featured

Teknisyenin bu haykırışının muhatabı ben değilim!

Değerli okurlarım; Aşağıdaki yazı bana mail ortamı ile geldi. Aslında teknisyen arkadaş, yazıyı okuyup benim değerlendirmemi istemiş görünüyor. Bu nedenle yazı tarzı bana anlatır tarzda devam etmekte.
Aslına bakacak olursanız, bu teknisyen kardeşimin yazdıklarını okuyan her yönetici sanki kendine yazılmış gibi düşünürse onu anlayacaktır diye düşünerek, aynen yayınlamayı uygun gördüm.
Umar ve dilerim ki bu teknisyen kardeşimizin haykırışında ki samimiyet ve haklılığı anlayabilir ve tarz değikliğine gidilir.
Merhaba Sefa Ağabey
Sözlerime nasıl ve nereden başlayacağımı bilemiyorum açıkçası. Çok uzun zamandır sizinde bildiğiniz gibi teknik ailesinde sıkıntılar var. Zaten bu huzursuzluk artık neredeyse her birimizde. Maddi olarak yapılan zam kimseye yeterli gelmedi fakat Türkiye’nin şu anki durumunu göze alıp herkes şükür dedi. 2017 3500 tl ye 1000 dolar alırken bugün 1000 dolar için 5500 ödememiz gerekiyor. Gerçi siz bu hesapları benim kadar yapmışsınızdır sendika sözleşmesi zamanında.
Fakat anlatmak istediğim bunları da geçtik, huzursuzuz. Herkes yaptığı işten tiksinir oldu, insanları bıktırdılar. Teknisyen artık o kadar değersiz ki yaptığı işin hiç bir önemi yok. Başındaki mühendis müdür ne söylerse onu yapmak zorunda benim departure yaptığım tayyareyi benden daha iyi bilir konumda veya benim zaten sorumluk aldığım altına imza attığım tayyareyi sorumluluk sende diye tehdit etmekte.
Farkında bile değil ki arkadaşlar o sorumluluklar hep bizde.
Ama gündemdeki konumuz teknisyenin kullandığı rapor mazeretin gözlerine batıyor oluşu. Siz apron da uzun yıllar geçirdiniz, biz 3 vardiya çalışıyoruz soğukta, sıcakta en berbat işleri yapıp saatlerce dışarıda kalıyoruz. Çoğumuz bel fıtığı, sosyal hayat zaten yok, stress, mevsimsel hastalıklar, yorgunluk ve daha sayamadığım bir sürü şey…
3 vardiya çalışan herkes zaten asosyal eşimle çocuğumla 1, 1.5 ayda bir aynı kahvaltı sofrasına oturabiliyoruz. Ve bize diyorlar ki mazeret kullanmayın.  Kullanırsanız da açıklamasını açık açık yazın. Yani eşim hasta yazmayacaksınız eşinize ne oldu açıkça onu yazacaksınız.
Diyelim ki, düğün için izin istediniz; kimin düğünü, birde davetiye olacak, AÖF sınavları için mazeret yazılmayacak vardiya değişimi olacak olmaz ise yıllık izin yazılacak. Bunlar çalışanları kadar meşgul etmeye başladı ki herkes ilk fırsatta kaçma peşinde zaten teknisyen kökenli baş teknisyenlerin ve şeflerin artık hiç bir hükmü yok.
Eskiden başteknisyen,kendi atölyesinde 50 kişi çalışıyorsa hepsini tanır huyunu suyunu bilir, iznini mazeretini ona göre verirdi. Şimdi müdür başkan karar veriyor bunlara yani çalışanda aynı çalışmayan da… Elinde hiç bir yetki bulunmayan bir baş teknisyen bir şef nasıl çalışanı motive eder. İşini iyi yapanı nasıl kollar. Ben şahsen üst yönetimin personelin bu kadar boğulduğundan haberi olmadığına inanıyorum. Artık ciddi bir şekilde paranoyak olduk, bu maili atma işini bile aylarca düşünüp öyle yazıp atıyorum çünkü ya işimize bir şey olursa bizler korku yönetiminde çalışıyoruz. Ben sizden eğer ki kaleme alırsanız kimliğimin gizli kalmasını rica ediyorum ve aslında bununda böyle olacağını biliyorum.
Biz işimizi iyi yapmaya çalışan çalışkan, dürüst en önemlisi bu memleketin insanlarıyız. Umarım bu konular üzerine bir şeyler kaleme alır her zaman olduğu gibi en azından bir farkındalık yaratırsınız.
Ayrıda bugüne kadar yaptıklarınızdan ve bugünden sonra yapacağınız tüm güzel şeyler için çok teşekkür ederim.
İyi Çalışmalar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

67 Yorum

 1. 5 sene önce

  Herkes kendi değerini belirler. Gerisi boş. Ama az kaldı. Şu üç kağıt yöntemleri ile alınan EASA lisansları ile ilgili pis kokular birilerinin burnuna gitti. Sınavların nerelerde verildiği tip kurslarının nerelerden alındığı araştırılmaya başlandı. Günümüzde ve gelecek açısından uçuş emniyetini tehdit eden en büyük mesele bir şekilde yetki almış CS lerin durumu olacaktır. Bunun tek bir çözümü var; lisans sınavlarının para ile geçildiği Yunanistan, Bulgaristan, Romanya vs den alınan sertifikaların sorgulanması. Bu yapıldığında ak koyun kara koyun ortaya çıkacak. Burdan sesleniyorum kokpit ekiplerine uçuş güvenliği riske atılıyor. Şirket yöneticilerine sesleniyorum şirketin dibine dinamit döşeniyor. Buna bir dur demelisiniz! O zaman görün bakalım hakkıyla CS olanların değerini!

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Peki kimin hakkıyla alıp kimin hakkıyla almadığını nasıl belirleyeceksin ? Ben dil primi alıyorum ve hem shgm hem easa lisansım var.hadi bakalım çık işin içinden.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Zaten bundan yaklaşık iki yıl önce SHGM EASA lisansı ile Türkiye de yetkili olarak çalışanları belli başlı modüllere davet edecekti ancak buna şirketler itiraz etti ve gündemden düştü. Zaten bugün sektörde ki herkes kimlerin nerelerden nasıl lisans ve tip aldığınıı çok iyi biliyor. Çözümü söylüyorum; Türkiye de çalışan tüm CS lere SHGM LİSANS bulundurma zorunluluğu getirilecek. Eğer kişi modül 6-7-10-11 sertifikalarını yurt dışı merkezli sınav kuruluşlarından aldı ise bu sınavları SHGM nin belirlediği (Anadolu üniv) bir kurumdan vermek zorunda olacak. Dünya da sayılı MRO dan birisiyiz diyoruz ancak dünyada en kolay yetki (CS) alınabilen bir MRO yuz aynı zamanda. Mesele karlılıkdan önce uçuş güvenliği ve bu mesele mutlaka çözüme kavuşmalı.

   Cevapla
 2. 5 sene önce

  BU şirkette İnanın eski personel olarak Az Alan kisiler Haksızlık Gören kisiler Daha cok çalısıp işini ıyı yapmaya calısıyor ama gelelim ki yuksek ve daha eski personele adamlar ıyı devrecılık yapıyorlar işe el surmuyorlar mudurler piyasada yok şefler geliyor slm dahi vermiyorlar thy teknik aş resmen çiftlik olmus ve boşa giden malzemenin maddi hesabı yok yeni aldıkları elemanlar ise tatile gelmısler resmen

  Cevapla
 3. 5 sene önce

  Iyi güzel konuşuyorsunuz da bunun sebebinin mevcut iktidar olduğunu ya göremiyor ya da ağzınızı açmaya korkuyorsunuz. Sizin gibi gencleri secim sandiginda gorelim.

  Cevapla
 4. 5 sene önce

  Neler neler varmış teknikte de haberimiz yokmuş…
  Adi üstünde mazeret izni, mazeretini belirterek alırsın… yıllardır km ler mazeret alırken sebep-belge sunuyor ve kesinti söz konusu… şirket ahlakı gereği boş gününün önüne arkasına tatike gitmek için değil o izinler.madem teknisyenler her konuda yarış içinde kabin kokpitle, neden bu fütursuzca istekler…
  Dinlenme odasında yatıp uyuyanları uyarıp çıkartmamak gerek. Crew rest te ayakkabı ile uyuyan teknisyenler mi yazıyor bunları.
  Hostesler sizi kaale almıyormuş da önemsiz davranıyormuş. Yolcuya davranıldığı gibi güleryüz gösterilen teknik: ya otelde hostesin odasını arıyor ya da dönüşte sosyal medyadan mesaj atıyor…
  hostesler bizi kaale almıyor diyen teknisyenler bir de bu açıdan baksın. Size teknik üniforması giyen bir kişi bile böyle yapsa kaale almayı bırakın günaydın demezsiniz

  Cevapla
  • 5 sene önce

   ne diyosun lan sen

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Şimdi adam olan haklı yönleri mazeret yazmış, sen ise bir iki karaktersiz teknisyenin yaptigi yanlisi tüm teknige aitmis gibi konuşma, eskiden olan Dakar olayı ile km lere, whatsup yada telsiz iddiası ile kokpit ekibine hepsini aynı gemiye koymak yanlis. Sende bu şekilde yaparak kendi adamliginin yanlışını yapmışsın , adam olanları ise lekeleyemezsin…

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Nekadar yazık bu düşüncede olmanız. Teknikte, uçucu personelde, tgsde tabiki işini gercekten çok düzgün yapan insanlar var. Tüm bu grubun içinde maalesef kendini bilmez insanlar çıkıyor ve çıkmayada devam edicek. Fakat kötüleri örnek alıp tüm teknik personeli veya kabin ekibini hepsi böyleymiş gibi lanse etmek sizce nekadar doğru. Biz büyük bir aileyiz beraber çalışıyoruz. Payına düşeni herkes nekadar iyi yaparsa eminimki herkes için işler daha güzel olucak. Bırakın artık bu basit düşünceleri, ayrışmaları. Nekadar biz isek okadar büyük okadar güçlüyüz.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Burada kabina kokpite bir şey diyen oldu mu ben okudum hiçbirnde yok. Şirkette bayram seyran demeden calısan zaten sadece kabin kokpit ve tekniktir. İstediğimiz sadece biraz adalet.
   Robot değiliz sonucta.
   Sizlerinde bu konudan muzdarip oldugunuzu biliyoruz.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Yazdiğindan anlaşiliyor ki terbiyesiz bir yöneticisin.Teknisyen üstünden çoluğunuza çocugunuza para götürüyorsunuz.Olmasiniz da teknisyenler sorunsuz uçakları çıkartır.Birlik olabilsek sizi çok güzel bir . De olamiyoruz.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   toplan toplan!!! efendim kusura bakmayın biz çok büyük yanlış yaptık sizleri elestirmememiz gerekiyordu biz bilemedik. sizler dört dörtlük insanlarsınız. sizleri anlatan bir hikaye anlatmak istiyorum dikkatle okursanız. bir gun vücuttaki organlar demişki bir yönetici secelim, herkes ben olmalıyım demeye başlamış, beyin demiş ben olmazsam sizler hiçsiniz, kalp demiş ben olmazsam sizler yaşayamazsınız vs vs vs. bunları sessizce dinleyen tög bir taraftan yerini hazırlamaya başlamış kendini bir tutmus vucuttaki butun oeganlar perisan olmuş. hepsi kabul etmiş artık. yönetici olarak tög seçmişler. buda gerçek hayatta gördüğümüz bir olay zaten hele TK da birebir yaşanıyor. nerde tög var getirmişler. ama şu sözüde unutmayın böyle töge böyle……… hadi yavrum bekleme yapma ikile. bazen böyle gezerken yanınızda gezdirdiginiz kanisler varya onlarida alın bizlerin işine burnunuzu sokmayın. rahat rahat bizde işlerimizi yapalım. yaptığımız işin ehemmiyetine varırsınız umarım.

   Cevapla
 5. 5 sene önce

  Cs önüne gelene mühürünü verip, her işe prosedursuz mühür basarsa tabiki önemsiz olur. Sadece şirket prosedurune uyucam ben desen değerin iki kat artar.
  Ha sonraki yetki yenılemede müdürün imza atarmı bılınmez. İşin en kötü tarafı bu ya.
  Şirket değilde direkt shgm den veya easadan yetki alınabilse hersey bambaska olur.

  Cevapla
 6. 5 sene önce

  Tren kaçtı beyler! 6.dönem tiste kaybettiğimiz sadece para değildi.Bunlar iyi günlerimiz.Mazeret alamamaktan şikayet edenler yakında yıllık iznini bile alamayacak hale gelecek.Mühendisler hesap soruyormuş.Az bile yapıyorlar bu kadar omurgasız bir topluluğa az bile!Haksızlık varmış.En son yapılan uçucu sınavında hangi haktan bahsediliyor acaba?Az bile yapıyorlar.Daha durun bunlar az bile.Kendi değerinizi bilmezseniz;ciğeri beş para etmez torpille bir yere gelmiş uçaktan zerre anlamayanlardan değer beklemeyin.Grev olmadan hiçbirşey olmaz!

  Cevapla
 7. 5 sene önce

  Mikailin arkasinda namaza duranlar.Vakitleri tekrar kilin.insandan çalışanindan bu kadar nefret eden onlara tepeden bakan birinin arkasinda namaz kilinmaz.

  Cevapla
 8. 5 sene önce

  Rızkı veren Allahtir kimseden cekinmene gerek yok kardeşim kapı orda gidebilirsin yalan yere fitne fesat karıştırıyorsunuz alayınız boşsunuz o paralar size verilse başka kalleslikler yaparsınız saygılar..

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Tam bir yönetic i :)

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Sayenizde insanlar ateist oluyor İslamda işçi haklarını bir oku bir yöneticinin nasıl olması gerektiğini bir oku ondan sonra konuş

   Cevapla
 9. 5 sene önce

  Ülke gibi şirkettede adalet yok ,aynı Vasıfta 2 kişi ahl 7-15;saw da memurlara servis ayarlanamıyo dşye 7-16 çalışıp üstelik birde nöbete gelinip ctesi çöp edilir.Çalıştığın saatin azlığı çokluğu biyana eşitlik olması gerekmez mi?
  Bekara karı boşaması kolay olur… uçağın uçuşa elverişliği için hiç bir yetkisi olmayan memur mühendis müdür başkan boş yapıyor, teknisyenin sorumluğunun önemine haiz değiller eee işte buda yine biz teknisyenlerin bir tarafa yakın olacaz siyasi birliktelik tarafıyla , sendika ve yalamalıklarından kaynaklanıyor.
  Alttaki arkadaş sarı öküzü istediler benzetmesi isabetli olmuş
  Şu şirkete dişardan kör biri gelse ;ofisinde telve makinasıyla 9:30 kadar kahvaltı yapan memur müh. Ofis çalışanlarımı veya iliklerimize kadar sorumluluk yaptığın işe hatta başkalarının yaptığı işe mühür vurma stresinde olan teknisyen mi daha değerli olduğunu idrak eder…

  Cevapla
 10. 5 sene önce

  Arkadaş personelin yaşadığı problemlerin guzel bir özetini çıkarmış. Yönetimin bu problemlere acil mudahale etmesi gerekiyor.
  Fakat bu yorumu okuyup , sesini çıkarmayan kardesim. Yorum bile yapmaya korkan kardesim yada abim. Sen buraya yorum bile yapmaya korktugun surece bu is boyle devam edecek.
  Yapılan rezil sozleşmesin arkasindan çıt bile cıkarmazsak, bizi daha cok aglatirlar.
  Kimse buraya şöyle para kazaniyosunuz susun şükredin gibi yorumlar yapmasin lutfen, ve bir lutfende kimse gecinemiyoruz gibi sızlanmalarda yapmasin. O parayla gecinilir,ama yaptigimiz isin karsiligi o sozlesme degildir.
  Her meslegin bir karsiligi vardir. Ve biz yaptigimiz isin karsiligini istiyoruz.
  İlk kurtulmamiz gereken de sendikadır. Sendika temsilcileri, hangarlarda yüzünüz kizarmadan nasil geziyorsunuz? O ailenin bir parcası olsam,yerin dibine girerdim. Thy tarihinin en kotu sozlesmesini enflasyon rakamlarini kullanarak 26 aldik falan diye yutturmaya calisiyosunuz ya. Arkadasimin terinden utanirdim.

  Cevapla
 11. Sendika secimlerinde bas bas bagirdik.bu ekip kuyumuzu kazar diye..ne yaptiniz ismaili otekilestirdiniz cirkinlestiniz..sendika baskani ve h.kolu baskaninin yaptiklari ortada..insan hak ettigini yasar demisler..ihtiyar heyetine gelince ne bekliyorsunuz adam emekli maasinin yaninda aldigi maasi bi kalemde sizin icin silecekmi..bakin mudurlugu alindi ama vardiya sefligine devam eden emekli abiniz var..dik durus mu.guldurmeyin insani para insani bozar..teknisyene teknisyen yapiyor en buyuk kotulugu..icinizde hisim akraba olanlarin yukselisini izleyin…yalakalik degil adi biat kulturu..amm mis mel mis vs .umurlarinda degil..nasilsa muhur vuracak biri var…olmadi vuracak biri bulunur..sefa beyde agriyan cenesiyle bas bas bagirip sizi savunmaya devam eder ..de nereye kadar…adam dedi yeni sendika kurun..onada ses cikarmadiniz .iyide kim sizi koruyacak..

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Boyle nefret doku suclayici yorumlsr yapma. Kime kiziyosun gerizekalı. Sen kursana sendika maçan yiyosa. Hadi bir mail at sirkete arkadaslar sendika kuracagim katilmak isteyen gelsin diye. Daha maili gondermeden nolucagini biliyosun. Hayir buna uzulebilirsinde kizamazsin. Sende ayni seyi yapamiyosun cunku. -Yapmiyosunuz yapmiyosunuz kiziyorum size !!!
   -Ee hadi sen yap.
   -yok ben sadece burdan gizli yorum yapicam,
   Gaz verme!!!

   Cevapla
  • 5 sene önce

   İsmaili otekilestirdiniz cirkinlestirdiniz diye birşey yok delegeye hiç ulaşmadan seçime girdi hatta girdiği seçimde kendine 3 dakika konuşma hakkı tanınmasını bile protesto etmeden eşit şartlarda maça çıkmasını dahi bilemedi hatta listesinde sendika genel sekreterliği kadrosuna aday çıkartmadı buyrun seçim ortada inceleyin.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Uzulmek ve kizmak ve hatta gerizekalilikla itham…arkadasim gercekleri hicbiri degistiremez su anki durumu sende goruyorsun digerleride..bana bunu demekle amacini anlasam icim yanmaz..ama soylediklerimde yanlis kisimlari elestirmek yerine sen kursana demissin sefa bey daha once kurun diye fikir beyan etmis idi..ama bu fikrin ortaya ciktigi anda bile neler olabilecegini sende bende cok iyi biliyoruz kaldiki onumuzde otobuslere bindirilip uye yaptirilan kisiler ornegi ve teknigi kirmak icin memurlari sendikaya uye yapma ornekleri varken yeni sendika sadece kurulsa bile sozde kalir..sistem su an icin yoneticinin istedigi sekilde..ve o ne derse o olur..kimsenin ses cikarmaya cesaretinin olacagini zannetmem..genede yaklasimin uzucu asiri gerginlik dolu ve tepkisel .yani sende isyanlardasin benim gibi..peki kac kisi havacilik subesi ve delegelere baski yapiyorsunuz yonetimsel eksiklikler icin..hickimse muhtemelen..hikaye uzun ..derimki tekrar dusun gerizekalilik konusunda.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Ismail son donemde potaya girdi ..ki baska aday dahi yoktu..hepimiz o salonda olan biteni gorduk..yunus beyin kudus bizim olmazsa olmazimizdir dan sonra si zaten gorulecek bir durumda yoktu..ati alan tum kaleleri zaptetmis..neyin hakkini savunacaksiniz..icinizde hala sendikal oyuncu konumundaki insanlar sendikayi savunan sendikaya arka cikanlar oldugu surece ismail degil baska biride gelse durum degismezdi..sonuc mu alt atelyeden gelen emekli biri essitlik adina teknisyenin tum haklarini heryerle esitleyip teknisyeni otekilestirdi..siradanlasti teknisyen..yani muhrun yetkinin pek etkisi kalmadi.mudur karar mercii oldu tam fabrikasyon isi..herkes memnun..aci recete..bir avrupayla bir easa ile kiyaslandiginda durum icler acisi..devami mi simdilik atlas ve onur easa part 66 nin yanina sh66 istemeye basladi..tk da isterse sasmam..o zaman esas cingar cikacak..

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Haklisin sana tepkim yersiz olmus, ben de sende muhtemelen aynı seyleri dusunuyoruz. Elimizin kolumuzun baglu oldugunu goruyoruz sinirimiz ofkemiz buna. Ben senden ozur dilerim. Bende yapamiyorum sende, kendi yapamadigim bisey icin millete hadi yapsana diye kizmam ben ama. Elimden gelen numarami gizliye alir sendikayi arar ne bicim sozlesme imzaladiniz kardesim dedim. Onlarda ust yonetim bizle alakasi yok dedi. Benim de seninde diger binlerce teknisyen gibi elimden gelen birsey yok. Bu isin tek oluru disaridan bir sendika yada dernek olmasi. Bunun icin daha onceki yazilarina yorum olarak ta defalarca Sefa abiye yazdim. Kendisi bunu cesitli sebeplerle kabul etmedi. Ulke,sirket,adalet bakanligi , sendika gibi konulari dusundugumuzde kimsenin yapacak birseyi yok. Aslinda birlik beraberlik olsa. Adim gibi eminim 24 saat surmez bu sendikanin gitmesi,24 saat surmez haklarimizi almamiz.ama ne fetoculugumuz kalir ne vatan hainligimiz aksama kendimizi a haberde izleriz.

   Cevapla
 12. 5 sene önce

  Teknisyenin değeri her geçen gün biraz daha düşüyor TL gibi her geçen gün değer kaybediyoruz.
  Sendika işçinin yanında değil ki arıyorum sendikayı sanki beni destekleyecek haklarını koruyacak kurum değilmiş gibi de iş verenmis gibi yaklaşıyor. 3 sene gerçekten bizim için zor bir süreç olacak. Bunu her geçen ay/ yıl daha iyi anlayacağız.

  Cevapla
 13. 5 sene önce

  Sözüm C/S olan arkadaslara. İşi biraksaniz bir kismi 48 saat bir kismi da 72 saat icinde THY nin butun ucaklari ground olur…. O kadar kuvvetlisiniz. Ama gücünüzü goremiyorsunuz yada gormenize musade etmiyorlar. Bunları işi bırakın diye değil gücünüzün farkına varın diye yazıyorum.

  Cevapla
 14. 5 sene önce

  Hat bakimda bir dinlenme odasi var. Dinlenemiyorsun. Hat bakim muduru kiziyor. Cocuk iste naapcan.

  Cevapla
  • Abili kardeşli babalarinin şirketi ya.Burdan sesleniyorum.Bunlarin arkasında namaza durmayin.Şeytanların arkasında namaza durulmaz.Yalnız kılın Allah kabul etsin.

   Cevapla
 15. 5 sene önce

  Adam haklı beyler.burada birbirimizi eleştireceğimize nasıl birlik ve beraberlik içinde çalışma yapabiliriz bunları tartışalım. Pilotundan Taşeronuna kadar herkes evine ekmek götürmek derdinde. Birbirimizi yiyeceğimize bize eziyet edenleri yiyelim .. hatta ve hatta burada da ifşa edelim belki kendilerine gelirler burada yazılanları görünce :)

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Teknisyeni ezenle.değerinden korkanlar
   1 hüseyin sağlam
   2 hergun kuru ekmek soganmı yiyorsunuz.soğan zammından size ne diyen adam ismi aklıma gelmedi lüzumsuzun
   3 erdem koç(burdan bir ilan açsa yeni kapıya kadar sıra olur dikkat edin ona göre)
   4 kuru sıkı erol
   5 kendini bir şey zanneden mühendisler(ya şimdi bunu nereden bulacağız bana duruyo hahaha)
   6 biz olmazsak diyen memurlar hatta insan kaynaklari çalışanları(ne yapacaksiniz siz olmayınca maaş bile alamyackmıyız)
   7 yalama olan kendi emeği ile gelememiş vardiya şefleri ve basteknisyen ler
   8 birlik olmaktan korkan ödlek cs ler
   9 cs lerin kuyusunu kazan yeni yetmeler.
   daha çok var ama aklıma gelmiyor.
   bizim en büyük sorunumuz gerçi bu turkiyenin genel sorunu. ve thy de küçük türkiye zaten
   BİLGİLİ İNSANLARIN YETKİSİ YOK YETKİSİ OLAN İNSANLARINDA BİLGİSİ YOK.ne hikmetse bizde birilerine yetki verilince kendilerini uçağı ben yarattım moduna giriyorlar. daha yazacağım çok şeyler varda neyse
   ama sizlerden devamını beklerim

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Çare tek-sen!Facebook grubuna bile katılamayan korkak teknisyenlerden bir b.k olmaz.Hostesler bizi takmıyor diye ağlayın anca.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Kim kaldı tecnicte başka…

   Cevapla
 16. 5 sene önce

  Tam kabiniçi nin Yeni BAŞKAN’ını tarif etmişsin kardeşim tebrikler. Mazeret kağıtlarına AÖF sınava giriş belgelerini ekleyip öyle talep etmemiz emri geldi. olaya bakar mısın sen…. 1 kişi kişisel egosunu tatmin edecek diye yaşadılarımıza bak. Mazeretime yıllık iznime başkan karar veriyor.

  Cevapla
 17. 5 sene önce

  Arkadas günlük 6 saat çalışıyorsunuz hepsi o tabi bu 7 üç gelenler daha sonraki vardiyeler onuda çalışmıyor bu çalışmaya göre tükiye şartlarında sadece şükretmek lazım

  Cevapla
 18. 5 sene önce

  Bu yazıyı yazan arkadaş çok büyük ihtimal habomla işe giren genç arkadaşlardan birisi , değilse de zaten yorumum farklı olmayacak. Güzel kardeşim sendikalar, dernekler gibi sivil toplum örgütleri işte bu yüzden var. Bakın rengi sapsarı olan bir sendikanın kiraladığı minibüslere binip notere sizler koşarken hani abileriniz yapmayın etmeyin diyorlardı ya , heh işte tam bu yüzdendi. Sendika gerçekten sendika olsa , zamanında alınan mazeret hakkının kullandırılmasında baskı yapan yöneticiye gereken cevabı verirdi. Bakın şuanda sendikaya şikayet ederseniz , yönetimin anında haberi olur. Çünkü sendikanın yöneticisinin yok dayısının oglu yok amcasının bilmemnesi yine aynı şirkette müdür , yine aynı yolun yolcusu. Kim savunacak seni , haboma gelip 1-2 sene teknisyen yardımcılığı yapıp sonra sendikada bayrak taşıyan arkadaşlar mı :)) komik olmayın… benim tek umudum , özellikle hat ve revizyondaki teknisyen arkadaşlara yapılan haksı baskıları üst yönetimin görmesi. Ben çünkü ne Hüseyin Bey’in

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Çok doğru söylemişin. ama yanlışın var. bizim sektör havacılık kolundan çıkarılıp tencere tava koluna geçerken sizler neler yaptınız. yada habomda çalışan arkadaşlar ezilirken neden sesinizi çıkarmadınız. üstüne üstlük siz onlarida ezdiniz. ayrıca hüseyin bey diye hitap ettiğin şahıs (tabi yazinin devami gorunmuyor ama) teknisyeni en degersizlestiren kisiye babacan gorunumlu insana neden ucucu teknisyenler business da oturmuyo denildiginde ‘aman bunu sakın dışarda falan söylemeyin tamamen prestij kaybı olur’ diyerek hiç bir şey yapmayan kişi hakkında ne yazacağını çok merak ettim.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Habomdaki arkadaşlara laf atıyorsunda, madem öyle eski abilerimiz niye birleşik metale değilde çelik işe üye oldular?

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Ben o dediginiz arkadaşlardan biriyim abicim. Birincisi ben senin gibi bir abi ye hic rastlamadım,yani çelik iş e üye olmayın diyen bir abiye. Belki soyledin tabi ama bunun o zamanki hava iş tarafından toplu şekilde yapması gerekiyordu. İkincisi tam tersi olarak ben habomda 2 sene uzerinde çalıştım ve çalıştığım dönem boyunca teknisyenlere bu uyarinun tam tersini ben yaptım. Abiler bu isler bugub bize yarın size olur, yapmayin etmeyin. Bana dokunmayan yılan bin yasasin derseniz o yılan birgün sizede dokunur diye diye dilimde tüğ bitti. Hava iş geldi birgün, yuzde 60 ile baslatiyim demiş sirket hava iş kabul etmemis bize sormadan. Kusurs bakmayın ama bu senin anlattigin olayda habomcuların hiç suçu yok. Cunku daha şirketi tanimiyoruz,sendikayi tanimiyoruz,personeli tanimiyoruz ve bize yol gosteren kimse yok tu. Ne hava is ne teknisyenler sirketin korkusuna kılını bile kipirdatmadi. Biz daha iyi sartlarda calismayi,daha guzel bir sirkette calismayi isterdik……..

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Calismayı isterdik… Ama şu an sen nasil bu sendikaya aidatini odeyip fazla olamiyosan,cunku anında isinden olucagini dusunuyosan bizde oyle olduk. İyi birsey oldu diye savunmuyorum ama sen şu an nasıl korkuyosan bizde o zaman denize dusen yilana sarilir misali soyleneni yaptik. Ben 2011 de ise ise girdim. 305 olayinin haricindede teknisyenin sesini yukselttigini hic gormedim. Sende kusura bakma o zamanlar hem bizi habomcu diye asagilayip, bizim durumumuza hic destek olmayip simdi sizin yuzunuzden oldu diyemezsin, dememelisin. İse girdigin zamanlardaki halimizi bir dusunursen bizim cok yapicak biseyimiz olmadigini gorursun. Cunku hava is bize zerre bilgi ve destek vermedi. Arkadasin yazisi cok dogru ona yorumumu ayri yazacagim fakat bu isi sadece habom personelinin sirtina yuklemene izin veremem, bizi yanlız birakan siz abiler ve hava is en az bizim kadar suçlu. Ayrıca da abicim gormuyomusun mevzuyu,böl parçala yönet i. Biz naparsak yapalım sirket bunu yapacaktı. O zaman kıyım olacakt

   Cevapla
  • habomcu deyip geciyodunuz o zaman. Nasilmis peki?

   Cevapla
  • 5 sene önce

   yorumunuz farkli olmayacaksa neden habom diye bir ayrimla giris yaptiniz .Kem kum yapiyosunuz ama farkina varin tk suan HABOMcu diye disladiginiz insanlarin elinde.alismissiniz youtube a mesai kalip basteknisyen sifatiyla paralari cebe indirmeye ama Allah in sopasi yok.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Habomcu51 bana hiç yabancı gelmiyor konuşmaların. Yeni cs kokuyorsun. Bu kadar kin iyi değil. İnsanlardan nefret etmeyi bırak.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   insanlardan nefret etmeyi burak nedir yaaa. niye insanların nefret edeceği şeyleri yapıyorsunuz. ne yapalım sessiz olalım da daha çok mu ağzımıza…… aslan saygı beklenilmez saygı kazanılır. ne olacak basteknisyen olunca kül köpek mı olacaz sana. aynı senin gibi yöneticilere yalakalik yaptığın gibimi yapmamizimı bekliyorsun. bir kilo tuz vereyim elinede avucuna dok dok yala nasıl olsa yalamak sizin işiniz. tabi bide size yalakalik yapanlar var.sende nefis yapıyordur hoşuna gidiyordur. allah bilir senin emirlerine uymayanlara nefret ile bakıyorsundur senin istediklerini yapmayanlara kiziyondur. sonra çıkıp burda nefret üzerinden kelime yapıyorsun.

   Cevapla
 19. Merhaba arkadaşlar 2012 habom dan beri bu şirkette çalışıyorum, tenistensen bir bok olmaz diyeceklerim bu kadar. Herkes şefini müdürünü yalamaya devam etsin. Işler öyle yürür. Insan olduğunuzu bir önemi yok ne kadar iyi yaşadığınız onemli

  Cevapla
 20. Kabin içi başkanı değiştikten sonra olanlar malesef bunlar. arkadaslar hiç iyi anmiyor kulaklarını cinlatiyorlar her fırsatta …

  Cevapla
 21. 5 sene önce

  Ama bu sizlerin içinde yaşadığınız beceriksizlik duygusundan geliyor. çünkü siz birilerini iz degersizlestirerek kendinizi üstün görmeye çalışıyorsunuz. bu sözüm tüm teknisyen düşmanı olan maaşını teknisyen sırtından kazanan tüm kendini bilmezlere içinde yaşamaya çalıştığınız egoyu gidin başka yerde tatmin edin. hatta puantajdaki adama bile ne oluyorsa o bile teknisyenden üstün. bizleri bu hale getirenler utansın. ve bizleri bu hale gelmemizde on ayak olan onursuz teknisyenler utansın. Biz teknisyenlerin içinde bile hatta basteknisyen olan kişi ler bile 1 hafta önce AMM dışına çıkmıyoruz deyip bir hafta sonra siz sökün hallederiz diyen onursuzlar olduğu sürece bizden bir cacık olmaz. Bu söyledikleri m herkesin zoruna gidecek eeee kusura bakmayın dost acı söyler. Arkadaşlar bırakın ona buna yalakalik yapmayı. bir kişi bir işi yapmıyorsa arkasında durun gidip siz o işi yaparak o kişi çiğnemeyin ezmeyin kendi kendinize yapmayın bunları.

  Cevapla
 22. 5 sene önce

  Birlik olalım diyoruz ama bu sefer bizleri yıldırmak için çoluğun çocuğun var Senin deyip görmezden gelmeye çalışıyorlar. fakat şirketi eleştirmektense geri kalmıyorlar. adamların düşüncesi birileri on ayak olsun bana dokunmasınlar bende nemalanayim. Arkadaşlar kendinize gelin atin artık şu at gözlüklerini. burda teknisyenin üzerinde hiç bir birim yoktur. Herkes teknisyen yardım etmek için vardır. ama bizd öyle değil. planlamacısı bile ben kartları basmaz isem bunlar iş yapamaz kafasında memuru bile ben şu işleri yapmazsam bunlar hiç. size yemin ediyorum bir gün sizler iş bırakın bir gün biz işleri bırakalım bakalım nasıl ilerliyor. biz teknisyenler burdaki herkesin işini yaparız ama siz gelip bizim işleri yapamazsınız hatta yapsanız bile kase mühürünüz ile işleri kaldırabilirseniz yemin ediyorum saygı ile önünüzde eğilirim. bırakın bu ayakları biz olmazsak demeyi. SIZLER TEKNISYENLERE DESTEK IÇIN VARSINIZ. SIZLERIN BIZLERE YOKUŞ YAPMAYA YADA BIZLERI DEGERSIZLESTIRMEYE HAKKINIZ YOK.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Herkesin isini yaparsiniz oyle mi. . Hele gec su 77nin dumenine de boyunun olcusunu gorelim yegenim.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   şu olayı anlamıyorum. burda arkadaş sana kemik atmamış ki sen niye hirliyorsun. burda kendi içindeki insanlar için bir şey demiş ama sen niye kocunuyorsun niye kendi üstüne aliniyorsun. yada sen teknisyen pilot kavgasımi çıkarmaya çalışıyorsun. yiğidi öldür ama hakkını yeme adamın size dediği bir şey yok. belliki provakatorsun.

   Cevapla
  • 5 sene önce

   Adam teknisyenin degirsizlestirildiginden bahsediyor. ama 77 kaptanı çıkmış teknisyeni DEGERSIZLESTIRMEYE devam ediyor. Sayın kaptan yada FO siz okudugunuzumu anlamıyorsunuz. bizler kaptandan sonra teknisyen gelir diyoruz ama sizler böyle yaparak bizleri daha da degersizlestiriyorsunuz.

   Cevapla
   • Yönetici 5 sene önce

    Kaptandan sonra teknisyen gelir demek de ne demek:) bu nasıl bir ifade nasıl bir havacılık bilgisi. Biri havada diğeri yerde uçağın uçuş emniyetinin sağlanmasında en önemli imza yetkili kişilerdir. Üstünlük kıstası aynı işi yapan kişiler arasında yapılabilir. İmza yetkili durumda olan Pilot veya teknisyen arasında mukayese yapılmaz. Çünkü her ikisi de uçuş emniyetinin olmazsa olmazlsrdır ve yaptıkları görevin bir numaralarıdır. Sefa İnan

    Cevapla
  • 5 sene önce

   burada uçuşa katılan teknisyenler hakkında bir haber yapın bakalım. teknisyenin bile orada ne kadar değersizleştirildiğini anlatsınlar sana. belki sizin zamanınizda teknisyen 1 numaraydı ama şuanda öyle bir şey olmadığını açık açık göreceksin. hele o kabin amirlerinin sana davranışı bide yeni işe başlamış hosteslerin bile sana davranışı. ben hatanın bizde olduğunu kesinlikle kabul ediyorum bizlerin değerini kıymetini anlatacak ortada hiç bir kurum yok. insanlar dernekten vaat bekler olmuş. biz birlik olamıyoruz ki.bizim sorunumuz birlik olamamak.3 5 kisi ile bu değer anlatılamıyor maalesef. uçuşa bile katılan insanlar bilgisiz olduklarından en ufak arızada bocalıyorlar ve siz düşünün gerisini.

   Cevapla
 23. 5 sene önce

  Arkadaşımız sonuna kadar doğru söylemiş fakat çok eksikler var. Bir bayana yapılabilecek ahlaksız teklifi herkes az çok bilir. peki bir teknisyene yapılacak en büyük ahlaksız teklifi biliyormusunuz? ‘GÖRMEZDEN GEL’ ve bunu karakter yoksunu bir başkan bir mudur söyleyebiliyor. hatta en acısı bir sef bir basteknisyen ve yanında çalıştığım seref yoksunu paranin kopegi olmus onurunu kaybetmis teknisyen insan bile. bu kadar haysiyetsiz olmayın yaaa. bir mudur nasil oluyorda bir c/s yanına çağırıp bu kadar prosedüre takılma diye biliyor. Ama biz hak ediyoruz. birlik beraberlik olamadigimiz icin. is veren takdire sayan isini yapıyor bol parçala yönet.teknisyenlerden korkuyorlar ve bizleri değersislestiriyorlar. ve biz yalakalik yapmaktan ona buna boyun eğmekten ne zaman başımızı kaldırırsak dirilecegimize inanıyorum. ama pekte umudum yok. çünkü bu işler bir iki kişi ile olmuyor.birlik olmadan zor.

  Cevapla
  • Bunu söyleyen müdürü Başkanı neden ifşa etmiyorsunuz?
   Aleni suçtur ve yazmanız da suç duyurusu olur.
   Kimsenin makamı bu sirketin yetkilerinden ve bu uçaklarda Uçan insanların hayatlarından üstün değildir.!

   Cevapla
 24. 5 sene önce

  Biz burda kendimi yirtiyoruz duyan yok degisen yok hep daha kotuye gidiyor

  Cevapla
 25. 5 sene önce

  Teknisyene mazeret , yıllık izin vs sorun oluyor ama memura mühendise müdüre başkana “ sevdiklernizle daha çok vakit geçirmemiz için” başlıklı mail atılıp yıllık izinler 2şer 3 şer kullanıp 9 ar gün tatiller verilir.
  Bir de mail attılar ya. Şaka gibi hala okuyup gülüyorum.

  Cevapla
  • 5 sene önce

   Tabiki onların çocukları, eşleri vs. bizimkinlerden daha değerli o yüzden şaşılacak birşey yok. Haddimizi bilip söylemmeyelim.

   Cevapla
 26. 5 sene önce

  Hayıra alamet değil bunlar. Ucagin guvenliginden bire bir sorumlu olan birini bu kadar bunaltirsan biyerde bi dalginlik pahaliya patlar. Ayrica bu durumu sirket yoneticilerinin umursadigini da sanmiyorum.

  Cevapla
 27. 5 sene önce

  Kimse kusura bakmasın ama bunları oy verirken düşünecektiniz. Örgütlü tepki vermiyorsunuz,herşeye boyun eğiyorsunuz,hakkınızı aramıyorsunuz,gelene ağam gidene paşam diyorsunuz. İşsiz ve parasız kalmamak için susuyorsanız şikayet etmeyin biraz da suçu kendinizde arayın…

  Cevapla
 28. 5 sene önce

  Buna vahşi kapitalizm denir. Alternatifi olmayan,işini kaybetmekten korkan işçiye patronun genelde yaptığı şey budur. İşçinin bu kapandan tek çıkış yolu birlik, beraberlik ve bunun kurumlasmis hali olan sendikadir. Tabi sendika once yasalarla hazirlanan bir zeminle, sonrada işverenin baskisi ile sapsarı bir hale gelmemis, isverenin taseronu gibi çalışır derekesine düşmemiş ise. Şu halde sendika elden alınırken gelmeyen ses, simdi baskılar artinca geliyorsa “sarı öküzü vermeyecektik” fikrasini hatırlamak gerekir. İşçi birlik olmadıkça, ideolojiler ile bolundukce ağlayıp inlemenin hicbir faydası yoktur. Geçmiş olsun.

  Cevapla
 29. Rumuzda belirttiğim gibi, yıl 1990 dan 2019 a, bunun son 15 senesi haddini bilmeyen hadsizler tarafindan,işin sorumluluğu ulusal ve uluslararası yönetmeliklerle kendisine verilmis olan teknik personeli emirlerindeki işçi zanneden kişiler tarafından yönetilenden ziyade yonetilemeyen bir ortam….

  Cevapla
 30. 5 sene önce

  Durum çok vahim burda yazılanların eksiği var fazlası yok. Taşınma işide bunların cabası oldu teknisyenler çok rahatsız surekli diken ustundeyiz

  Cevapla