THY PİLOTU’NUN FERYADI…

THY PİLOTU’NUN FERYADI…

Sefa Bey, Birkaç yıldır THY da uçuyorum. İlk başlarda durum idare ederdi. Fakat işler 2017 başında değişiverdi. Hayatımız adeta cehenneme döndü.

FTL diye bir şeyi uygulamaya aldılar. Neymiş efendim Avrupa’da bu uygulanıyormuş. Bunlar kimi kandırıyor? Bir defa FTL dedikleri şeyi Avrupa’da uyguladığında başka bir şey ortaya çıkıyor, Türkiye’de uyguladığında ise inanılmaz bir başka şey. Avrupa’da da meydanlar gece kapatılıyor. Adamların birkaç ER (uzun menzil) uçuşu dışında gece uçan uçağı ve pilotu yok. Biz ise hemen hemen her gece uçuyoruz. Daha doğrusu uçuşlarımızın çoğu gece uçuşu.

FTL denen şeyi Türkiye’de uygulamaya başladıklarından beri ne sağlığımız kaldı, ne sosyal hayatımız, ne uykumuz, ne de istirahatimiz.

Hadi bizi geçtik, insanların hayatını tehlikeye atıyorlar. Can taşıyoruz Sefa Bey. Şakası yok bunun. Robot gibi uçuyoruz. Yorgunuz. Uykusuzuz. Şirket bizi bir makina gibi görüyor. İtiraz ediyoruz ekip planlama veya tahsis her neyse bize diyor ki limitleriniz tutuyor kaptanım.

Yahu ayakta duracak halim yok. Ölüyorum bayılıyorum uykudan. Yok, görev limit içi diyor.

Yahu bu limitleri kim belirledi, neye göre belirledi? Nasıl bir kriter ile belirledi. Kâğıt üstünde tutsa da insani değil bu limitler. Bu limitler sadece şirketin kazancını düşünen, personeli öldürmeye yönelik limitler.

Feryadımızı duyacak kimse de yok. Sendikamız Hava-İş idi. Bir de baktık ki başına biri gelmiş, içini kamyoncu doldurmuş, şirket ile kanka olmuş, tüm haklarımız peşkeş çekiliyor. Tüm istirahat hak ve menfaatlerimizi şirkete teslim ettiler.

Biraz kibarlaştıralım kim yapıyor bunu kadı, kime şikayet edeceksin, kadıya…. Durum aynen böyle oldu.

Anayasal hakkımızı kullanıp başka bir sendikaya geçiyoruz, şirket işten atmakla tehdit ediyor. Yahu sen şirketsin sen niye bir sendikayı tutup diğerini atıyorsun. Sana ne sendikadan? Senin karşına kim yetki belgesini alıp çıkarsa sen onunla masaya oturursun TİS imzalarsın. Ama yoook. Sanırım, Hava-İş’ten istedikleri her şeyi aldıkları için Hava-İş ile devam etmekte ısrar ediyorlar.

Peki, sonuç: Adeta kazaya davetiye çıkarıyoruz Sefa Bey. Durum ciddi. Önlem alınması gerek. Hem de acilen. Bakın şimdiye kadar havada 3 kaptan yorgunluktan bayıldı. Kaptan bayılınca olay oluyor. Ya ikinci pilotlar? Bayılmıyorlar ama neden biliyor musunuz? Çünkü öyle yorgunlar ki kaptan bakıyor ki yorgun ikinci pilotunu uçuşta uzun uzun uyutuyor dinlendiriyor kendi tek başına uçuyor. O yüzden bayılan ikinci pilot vakası yok. Ya kaptan ne yapacak? Uzun süre uçağı bırakıp uyuyamıyor direniyor ve sonunda bayılıyor geçmiş olsun.

Şirket çift boş veriyor, arkasına gece 00:01 de görev açıp uçuşa yolluyor. Nasıl yapacak bu uçuşu? Mecburen ikinci günün gündüzü uyuyacak. Hayır, onu da uyutmuyor. IVR diye bir şey icat ettiler. Tebliğ yapacağım diye o ikinci günün gündüz uykusunu 20 defa bölerek otomatik arama yapıyor uyutmuyor. Artık ne boş günümüzü dinliyorlar, ne istirahat saatimizi.

Geçen yıl kaç kaptan kalp krizi geçirdi, kaç kaptan kanser oldu? Bir araştırın vicdanınız erir.

Telefona çıkamadın mı? Uyuyor muydun, duşta mıydın? Anında para kesintisi uygulanıyor. Maaşından öyle rakamlar kesiliyor ki inanamazsınız.

Ekip planlama veya tahsis aradığında köpek muamelesi yaparcasına konuşuyor. Ve her tebliğ kavgaya dönüşüyor.

İnsanlara Ekim ayına, Nisan ayına yaz izni veriliyor. Zaten izni zehir ediyor. İznin başlangıcından önceki gün görevin saat 23:55 te bitiyor. Eve varıyorsun saat oluyor gece 02:00… İznin birinci günü gidiyor. İznin son günü gece yarısı da 00:01 e mesai açıp görev veriyor. Al bakalım son gün de gitti mi? Kafadan her iznin 2 gününü çalıyorlar.

Sefa Bey inanır mısınız öyle yorgun uçuyoruz ki, bazı uçuşlarda son yaklaşmada iniş takımını koyuyoruz, kaptan ona rağmen uyanamıyor. Adam bitmiş gözünü açamıyor.

Bu şirketi yönetenlere birilerinin dur demesi lazım.

SHGM kime çalışıyor? Kimin Ofisi bu SHGM ne işe yarar?

Sizden ricam bu feryadımı yayınlayın Sefa Bey.

Çok teşekkürler


Geri
Etiketler:

153
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Doğrucu Davut

ee pilotumuz doğruları yazmış. Kimsenin itiraz edemeyeceği gerçekler. Hadi bakalım trol lerde dahil atın yorumunuzu yalan diyin hadi hadi hadiiii

Ziynet hnm

Yazik ya! Bi pilot kolaymi yetisiyo?Ondan sonrada kelle koltukta calis….

harun saglikolsun

ben de sağlik memuruyum ve acil serviste 5-6gün blok 24 saat hic uyku nedir bilmeden calisiyorum. ustelik cok yogun bir devlet hastanesinde. idarecilerin ve bu ulkeyi yonetenlerin insanlari nasil insanlık dısı calistirdigini biliyorumm tabi bunun yaninda tersi yata yata maas alan arkadaslar da var. bankamatik memuru. devletin bizzat tüm branslarda ve is kollarinda adaleti ve hakkaniyeti saglamasini bekliyorum. hem memuruna hem de vatandasina daha saglikli bir ortam sağlamak adina adım atması şart.

Yaşar Öztürk

Pilotların Türkiye’deki bitmez çilesi, FTL veya önceki SHT-50-A uygulamaları. Aynı sorun AB’de de sürüyor. Hatırladığım kadarıyla TALPA 2004-2012 döneminde bu konuya çok önem vermişti, Hava-İş Yasası Tasarısı çalışmalarında en çok tartışılan konu da bu ve bununla ilgili konular idi. TALPA’nın üyesi olduğu IFALPA’da da bu konuda yoğun çalışmalar vardı. Yine TALPA’nın üyesi olduğu European Cockpit Association, bu konuda EASA’nın kabul ettiği azami uçuş görev süresi ve uçuş süresine karşı bağımsız bilim adamlarına yaptırdığı araştırma ve inceleme sonucu aldığı raporda tavsiye edilen sürelerin esas alınması için halkı bilgilendirme ve yetkililer üzerinde kamu baskısı oluşturma için çalışmışlardı. TALPA da Ali Ziya Yılmaz’ın… Devamını oku »

Hava iş

Hava iş şimdide kabin aş için kolları sıvadı başka bir havacılık sitesinde troll yorumlarla nabız yokluyorlar

Haklisin ama

Bu isler Teknikle basladi.Akilli olup yapilan haksizliklar karsisinda onder olmaliydiniz.Sendikanin en guclu kozu siz idiniz.Size sira gelmediginde sıķıntiniz yoktu.Bizi bitirdiler kabini aldilar.Sira sizde artik ustesinden gelemezsiniz.

cevahir

sadece yorulan pilotlar degil kabin görevlileride aynı dertten muzdarip

Kargocu

Bütün bunlar grevi hatırlatıyor hani şu kaptanların bizi sattıgı grevi sıra onlara gelince bagırıyolar alma mazlumun ahını….

Yengeç

Vay vay vay! Bay be kardeşim..Allah’ın matematiğini ve aklını inkar et ve bu mantıkla ülkenin en büyük beynelminel şirketini Gazanfer Bilge ve Radar Otobüs şirketlerinden daha kötü yönet…Allah yoktur diye bağırıyorsunuz …Allah’ta sizi kesin duyuyor.

Vatandaş...

İlk önce Natgeo da bi ucak kazası raporu programını izlesinler… Ondan sonra pilot yorgunluğunun önemini anlarlar…

Yiğit Şahin

Sonunda Tenerife kazası gibi bişi olacak THY batacak öyle görünüyor .

İsimsiz

Çok özür dileyerek söylüyorum. Gelir seviyesi yüksek insanlar, ağzını dahi açmasınlar lütfen. Çünkü, yukarıda okuduğum pilotların karşılaştığı zor şartların(!), hem 10 katını yuta yuta çalışan, hem şikayet etmeyen, hemde asgari ücret alan, bana göre en iyi ihtimalle halkın %70-80’iniiçeren ASGARİ ücret alan kişiler var. Duydum duydum. Diyorsunuz ki “Hayır kardeşim. Onlarda okusaymış. Biz o kadar emek ettik. Belki çoğumuz risk aldık. Ve bu maaşı alıyoruz.” Anlıyorum sizi. Türkiyenin önde gelen ünv mezun, 3 yabancı dile vakıf ve ardahanlı, vanlı,bitlisli işverenlerden çok çekmiş birisi olarak birisi olara Türkiye de çalışma şartları bu şekilde. Kabul etseniz de, malesef etmeseniz de böyle..Peki ne… Devamını oku »

Toprak

Sorun burada alınan maaşlar değil. Bu insanların insani koşullar altında çalıştırılmaması. Olaya kutuplaştırarak bakmak yerine ortak çatıda buluşmayı deneyebilirdiniz. Mesela ben buna “Hangi sınıftan olduğunun,ne kadar maaş aldığının bir önemi olmaksızın, insanların yaşamsal alanını kısıtlayan ve sömüren bir sisteme maruz kaldığını” ifade ederdim. Bir mesleğe ait sorunu A, B, C olarak ayrı grupların değil bir bütün olarak tüm grupların aynı tepkiyi göstermesinin kanaatindeyim. Pilot, kabin memuru, doktor, mühendis, madenci, simitçi, polis, işçi, hademe, öğretmen… Ne olduğuna kim olduğuna bakılmaksızın ortak bir mücadele ruhu sergilenmesi gerektiğini söylüyorum. Mesele para değil İsimsiz vatandaşım, mesele insan sağlığı. O insanın sırtında taşıdığı yüzlerce insanın… Devamını oku »