışanı olarak 10 yıl bizim ve ailemizin ücretsiz seyehat hakları elinden alındı. Geri aldık fakat THY olarak ülkenin 1.sinif calisanlarisiniz kıymetini bilin. Saygilarimla

 12. 1 ay önce

  Teknisyenler de kaptanlarımız kadar kıymetlilerimiz, emniyetli uçuş için olmazsa olmaz, zincirin en güçlü bir diğer halkası. Çalışma motivasyonlarını ve iş barışını bozacak bu karardan hoşnut değilim. Hak ettikleri değeri görmek dileğiyle, herkese iyi bayramlar.

 13. 1 ay önce

  Bazı çalışanları pas bilet kullandı diye işten attığınız geç kalmış bir karar daha önce yapılsa idi pek çok kişi işinden olmazdı

 14. 1 ay önce

  gecen carsamba izmire uctum pass ile. ucak full. bir de kaptan vardi pass olarak. business ta bir bos koltuk vardi. ben teknik a.s olarak jump seat te ucamayacagim icin beni business e aldilar. kaptani da hostes koltugunda ucurdular. her yonden keyifli bir ucustu.

 15. 1 ay önce

  13 yıldır çalıştığım bu şirkette adam gibi ailem ile bir yere gidip gelemedim. Ama ucak aog olunca, arıza olunca akıllarına geliyoruz. Ama inisiyatif almayacaaaağım attık değmezsiniz.

  • 1 ay önce

   Çok ağlama arıza olduğu zaman tabiki yapıcaksın bedava ya hayrınamı yapıyorsun beğenmiyorsan şartları kapı orda git ozaman yeni nesillerin önünü açın ağlayan bebekler ????????

   • 1 ay önce

    kötüsün

    Cevapla
   • 1 ay önce

    Umarım yalakalığın getirisi iyidir. Teknik bomboş kaldığında aksi yönde yalakalık yapmak zorunda kalabilirsiniz, kendinizi iyi yetiştirin. Teknisyenler günden güne azalıyor, kalanlar insanüstü çaba göstererek filoları havada tutuyor. Bilerek ve isteyerek, hor görerek boşalttıkları kadroları, gençlerin önünü açarak 3-5 senede dolduramazsınız. Sokaktan adam toplayıp yetkilendirme sezonu yaklaşıyor, o zaman yolcuları Allah korusun.

    Cevapla
  • 1 ay önce

   6 yıl kabin memuru olarak severek görev aldığım şirketin saçmalıkları yüzünden istifa etmiştim. Hakkın yendiği, haksızlığın tavan yaptığı, işine geldikleri gibi kural koyup değiştiren bir kurum. Çalışanlarına köle muamelesi yapan, cesaret gösterip konuşanın bir şekilde susturulduğu, çalışanlarının aidiyet hissini öldüren kendince hep haklı olan bu yapıdan ayrıldığım için hiç pişman değilim. Bu olanlara da şaşırmadık.

 16. 1 ay önce

  inanılır gibi değil…bir şirkette nasıl.boyle keyfi uygulama olur…

  Geceni gündüzüne kat, ucak.grand olmasın diye uykuların kaçsın ,ucagi sefere yetistirsin Teknisyen ama sonra jump seat için uygun bulunma
  THY teknik personelinin hakkı yeniyor….

  Ahmet bey bu keyfi uygulamalara musade etmeyin

 17. 1 ay önce

  Umarım bütün haklarımızı elimizden alırlar. Yol yemek sskya ben gelir giderim. Sen kimsin de uçağa bineceksin ey teknik.

 18. 1 ay önce

  Thy uçak bakım yeknisenlerin önemin bir türlü kavramak istemiyor yazıklar olsun

 19. 1 ay önce

  Seçimlerde bitti daha ne istiyorsunuz, artık tüm haklar unutulur olanlarda alınır, taa sonraki seçime kadar yine hatırlanır.

 20. 1 ay önce

  Bu kabin memurları kendilerini ne zannediyor?

 21. 1 ay önce

  Hayırlı bayramlar ced biletle ailemi memleke gönderecektim uçakta 9 kişilik yer vardı uçağın kalkmasına yarım saat kala yer kalmadı tekrar eve döndük buna bı çözüm getirseler çok iyi olur herkesin bayramını mübarek olsun

 22. 1 ay önce

  Bence yanlış bir tutum.Eşitlik olması gerekir.jum seat kullanımı , pass ve ced biletlerde ..Ve uçağa binildiğinde sorun yasanmması..

 23. 1 ay önce

  Sonra yöneticileriniz üstlerine şirin görünmek için bayramlaşmaya adam toplamaya çalışıyor, verdiğiniz değerin karşılığını aldığınızı düşünüyorum.

 24. 1 ay önce

  sen okadar ucak bakışlarında çalış soğuk sıcak hava pandemi demeden ara vermeden çalış yapılan muameleye bak yazıklar olsun hakkımızı helal etmiyoruz bu kadar çalışanı bir birine düşürmek huzur bozmak THY marka değerine hiç yakışmıyor nasıl bir yönetim anlayışı ile karışı karşıyayız..

 25. 1 ay önce

  Uçak da jump seat uçabilecek kimse olmadığı halde 1. Sırada olmama rağmen TEKNİK A.Ş personeli olduğumdan dolayı bayramda ailemin yanına gidemiyorum ne güzel bir uygulama …

 26. 1 ay önce

  Bi bu eksikti her türlü hakkı alıyorsunuz bir pas bilet için ağlıyorsunuz herşey bitti bı bu kaldı biraz gidin paranızı harcayın Türkiye de THY de calışmak bir ayrıcalıktır Türkiye’de bu şartlarda iş bulmazsınız memnun olmayan gitsin yurtdışında çalışsın burda istifa ederim iş yavaşlatırım gibi tehtikar konuşmasın yıllarca emek yiyorsunuz bir bilet için ucuşları nerdeyse engelliyeceksiniz yazık size

  • 1 ay önce

   Konu bu değil… Uzaylı gibi bi haber yorum yapmışsınız…!!!

   • 1 ay önce

    Hergün uzaylılarla konuşuyorsun sende bir uzaylı olmalısın burası insanlar için mantıklı bir cevabın yoksa boş yorum yapma

    Cevapla
   • 1 ay önce

    Sicil numaranı yaz görgüsüz

    Cevapla
  • 1 ay önce

   Hadi ordan andaval

  • 1 ay önce

   Klasik yarım akilli tss personeli işte çok konuşma git bana sehpa çek

  • 1 ay önce

   Ezik ezik konuşma.

   • 1 ay önce

    Zorununamı gitti doğruyu konuşunca mantıklı bir cevabın yoksa kes sesini otur yerine

  • 1 ay önce

   Haklısın Mehmet dışarıda bu paraya çalışacak iş bulamazsın İnsanlar dışarda asgari ücreti bile zor alırken sen bu eğitim seviyesiyle iyi iş bulmuşsun. Ama bunların hiç biri olayın aslını bilmeden yorum yapmanı gerektirmez senlik bir durum da yok aslında niye böyle bir şeye gerek duydun ki

 27. 1 ay önce

  thy teknige girdigim gunden bu gune ilerleyen tek sey R4B statusunden R4 A statusune yani hal ettigimiz yere gelmek oldu onun haricinde bir adim ilerleyemedim simdi cikmis birileri diyorki teknik jump seat kullanamaz yillardir biz o jump seat e bindik kabin ekibi arkadaslarimizla kardes gibi uctuk tek bir sikayet yoktu simdi ne degistide bize bu zulum reva gorunuyor . lutfen bu zulme sessiz kalmayin bizler dusman degiliz bizim hayattaki tek amacimiz AO ucaklarimizin guvenli sekilde ucmasi ve hep beraber mutlu mesut bu sirketten emekli olmak ne olur yapmayin teknige bu kotulugu bizden kimseye zarar gelmez

  • 1 ay önce

   Dayı sapıklık yaparsın diye değil zaten. Nasıl bilinç altın var. Ürküttün beni

   Cevapla
 28. 1 ay önce

  Ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlarr. Çal keke çal

  • 1 ay önce

   Bu konuyla alakalı resmi bir yazı geldi mi Tgsye bilen var mı?

   Cevapla
 29. 1 ay önce

  Bu jumpseat mevzuuna AO fırsatı degerlendiriyor. teknikdekiler çogundan önce. TGS de ohhh olsun binemediniz ya yapıyor. teknigin müdürleri de pass bileti ne yapacaksınız ödül o sizin için. diye düşünüyor. bir sonraki tis sürecinde sarı sendika bu işi düzeltecek ve biz yaptık diye övünecek. Teknik arkadaşlar sahibiniz yok sizin

  • 1 ay önce

   THY teknik de işe girmeyi düşünüyorum ve bu işe yıllarını vermiş abilerim den tavsiye istiyorum, boya personeli olarak başvurucam 2 yıllık uni mezunuyum, maaşları nasıl memnun musunuz hakklarından, indirimli uçuş hakkı diyordu o da kalkmış galiba

   Cevapla
 30. 1 ay önce

  Jump Seat ile başlar CED ile devam eder Passla her şey biter :)

 31. 1 ay önce

  İstifa dilekçeme en başta yazacağım konu bu, direkt hak kaybı ve haklı istifa sebebi.

  AO yakını bilebilir ama uçağı release eden binemez öyle mi?

 32. 1 ay önce

  SAW yeni pist altındaki tünel açılsın artık. Bezdik iyice yoldan.

  Airlinehaber bu konuya eğilin lütfen. World leading MRO olarak GM dahil mahalle arasından işe gelip gidiyoruz.

  • 1 ay önce

   Kesinlikle katılıyorum martta açılacak dendi, illa ölümlü kazai olmasımı lazım açılması için, kamyonlar yağ bırakıyor yola kaç kişi kaza yaptı

 33. 1 ay önce

  Şu mevzulara bakin gercekten su teknigin degeri bukadar mi her gecen gun duser hic birseymi iyiye gitmez bu sirkette nerede bu otlek yoneciler? Mobinge iş baskisina egota gelince herturlu herseye aksiyon alan yonetim nerde teknigin sahibi nede arkamizda vasifli ve omurgali bir yonetim yok napalim topluca ground mi edelim o ucaklari ne ugrasiliyor bizimle? Neden su sirket bunyesinde zerre kadar degerli hissedemiyorum acaba?

 34. 1 ay önce

  Yakın gelecekte jump seat değil normal koltuk bile vermeyecekler bu gidişle! Tasarruflar hep çalışandan…
  Kimse makam arabasından ve yakıtından tasarruf düşünmüyor!
  Malum kamuda gn md altında hiç bir makama araç tahsis yok!
  Ancak THY AO %49-%51 özel sektör ya! Bizi bağlamaz modundalar

 35. 1 ay önce

  THY A.O uçurmuyorsa THY TEKNİK A.Ş. Pegasus’la anlaşsın ve personelini indirimli fiyattan yer garantili uçursun bence. A.O nun passı ile uçup uçmayacağı belli olmamaktan iyidir.

 36. 1 ay önce

  Uğraşmayın istifa edin. Uçakları kendileri release eder belki.

 37. 1 ay önce

  İşte istifa için bir sebep daha. Zaten izin alamıyorduk zar zor uçuyorduk. Artık o da yok.