TGS ÇALIŞANLARINDAN SESSİZ ÇIĞLIK…

TGS ÇALIŞANLARINDAN SESSİZ ÇIĞLIK…

 

Airlinehaber olarak; TGS çalışanları tarafından yazılan  bir mektubu sizlere noktasına virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyoruz…

TGS (TÜRKİSH GRAUND SERVİS)

2010 Yılında yaklaşık 2500 civarındaki sayı bugün 12 bin lerin üzerinde ve Türkiye’de birçok havalimanında ağırlıklı olarak THY’ nin Havalimanındaki yer hizmetlerini  yürütüyor.

Artan yolcu ve uçuş sayısı TGS Çalışanlarının çalışma ve sosyal koşullarını oldukça zorluyor. Buna rağmen çalışanlar bu zorlukları büyük özveri ve fedakarlıkla yerine getirmeye çalışıyorlar.

Özelleştirilen tüm kurumlar gibi, TGS de ücretler düşük, çalışma şartları ağır, dayısı olanın hiç bir iş yapmadan şirketin sırtında kambur olduğu bir süreç yaşanıyor.

TGS 11 ayrı ana birimi ve binlerce personeli ile 2019 yılına da maaşlarının düşük olduğu,sendikasız,Toplu sözleşme hakkı olmayan, güvencesiz şartlarda giriyor.

Yeni Havalimanı taşınma sürecinin de yaşanacağı bu yıl, TGS çalışanları bakımından zor ve belirsizliğin artacağı bir yıl olmaya aday görünüyor.

ÇALIŞANLAR MUTSUZ..

Yolcu Hizmetleri Memuru, Bilet Satış, Harekât, Şut, Kargo, Uçak temizlik, Genel Havacılık, Genel Müdürlük, Atölyeler ve Melbusat birimlerinden oluşan TGS birimlerinde yaklaşık 12 bin civarındaki çalışan, 400 civarında ise yönetici kadro var.

THY Yer işletme Başkanlığı zamanında tek başkanlık ve bağlı istasyon müdürlükleri ile yönetilen TGS’nin bugün yüzlerce sayıda yöneticisinin olmasına rağmen sorunların sümen altı edildiği dikkatlerden kaçmıyor.

Çalışanlar mutsuz, sorunlarını dile getiremiyorlar, getirdiklerinde orta kademe yöneticiler tarafından işten atılmakla tehdit ediliyorlar.

Geçen hafta çalışanların sorunlarını dile getiren ve bu konuda  TGS İnsan Kaynakları yöneticisine, işçilerin dertlerini dinledinizmi,hiç aprona inip bu arkadaşlarımız nasıl çalışıyor diye sordunuz mu diye açıklama yapan Selim TARTAN (Yolcu Hizmetleri Şefi) iş yasası 25/2 maddesi gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. İşten çıkarma gerekçesi ise TGS Logosunu sosyal medya ve internet ortamında kullanılması olarak gösteriliyor. TGS logosunu onurla paylaşmak ne zamandan beridir işten atılma gerekçesi yapılmaktadır.

Selim TARTAN yaklaşık 5,5 yıldır TGS de çalışıyor. Dosyası ödül ve başarılar ile dolu.TGS de az sayıdaki nitelikli personellerden biri  ve 2 yabancı dil biliyor.(İngilizce,arapça)

Sendikalı olmak Anayasal hakkımız, bizlerde TGS de sendika üyesi olmak ve Toplu sözleşme ile haklarımızı almak istiyoruz dediği için İnsan Kaynakları tarafından cezalandırıldı ve iş akdi fesh edildi.

En domokratik ve  insani bir hakkı bile dile getirmeyi işten atarak cezalandıran TGS yönetiminin çalışanlara ve alınterine bakış açısıda bu olayla gün yüzüne çıkmıştır.

TGS ÇALIŞANLARININ ACİL TALEPLERİ.

Maaş zammını en az asgari ücret oranında artmasını  talep ediyorlar.(%26)

Yemek ve kumanyalar çok kötü. Zaman zaman zehirlenmeler yaşanıyor.

Yönetici kadro büyük oranda iş bilmiyor ve takip etmiyor.

Çalışanların onurları kırılıyor,Yolcu ve çalışan sorunlarında çalışanlara sahip çıkılmıyor

Baskı ve Tehdit mekanizması sürekli devrede

Şirket aidiyeti yok,ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor.

THY çalışanlarının yararlandığı haklardan yararlanamıyorlar.(Pas bilet ,ikramiye,özel sigorta vs.)

Verilen kıyafetlerin mevsimsel dönemlere uygun olmaması ve kalitesiz oluşu,

Aynı işi yapan personele farklı maaş uygulaması,

Dinlenme ve yemek sürelerinin yeteri kadar kullandırılmaması,

Meslek Hastalık larının (rapor alınsa bile) dikkate alınmaması,

Mazeret izinlerinin kullandırılmaması veya zorlaştırılması,

Hamile kadın işçilerin ağır koşullarda çalıştırılmaya devam ettirilmesi,

Taşra istasyonlarındaki personelin daha düşük ücretlerle çalıştırılması.(ANK,İZM,AYT)

Devam primlerinin 12 yerine sadece turizm sezonunda yatırılması.(AYT)

Görev alanı dışındaki işlerde çalıştırılma,( Herkes her işi yapacak anlayışı)

Yaz yoğunluğu, (12 saate varan fazla çalışma düzeni)

Bu sorun ve talepler TGS nin olduğu İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve Antalya gibi önemli istasyonlar da yaşandığı dile getirilmektedir.

Türk Sivil Havacılığı 2019 yılında İstanbul Havalimanının taşınma işleminin gerçekleştirilmesi ile beraber yeni bir döneme hazırlanıyor. Bu dönemin karıncaları TGS çalışanları olacaktır. Çalışanlarının sorunlarını çözmemiş bu konuda vizyon sahibi olmayan bir yönetim anlayışı bu ağır yükü kaldıramayacaktır.

TGS Çalışanları uyarıyor, sesimizi duyun.

Şirketimizi ve işimizi seviyoruz.

Alın terimizin karşılığını istiyoruz,Anayasal haklarımızı biliyoruz..

TGS ÇALIŞANLARININ SESİ..

Geri

118
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Realist

Selim tartan zaten işi bırakacağını önceden beri dile getiriyordu. Ama tazminat almadan da kesinlikle çıkmak istemiyordu. Sendika konularına girmesinin sebebide bu. Bunu bilen bilir. Son zamanlarında ailesini bahane ederek ücretsiz izne ayrıldı, rapor alıp işe gelmiyordu, personelleriyle ilgilenmiyordu, açıkçası hiç çalışmıyordu ama aylarca bu şekilde maaşını aldı dimi? Dua etsinde bu sebeplerden dolayı tazminat almak yerine avcunu yalamasın. Tabi ihtar yada tutanağı varsa. Herşeyin şahsi menfaatine olduğunu zamanla herkes görecek. Türkiye’de sendikal faaliyetler doğru yapılmıyor sebebi ise bu işin başında olanlardır. Doğru sendikacılık olsun bizde katılırız tabikide. Fatih ipek ismi geçmiş. Bir iki yorumda ona. sadece kendi menfaatini düşünen, terfi… Devamını oku »

.......

Bence klavye delikanliligina gerek yok realist kardes madem bu kadar yakindan taniyosun fatih arkadasi yarinda kardesim diye selamini verirsin.valla su yazilan yorumlari okuyorum da yazmadan iyi duruyo ben olsam coktan gerekeni adelet yoluyla baslatmistim demekki sizleri tiye almiyo…

Selim Tartan

Sen koordinasyonda mı çalışıyorsun yoksa genel müdürlükte mi? Tazminatı zaten önerdiler bana kabul etmedim, yakında konuşmaları da dinletirim sizleri de bu şekilde konuşmalarla bi yerlere gelemezsiniz emin ol. İçin o kadar bozulmuşki maalesef herkese kin kusuyorsun. Yakında hepinizin bu yatarak ve emekçileri düşünmeden şirketi yeme devriniz biteceği için titriyorsunuz biliyorum. Ama bu sonun başlangıcı. Sendika elinde sonunda gelecek.

Sen hangi yalakalardansin

Yazıklar olsun bu kadar çok şey bildiğine göre Selim ve Fatih beyi de yakından tanıyan birisin ikisi de ellerinden geleni sonuna kadar yapan ama hakettikleri değeri alamayan değerli insanlardır sen bu yorumunu yaptığını müdürlerine ilettiysen belki seni kısa süre de mudur de yaparlar yalaka realist

Bir bilen

Arkadaslar oncelıkle Selım Bey ın savunmaya calıstıgı seylerın artısı var eksıgı yok kesınlıkle dogru aksaklıklar fakat maksadım gercekten kımseyı kırmak dokmek degıl ama bu sırkette nasıl sef ve mudur olundugunu kendısı yakınen bılır kendısı sef olmadan ondan cok cok daha once tecrube sahıbı gercekten ozverılı ınsanlar vardı ama neden kendısı sef oldu mudur odasına kahvaltı goturmeler sıkı ıyı ılıskıler ıle bu ısler oluyor bunu herkes bılır yanlıs anlasılmasın hak etmedı vs demıyorum hatta kendısı sanslı kendısının sef cıktıgı ekıpten bir cok sef cıkmıstır hatta ekıp mudurune bence tesekkuer etmesı gerekir cunku cok mudur pesınden kosup ta sef olamayan personel vardır… Devamını oku »

şefin avukatı

1- siyasettede vardır önce belli bir güçe erişilir ondan sonra gerekli adımlar atılır. 2- şans diye bir şey yoktur, bence Selim şef ile çalışan müdürler iş bakımından şanslıydı. 3- hava sen gibi personelin arkasında duran sağlam bir sendikanın olmaması. 4- şirket kötü yönetiliyordu ama son zamanlarda artık hiç yönetilemiyor. 5- baştan beri üst yönetimle değil hep personel ile ilgileniyordu. İstese daha da yükselme şansı vardı. 6- işten atılmak için yapıldı deniliyor o zaman zaten hedefine ulaşmış olurdu ve sessizce çekip giderdi. 7- genel müdürlükte elini masaya vura vura personellerin ağır şartlarda çalıştığı ve haklarını alamadığını yüksek sesle dile getirmiştir. 8-… Devamını oku »

Sonkaya

Merhaba arkadaslar bende daha once TGS de 7 yila yakin calistim eskiler beni bilir orada yasananlari iyi biliyorum benide 25/2 den cikardilar yolda yurumesini bilmeyenler kisileri basimiza amir yaptilar dogal olarakta bende cogununun sozunu dinlemedim yasanan olaylari cok iyi anliyorum burada yapilmasi gereken sey herkes sesini cikaracak kimse kendini ezdirmeyecek vasfi olmayan kisilere gerektiginde sen o kisiye birseyler yapacaksin hatasi ile sevabi ile 7 yil emek verdik hakkimizi aldik sirkete kimse birsey diyemez ama yonetiler biraz adam olsaydi bu tip seyler yasanmazdi herkese saygilar

eski vizecilerden kim kaldi

sonkaya adamsin 🙂

Sonkayasevenlerderneği

Seni baban amortiden mi aldı ?
İmar affından baban faydalandı mı ?
Bina’ya kaçak kat çıktı mı ?
Bu ve buna benzer soruların cevaplarını istiyorum… :)))

Sonkaya

Hangi utanmaz benim yorumumu begenmedi lan soylesin jemen

Yetkisiz yetkili

Sonkaya seninde neler yaptığını biliyoruz 3 kağıtçı. Çinden bavullar Somali’den muzlar.

Takipci.

Esenboga havalimanindaki personel torpiliniz yoksa giremezsiniz dedi, bir dahami oy asla.

Niçin Sendikalı Olmalıyız?

İşçi sendikaları, işçilerin ekonomik, sosyal hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi için işçiler tarafından kurulan anayasal ve yasal kuruluşlardır.
İşçi sendikaları, üyelerinin çalışma ve ücret koşullarını iyileştirmek, onlara çeşitli ekonomik ve sosyal haklar sağlamak, işyerlerinde insanlık onuruna yakışır bir çalışma ortamı yaratmak, işçilerin kendileri ve üretim süreci ile ilgili bütün konularda söz ve karar sahibi olmalarını sağlamak için; üyeleri adına, işverenlerle toplu iş sözleşmesi bağıtlarlar.

Birde buradan yak

TGS çalışanları olarak, maalesef ki belirli bir kültür ve bilinç seviyesinin üzerine çıkamıyoruz. Kişisel beklentiler, tabii ki toplumsal beklentilerin önünde olur. Olmalıdır da. Birey olunmadan, toplum olmaz keza. Ancak bu kadarı da fazla gibi. Şöyle bir baktım yorumlara. Haber güzel, mantıklı istekler. Olmayacak şeylerde değil hani. Ama yorumlar aşırı avam ve lumpen. Kısacası diyeceğim şu ki, TGS çalışan çoğunluğunla değil haklı bir sendikal mücadelesinin içine girmek, aynı tuvalete bile gitmem. Kusura bakılmasın. Haddimi aşmışsam af ola.

Memuristan

Noldu lan bu siteye

Selim'e

Selim tartan kimsenin ahını bedduasını alma ne oldum deme ne olucam de her zaman senin adına cok sevindim

Beter ol

Selim tartan yalakalığının bedelini ödedi, kendi adıma çok sevindim

Tgs calisani

Yeni personel aliminda sadece torpil dikkate alinarak, geldigimiz bu nokta icler acisi.. Personel ne yabanci dil biliyor, nede isi ogrenmek icin cabaliyor. Ukala cevaplarla yolcuya nasil davranmasini bilmeyen ergenlerle calisiyoruz. Bunu dile getirsende, torpilleri yuksek oldugundan seflerimiz bile agzini acamiyor. Yeni havalimanina gelince, 29 ekimde tasinacagiz diyen TGS gecikmeler konusunda hic bir sey aciklamadigi gibi genel bir bilgi dahi vermedigi icin, IGA hepimiz icin buyuk bir soru isareti.. Genel olarak kultur seviyemiz cok dusuk. Bunu soylememin sebebi, insanlar okumus olabiliyor ama hala uslup nedir bilmiyorsa burda bir sorun var demektir. Sirket (genelde yoneticiler) olarak, emir vererek is yaptirmayi, hatalar yapilirsada… Devamını oku »

Tgs çalışanı

Bu konuda sonuna kadar katılıyorum. Ayrıca tanık olduğum hakaret ve tehditlerde insanı yaptığı işten nefret ettiriyor.