TGS ÇALIŞANLARINDAN SESSİZ ÇIĞLIK…

TGS ÇALIŞANLARINDAN SESSİZ ÇIĞLIK…

 

Airlinehaber olarak; TGS çalışanları tarafından yazılan  bir mektubu sizlere noktasına virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyoruz…

TGS (TÜRKİSH GRAUND SERVİS)

2010 Yılında yaklaşık 2500 civarındaki sayı bugün 12 bin lerin üzerinde ve Türkiye’de birçok havalimanında ağırlıklı olarak THY’ nin Havalimanındaki yer hizmetlerini  yürütüyor.

Artan yolcu ve uçuş sayısı TGS Çalışanlarının çalışma ve sosyal koşullarını oldukça zorluyor. Buna rağmen çalışanlar bu zorlukları büyük özveri ve fedakarlıkla yerine getirmeye çalışıyorlar.

Özelleştirilen tüm kurumlar gibi, TGS de ücretler düşük, çalışma şartları ağır, dayısı olanın hiç bir iş yapmadan şirketin sırtında kambur olduğu bir süreç yaşanıyor.

TGS 11 ayrı ana birimi ve binlerce personeli ile 2019 yılına da maaşlarının düşük olduğu,sendikasız,Toplu sözleşme hakkı olmayan, güvencesiz şartlarda giriyor.

Yeni Havalimanı taşınma sürecinin de yaşanacağı bu yıl, TGS çalışanları bakımından zor ve belirsizliğin artacağı bir yıl olmaya aday görünüyor.

ÇALIŞANLAR MUTSUZ..

Yolcu Hizmetleri Memuru, Bilet Satış, Harekât, Şut, Kargo, Uçak temizlik, Genel Havacılık, Genel Müdürlük, Atölyeler ve Melbusat birimlerinden oluşan TGS birimlerinde yaklaşık 12 bin civarındaki çalışan, 400 civarında ise yönetici kadro var.

THY Yer işletme Başkanlığı zamanında tek başkanlık ve bağlı istasyon müdürlükleri ile yönetilen TGS’nin bugün yüzlerce sayıda yöneticisinin olmasına rağmen sorunların sümen altı edildiği dikkatlerden kaçmıyor.

Çalışanlar mutsuz, sorunlarını dile getiremiyorlar, getirdiklerinde orta kademe yöneticiler tarafından işten atılmakla tehdit ediliyorlar.

Geçen hafta çalışanların sorunlarını dile getiren ve bu konuda  TGS İnsan Kaynakları yöneticisine, işçilerin dertlerini dinledinizmi,hiç aprona inip bu arkadaşlarımız nasıl çalışıyor diye sordunuz mu diye açıklama yapan Selim TARTAN (Yolcu Hizmetleri Şefi) iş yasası 25/2 maddesi gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. İşten çıkarma gerekçesi ise TGS Logosunu sosyal medya ve internet ortamında kullanılması olarak gösteriliyor. TGS logosunu onurla paylaşmak ne zamandan beridir işten atılma gerekçesi yapılmaktadır.

Selim TARTAN yaklaşık 5,5 yıldır TGS de çalışıyor. Dosyası ödül ve başarılar ile dolu.TGS de az sayıdaki nitelikli personellerden biri  ve 2 yabancı dil biliyor.(İngilizce,arapça)

Sendikalı olmak Anayasal hakkımız, bizlerde TGS de sendika üyesi olmak ve Toplu sözleşme ile haklarımızı almak istiyoruz dediği için İnsan Kaynakları tarafından cezalandırıldı ve iş akdi fesh edildi.

En domokratik ve  insani bir hakkı bile dile getirmeyi işten atarak cezalandıran TGS yönetiminin çalışanlara ve alınterine bakış açısıda bu olayla gün yüzüne çıkmıştır.

TGS ÇALIŞANLARININ ACİL TALEPLERİ.

Maaş zammını en az asgari ücret oranında artmasını  talep ediyorlar.(%26)

Yemek ve kumanyalar çok kötü. Zaman zaman zehirlenmeler yaşanıyor.

Yönetici kadro büyük oranda iş bilmiyor ve takip etmiyor.

Çalışanların onurları kırılıyor,Yolcu ve çalışan sorunlarında çalışanlara sahip çıkılmıyor

Baskı ve Tehdit mekanizması sürekli devrede

Şirket aidiyeti yok,ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor.

THY çalışanlarının yararlandığı haklardan yararlanamıyorlar.(Pas bilet ,ikramiye,özel sigorta vs.)

Verilen kıyafetlerin mevsimsel dönemlere uygun olmaması ve kalitesiz oluşu,

Aynı işi yapan personele farklı maaş uygulaması,

Dinlenme ve yemek sürelerinin yeteri kadar kullandırılmaması,

Meslek Hastalık larının (rapor alınsa bile) dikkate alınmaması,

Mazeret izinlerinin kullandırılmaması veya zorlaştırılması,

Hamile kadın işçilerin ağır koşullarda çalıştırılmaya devam ettirilmesi,

Taşra istasyonlarındaki personelin daha düşük ücretlerle çalıştırılması.(ANK,İZM,AYT)

Devam primlerinin 12 yerine sadece turizm sezonunda yatırılması.(AYT)

Görev alanı dışındaki işlerde çalıştırılma,( Herkes her işi yapacak anlayışı)

Yaz yoğunluğu, (12 saate varan fazla çalışma düzeni)

Bu sorun ve talepler TGS nin olduğu İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve Antalya gibi önemli istasyonlar da yaşandığı dile getirilmektedir.

Türk Sivil Havacılığı 2019 yılında İstanbul Havalimanının taşınma işleminin gerçekleştirilmesi ile beraber yeni bir döneme hazırlanıyor. Bu dönemin karıncaları TGS çalışanları olacaktır. Çalışanlarının sorunlarını çözmemiş bu konuda vizyon sahibi olmayan bir yönetim anlayışı bu ağır yükü kaldıramayacaktır.

TGS Çalışanları uyarıyor, sesimizi duyun.

Şirketimizi ve işimizi seviyoruz.

Alın terimizin karşılığını istiyoruz,Anayasal haklarımızı biliyoruz..

TGS ÇALIŞANLARININ SESİ..

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

118 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Realist
1 yıl önce

Selim tartan zaten işi bırakacağını önceden beri dile getiriyordu. Ama tazminat almadan da kesinlikle çıkmak istemiyordu. Sendika konularına girmesinin sebebide bu. Bunu bilen bilir. Son zamanlarında ailesini bahane ederek ücretsiz izne ayrıldı, rapor alıp işe gelmiyordu, personelleriyle ilgilenmiyordu, açıkçası hiç çalışmıyordu ama aylarca bu şekilde maaşını aldı dimi? Dua etsinde bu sebeplerden dolayı tazminat almak yerine avcunu yalamasın. Tabi ihtar yada tutanağı varsa. Herşeyin şahsi menfaatine olduğunu zamanla herkes görecek. Türkiye’de sendikal faaliyetler doğru yapılmıyor sebebi ise bu işin başında olanlardır. Doğru sendikacılık olsun bizde katılırız tabikide. Fatih ipek ismi geçmiş. Bir iki yorumda ona. sadece kendi menfaatini düşünen, terfi… Devamını oku »

.......
1 yıl önce
Cevapla  Realist

Bence klavye delikanliligina gerek yok realist kardes madem bu kadar yakindan taniyosun fatih arkadasi yarinda kardesim diye selamini verirsin.valla su yazilan yorumlari okuyorum da yazmadan iyi duruyo ben olsam coktan gerekeni adelet yoluyla baslatmistim demekki sizleri tiye almiyo…

Selim Tartan
1 yıl önce
Cevapla  Realist

Sen koordinasyonda mı çalışıyorsun yoksa genel müdürlükte mi? Tazminatı zaten önerdiler bana kabul etmedim, yakında konuşmaları da dinletirim sizleri de bu şekilde konuşmalarla bi yerlere gelemezsiniz emin ol. İçin o kadar bozulmuşki maalesef herkese kin kusuyorsun. Yakında hepinizin bu yatarak ve emekçileri düşünmeden şirketi yeme devriniz biteceği için titriyorsunuz biliyorum. Ama bu sonun başlangıcı. Sendika elinde sonunda gelecek.

Sen hangi yalakalardansin
1 yıl önce
Cevapla  Realist

Yazıklar olsun bu kadar çok şey bildiğine göre Selim ve Fatih beyi de yakından tanıyan birisin ikisi de ellerinden geleni sonuna kadar yapan ama hakettikleri değeri alamayan değerli insanlardır sen bu yorumunu yaptığını müdürlerine ilettiysen belki seni kısa süre de mudur de yaparlar yalaka realist

Bir bilen
1 yıl önce
Cevapla  Realist

Arkadaslar oncelıkle Selım Bey ın savunmaya calıstıgı seylerın artısı var eksıgı yok kesınlıkle dogru aksaklıklar fakat maksadım gercekten kımseyı kırmak dokmek degıl ama bu sırkette nasıl sef ve mudur olundugunu kendısı yakınen bılır kendısı sef olmadan ondan cok cok daha once tecrube sahıbı gercekten ozverılı ınsanlar vardı ama neden kendısı sef oldu mudur odasına kahvaltı goturmeler sıkı ıyı ılıskıler ıle bu ısler oluyor bunu herkes bılır yanlıs anlasılmasın hak etmedı vs demıyorum hatta kendısı sanslı kendısının sef cıktıgı ekıpten bir cok sef cıkmıstır hatta ekıp mudurune bence tesekkuer etmesı gerekir cunku cok mudur pesınden kosup ta sef olamayan personel vardır… Devamını oku »

şefin avukatı
1 yıl önce

1- siyasettede vardır önce belli bir güçe erişilir ondan sonra gerekli adımlar atılır. 2- şans diye bir şey yoktur, bence Selim şef ile çalışan müdürler iş bakımından şanslıydı. 3- hava sen gibi personelin arkasında duran sağlam bir sendikanın olmaması. 4- şirket kötü yönetiliyordu ama son zamanlarda artık hiç yönetilemiyor. 5- baştan beri üst yönetimle değil hep personel ile ilgileniyordu. İstese daha da yükselme şansı vardı. 6- işten atılmak için yapıldı deniliyor o zaman zaten hedefine ulaşmış olurdu ve sessizce çekip giderdi. 7- genel müdürlükte elini masaya vura vura personellerin ağır şartlarda çalıştığı ve haklarını alamadığını yüksek sesle dile getirmiştir. 8-… Devamını oku »

Sonkaya
1 yıl önce

Merhaba arkadaslar bende daha once TGS de 7 yila yakin calistim eskiler beni bilir orada yasananlari iyi biliyorum benide 25/2 den cikardilar yolda yurumesini bilmeyenler kisileri basimiza amir yaptilar dogal olarakta bende cogununun sozunu dinlemedim yasanan olaylari cok iyi anliyorum burada yapilmasi gereken sey herkes sesini cikaracak kimse kendini ezdirmeyecek vasfi olmayan kisilere gerektiginde sen o kisiye birseyler yapacaksin hatasi ile sevabi ile 7 yil emek verdik hakkimizi aldik sirkete kimse birsey diyemez ama yonetiler biraz adam olsaydi bu tip seyler yasanmazdi herkese saygilar

eski vizecilerden kim kaldi
1 yıl önce
Cevapla  Sonkaya

sonkaya adamsin 🙂

Sonkayasevenlerderneği
1 yıl önce
Cevapla  Sonkaya

Seni baban amortiden mi aldı ?
İmar affından baban faydalandı mı ?
Bina’ya kaçak kat çıktı mı ?
Bu ve buna benzer soruların cevaplarını istiyorum… :)))

Sonkaya
1 yıl önce
Cevapla  Sonkaya

Hangi utanmaz benim yorumumu begenmedi lan soylesin jemen

Yetkisiz yetkili
1 yıl önce
Cevapla  Sonkaya

Sonkaya seninde neler yaptığını biliyoruz 3 kağıtçı. Çinden bavullar Somali’den muzlar.

Eski Tgs çalışanı
1 yıl önce

TGS THY nin üvey evladıdır

Rumbacı
1 yıl önce

TGS ayrı bir şirkettir.

ÖMER ÖZTÜRK
1 yıl önce

TGS MAĞDURU : 4 YIL ÇALIŞTIM EŞEK GİBİ HERKES HER İŞİ YAPACAK MANTIĞI İLE YILLIK ÇALIŞMA SAATİ 1100 SAAT OLUP VE EKSTRA OLARAK 900 SAAT MESAİ YAPMIŞ BİRİ OLARAK SÖYLÜYORUM DİNLEME YOK BASKI ÇOK RESMEN HATA GÖZETLİYORLAR YAPILAN FEDAKARLIK VEYA ÖZVERİ MÜCADELEYİ GÖZETLEYEN YOK ( SAYGISIZLIK YOK,EŞEK GİBİ ÇALIŞMA VAR,BİR KERE BİLE BEN BU İŞİ NEYE YAPIYORUM DEMEK YOK) İŞLERİNE GELMEDİĞİ ZAMANDA DA İNSANIZ ŞAŞARIZ BİR HATA OLSA KARŞISINA ALIP TA KONUŞAN YOK veya da ARAŞTIRMA YAPAYIM ÇALIŞTIĞI ARKADAŞLARA MÜDÜRÜNE ŞEFİNE SORAYIM DİYEN YOK SİKTİR GİT DER GİBİ HAYVAN MUAMELESİ GÖSTERİP KAPININ İŞ YERİ KİMLİK KARTINI KAPI DIŞARI ATIYORLAR HAKKIM… Devamını oku »

The ground
1 yıl önce

Beğenmeyen 1 kişi patron uşağı

Takipci.
10 ay önce

Esenboga havalimanindaki personel torpiliniz yoksa giremezsiniz dedi, bir dahami oy asla.

Niçin Sendikalı Olmalıyız?
1 yıl önce

İşçi sendikaları, işçilerin ekonomik, sosyal hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi için işçiler tarafından kurulan anayasal ve yasal kuruluşlardır.
İşçi sendikaları, üyelerinin çalışma ve ücret koşullarını iyileştirmek, onlara çeşitli ekonomik ve sosyal haklar sağlamak, işyerlerinde insanlık onuruna yakışır bir çalışma ortamı yaratmak, işçilerin kendileri ve üretim süreci ile ilgili bütün konularda söz ve karar sahibi olmalarını sağlamak için; üyeleri adına, işverenlerle toplu iş sözleşmesi bağıtlarlar.

Birde buradan yak
1 yıl önce

TGS çalışanları olarak, maalesef ki belirli bir kültür ve bilinç seviyesinin üzerine çıkamıyoruz. Kişisel beklentiler, tabii ki toplumsal beklentilerin önünde olur. Olmalıdır da. Birey olunmadan, toplum olmaz keza. Ancak bu kadarı da fazla gibi. Şöyle bir baktım yorumlara. Haber güzel, mantıklı istekler. Olmayacak şeylerde değil hani. Ama yorumlar aşırı avam ve lumpen. Kısacası diyeceğim şu ki, TGS çalışan çoğunluğunla değil haklı bir sendikal mücadelesinin içine girmek, aynı tuvalete bile gitmem. Kusura bakılmasın. Haddimi aşmışsam af ola.

Selim Tartan
1 yıl önce

Şimdi yapmamız gereken en önemli konu olan zam oranlarını beklemek arkadaşlar. Eğer beklenen zam yeteri kadar yapılmazsa apronun desteği ile harakete geçip, sendikalaşma için gerekli adımlar atılmasıdır. Yhm için sayı istenilen düzeyde ama apronda çalışan ve en fazla desteği vermesi gereken apron emekçilerinin desteğine çok daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. İsteyen herkes tarafıma ulaşabilir ve nasıl bir yol haritası çizeceğimizi anlatabilirim. Sağlıcakla kalın.

Editine edit
1 yıl önce
Cevapla  Selim Tartan

Editör kardeş sen gazeteciler sendikasıyla karıştırdın galiba

Yalaka selim
1 yıl önce
Cevapla  Selim Tartan

İşten çıkarıldın insanları kalyana getirme işine gücüne bak sen yalaka

Selim tartana
1 yıl önce
Cevapla  Selim Tartan

İnsalara artistlik yapardın selim tartan yalakalığın sonu buymuş dilerim ki hiç biryerde calışamayasın

TGS KARGO
1 yıl önce

Konuyu dağıtmayın KONU: ANAYASAL HAKKIMIZ OLAN SENDİKAL HAKLAR için her çalışanın HAVA SEN sendikasına E DEVLET üzerinden üye olması o şef olmamış bu müdür olmamış hayırdır beyler. İnsanca çalışıp hakkımızı almak istiyorsak Sendikal Hareket şart.