THY “AIR ACT” DEN B747 LERİ HANGİ ŞARTLARLA KİRALAYACAK?

THY “AIR ACT” DEN B747 LERİ HANGİ ŞARTLARLA KİRALAYACAK?

Bildiğiniz üzere, yaz sezonunun başlaması;  yolcu ve kargo uçaklarına olan ihtiyaçları artırdı. Görünen o ki, bu gidişat ve talep patlaması havayolu şirketlerini hem fazla frekans artışına hem de uçak kiralamaya itecek gibi görünmekte.

Tabii ki bunlara ilaveten, şirketlerin almış veya kiralamış oldukları uçaklarının teslimattaki gecikmeleri, mevcut uçaklarındaki arıza,yedek parça temini veya bakımların uzaması gibi olumsuzluklar da eklendiğinde şirketler uçak ihtiyaçlarını yurt içinden veya yurt dışından kısa ya da uzun süreli olarak kiralama yoluyla temin etmeye çalışıyorlar.

Tabii ki bu şirketlerin içinde THY’de var. THY’de bilhassa kargo taşımacılığında başarılı bir gidişat var. Kargo taşımacılığında ki pazar payının iyi olması THY’yi daha da çok kargo seferi yapmaya zorluyor olmalı ki, aldığım duyumlarda yine kargo uçağı için AIR ACT ile 2 uçaklık anlaşmaya gidilmesi düşünülüyor gibi…

Ancak; Bu sefer THY sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş misali farklı bir kiralama sistemi denemeye çalışacak gibi duyumlar almaktayız. Hatırlarsanız, 16 Ocak 2017 tarihinde, ACT firmasının Bişkek’de yaşadığı B747 kazasındaki uçağın çağrı adının TK olması,yerli ve yabancı medya’da THY kaza yaptı olarak algılandığından,THY yönetimi olarak rahatsız olunmuş olsa gerek ki, bu sefer kiraladığı uçağın THY olarak değil kendi ismi ile uçuş yapmasını isteniyormuş. Aslına bakacak olursanız haksız da sayılmazlar 

Uçak kiralamalarda bence dikkat edilmesi gereken husus, kiralanacağı düşünülen uçağın kendi filo yapılanmasındaki bir uçak tipi olmasıdır. Olması gereken budur. 

Neden mi;

Bildiğiniz üzere THY’de B747 uçak tipi yok. B747 uçak tipi olmayınca,kiralayacağı uçakların ancak dokümanlarını inceleyebiliyor. Bunun yanı sıra,uçaklarını kiraya veren şirketin uçuş sicilleri çok iyi incelenmelidir. Ayrıca, THY aynı tip uçakların kendi filosunda olmadığından fiziki kontrol yapabilmesi de çok zor.

Hal böyle olunca wet lease sistem dahilinde (yani ekibi ve uçağı birlikte kiralama) olarak kiralama yapılmak zorunda kalındığından, THY kendi çağrı adını kullanacağından,olası bir kaza durumunda yine zorda kalabilir.

Bu nedenle,THY bu sefer ki kiralamayı düşündüğü uçaklar için,(B747/400)  ilgili şirkete,kendi ticari adları ve kendi çağrı kodları ile uçabilmeleri için kafa yoruyor… THY’nin bu düşüncesi de mantıksız değil ama kurallara pek uygun olacağını sanmıyorum. 

Öncelikle, uçak kiralama sistemi nasıl çalışıyor tekrar bakalım

Şirketler uçak kiralamayı düşündüklerinde önlerinde iki üç tane seçenek vardır.

Bunlar;
1. Uçakları ekipleriyle birlikte kiralamak “Wet lease”,
2.  Uçakları ekipsiz olarak kiralamak “Dry lease”
3. Uçakları çok kısa süreli  ( Bir, iki uçuş için ) kiralamak “Sub charter” olarak geçmekte.

Uçak kiralamaları ile ilgili işlemler Sivil Havacılık Genel Md.lüğünün ilgili yönetmeliklerinde detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Mevzuat ne diyor?

Tüm kiralama işlemlerinde,uçağını kiraya veren şirket,uçağı kiralayan şirketin slotlarını ve çağrı adını kullanmak zorunda olmasının yanı sıra o şirketin tüm usul ve kaidelerine tabidir. Ancak iki şirket arasında kiralama ile ilgili diğer işlemler karşılıklı anlaşmalar ile belirlenir ( Kaza Sigortası, konaklama vs ).

Bu mevzuatı nasıl atlatırlar bilemem ama bana pek olacak gibi görünmüyor. Bekleyip görelim bakalım hangi tip kargo uçağını kimden kiralayacaklar.

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Emekli Kaptan Pilot
2 yıl önce

Yapılan hep aynı çalıyı dolaşıp miş gibi yapmak; Bişkek kazasından sonra gazetelere ilan verilir Yavuz Çizmeci’nin şirket ile alakası yoktur diye ancak sorun bakalım şirketin genel müdürü ve Uçuş İşletmenin başındaki arkadaşa kimin odasına girerken asker selamı verip kime KOMUTANIM diye hitap ediyorlar. Isparta olayından sonra da kaza yapan şirket ile Yavuz Çizmeci’nin ilişkisi yok dediler yargılama sonucu ortada. ACT A300’ler ile uçarken 7 uçağı uçuş emniyeti ihlalleri sebebiyle uçmaktan men edildi. ACT neden ABD ye uçamıyor sorun da anlatsınlar. B-747 ile uçarken Bişkek olayı malum daha neler neler. Şimdi adınızı AIR ACT yapın bütün bu uçuş sicilinizdeki olumsuzluklar silinsin.… Devamını oku »

Havacı
2 yıl önce

Anıkyöş kaptan sana 3 sorum var.
1- Madem ACT bu kadar kötüydü, sağlıktan lisansını kaybedene kadar neden o şirketin ekmeğini yemeye devam ettin?
2- Madem elinde bir sürü done var işten çıkarılıncaya kadar neden onları sivil havacılığa veya şu an yaptığın gibi sosyal medyaya taşımadın?
3- Madem ACT kötü madem suçlu, işten çıkarılıncaya kadar var olduğunu söylediğin doneleri saklamak seni de suçun bir parçası yapmazmı?

Anıkyöş
1 yıl önce
Reply to  Havacı

Adını açıklamayı becerebilirsen sorduğun sorulara cevap vereceğim söz

CE
2 yıl önce

Kaptan atmakla olmuyor ne yapacaksan olmeden yap. ACT Ben kurdum 2006 da ne zorlukla Ben Satan Sellm Nurlu ya mi kahredeylm Alan Cizmeclye mi? Cizmeci kendl basina is yaoamaz glder Kurulu sirketi alir

sinsinati
2 yıl önce

E Kalitta Tk callsign kullanıyor dünyanın her yerinde, yine ellere var da bize yok:(

Anıkyöş
2 yıl önce

Ellerinize sağlık.