featured

THY PİLOTU'NUN FERYADI…

Sefa Bey, Birkaç yıldır THY da uçuyorum. İlk başlarda durum idare ederdi. Fakat işler 2017 başında değişiverdi. Hayatımız adeta cehenneme döndü.
FTL diye bir şeyi uygulamaya aldılar. Neymiş efendim Avrupa’da bu uygulanıyormuş. Bunlar kimi kandırıyor? Bir defa FTL dedikleri şeyi Avrupa’da uyguladığında başka bir şey ortaya çıkıyor, Türkiye’de uyguladığında ise inanılmaz bir başka şey. Avrupa’da da meydanlar gece kapatılıyor. Adamların birkaç ER (uzun menzil) uçuşu dışında gece uçan uçağı ve pilotu yok. Biz ise hemen hemen her gece uçuyoruz. Daha doğrusu uçuşlarımızın çoğu gece uçuşu.
FTL denen şeyi Türkiye’de uygulamaya başladıklarından beri ne sağlığımız kaldı, ne sosyal hayatımız, ne uykumuz, ne de istirahatimiz.
Hadi bizi geçtik, insanların hayatını tehlikeye atıyorlar. Can taşıyoruz Sefa Bey. Şakası yok bunun. Robot gibi uçuyoruz. Yorgunuz. Uykusuzuz. Şirket bizi bir makina gibi görüyor. İtiraz ediyoruz ekip planlama veya tahsis her neyse bize diyor ki limitleriniz tutuyor kaptanım.
Yahu ayakta duracak halim yok. Ölüyorum bayılıyorum uykudan. Yok, görev limit içi diyor.
Yahu bu limitleri kim belirledi, neye göre belirledi? Nasıl bir kriter ile belirledi. Kâğıt üstünde tutsa da insani değil bu limitler. Bu limitler sadece şirketin kazancını düşünen, personeli öldürmeye yönelik limitler.
Feryadımızı duyacak kimse de yok. Sendikamız Hava-İş idi. Bir de baktık ki başına biri gelmiş, içini kamyoncu doldurmuş, şirket ile kanka olmuş, tüm haklarımız peşkeş çekiliyor. Tüm istirahat hak ve menfaatlerimizi şirkete teslim ettiler.
Biraz kibarlaştıralım kim yapıyor bunu kadı, kime şikayet edeceksin, kadıya…. Durum aynen böyle oldu.
Anayasal hakkımızı kullanıp başka bir sendikaya geçiyoruz, şirket işten atmakla tehdit ediyor. Yahu sen şirketsin sen niye bir sendikayı tutup diğerini atıyorsun. Sana ne sendikadan? Senin karşına kim yetki belgesini alıp çıkarsa sen onunla masaya oturursun TİS imzalarsın. Ama yoook. Sanırım, Hava-İş’ten istedikleri her şeyi aldıkları için Hava-İş ile devam etmekte ısrar ediyorlar.
Peki, sonuç: Adeta kazaya davetiye çıkarıyoruz Sefa Bey. Durum ciddi. Önlem alınması gerek. Hem de acilen. Bakın şimdiye kadar havada 3 kaptan yorgunluktan bayıldı. Kaptan bayılınca olay oluyor. Ya ikinci pilotlar? Bayılmıyorlar ama neden biliyor musunuz? Çünkü öyle yorgunlar ki kaptan bakıyor ki yorgun ikinci pilotunu uçuşta uzun uzun uyutuyor dinlendiriyor kendi tek başına uçuyor. O yüzden bayılan ikinci pilot vakası yok. Ya kaptan ne yapacak? Uzun süre uçağı bırakıp uyuyamıyor direniyor ve sonunda bayılıyor geçmiş olsun.
Şirket çift boş veriyor, arkasına gece 00:01 de görev açıp uçuşa yolluyor. Nasıl yapacak bu uçuşu? Mecburen ikinci günün gündüzü uyuyacak. Hayır, onu da uyutmuyor. IVR diye bir şey icat ettiler. Tebliğ yapacağım diye o ikinci günün gündüz uykusunu 20 defa bölerek otomatik arama yapıyor uyutmuyor. Artık ne boş günümüzü dinliyorlar, ne istirahat saatimizi.
Geçen yıl kaç kaptan kalp krizi geçirdi, kaç kaptan kanser oldu? Bir araştırın vicdanınız erir.
Telefona çıkamadın mı? Uyuyor muydun, duşta mıydın? Anında para kesintisi uygulanıyor. Maaşından öyle rakamlar kesiliyor ki inanamazsınız.
Ekip planlama veya tahsis aradığında köpek muamelesi yaparcasına konuşuyor. Ve her tebliğ kavgaya dönüşüyor.
İnsanlara Ekim ayına, Nisan ayına yaz izni veriliyor. Zaten izni zehir ediyor. İznin başlangıcından önceki gün görevin saat 23:55 te bitiyor. Eve varıyorsun saat oluyor gece 02:00… İznin birinci günü gidiyor. İznin son günü gece yarısı da 00:01 e mesai açıp görev veriyor. Al bakalım son gün de gitti mi? Kafadan her iznin 2 gününü çalıyorlar.
Sefa Bey inanır mısınız öyle yorgun uçuyoruz ki, bazı uçuşlarda son yaklaşmada iniş takımını koyuyoruz, kaptan ona rağmen uyanamıyor. Adam bitmiş gözünü açamıyor.
Bu şirketi yönetenlere birilerinin dur demesi lazım.
SHGM kime çalışıyor? Kimin Ofisi bu SHGM ne işe yarar?
Sizden ricam bu feryadımı yayınlayın Sefa Bey.
Çok teşekkürler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

153 Yorum

 1. 5 sene önce

  ben de sağlik memuruyum ve acil serviste 5-6gün blok 24 saat hic uyku nedir bilmeden calisiyorum. ustelik cok yogun bir devlet hastanesinde. idarecilerin ve bu ulkeyi yonetenlerin insanlari nasil insanlık dısı calistirdigini biliyorumm tabi bunun yaninda tersi yata yata maas alan arkadaslar da var. bankamatik memuru. devletin bizzat tüm branslarda ve is kollarinda adaleti ve hakkaniyeti saglamasini bekliyorum. hem memuruna hem de vatandasina daha saglikli bir ortam sağlamak adina adım atması şart.

  Cevapla
 2. 6 sene önce

  Pilotların Türkiye’deki bitmez çilesi, FTL veya önceki SHT-50-A uygulamaları. Aynı sorun AB’de de sürüyor. Hatırladığım kadarıyla TALPA 2004-2012 döneminde bu konuya çok önem vermişti, Hava-İş Yasası Tasarısı çalışmalarında en çok tartışılan konu da bu ve bununla ilgili konular idi. TALPA’nın üyesi olduğu IFALPA’da da bu konuda yoğun çalışmalar vardı. Yine TALPA’nın üyesi olduğu European Cockpit Association, bu konuda EASA’nın kabul ettiği azami uçuş görev süresi ve uçuş süresine karşı bağımsız bilim adamlarına yaptırdığı araştırma ve inceleme sonucu aldığı raporda tavsiye edilen sürelerin esas alınması için halkı bilgilendirme ve yetkililer üzerinde kamu baskısı oluşturma için çalışmışlardı. TALPA da Ali Ziya Yılmaz’ın başkan olduğu dönemde bu konuda bazı çalışmalar yaptılar, ancak bilinen nedenlerle hafif kuvvette kaldılar. Hava-İş Yasası kadük oldu, geçenlerde ise Hava-İş sendikası bir Hava İş Yasa Tasarısı hazırlayarak TBMM başkanına sundu :)) Pilotların yorgunluğunun birinci derecede biz yolcuları ilgilendirdiğinden, kamuoyunu bu konuda aydınlatmakla ve kamuoyunu bu sorunu sahipletmekle işe başlamak gerekiyor. Çağırıldığım hava hukuku etkinliklerinde her fırsatta bu konuyu gündeme getiriyor ve havayolu yolcuları olarak konuya sahip çıkılmasını naçizane vurguluyorum. Son yıllarda insan faktörü kaynaklı kazaların %90’nın temelinde pilot yorgunluğunun ve pilotun uçuşa “unfit” olmasının bulunduğu inancındayım. Tam seçim öncesi, siyasilerin bu konuyu programlarına almasının sağlanması ilk adım olabilir. Pilotlar, işverenden çekiniyorlar, kimse işinden olmak istemiyor. Onları da anlıyorum, ama alternatif yollar var. Oturup, isimlerini gizli tutarak feryat etmekle sonuç alınamaz. Rahmetli kaptan pilot Tayfun Hacıoğlu’nun nasıl kanser olduğu, hasta haliyle uçmak zorunda bırakıldığını ve bir dış hat uçuşunda nasıl uyuduğunu ve sonunda Tayfun kaptanı nasıl kaybettiğimizi bir örnek olarak kamu ile bir kaç defa paylaştım. Ancak bu olay ferdi çabalarla çözüme kavuşamaz. Benzer sorun hava aracı kazaları araştırma ve incelemesinde de mevcut. Bu konuya ciddi bir şekilde müdahale edilmezse, facialar önlenemez. Mesele politik değil, politikanın çok çok ötesinde hayati bir konudur.

  Cevapla
 3. 6 sene önce

  Hava iş şimdide kabin aş için kolları sıvadı başka bir havacılık sitesinde troll yorumlarla nabız yokluyorlar

  Cevapla
 4. 6 sene önce

  Çok özür dileyerek söylüyorum. Gelir seviyesi yüksek insanlar, ağzını dahi açmasınlar lütfen. Çünkü, yukarıda okuduğum pilotların karşılaştığı zor şartların(!), hem 10 katını yuta yuta çalışan, hem şikayet etmeyen, hemde asgari ücret alan, bana göre en iyi ihtimalle halkın %70-80’iniiçeren ASGARİ ücret alan kişiler var.
  Duydum duydum. Diyorsunuz ki “Hayır kardeşim. Onlarda okusaymış. Biz o kadar emek ettik. Belki çoğumuz risk aldık. Ve bu maaşı alıyoruz.”
  Anlıyorum sizi. Türkiyenin önde gelen ünv mezun, 3 yabancı dile vakıf ve ardahanlı, vanlı,bitlisli işverenlerden çok çekmiş birisi olarak birisi olara Türkiye de çalışma şartları bu şekilde. Kabul etseniz de, malesef etmeseniz de böyle..Peki ne yapmak lazım? Eğer bu davanız da sonuç almak istiyorsanız, kamuoyu oluşturmalısınız. Her riski göze alarak pilotlar olarak birleşip, sayısı min. 50-100.000 leri bulan(her kesimden) takipçi ve destekçi bulmalısınız. Daha sonra TBMM’den bir dayı bulup derdinizi,100.000 takipçileri de referans alarak halka anlatmalısınız. Bir bakmışınız bizim gibi vasıfsızlarda nemalanırız :) Umarım işe yarar.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Sorun burada alınan maaşlar değil. Bu insanların insani koşullar altında çalıştırılmaması. Olaya kutuplaştırarak bakmak yerine ortak çatıda buluşmayı deneyebilirdiniz. Mesela ben buna “Hangi sınıftan olduğunun,ne kadar maaş aldığının bir önemi olmaksızın, insanların yaşamsal alanını kısıtlayan ve sömüren bir sisteme maruz kaldığını” ifade ederdim. Bir mesleğe ait sorunu A, B, C olarak ayrı grupların değil bir bütün olarak tüm grupların aynı tepkiyi göstermesinin kanaatindeyim. Pilot, kabin memuru, doktor, mühendis, madenci, simitçi, polis, işçi, hademe, öğretmen… Ne olduğuna kim olduğuna bakılmaksızın ortak bir mücadele ruhu sergilenmesi gerektiğini söylüyorum.
   Mesele para değil İsimsiz vatandaşım, mesele insan sağlığı. O insanın sırtında taşıdığı yüzlerce insanın sağlığı. biri uçak biri maden.Senaryo ve roller değişebiliyor ama aynı sonuca çıkıyor. BU OLAYDA ŞİKAYET EDİLEN MAAŞ DEĞİL, UYKUSUZLUK NEDENİYLE SIRTINDAKİ İNSANLARIN ÖLÜM RİSKİNE SAHİP OLMASI!!! Bakış açınızı değiştirin.

   Cevapla
 5. 6 sene önce

  Bu isler Teknikle basladi.Akilli olup yapilan haksizliklar karsisinda onder olmaliydiniz.Sendikanin en guclu kozu siz idiniz.Size sira gelmediginde sıķıntiniz yoktu.Bizi bitirdiler kabini aldilar.Sira sizde artik ustesinden gelemezsiniz.

  Cevapla
 6. 6 sene önce

  sadece yorulan pilotlar degil kabin görevlileride aynı dertten muzdarip

  Cevapla
 7. 6 sene önce

  Bütün bunlar grevi hatırlatıyor hani şu kaptanların bizi sattıgı grevi sıra onlara gelince bagırıyolar alma mazlumun ahını….

  Cevapla
 8. 6 sene önce

  Vay vay vay! Bay be kardeşim..Allah’ın matematiğini ve aklını inkar et ve bu mantıkla ülkenin en büyük beynelminel şirketini Gazanfer Bilge ve Radar Otobüs şirketlerinden daha kötü yönet…Allah yoktur diye bağırıyorsunuz …Allah’ta sizi kesin duyuyor.

  Cevapla
 9. 6 sene önce

  İlk önce Natgeo da bi ucak kazası raporu programını izlesinler… Ondan sonra pilot yorgunluğunun önemini anlarlar…

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Sonunda Tenerife kazası gibi bişi olacak THY batacak öyle görünüyor .

   Cevapla
 10. Vatan gibi uçağa binmeyen değişikler onun gibi yorumlar yaparlar. Normaldir. ona göre pilotları aldıkları maaş kazançları filan da fazladır. asgari ücrete çalışsın derler :))

  Cevapla
 11. 6 sene önce

  EY CAHİL bu konu sizin gibilerin yaptığı gibi siyasi gözlükle bakılabilecek bir konu değil. DAHA FAZLA İRDELEYİP CEHALETİNİZİ ORTAYA KOYMA.

  Cevapla
 12. Vatan ve Duygu, çok biliyorsanız siz buyrun yapın bu mesleği. Ucagi bırak balon bile ucuramayacak tiplere bak.
  Bir de diyorlar ki 20/30 bin alıyor 60 saat ucuyor şikayet ediyor diye.
  CAN TASIYORLAR HAVADA, PILOT YORGUN UCURULUR MU? GENETIK HATA MISINIZ NESINIZ BITIN ARTIK BE !!!

  Cevapla
 13. 6 sene önce

  İsimsiz imzasız ihbar mektubu yazmış birisi milli hava yolunu kötülüyor. Orada çalışma, seni zorlamı tutuyorlar orada. İş bırakın eylem yapın, böyle kafa bulandırmayın, gerçek mi değilmi belli olur

  Cevapla
 14. 6 sene önce

  DLR sınavını alamanlar değerlendiriyor demişsiniz. Bize de benzerini söylediler. Sınav sonucu Almanya’ya gidecek bir(1) hafta sonra açıklanacak denmişti. Fakat iki(2) gün geçmeden olumsuz cevap geldi. Bu alamanlar ne ğas adamlar, ne ğızlı çalışıyorlar. Hayranım kendilerine.

  Cevapla
 15. 6 sene önce

  Ne güzel yazmisain kardeşim ağızına sağlık, tabi artik ucus olmayin telefonu kapatip 2. hatta geçemiyorlar ya işleri bozuldu heyy yavrum hey Özelde uçanlar Aslaaaann maşallah Aslaaan

  Cevapla
 16. 6 sene önce

  Maaşinizi yariya dusursunler, siz de daha az ucun. Veya o begendiginiz avrupa havayollarinda calisin. Eminim sizi 4 gozle bekliyorlardir ciceklerle.

  Cevapla
 17. Sham genel müdürü boşuna şirketin başına geçmedi!

  Cevapla
 18. 6 sene önce

  Charter da yıllarıdır bu durum böyle iken neden THY çalışanı yazınca olay oluyor?Paşa mesaisi yapan arkadaşlar uçuşlar yoğunlaşınca ayılıp bayılmaya başladı Yahu yaz sezonunda 108 saatle ayı kapatılıyor millet hemde kaac ay böyle,Kabın de öyle millet o uçaktan inip diğerine biniyor aldiklari para 400 euro ama ekmek parasina koşuyor millet ,Demek ki Charter da uçanlar Robot yada cok dirayetliler

  Cevapla
 19. 6 sene önce

  Charter da yıllarıdır bu durum böyle iken neden THY çalışanı yazınca olay oluyor?? Paşa mesaisi yapan arkadaşlar uçuşlar yoğunlaşınca ayılıp bayılmaya başladı, Heleki yaz aezonu

  Cevapla
 20. 6 sene önce

  Arkadaslar, lutfen bu durumu ve sikayetlerinizi uluslararasi ucus emniyeti kurumlarina anonim olarak bildirin ki arastirma yapilsin, problem varsa bir kaza olmadan ortaya ciksin.

  Cevapla
 21. 6 sene önce

  E anlamadım şimdi, bir yolcu olarak THY sakıncalı mı demeliyiz? Yani, ne bileyim, ben para verip bilet alayım, canimi emanet edeyim, pilot uyusun, bayılsın öyle mi? Sevmedim ben bunu.

  Cevapla
 22. 6 sene önce

  Yorumumu yazdım ama göremiyorum.

  Cevapla
 23. 6 sene önce

  Çok üzücü bir durum eski bir kabin görevlisi olarak endişe içindeyim,yetkililerin ivedilikle bu işe el atmaları gerekir,geç olmadan kimsenin canı yanmadan en kısa zamanda illgilenirler diye düşünmek istiyorum çünkü THY yolları iyi bir havayolu ,pilotlarımızda öyle Avrupalı yolcuların da 1. tercihi kabin ekipleri çok iyi .Bazı yorumlar çok acımasız bu iş kolay değil onlara hak vermek lazım,herkesin yapacağı iş değil hayatta her şey para değil.Sevgili Kaptanlarımıza ve Kabin görevlilerine kolaylıklar diliyorum,İnşallah söylediklerinize kulak verir yetkililer.Kazasız belasız uçuşlar dilerim .

  Cevapla
 24. 6 sene önce

  Söylenenlerin hepsini mertçe doğruca söylemiş yazan kaptanımız, hatta eksik söylemiş daha eklenmesi gereken maddeler de olabilirdi. THY kendi içinde bunu halledemeyecek gibi, SHGM uyumaya devam ediyor 3 maymunu oynuyor. Kaza kırımsız bir operasyon olur inşallah.

  Cevapla
 25. 6 sene önce

  Ucuş yonetimi pilotlardan secilmeli kontrol pilotlarda olmalidir

  Cevapla
 26. 6 sene önce

  Uçuş emniyetinin önemlo bir parçası olan meydan kulelerinde tek başına görev yapan Hava Trafik Kontrolorleri var. SHGM var ama denetlemez.

  Cevapla
 27. 6 sene önce

  Ya bırakın allah askına 60 saat uçup 20/30 bin kazanıp sonra sosyal hayat kalmadı nasıl dersiniz. Ayda 4 off yapan insanlar ve aldıkları maksimum 2 bin ayıp ayıp

  Cevapla
 28. 6 sene önce

  Zamaninda 305 kisiye sahip cikilmadi; greve katilan olmadi. Ilk kongrede Hava Is patrona peskes cekildi. Iste kucuk hesaplarla gunu kurtarmaya calismanin bedeli. Yine de durum kotu degil. En azindan aranizda uyananlar var.

  Cevapla
 29. 6 sene önce

  Haftalık çalışma saati kaç ve bunların dağılımı nasıl?

  Cevapla
 30. 6 sene önce

  Pilot böyle isyan ediyorsa daha ağır şartlarda çalışan kabin memurları ne yaspın? THY biran önce kabin memurlarının çalışma koşullarını düzeltmelidir!

  Cevapla
 31. 6 sene önce

  İşinize gelmiyosa bırakın o zaman kımse sizi zorla ucurmuyo

  Cevapla
 32. Beğenmiyorsan yürü koçum..Ne duruyon tutan mı var…

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Peki koyunum. Yürüyelim. Ama 3500 pilot isyanlarda. Bunca pilot beğenmeyip giderse senin gibi koyunlar da uçağa binmek yerine yürürler. Haberin ola.
   Tamam mı koyunum merinosum benim.

   Cevapla
   • Koçis biz çok gördük,ben olmasam bu uçak uçmaz diyeni..Yiyosa gidersin..Ama 3500 değil 350 iniz bir araya gelemez..EASA ya git düzeltsinler FTL ini..

    Cevapla
    • 6 sene önce

     Belki 350 kişi eylem yapıp gitmez. Ama son iki yılda giden sayısı 850. Şirket 4 gözle ağlıyor. Yönetim tutuşmuş durumda. Toplantılarda gitmeyin arkadaşlar niye gidiyorsunuz diye yanıp tutuşuyorlar. Mevcut filoyu uçuracak adam yok. Bir de yeni gelecek bir dünya uçak var. Yurt dışına ilan verdiler. 1 Afrikalı ancak bulmuşlar adam adını İngilizce söyleyemiyormuş. Haa bak FTL yi düzeltmek benim işim değil. Ayrıca ipimde de değil. Nereye gitsem bana buradan 1,5-2 misli fazla maaş veriyorlar. Gider aslan gibi uçar paramı istiflerim. Altın bileziğim kolumda. Ama sen dua et de bir kaza falan olmasın. Sen ve senin gibi düşünenler alır 1/3’ü. O uçakta sen veya yakının birileri olabilir. Ayrıca belli ki şirketin adamısın. Bak yiyeceğin arpalık kalmaz o zaman. Pilot böyle yorgun uçurulmaz. Bedelini kaza kırımla ödersin. Senin gibi çavuşlar da döner bir yerini avuçlar. Anladın mı? 350 gitmedi ama 850 gitti. Şirket 900 kaptan arıyor. Kimse gelmiyor. Ne yurt dışından ne yurt içinden. Sen koş gel de uçur uçakları. Gerçi senin gibiler düdüklü tencere kullanamaz da neyse. Admin bu adamın yorumlarını niye yayınlıyorsun. Değmez, böylelerinin yorumunu yayınlama bile.

     Cevapla
     • 6 sene önce

      Efso yorum olmuş, ben olsam cep telefonunu duvara atar bir daha internete girmeye utanırdım.

      Cevapla
 33. 6 sene önce

  Yerimize gelecekleri belirliyorlar . Artık şirketten bir halt Olmaz .

  Cevapla
 34. 6 sene önce

  Pilotlarimizin kiymetini bilin malesef herkez pilot olamiyor insanlarin nasil yasadigini bilmeden yorum yapmayin bence

  Cevapla
  • 6 sene önce

   olduysam bileğimin hakkıyla oldum Emine hanım. Kimse bana tepside sunmadı bu kariyeri.

   Cevapla
 35. dlr sınavını almanlar değerlendiriyor, kimse kimseyi geçirtemez.

  Cevapla
 36. 6 sene önce

  Ben de pilot olmak istiyordum ama dışarıdan göründüğü gibi olmadığını görünce vazgeçtim. Adamların aldıkları maaş yurtdışındaki pilotlara göre düşük ve çalışma şartları çok daha ağır. Gittikleri yerlerin çoğu Afrika ya da Asyanın en leş yerleri. Sıtma kapmayalım diye otelden çıkmıyorlar. Lufthansada ya da emirateste kaptanlar 12 bin, birinci memurlar 7 bin euro alıyor. Bizimkiler çok daha ucuza çok daha ağır koşullarda çalışıyorlar. Eğer Türk Hava Yollarının başarısının devamını istiyorsak en başta ekipteki tüm insanların sorunlarını çözülmesi gerekir.

  Cevapla
 37. 6 sene önce

  Kaptanımız hepsini doğru yazmış.kendisi yeni 3-4 yıl öncesini bilmez.Bu şirkette bşr grev oldu bazıları sendika başkanının bıyığı var diye bazıları para tatlı diye bazıları korkudan katılmadı.Çok iyi hatırlıyorum rahmetli g.mantı kaptan greve 30 dakıka kala 305 bızım sorunumuz değil katılmayacağız demişti.İnsanalrın malı ,huzuru,evi barkı gitti.Katılan kaptan sayısı 4 dü .O zamanlar insanlar basbas bağardı haklarımız gidiyor yotgun uçmak istemiyoruz diye kım umursadı?aidatını ödedıklerı uye oldukları sendıka beyaz çoraplarını gıyp ayakkabılarının üstüne nasıp üyelerıne saldırdı tisin imzalandıgı aksam sebepde tisi nasıl hangı maddelerle ımzaladıkalrını görmek ıstemeleriydi.ogün o greve kaptanların %30 u katılsaydı şimdi şartlar çok farklı olacaktı.Yani bu yorgunluk bayılmalar yenı baslamadı perşembenın gelişi çarşambadan belli olur şimdi kimse ağlamasın.Yukardakı aktrollerıde fazla kaale almayın gıdıyorlar panıklerı o yuzden

  Cevapla
 38. 6 sene önce

  bu sayfadaki yazilarin hepsini okudum ve mahmut, sen haksizsin xxx. seni kiniyorum, ve sana laflar hazirladim.

  Cevapla
 39. afrini almamız birilerini rahatsız edmiş devam edin çün şeriat gelecek çatlayın

  Cevapla
 40. adam aylık ortalama 30-40 bin lira para kazanıyor, hala ağlıyor bizi köle gibi çalıştırıyorlar diye, ulan adama sorarlar 30-40 bin liraya çalışan köle mi olur, milletvekilinden polisden askerden doktordan herkesden çok kazanıyor thy de kaptanlar.. beğenmiyorsan git bi de asgari maaşla hizmet sektöründe çalış (barmen, resepsiyonist falan) o zaman gör bak köleliği.. bu tür insanlara yaranmak mümkün değil..

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Bi bitmediniz ya, cahil cühela

   Cevapla
  • 6 sene önce

   Anlayabileceğiniz kadarını, anlayabileceğiniz gibi yazayım. Yüzerek okyanus geçin, 2 ton altın vereceğiz deseler, mümkün olur mu? 2 ton altın kazanacak biri şikayet eder mi hiç?

   Cevapla
  • Asgari ücretle hizmet sektöründe çalışanlara da o kötü koşullar reva değil elbet. Fakat o çalışanların şartlarının iyileştirilmesini istemek yerine, bizimkinin kötüleştirilmesini istemek neden, iyi niyetli ve mantıklı bir açıklama bulamıyorum.

   Cevapla
  • 6 sene önce

   Okuyup adam olaydın sende o paraları akaydın dingil

   Cevapla
   • 6 sene önce

    Ne okumasından bahsediyorsun? En cahil insanın okuduğu lisans bölümünden mezun olman pilotluk kursuna gitmen için yetiyor, hiçkimse pilotların okumuş insan olduğunu söylemesin.

    Cevapla
    • 6 sene önce

     Aynen kardeşim. Bi de İngilizce bildin mi yeter. Haa bi de torpil en başta

     Cevapla
  • 6 sene önce

   30-40 bin mi? Bize yurt dışında 70-80 veriyorlar gitmiyoruz. Konu sadece para mı? Kafan bu kadar mı çalışıyor be paragöz.

   Cevapla
 41. 6 sene önce

  Cingenye beylik vermisler ilk babasini kesmis..
  THY turk milletinindir.kendini bilmez basa getirdikleri o cocuklarinin deil..inanin bu duzen sona ereceketir.BOYKOT YAPIN

  Cevapla
 42. 6 sene önce

  FAA Colgan kazası sonrası yorgunluk olgusunu çok ciddiye alarak yeni bir FTL hazırlanmasına el ayak olmuştu. Avrupa konseyi de EASA FTL ve yorgunluk konusunda çok aktif. Hava-Sen bu iki adresi de yazınıza ekleyin. Sendikalara yazdığınız yazıda THy’nin legal bir sendika olan Hava-Sen yöneticilerini nasıl tek tek işten çıkardığını da yazın. İnanamıyacaklardır.

  Cevapla
 43. 6 sene önce

  biz otobüzcüyüz.otobüzcilik dahha zordur .havada uçir gidirsin.al otmatik pilota uç. amma bizim otobüzde gözini kapataman 1 dakkalığına bile

  Cevapla
 44. 6 sene önce

  Hava – Sen bir an önce Avrupa’nın önde gelen ciddi pilot sendikaları ile temasa geçmeli ve THY’nin FTL’i nasıl deldiğini, mevcut sendikanın entrikalarını ve yapılan FTL yanlışlıklarını görmemezlikten geldiğini, sonucunda THY pilotlarının aşırı yorgun olduklarını ve Avrupa hava sahasında tehlike teşkil ettiklerini bildirmelidir. Yine buna ek olarak aynı bilgi belli başlı (ciddi) havacılık otoritelerine iletilmeli ve bu konuda THY’ye baskı ve kontrol uygulamaları sağlanmalıdır.
  Bu işi kendi sivil havacılığımız SHGM ve Hava – İş çözemiyor, yapılanları görmemezlikten gelip kulaklarının üzerine oturuyorsa bu problemi varsın yabancı havacılık otoriteleri ve sendikaları çözsün.

  Cevapla
 45. 6 sene önce

  Gerçeklerin birgün ortaya çıkmak gibi huyu vardır. Umarım kimseye birşey olmadan çıkar.

  Cevapla
 46. 6 sene önce

  Herkes uçuş emniyeti diye yakınırken bu şirkette Kurumsal Emniyet Başkanlığı ne iş yapar? Yıllardır orada oturan abimiz Başkan maaşı alıp bunların hiçbirisini duymadan hayatına nasıl devam edebiliyor? İhbar kabul edip, dahası kendisi de bu şartlarda uçarken bir araştırmaz mı insan? Biraz da Kalite Kontrolü dahil etmek lazım. Uygulanan prosedürler gerek emniyet gerekse personel memnuniyeti açısından sakıncalı. Bunu kim değerlendirecek bu şirkette? İşte bunların hepsinin görevini HAVASEN yaptı ve onlar Başkanlıklarına devam ederken insanlar işten atıldı.

  Cevapla
 47. 6 sene önce

  Fetöcü kaptan, atın gorevden

  Cevapla
 48. 6 sene önce

  Kaptanın feryadını anlatan mektubu daha açıklamadığı bir çok olumsuzluk bulunması anlamında eksik bile olmuş. Ama asıl önemli olanı THY yönetiminin yeni kurulan HAVA SEN sendikasına karşı olan hasmane tutumu. Maalesef durum içler acısı…

  Cevapla
 49. 6 sene önce

  Şunu üzülerek söylemek isterimki, pilotlar biribirini böyle saygısız ve seviyesizce eleştirdiği sürece, bu ülkede şirket yönetimleri asla pilotları ciddiye almaz vee ezmeye devam eder.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Bu yorumları yazanları gercekten pilot olduklarınımı zannediyorsun :))

   Cevapla
 50. 6 sene önce

  Bende otobüs şöförüyüm. Şartlarımız daha ağır. En azından sizler lüks otellerde konaklayıp iyi yemekler yiyiyonuz. Ya biz ne edek

  Cevapla
 51. beni dlr sinavindan gecirseydiniz itiraz etmez calisirdim

  Cevapla
  • 6 sene önce

   O iş ölye olmuyor.
   İmza: O sınavı geçen (başkası geçirtmiyor, siz geçiyorsunuz)

   Cevapla
 52. SHGM’de bilmem kaç yıl Genel Müdürlük yapan muhterem bir kaç yıldır THY Genel Müdürü. Yani, yıllarca mevzuat/kural yayınlayıp uygulatan kişi. Bu acı feryadı duyarak işe tarafsız ve adil olarak, Flight Safety adına el koymak zorunda .Yön Kur. Bşk’ını geçemiyorsa, bu çok önemli sorunu Ulaştırma Bakanına iletmeli ve ivedi çözüm istemeli. Bayanlar, baylar, Allah korusun diyoruz ama, kötü bir şeyler geliyor gibi. Yorum yazan bazıları ya okuduğunu anlamayacak seviyede veya beyin çalışmıyor. FO’nun yazdıklarını belki 3-5 defa okursan anlayacaksın. Adam, “Bayram Haftası” diyor, sen “Mangal Tahtası mı dedin” diyorsun. Daha 3 gün önce ABD Southwest Havayolları’nın sol motorunun başına geleni okuduk. Kaptan yorgunluktan uyuyor olsaydı sonuç ne ne olurdu ACABA??? diye düşünün lütfen.

  Cevapla
 53. 6 sene önce

  Gordugum en kotu ucus isletme ve kabin hizmetleri. Bosu bosuna koltukta oturmasinlar. Ikisi de lagvedilsin. Ucuslari paylasiriz en azindan.

  Cevapla
 54. 6 sene önce

  Kabin korktu ve yeni sendikaya geçmedi, 10bin kabin ekibinden Hava Sen’e geçen sayısı yalnızca bin. Kaptanlar taşın altına elini koydu ve bundan sonra olacaklardan sorumlu değildir. Sen hem programım ağır deyip ağlayacaksın, hem de ayağına gelen Hava Sen gibi bir fırsatı tepeceksin. Daha film yeni başlıyor, sadece kokpite zam yolda, o zaman niye bize yok demeyin. Hepiniz geçseniz hepinizi mi atacaklar, bu nasıl korkaklıktır. Siz herşeyi hak ediyorsunuz.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Bende kabin ekibi üyesiyim sözlerinize aynen katlıyıyorum cesaretsizlikleriyle sadece sizi değil hepimizi yaktılar.

   Cevapla
  • 6 sene önce

   Peki atılan arkadaşlarınız için atan makamlarla gidin konuşun hepiniz.
   Hepinizi mi atacak?
   Böyle korkaklık görmedim.
   Kendi başarızıslığını başkasına yıkmak ne kolay değil mi?

   Cevapla
 55. Bu ülkedeki doktorların ve pilotların çalışma şartlarında ciddi sıkıntılar var.

  Cevapla
 56. 6 sene önce

  O saatte uçağa binmeseymiş? O saatte orda ne işi varmış? Hem bizim vergilerimizle milyon dolar maaş alacak hem de yan gelip yatacak. yok öyle yağma efendii. Zaten THY’nin çoğu pilotu yabancı, bizim türklerde işi kaytarıyor

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Cahillik tamam olabilir. Ama bir insan hem cahil hem hem yalaka hem de ahlaksız olunca böyle bir yaratık çıkıyor karşımıza. Şu an şirketteki yabancı pilot sayısı %15 in altında. Star alliance ise %15 yabancı pilot kotası için baskı yapıyor. Ama yabancı pilotlar teker teker kaçıyor

   Cevapla
  • Sana sadece ha xxx diyorum dingil

   Cevapla
  • 6 sene önce

   Sen Türk müsün acaba?

   Cevapla
 57. 6 sene önce

  Bir başka senaryo TURKİSH CARGO da.
  Senaryonun başlangıcı Comis programının Hindistan dan satın alındığı tarih. Programın gelmesiyle tüm thy personeli elini eteğini operasyondan çekip taşeron personele tüm iş yükü devredildi. Thy personelleri vardiya Koordinatörü adı altinda kendilerine aslında verilmeyen bi kıdemi varmış gibi lanse edip kendilerini işten soyutladılar. Dolayısıyla sistemi kullanabilen Thy personeli bir elin parmağını geçmeyecek kadar azaldı. Vardiyasıni 8 saat çay kahve içerek bilgisayar başında internette takılan personeller ortaya çıktı. Tek görevleri hata yakalanan kargodaki personelin savunmasını istemek ,yevmiye cezalariyla, işten atarım ile tehditler savurmak. Şirketi karda göstermek amaçlı personel mesaisini iptal ederek 5 kişilik işi 3 kişiye yaptırarak insanları hataya sürüklemek. Yıllık izinleri personelin isteğine göre değil kendi isteklerine göre ayarlamak. İşçi kadrosunda bulunan ilkokul mezunu yegenleri memur sifatina yukseltip şirketi kendi çıkarları için kullanmak. İnsanlar hergün birbirine düşüyo. Tartışmalar çıkıyo insanları birbirine kirdiran bi sirket çıktı ortaya. Vaziyet daha ileriye gitmeden bu ayrimciligin bitirilmesi işi yapan personelin aynı sirket aynı bünye altında toplanması lazım. Yoksa çoğu arkadaşımız haksız yere işten atilmaya devam edecek işyeri stresi yüzünden kavgalar devam edecek.

  Cevapla
 58. 6 sene önce

  Yok kaptanlar paraya doymuyormuş, yok bulmuşlar da bunuyorlarmış bilmemne. Hodri meydan hadi bakalım bu şartlarda çalışacak adam bulabiliyorsa bulsun bizim de hepimizi kapının önüne koysun na kadar basit. Dışarda kaptan kaynıyor madem. Buyursun şartları değiştirmesin. Hadi

  Cevapla
 59. Begenmiyorsan git diyenler boyle konustugu icin vatan haini ilan etme pesinde olanlara sesleniyorum begenmeyince gidenler asil vatan hainidir. Bir yerde yanlisliklar gordugunde onu duzeltmek icin mucadele eden insanlar ancak ve ancak vatanperverdir isini layigiyla yapandir. Her zorlukta kacan birseyler yapmak icin mucadele etmeyen ve haksizliklari gore gore susanlar alcaksiniz…

  Cevapla
 60. 6 sene önce

  Çok doğru. Kelimesi kelimesine katılıyorum.

  Cevapla
 61. 6 sene önce

  Bu sıkıntılardan anlayıp, insanlara destek olmaya çalışan, bu sorunları görmezden gelmeyen, “yorgunum dikkatim normal seviyede değil” diyene rapor veren, haksızlığa zulme karşı durmaya çalışan bir doktor arkadaşım da hava sen üyesi olmaktan dolayı işten atıldı. Adı lazım değil baş harfi ben.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   O doktor adamın kralıydı. On numara adamdı. Hem uçuş emniyetine hem mesleğine hakim adamdı. Çok çok üzüldüm. İçim kan ağlıyor.

   Cevapla
  • 6 sene önce

   Çok geçmiş olsun. Bir doktorun çok kısa sürede iş bulacağı aşikar. Doöayısı ile kaybeden şirket oldu. Emekleriniz için sağolun.

   Cevapla
 62. 6 sene önce

  Kabinde ayni durumda ama kokpitin hali vahim. Kaza kirim cok yakin boyle giderse. Hakkimizda hayirlisini versin Allah

  Cevapla
 63. 6 sene önce

  Yazılanların tamamı doğru fazlası yok eksiği var. Yıllık izin dönüşlerinde 15 günde size bir aylık uçuşu yaptırıyorlst. Yani 15 günde en az 70 saat uçuş veriyorlar.Bu mu uçuş emniyeti?

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Hayır bir de sendikal konuşmalar uçuş emniyetini etkiliyor diyorlar ya. Ben yorgunluktan mahvolmuşum neyin emniyeti? Gülecek halim kalmamış ne yolcu memnuniyeti? Bu sabah açık mesai sonrası yorgunluktan evime dönerken bir an algım kapandı ve çok sağlam bir kaza atlattım. Nerde hayatımın değeri?

   Cevapla
 64. 6 sene önce

  Az yazmis kim yazmissa. Bir kaza kirim olursa sorumlulari : ilker ayci, bilal eksi, levent yilmaz, kadaifci, nevin colak ve m.ali tatlibaldir. 21.04.2018 bugun. Bu kisileri once hukuka sonra kamuoyu vicdanina ihbar ediyorum.

  Cevapla
 65. 6 sene önce

  Doğrudur. Söyleyecek ekstra hiçbirşey bulamadım.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Ben buldum. Sadece Kaptanlar değil F/O’lardan da bayılanlar var haberlere çıkmadığı için farkında değil insanlar.

   Cevapla
 66. 6 sene önce

  Avrupadaki insan haklariyla burdaki nasılki sendikal haktan bahsediyoruz.Hepimiz birleşsek dünyayı ayağa kaldırırız ama illa kanla anlayacagız yine

  Cevapla
 67. 6 sene önce

  Devamli avrupa ornegi veriyorlar,sizde avrupadaki pilotar gibi sendikal haklarinizi kullanin o zaman..

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Yazıyı iyi okumamış veya anlamamışsınız. Sendikal hakkını kullanmak isteyeni işten atıyorlar. Devlet de sistem olarak buna çanak tutuyor. Çalışanı koruyan hiçbirşey kalmadı ki.
   Tabi ki Avrupa örneğini verecek. Yatıp kalkıp EASA denmiyor mu? Avrupa havacılık birliğine fiilen değilse de kurallar olarak üyeyiz ve uygulamak zorundayız. Kimi örnek verseydi Bangladeş’i mi ?
   Birşey yazarken mantıklı olun biraz.

   Cevapla
 68. 6 sene önce

  Tecrübesiz pilotları, tipi olmayanları garip garip sebeplerden elersiniz, sonrada pilotlora işkence edersiniz. Bu ne perhiz bu ne lahana tuşusu. Kimi ingilizceden, kimi dlr den kimi, crm den eleniyor. Ülkemizin insan kaynakları dillere destanda buna thy de katılmış. lisansı olan adamdan elli tane aşamayı geçmesi isteniyor. yarın birgün üçakları kaldıramadığınız zaman göreceğim sizi. Crm nedir ya. Arabanın anahtarını vermeyeceğin adam geçiyor, iyi olan kalıyor. İngilizcemi kötü 2 ay kursa sok sonra al işe. Askerlikmi problem , geçmişte yaptığın gibi askeriyle protokol imzala. Sen bunları yapma sonra türkler bile yurtdışına gidiyor diye sızlan. ne zaman bizim yanımızda durdun da yurtdışına gitme diyorsun. Bu şartlar altında pilotları uykusuz işe gönder.

  Cevapla
 69. OLAY FTL FALAN DEĞİL SAPTIRMAYIN
  OLAY THY KHB BAŞKANI MÜDÜRÜ DÜR.
  İSTİFA EDİP GİTMELİLER

  Cevapla
 70. 6 sene önce

  Vatan rumuzu ile hain seni rumuzu altında yazan aynı xxx. İki yorum da o xxx ait.

  Cevapla
 71. 6 sene önce

  Şerefsiz trol;
  Adam gerçekleri söylüyor yaşanılanları anlatıyor diye hain mi oluyor? Bak ne diyor adam? Kaptan gözünü açamıyor aşırı yorgun uçuyoruz diyor. Sen insan değil misin?
  Hain de sensin şerefsiz de. Alçak da sensin. Ayrıca aşağılıksın. Adam değilsin.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Senin de kategorin belli.Ciddi gocunmuş sun. Az biraz haysiyetli ol.

   Cevapla
   • 6 sene önce

    Köpekler istedi diye atlar ölmezler. Veya atalarımız der ki it ürür kervan yürür. Senin demenle mi adam gidecek. Sen az delikanlı ol da trollük yapma. Haysiyet dediğin şeyin zerresi yok sende. Sen adam olsan bunca insan bunca pilot bu hallerde görev yapıyor diye adamlara hakaret etmezdin. Adamlık nerede sen nerede. YARATIK.

    Cevapla
    • 6 sene önce

     söz konusu yalnızca pilot un yakınmaları değil ama yolcular olmalı. Dikkatinizi cekerin

     Cevapla
 72. 6 sene önce

  Bu yazılanlar sadece buz dağının görünen yüzü, bu işin birde kabin kısmı hatta teknik kısmı var. Kabin kısmında işler iyice sarpa sarmış durumda

  Cevapla
 73. 6 sene önce

  Sıkı geliyorsa gerçek mesleğine geri dön.Senin gibi çakmaların uçurmaya çalıştığı uçaktan zaten hayır gelmez.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Sen de çıktığın yere geri dön haramzade. Çoluğundan çocuğundan çıkacak yedirdiğin o haram ekmek. Allah’ın vasıfsızı.

   Cevapla
   • 6 sene önce

    Sonuç normal.

    Cevapla
   • 6 sene önce

    Adam yorgun uçtuğunu söylüyor diye çoluğundan çocuğundan mı çıkacak? Bu mu mantığın? Ne demiş adam hayatımız cehenneme döndü demiş. Bunu bir tek o mu söylüyor? Bütün pilotlar söylüyor. Bütün kabin kokpit bundan yakınıyor diye adama ne hakaret ediyorsun şerefsiz onursuz yaratık. ASIL SEN ÇIKTIĞIN YERE DÖN. O ADAM PİLOT. VASFI VAR. SENİN NE HALT OLDUĞUN BELİRSİZ. ADİ TROL.

    Cevapla
  • 6 sene önce

   İnternet en çok siz gibilerin işine yaradı. Gerçek hayatta adam yerine koyup kimsenin dinlemediği insanlar burada kafasına göre ahkam kesebiliyor. Sanal hayatınızdaki en yüksek mertebeniz de yorumlarda insanlara saldırmak, yazık. Şimdi sefil hayatınıza geri dönebilirsiniz.

   Cevapla
  • 6 sene önce

   Bu xxx akademiden fail oldu sanırım.

   Cevapla
 74. 6 sene önce

  Hadi şirket yönetimi ve SHGM. bu rezaleti açıklayın. Millete hesap verin. Pilotları bu hale siz getirdiniz iki bacı.

  Cevapla
 75. 6 sene önce

  Bu açık bir ihbar mektubudur. SOL ve Oda TV Haber Gruplarına haberi iletin. İvedilikle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın bilmesi gerekir. Olabilecek kazaların önüne böyle geçilebilir. Vatan borcudur. İnsan haklarını ilgilendirir,hayati bir konudur. Size de bu haberi yayınlamanın yanısıra o noktaya ulaştırmak düşer. gereğini vicdanınızı dinleyerek yapın.

  Cevapla
 76. 6 sene önce

  Hain senin gibilere denir. Adam yaşadıklarını anlatmış. İnsani şartlarda uçmuyoruz diyor. Sen sahtekar karaktersiz herifin tekisin. Adi trol.

  Cevapla
 77. Önüne gelen pilot olursa ,kalite bu olur ve ekmek yediği yere yapar .

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Tabii canım, benim yerime siz pilot olmalıydınız, o kadar vatansever ve kalifiyesiniz ki paçalarınızdan akıyor.

   Cevapla
  • 6 sene önce

   Yani diyorsun ki bana para verirseniz elimden ağzımdan ne gelşrse yaparım………

   Cevapla
 78. 6 sene önce

  Yayınla bu gerçekleri Sefa Baba. Helal olsun sana. Geri vites yok sende.

  Cevapla
 79. Yönetim istifa

  Cevapla
 80. 6 sene önce

  Sefa Bey;
  Sen böyle seslere kulak verip dile getiren cesur bir yüreksin. Teşekkürler. Bunları her zaman yayınla. Yayınla ki gerçekler ortaya çıksın.

  Cevapla
 81. 6 sene önce

  Hain beğenmiyorsan git.

  Cevapla
 82. 6 sene önce

  Bayrak taşıyıcı şirketimizin pilotları bu hale getirildiyse yazık. Vay halimize. Uçuş emniyeti nerede kaldı? Çok dikkatimi çekti ne diyor bakın. İniş takımını koyuyoruz da kaptan gözünü açamıyor diyor.
  Bu ciddi bir durum.

  Cevapla
 83. 6 sene önce

  ee pilotumuz doğruları yazmış. Kimsenin itiraz edemeyeceği gerçekler. Hadi bakalım trol lerde dahil atın yorumunuzu yalan diyin hadi hadi hadiiii

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Yazik ya! Bi pilot kolaymi yetisiyo?Ondan sonrada kelle koltukta calis….

   Cevapla
 84. 6 sene önce

  Şu bir gerçektir ki FTL bu ülkede uygulanamaz. İşte sonuç ortada.

  Cevapla