THY ÇİN SEFERLERİNİ ARTIRABİLİR…

THY ÇİN SEFERLERİNİ ARTIRABİLİR…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük eylem planı içine aldığı “Çin turizm pazarındaki payın artırılması” hedefine dair çalışmalar başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki çalışmalara Cumhurbaşkanlığı’ndan da katılımların olduğu ve çalışmaların Erdoğan’ın yakın takibinde olduğu ifade edildi.

Edinilen bilgiye göre, yılda 100 milyonu aşan kişinin yurtdışına seyahat ettiği Çin de ilk hedef 1 milyonluk paya ulaşmak. Geçen yıl 250 bin turist gelirken Çinli turistlerin önceliğinin sağlık turizmi olduğu, bu nedenle Çin’de sağlık turizmini anlatan özel çalışmalar yapılacağı kaydedildi. THY’nin de Çin’e uçuşları artırması bekleniyor.

1 milyon aşılsın

Yılda 125 milyondan fazla kişinin yurtdışına seyahate gitmesine karşın Çin’den Türkiye’ye geçen yıl gelen turist sayısı 300 bin civarında kaldı. Eylem Planı çalışmalarına göre bu rakamın dünya turizminin yüzde 20’si olduğu ifade edilirken her sene sayının giderek arttığı vurgulanıyor. Çinli turistlerin yurtdışında harcadıkları paranın ise 250 milyar doları aştığı, bu rakamın da dünya turizm piyasasının yüzde 25’ine yakın bir oran olduğu ifade ediliyor. İlk etapta 2023 yılına kadar Çinli turistlerin yüzde 1’inin Türkiye’ye çekilmesi, hedeflenirken bu rakam 1.2 milyona karşılık geliyor. THY’nin sefer artırması, sadece yaz değil, kış turizminin de tanıtılması için özel çalışmaların yapılmasına yönelik de eylem planında değerlendirmeler olacak.

Sağlık turizmi ana hedefte…

Çinli turistlerin büyük oranda sağlık turizmi için seyahatte bulunduğu tespiti de yapılırken bunun için Çin’de özel tanıtımların yapılması planlanıyor. Ağırlıklı olarak Türkiye’ye gelen turistlerin sağlık değil kültür turizmi için geldiği de belirtilirken bu dengenin sağlık turizmine kaydırılabileceği de değerlendiriliyor.

Termal turizm, spa gibi sağlık turizmi için özel tanıtımların Çin’de ofisler açılarak yapılması da eylem planında yer alacak. Bazı tanınmış Çinli ünlülerin de Türkiye’de ağırlanmasına yönelik de bazı çalışmalar yapılıyor.

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
mafaky

Kendimizi hiç boşuna kandırmayalım. Türkiye (Istanbul) ile Çin arasındaki seferleri karşılıklı ikili anlaşmalar çerçevesinde haftada 21 frekans ile (haftanın hergünü Çin’in Beijing/Pekin, Shanghai/Şanghay ve Guangzhou/eski Kanton arasında olmak üzere) sınırlıdır. Hong Kong (ve keza Makau), özel statüleri nedeniyle tam olarak Çin kapsamında değildir… THY bu 21 frekansı zaten doldurmuştur. Karşı taraftan (yani Çin’den) Türkiye’ye uçuş an itibariyle sıfırdır. Yeni Havalimanı ile Çin China Southern Havayolları 2 yıldır “güvenlik” gerekçesiyle durdurduğu Urumki-Pekin-Istanbul seferlerini haftada 3 frekans olarak yeniden başlatacaktır. Yine Çin’li Hainan Havayollarının Türkiye’ye uçma niyeti olduğundan bahsedilmektedir. Ancak, Çin’li havayolları da bu 21 frekansı doldurmadıkça özellikle bu 3 ana merkeze… Devamını oku »