THY 13 Kasım'da uçak siparişlerini açıklayacak mı?

THY 13 Kasım’da uçak siparişlerini açıklayacak mı?

Türk Hava Yolları, operasyonlarında hızlı bir büyüme ve uçuş ağını genişletiyor. Tüm Avrupa havayolları arasında pandemiyi en başarılı şekilde atlatan Türk Hava Yolları, performansını her geçen yıl artırıyor.

Şirket, önümüzdeki yıllarda büyümek için leasing şirketlerinden 20’si tek koridorlu olmak üzere 21 uçak temin etti.

DAE Capital, teslimatları önümüzdeki yılın sonlarında başlayacak olan 10 adet tek koridorlu uçak sağlayacak. 2025’in ilk çeyreğinde Jackson Square Aviation‘dan 4 adet tek koridorlu uçak gelecek ve 2026’nın başlarında Türk Hava Yolları CDB Aviation Lease’den 6 adet tek koridorlu uçak teslim alacak.

Henüz tipi belirlenemeyen geniş gövdeli 1 uçağın da önümüzdeki yıl Türk Hava Yolları filosuna katılması bekleniyor.

Eylül ayı başında Türk Hava Yolları, 2025-2027 yılları arasında teslim edilmek üzere 10 adet Airbus A350-900 uçağı sipariş ettiğini duyurdu.

Türk Hava Yolları önümüzdeki dönemde de büyümesini sürdürecek. 2024 yılında ABD’ye 23 hat işletecek. Gelecek yıl, bağlantılar esasen tüm ağ genelinde genişletilecek.

THY, tarihindeki en büyük alım

Türk Hava Yolları (THY) yönetimi, tarihinin en büyük uçak siparişi için Airbus yetkilileri ile İstanbul’da bir araya geldi. Görüşme 355 uçağın satın alımına ilişkin olarak gerçekleştirildi.

Türk Hava Yolları (THY) yönetimi, tarihinin en büyük uçak siparişi için Airbus yetkilileri ile İstanbul’da bir araya geldi.
Türk Hava Yolları (THY) yönetimi, tarihinin en büyük uçak siparişi için Airbus yetkilileri ile İstanbul’da bir araya geldi.

FİLOYA YENİ UÇAKLAR KATILACAK

Alınan bilgiye göre, halihazırda dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu olma unvanını elinde bulunduran THY, 435 uçaklık filosuna yenilerini katmak için girişimlerini sürdürüyor.

ROLLS-ROYCE YETKİLİLERİ İLE DE GÖRÜŞÜLDÜ

Avrupa’nın en genç ve modern filosuna sahip olma hedefiyle çalışmalarını hızlandıran THY yöneticileri, İstanbul’da Airbus yetkilileri ile buluştu. Görüşmede, THY’nin satın alınmasına karar verdiği 10 adet A350-900 uçağa ilave olarak; 75 adet A350-900 uçağı, 15 adet A350-1000 uçağı, 5 adet A350F kargo uçağı ve 250 adet A321 NEO uçağı olmak üzere toplam 355 adet uçağın satın alınması için Airbus yetkilileri ile istişarelerde bulunuldu. Ayrıca A350 uçaklarının motor bakım hizmetinin ve yedek motorlarının temini için motor üreticisi Rolls-Royce yetkilileri ile de görüşmeler gerçekleştirildi.

Ayrıca IGA İstanbul Havalimanı, 2027 yılında 100 milyon yolcuya hizmet vermeyi hedefliyor. Daha fazla büyüme için, şu anda Türk Hava Yolları yolcuların sadece %2’sini oluşturan düşük maliyetli segmente odaklanmak istiyor. Dolayısıyla yabancı düşük maliyetli havayolları havalimanının en büyük büyüme fırsatı ve Türk Hava Yolları’nın performansına olan bağımlılığını azaltmanın bir yolu.

Önümüzdeki haftalarda Türk Hava Yolları’nın filosunu yenilemek ve genişletmek için 600’den fazla uçaklık dev bir sipariş açıklaması bekleniyor. 2033 yılına kadar Türk Hava Yolları filosunun mevcut sayının iki katına çıkarak yaklaşık 800 uçaktan oluşması bekleniyor. Airbus ve Boeing ile devam eden müzakereler nedeniyle duyuru bu yıl içinde birkaç kez ertelendi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Haziran ayındaki IATA genel kurulunda  uçak siparişlerinde hangi tip olacağını açıkladı:

  • 200 Boeing 787/Airbus A350 uçağı
  • 400 Boeing 737 MAX/Airbus A320neo uçağı
  • 25 adet Boeing 777X/Airbus A350-1000 uçağı.

Siparişin ilk olarak Haziran ayında Paris Air Show öncesinde açıklanması planlanmıştı, daha sonra Paris Air Show sırasında açıklanacağı tahmin edildi ve şimdi 13 Kasım’da açılacak olan Dubai Air Show sırasında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

©AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan havacılık haberleri kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir