Thy Bu yıl “GÖNÜL” Alacak

Thy Bu yıl “GÖNÜL” Alacak

İlker Aycı yaptığı açıklamada 299 olan toplam uçak sayısını bu yılın sonunda 339’a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi, Türk Hava Yolları bünyesine kabin memuru, pilot ve diğer görevliler olmak üzere 4 000 yeni eleman alacağız. Yan kuruluşlar ve teknik personel için de 1500 kişilik kadro açılacak.” dedi.

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları (THY), pazar payından uçuş noktasına, marka bilinirliğinden müşteri memnuniyetine kadar hızlı bir büyüme süreci için düğmeye bastı. Bu sırada kurumun odak noktası ise tüketici olacak. Hedeflerini anlatmak için gazetecilerle bir araya gelen THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, bu odağı “2016 misafirlerimizin gönlünü alma yılı olacak. Misafir şikayetlerini en aza indirecek tedbirler alacağız” diye özetledi. Aycı, 3 yılda tamamlanacak proje ile rezervasyon ve biletlemede telefonda 4-5 dakikayı bulan işlemlerin yeni bir sistemle 1 dakikada yapılabileceğini dile getirdi. Aycı, “Bu işlemi 1 dakikada yolcu kendi sesi ile yapabilecek. Ses tanıma sisteminde İngilizce kolay. Ancak Türkiye’de çok fazla şive olduğu için buna göre özel çalışma yapıyoruz” dedi.

“HAVA DURUMUNU ERKEN TAHMİN EDECEĞİZ”

Tabii bu noktada herkesin ilk sorduğu soru geçtiğimiz haftalarda önce yoğun kar yağışı, ardından da lodos nedeniyle uçuşlarda yaşanan iptaller ve rötarlar oldu. Bu sırada ne kadar zarar yazdıkları ile ilgili soruya Aycı, bir meteoroloji uzmanı gibi şu yanıtı verdi: “Henüz zararı hesaplamadık, çünkü bu hafta sonu çok daha sert bir kar yağışı gelecek. Ondan sonra bakacağız.” THY için mali kayıpların değil, itibarın önemli olduğuna vurgu yapan Aycı, yeni proje ile karlı havalarda rezervasyon değiştirmenin daha kolay olacağını söyledi. Aycı “Biraz daha erken havayı tahmin etmeye çalışıyoruz. Böylece misafirlerimizi İstanbul’a getirip bekletmiyoruz. THY de uçak içi ve havalimanlarında beklemekten memnun değil. Ancak kışın sert geçtiği örneğin Detroit’te uçuş iptalleri yüzde 42 oranında. Biz hava şartlarını değiştiremiyoruz. Ayrıca Atatürk Havalimanı’ndaki hizmetlerde yoğunluk nedeniyle aksamalar olabiliyor. Yer göstersinler bagaj sistemini kendim yapmaya hazırım ama yer yok” ifadesini kullandı.

“HAFTAYA YOĞUN KAR GELİYOR”

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, “Haftaya yoğun bir kar yağışı geliyor” uyarısı da yaptı. Karlı hava ve lodos gibi hava muhalefetine karşın tedbir aldıklarını söyleyen Aycı, THY içinde 6 kişilik bir meteoroloji ekibi kurduklarını dile getirdi.

UÇAKTA CANLI EURO 2016

Aycı, uçak içi eğlence sistemi olmayanlarda busines class için tablet dağıtılacağını, ekonomi sınıfında da Wi-Fi ile isteyenlerin kendi akıllı telefonlarından bu sistemi kullanabileceğini söyledi. EURO 2016 ve Şampiyonlar Ligi maçları da THY uçuşlarında yayınlanacak.

5 BİN 500 KİŞİ İŞE ALACAK

299 olan toplam uçak sayısını bu yılın sonunda 339’a çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Aycı, 4 bini THYolmak üzere toplam 5 bin 500 personel alınacağını açıkladı.

İLK AKLA GELEN 2. ŞİRKET

THY, şimdiden marka bilinirliğinde dünyada ilk 4 havayolu şirketinden birisi haline gelmiş bile. Aycı konuyla ilgili olarak, “Marka bilinirlikte dünya genelinde yüzde 64 ile Lufthansa’yı geçtik. Avrupa’daki oranımız yüzde 77. Yani 100 kişiden 77’si THY’yi biliyor. Hatta dünya genelinde ‘ilk akla gelen havayolu’ sıralamasında Emirates’ten sonra ikinciyiz.” THY’nin bilinirliğinin bu kadar yükselmesinde hiç şüphe yok ki dünyanın en fazla noktasına uçan havayolu olması önemli” dedi. 114 ülkeye uçtuklarını söyleyen Aycı yeni destinasyonlar listesini ise Havana, Phuket, Hanoi, Meksiko City, Sevilla, Atlanta, Bogota diye sıraladı. Böylece hat sayısı da 290’ın üzerine çıkacak.

“SANAL DA OLSA UÇAĞI UÇURDUK”

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı ile buluşmamız sonrasında simülatörle pilotluğu da deneyimledik. İlk denemede ne yazık ki bizim uçağımız düştü!

“KAVAKLARI DİKTİK ŞİMDİ SIRA ÇINARLARDA”

Türk Hava Yolları son 10 yılda gösterdiği performansla gerek büyüklük gerekse bilinirlik açısından dünyadaki birçok rakibini geride bıraktı, bu yarışta adeta sektörün en büyüklerinin de peşine takıldı. Hatta hatırlatmak gerekir THY’nin yükselişi bölgedeki en önemli rakiplerinden Lufthansa’yı da rahatsız etmiş, öyle ki Alman devi THY’nin de içinde bulunduğu bazı şirketlerle ilgili rekabet koşullarını tartışmak üzere konuyu Avrupa Birliği’ne dahi götürmüştü. Gelelim THY’ye… 114 ülkeyle dünyada en fazla ülkeye uçuş gerçekleştiren THY’de hedef artık girdiği pazarlarda lider oyuncu olmak. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı bu stratejiyi şu sözle özetledi: “Diktiğimiz kavak ağaçlarını artık çınarlarla değiştirmek zorundayız. Özellikle de ihracat pazarlarımızda gücümüzü artıracağız. İkinci bir hedefimiz de marka algımızı güçlendirmek. Düne kadar Low Cost (ucuz hava taşımacılığı) algısı vardı. Şimdi müşteri gözünde ödediği paranın karşılığını veren havayoluyuz. Ancak ileride biz premium marka olmak istiyoruz.”

Yukarıdaki tabloyu ben hazırladım. Veriler 2014 sonu itibarıyla zira sektörde birçok firmanın 2015 sonuçları henüz açıklanmış değil ama fikir vermesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Tabloda 54.5 milyon olan taşınan yolcu sayısı 2015 itibarıyla 61.2 milyonu buldu. Aycı’nın verdiği hedefe göre bu rakam 2016’da 72.4 milyona çıkacak. Filoda bugün 299 uçak bulunuyor. Bu rakam da 339’a yükselecek. İlker Aycı, 2016’da 11’i geniş gövde 30 dar ve 2 kargo olmak üzere 43 uçak siparişi verdiklerini ifade ediyor ve hedeflerini sıralıyor:

“Satın almayı Japon piyasasından 12 yıl vadeli 3 milyar dolarlık başarılı bir finansman ile gerçekleştiriyoruz. Bu finansal gücümüzün göstergesi. 2023’te gelir hedefimizi 30 milyar dolara, uçak sayımızı 500’e çıkaracağız. Hedefimiz bugün 3.5 milyar dolar olan piyasa değerimizi de o tarihte 10 milyar dolara ulaştırmak. Dünya havacılığında aldığımız yüzde 1.9 payı da yüzde 3.5-4 bandına taşıyacağız. Hedeflerimizi gerçekleştirmemiz için İstanbul’un yeni havalimanına bir an önce kavuşması gerekiyor. Nitekim o zaman filomuza 450-500 kişilik çok geniş gövdeli uçakları da katabileceğiz.”

Hedefler böyle, şimdi dönelim yukarıdaki tabloya. THY, uçulan ülkede lider. Uçak sayısında gideceği çok yol var. Zira rakibi Lufthansa’nın filosunda 2 kat uçak var. Elbette gelirlerde 3 kata yakın fark var. Ancak piyasa değerleri karşılaştırılınca fark kapanıyor. THY 3.5 milyar dolar, Lufthansa 7 milyar dolar. Yolcu sayısına gelince ise Swiss, Germanwings gibi iştirak ettiği havayolu firmaları çıkarıldığında Lufthansa ile neredeyse başabaş THY’nin taşıdığı yolcu sayısı. Ancak önümüzdeki dönemde rekabet daha çetin geçecek zira petrol fiyatları tarihi dipler olan 30 dolarlarda. Yani daha hesaplı biletin rekabet avantajı azalıyor ancak hizmet ve güvenilirlik de bir o kadar önem kazanıyor. Gider yönetimi önemli ama şunu da hatırlatmak gerekir. THY’nin gelirlerinin yüzde 54’ü artık döviz cinsi. Dolayısıyla şirket artan kurlardan gelirleri sayesinde daha az etkilenirken düşen petrol fiyatlarından ise tüm sektör gibi pozitif katkı sağlıyor. Zira yakıt maliyetlerinin payı toplam giderler içinde yüzde 36’yı buluyor. Personel giderleri ise yüzde 18 gibi önemli bir büyüklükte. İlker Aycı sorunsuz bir toplu sözleşme dönemi geçirdiklerini belirtirken 22 bini bulan çalışanlara enflasyon üzerinde zam yaptıklarını da ifade ediyor. (memurlar)

AirlineHaber Yorum; Yazıdaki söylemlere dikkat ettiğinizde Ali Sabancı’nın yolcu için misafir söylemini İlker Aycı’nında taklit ettiğini görüyoruz. Bundan sonra Pegasus gibi THY’nin de yolcu artışı yerine misafir artışı söyleminde bulunması pek sürpriz olmayacaktır. Ayrıca Antalya’da Titanic Belek Otelde 2015 yılını değerlendirmek üzere kampa çekilen THY’nin yönetim kurulu başkanı ve Genel Müdürünün yukarılardan gelen bir istekle şimdilik barış ilan ettiği bize gelen duyumlarda yer alıyor

Ancak bu barışın, THY’nin Nisan ayı içinde gerçekleştireceği Genel Kuruluna nasıl yansır birlikte göreceğiz.

Geri

12
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
uzun oladu ama

Kendimce uzun sayılabilecek süredir THY Teknik ‘te çalışıyorum. Hiç umudum yok ama belki birileri okur da napıyoruz biz derler. 1400 teknik personelin eminimki en fazla 50 tanesi okda kıyıda köşede işsiz kalmış personel yetkili olur. Diğer 1350 tanesinin yetişmesi için en az 3-5 sene gerekir ki buda bizi kurtarmaz. Bunlar adam lazım darken kelle hesabı yapıyorlar, bence uslubu değiştirmekte fazyda var yetkili lazım. Kimse darılmasın gücenmesin bu sektörde 2 tane lisanslı personel var, biri pilot diğeri teknisyen. Fakat şirketin bu iki lisanslı personele davranışları inanılmaz derecede farklı. Aralarındaki farkı ben kendimce şöyle değerlendiriyorum, onlar uçağa nasıl arabalarla gidiyorlar biz uçağa… Devamını oku »

BİRAZ UZUN OLDU DİYENE

arkadaşım bir saatte tek başına r check yapan arkadaş kendi ayagına sıkıyor kimse kusura bakmasın bir saatde r check çıkaran adam teknisyen falan degildir üşkagatçıdır… (line)

Bu acemilikle

THY, kavakları değil ama bu gidişle bir yıla kalmaz, nalları diker netekim!

KOÜ

TYP liler biz HUBF, SHYO, MYO için asla sorun olmayacaktır taki biz üniversite çıkışlı teknisyenlerinde işe alınması olduğu sürece.

SHYO

Umarım bu 1500 teknik personel alımında SHYO’lulara da yer verilir. zira aylardır işsiz bekleyen üniversite mezunları yerine TYP’ li arkadaşlara öncelik verilmesi bence ciddi bir soru işareti.

SHMYO

UMARIM BİZ UNUTULMAYIZ SADECE SHYO MEZUNLARI DEĞİL SONUÇ OLARAK TYP İLE ODUNCU DA ALIYORLAR METALCİ DE

Tech

Diktikleri incir ağaçlarini soylememis… Hani o teknisyenin ocagina diktikleri varya çelik-iş’le birlikte…

Anonim

Umarim dediklerinizde samimisinizdr ,zira milletin umudu tukendi,dahasi yuksek ogrenimini tamamlamis ama uzun zamandr bekleyen o kadar teknisyen genclerimiz var ki..Bu gencleri destekleyenlerin ve kendilerinin emekleri bosa cikmasin..

Anonim

Thy bütün taşeronlarini çalistirsin peki 16 sene okul okuyanlar ne yapsin

Anonim

evet keşke taşeronlarına kadro verse bende Thy de çalışıyorum ve şirketimide çok seviyorum.üniformamı ve boynumdaki thy logosonu severek ve büyük bir onurla taşıyorum taşeron olarakta olsa burda çalışmak bu ortamda bulunmak çok güzel ve guru verici.tabiki kadro bize de verilmesini bende çok isterim inşallah yöneticilerimizden bu konuda da bir adım bekliyoruz dört gözle.

Anonim

THY yeni personel aldığı gibi kendi bünyesinde bulunan asıl işi yapan taşeron personelide bir okadar çok onlarıda kadroya alıp gönüllerinide alsa çok iyi olurdu neticede en azından tecrübe sahibi olmuş personellerinde kadro hakkı olmalı ozaman işlerini daha büyük bir şevk ve istekle yaparlar.

Anonim

keşke o 4 bin personel gibi asıl işi yapan personellerinide kadroya alsanız.en azından tecrübe kazanıp yetişmiş personel.