Teknisyenin bu haykırışının muhatabı ben değilim!

Teknisyenin bu haykırışının muhatabı ben değilim!

Değerli okurlarım; Aşağıdaki yazı bana mail ortamı ile geldi. Aslında teknisyen arkadaş, yazıyı okuyup benim değerlendirmemi istemiş görünüyor. Bu nedenle yazı tarzı bana anlatır tarzda devam etmekte.

Aslına bakacak olursanız, bu teknisyen kardeşimin yazdıklarını okuyan her yönetici sanki kendine yazılmış gibi düşünürse onu anlayacaktır diye düşünerek, aynen yayınlamayı uygun gördüm.

Umar ve dilerim ki bu teknisyen kardeşimizin haykırışında ki samimiyet ve haklılığı anlayabilir ve tarz değikliğine gidilir.

Merhaba Sefa Ağabey

Sözlerime nasıl ve nereden başlayacağımı bilemiyorum açıkçası. Çok uzun zamandır sizinde bildiğiniz gibi teknik ailesinde sıkıntılar var. Zaten bu huzursuzluk artık neredeyse her birimizde. Maddi olarak yapılan zam kimseye yeterli gelmedi fakat Türkiye’nin şu anki durumunu göze alıp herkes şükür dedi. 2017 3500 tl ye 1000 dolar alırken bugün 1000 dolar için 5500 ödememiz gerekiyor. Gerçi siz bu hesapları benim kadar yapmışsınızdır sendika sözleşmesi zamanında.

Fakat anlatmak istediğim bunları da geçtik, huzursuzuz. Herkes yaptığı işten tiksinir oldu, insanları bıktırdılar. Teknisyen artık o kadar değersiz ki yaptığı işin hiç bir önemi yok. Başındaki mühendis müdür ne söylerse onu yapmak zorunda benim departure yaptığım tayyareyi benden daha iyi bilir konumda veya benim zaten sorumluk aldığım altına imza attığım tayyareyi sorumluluk sende diye tehdit etmekte.

Farkında bile değil ki arkadaşlar o sorumluluklar hep bizde.

Ama gündemdeki konumuz teknisyenin kullandığı rapor mazeretin gözlerine batıyor oluşu. Siz apron da uzun yıllar geçirdiniz, biz 3 vardiya çalışıyoruz soğukta, sıcakta en berbat işleri yapıp saatlerce dışarıda kalıyoruz. Çoğumuz bel fıtığı, sosyal hayat zaten yok, stress, mevsimsel hastalıklar, yorgunluk ve daha sayamadığım bir sürü şey…

3 vardiya çalışan herkes zaten asosyal eşimle çocuğumla 1, 1.5 ayda bir aynı kahvaltı sofrasına oturabiliyoruz. Ve bize diyorlar ki mazeret kullanmayın.  Kullanırsanız da açıklamasını açık açık yazın. Yani eşim hasta yazmayacaksınız eşinize ne oldu açıkça onu yazacaksınız.

Diyelim ki, düğün için izin istediniz; kimin düğünü, birde davetiye olacak, AÖF sınavları için mazeret yazılmayacak vardiya değişimi olacak olmaz ise yıllık izin yazılacak. Bunlar çalışanları kadar meşgul etmeye başladı ki herkes ilk fırsatta kaçma peşinde zaten teknisyen kökenli baş teknisyenlerin ve şeflerin artık hiç bir hükmü yok.

Eskiden başteknisyen,kendi atölyesinde 50 kişi çalışıyorsa hepsini tanır huyunu suyunu bilir, iznini mazeretini ona göre verirdi. Şimdi müdür başkan karar veriyor bunlara yani çalışanda aynı çalışmayan da… Elinde hiç bir yetki bulunmayan bir baş teknisyen bir şef nasıl çalışanı motive eder. İşini iyi yapanı nasıl kollar. Ben şahsen üst yönetimin personelin bu kadar boğulduğundan haberi olmadığına inanıyorum. Artık ciddi bir şekilde paranoyak olduk, bu maili atma işini bile aylarca düşünüp öyle yazıp atıyorum çünkü ya işimize bir şey olursa bizler korku yönetiminde çalışıyoruz. Ben sizden eğer ki kaleme alırsanız kimliğimin gizli kalmasını rica ediyorum ve aslında bununda böyle olacağını biliyorum.

Biz işimizi iyi yapmaya çalışan çalışkan, dürüst en önemlisi bu memleketin insanlarıyız. Umarım bu konular üzerine bir şeyler kaleme alır her zaman olduğu gibi en azından bir farkındalık yaratırsınız.

Ayrıda bugüne kadar yaptıklarınızdan ve bugünden sonra yapacağınız tüm güzel şeyler için çok teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar

Geri

67
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Az kaldı

Herkes kendi değerini belirler. Gerisi boş. Ama az kaldı. Şu üç kağıt yöntemleri ile alınan EASA lisansları ile ilgili pis kokular birilerinin burnuna gitti. Sınavların nerelerde verildiği tip kurslarının nerelerden alındığı araştırılmaya başlandı. Günümüzde ve gelecek açısından uçuş emniyetini tehdit eden en büyük mesele bir şekilde yetki almış CS lerin durumu olacaktır. Bunun tek bir çözümü var; lisans sınavlarının para ile geçildiği Yunanistan, Bulgaristan, Romanya vs den alınan sertifikaların sorgulanması. Bu yapıldığında ak koyun kara koyun ortaya çıkacak. Burdan sesleniyorum kokpit ekiplerine uçuş güvenliği riske atılıyor. Şirket yöneticilerine sesleniyorum şirketin dibine dinamit döşeniyor. Buna bir dur demelisiniz! O zaman görün… Devamını oku »

Line outst

Peki kimin hakkıyla alıp kimin hakkıyla almadığını nasıl belirleyeceksin ? Ben dil primi alıyorum ve hem shgm hem easa lisansım var.hadi bakalım çık işin içinden.

Line outst a

Zaten bundan yaklaşık iki yıl önce SHGM EASA lisansı ile Türkiye de yetkili olarak çalışanları belli başlı modüllere davet edecekti ancak buna şirketler itiraz etti ve gündemden düştü. Zaten bugün sektörde ki herkes kimlerin nerelerden nasıl lisans ve tip aldığınıı çok iyi biliyor. Çözümü söylüyorum; Türkiye de çalışan tüm CS lere SHGM LİSANS bulundurma zorunluluğu getirilecek. Eğer kişi modül 6-7-10-11 sertifikalarını yurt dışı merkezli sınav kuruluşlarından aldı ise bu sınavları SHGM nin belirlediği (Anadolu üniv) bir kurumdan vermek zorunda olacak. Dünya da sayılı MRO dan birisiyiz diyoruz ancak dünyada en kolay yetki (CS) alınabilen bir MRO yuz aynı zamanda. Mesele… Devamını oku »

Sefa bey

BU şirkette İnanın eski personel olarak Az Alan kisiler Haksızlık Gören kisiler Daha cok çalısıp işini ıyı yapmaya calısıyor ama gelelim ki yuksek ve daha eski personele adamlar ıyı devrecılık yapıyorlar işe el surmuyorlar mudurler piyasada yok şefler geliyor slm dahi vermiyorlar thy teknik aş resmen çiftlik olmus ve boşa giden malzemenin maddi hesabı yok yeni aldıkları elemanlar ise tatile gelmısler resmen

Dikta

Iyi güzel konuşuyorsunuz da bunun sebebinin mevcut iktidar olduğunu ya göremiyor ya da ağzınızı açmaya korkuyorsunuz. Sizin gibi gencleri secim sandiginda gorelim.

sıra teknik te

Neler neler varmış teknikte de haberimiz yokmuş… Adi üstünde mazeret izni, mazeretini belirterek alırsın… yıllardır km ler mazeret alırken sebep-belge sunuyor ve kesinti söz konusu… şirket ahlakı gereği boş gününün önüne arkasına tatike gitmek için değil o izinler.madem teknisyenler her konuda yarış içinde kabin kokpitle, neden bu fütursuzca istekler… Dinlenme odasında yatıp uyuyanları uyarıp çıkartmamak gerek. Crew rest te ayakkabı ile uyuyan teknisyenler mi yazıyor bunları. Hostesler sizi kaale almıyormuş da önemsiz davranıyormuş. Yolcuya davranıldığı gibi güleryüz gösterilen teknik: ya otelde hostesin odasını arıyor ya da dönüşte sosyal medyadan mesaj atıyor… hostesler bizi kaale almıyor diyen teknisyenler bir de bu… Devamını oku »

sssssssss

ne diyosun lan sen

Kobraci mulayim

Şimdi adam olan haklı yönleri mazeret yazmış, sen ise bir iki karaktersiz teknisyenin yaptigi yanlisi tüm teknige aitmis gibi konuşma, eskiden olan Dakar olayı ile km lere, whatsup yada telsiz iddiası ile kokpit ekibine hepsini aynı gemiye koymak yanlis. Sende bu şekilde yaparak kendi adamliginin yanlışını yapmışsın , adam olanları ise lekeleyemezsin…

Turuncu

Nekadar yazık bu düşüncede olmanız. Teknikte, uçucu personelde, tgsde tabiki işini gercekten çok düzgün yapan insanlar var. Tüm bu grubun içinde maalesef kendini bilmez insanlar çıkıyor ve çıkmayada devam edicek. Fakat kötüleri örnek alıp tüm teknik personeli veya kabin ekibini hepsi böyleymiş gibi lanse etmek sizce nekadar doğru. Biz büyük bir aileyiz beraber çalışıyoruz. Payına düşeni herkes nekadar iyi yaparsa eminimki herkes için işler daha güzel olucak. Bırakın artık bu basit düşünceleri, ayrışmaları. Nekadar biz isek okadar büyük okadar güçlüyüz.

Anlamadım

Burada kabina kokpite bir şey diyen oldu mu ben okudum hiçbirnde yok. Şirkette bayram seyran demeden calısan zaten sadece kabin kokpit ve tekniktir. İstediğimiz sadece biraz adalet.
Robot değiliz sonucta.
Sizlerinde bu konudan muzdarip oldugunuzu biliyoruz.

Cevap

Yazdiğindan anlaşiliyor ki terbiyesiz bir yöneticisin.Teknisyen üstünden çoluğunuza çocugunuza para götürüyorsunuz.Olmasiniz da teknisyenler sorunsuz uçakları çıkartır.Birlik olabilsek sizi çok güzel bir . De olamiyoruz.

yonetici mı lan o

toplan toplan!!! efendim kusura bakmayın biz çok büyük yanlış yaptık sizleri elestirmememiz gerekiyordu biz bilemedik. sizler dört dörtlük insanlarsınız. sizleri anlatan bir hikaye anlatmak istiyorum dikkatle okursanız. bir gun vücuttaki organlar demişki bir yönetici secelim, herkes ben olmalıyım demeye başlamış, beyin demiş ben olmazsam sizler hiçsiniz, kalp demiş ben olmazsam sizler yaşayamazsınız vs vs vs. bunları sessizce dinleyen tög bir taraftan yerini hazırlamaya başlamış kendini bir tutmus vucuttaki butun oeganlar perisan olmuş. hepsi kabul etmiş artık. yönetici olarak tög seçmişler. buda gerçek hayatta gördüğümüz bir olay zaten hele TK da birebir yaşanıyor. nerde tög var getirmişler. ama şu sözüde unutmayın… Devamını oku »

Spoiler

Cs önüne gelene mühürünü verip, her işe prosedursuz mühür basarsa tabiki önemsiz olur. Sadece şirket prosedurune uyucam ben desen değerin iki kat artar.

Ha sonraki yetki yenılemede müdürün imza atarmı bılınmez. İşin en kötü tarafı bu ya.

Şirket değilde direkt shgm den veya easadan yetki alınabilse hersey bambaska olur.

Base Maint

Tren kaçtı beyler! 6.dönem tiste kaybettiğimiz sadece para değildi.Bunlar iyi günlerimiz.Mazeret alamamaktan şikayet edenler yakında yıllık iznini bile alamayacak hale gelecek.Mühendisler hesap soruyormuş.Az bile yapıyorlar bu kadar omurgasız bir topluluğa az bile!Haksızlık varmış.En son yapılan uçucu sınavında hangi haktan bahsediliyor acaba?Az bile yapıyorlar.Daha durun bunlar az bile.Kendi değerinizi bilmezseniz;ciğeri beş para etmez torpille bir yere gelmiş uçaktan zerre anlamayanlardan değer beklemeyin.Grev olmadan hiçbirşey olmaz!

Namaz

Mikailin arkasinda namaza duranlar.Vakitleri tekrar kilin.insandan çalışanindan bu kadar nefret eden onlara tepeden bakan birinin arkasinda namaz kilinmaz.

Noname

Rızkı veren Allahtir kimseden cekinmene gerek yok kardeşim kapı orda gidebilirsin yalan yere fitne fesat karıştırıyorsunuz alayınız boşsunuz o paralar size verilse başka kalleslikler yaparsınız saygılar..

No şeref no haysiyet

Tam bir yönetic i 🙂

Base Maint

Sayenizde insanlar ateist oluyor İslamda işçi haklarını bir oku bir yöneticinin nasıl olması gerektiğini bir oku ondan sonra konuş

Aircraft maint engineer

Ülke gibi şirkettede adalet yok ,aynı Vasıfta 2 kişi ahl 7-15;saw da memurlara servis ayarlanamıyo dşye 7-16 çalışıp üstelik birde nöbete gelinip ctesi çöp edilir.Çalıştığın saatin azlığı çokluğu biyana eşitlik olması gerekmez mi? Bekara karı boşaması kolay olur… uçağın uçuşa elverişliği için hiç bir yetkisi olmayan memur mühendis müdür başkan boş yapıyor, teknisyenin sorumluğunun önemine haiz değiller eee işte buda yine biz teknisyenlerin bir tarafa yakın olacaz siyasi birliktelik tarafıyla , sendika ve yalamalıklarından kaynaklanıyor. Alttaki arkadaş sarı öküzü istediler benzetmesi isabetli olmuş Şu şirkete dişardan kör biri gelse ;ofisinde telve makinasıyla 9:30 kadar kahvaltı yapan memur müh. Ofis çalışanlarımı… Devamını oku »

Tk hbm

Arkadaş personelin yaşadığı problemlerin guzel bir özetini çıkarmış. Yönetimin bu problemlere acil mudahale etmesi gerekiyor. Fakat bu yorumu okuyup , sesini çıkarmayan kardesim. Yorum bile yapmaya korkan kardesim yada abim. Sen buraya yorum bile yapmaya korktugun surece bu is boyle devam edecek. Yapılan rezil sozleşmesin arkasindan çıt bile cıkarmazsak, bizi daha cok aglatirlar. Kimse buraya şöyle para kazaniyosunuz susun şükredin gibi yorumlar yapmasin lutfen, ve bir lutfende kimse gecinemiyoruz gibi sızlanmalarda yapmasin. O parayla gecinilir,ama yaptigimiz isin karsiligi o sozlesme degildir. Her meslegin bir karsiligi vardir. Ve biz yaptigimiz isin karsiligini istiyoruz. İlk kurtulmamiz gereken de sendikadır. Sendika temsilcileri, hangarlarda… Devamını oku »