TEKNİK A.Ş.: SAW ANNELERİNİN SESİNE KULAK VER!

TEKNİK A.Ş.: SAW ANNELERİNİN SESİNE KULAK VER!

Çalışanların sesi olmayı sürdüren AirlineHaber’e gelen mektuplar çoğalmakta. Tabii ki biz bunların hepsini yayınlamıyoruz. Yayınladığımız mektuplar mutlaka genele hitap etmiş olmalı diye düşünüyoruz. Bireysel sorunlarını bizlere aktarıp çözüm bekleyenlere, maalesef yayın politikamız gereği geneli kapsayan mektupları yayınlıyoruz diyerek özür dilemek zorunda kalıyoruz.

İşte yine geneli kapsayan bir mail daha geldi. Bu sefer de Annelerden…

Merhabalar;

THY Teknik SAW lokasyonunda normal çalışma düzeni 07:00-16:00 arasında burada çalışan 700 yakın kadın personel bulunmaktadır. Her sabah karanlık bir vakitte yollara düşen bu kadınların çoğu evli ve çocukludur. Bu normal çalışma düzeni adı altında vardiyalı gibi çalışan emekçi kadınların, en büyük problemi çocuklarına bakacak birini bulamamak… Siz düşünün saat 6:00 da gelebilecek bir bakıcı olabilir mi?
Bu nedenle  bir şekilde ailelerinden destek alarak çalışma hayatlarına devam edebiliyorlar.
Saw lokasyonunun ilk açıldığı senelerde kreş konusunda çok çırpındık. En sonunda ilker Aycı’nın emri üzerine lokasyona yakın bir kreşle anlaşıldı.
Bu kreşe tam 3 yıldır anneler çocuklarını 07:30 bırakıp iş yeri servisi ile görevlerine dönmekteydiler. Saat 15:00 de gidip çocuklarını alanlar, iş yeri servisi ile evine geçmekteydi. Bu süreçte yolda bebeklerle yaşanan zorluklar nedeniyle çoğu anne anlaşmalı kreşe en yakın yerden ev tutup taşındı. Bugün bu zorlu süreci yaşayan 8 anne bulunmaktadır bunlardan 3 tanesi engelli kadrosunda biri hamile 2 tanesinin ikiz bebekleri bulunmakta olup yaşları 16 ay ile 3,5 yaş arasında değişen tam 10 çocuk bulunmaktadır.
Yeni insan kaynakları başkan ve müdürünün değişmesiyle kurulu devam eden düzen bozulmak istenmektedir. Yaklaşık 3 haftadır bu annelere yöneticileri tarafından mobing yapılmaktadır. Yeni düzenle bebeklerin 6:45 te iş yerinden yeni anlaşılacak kreş servisi ile taşınması istenmektedir. Düzenin daha zorlaştırılma nedenini sorduğumuzda 8 de iş başı yapıyor olmamız olduğu, diğer anne arasında ayırım olduğu söylenmektedir.
Aslında,sadece 8 tane anne bu düzendedir. Kimsesi olmayan 8 anne olarak, biz çocuklarımızı kendi araçlarımızla kreşe bırakıyoruz biraz olsun insani saat olsun diye.
Yeni düzende sabah 5:30 bu çocukları kaldırıp 6 da servise binip iş yerine gidilecek. Nasıl kalkabilir ikiz anneleri nasıl getirebilir hiç düşünülmüyor. Saw yolu şantiye alanı gibi her gün kaza olmaktadır neredeyse bu yolda sabah akşam sözde servis hostesi ile nasıl taşıyabilirler. diyorlar ki,AHL’de de böyle. Tamam da, AHL 8-5 çalışmaktadır isteyen istediği kreşe çocuğunu verebilir. Hiç bir kreş saat 6 da açılmamaktadır.
Lütfen sesimiz olun, yardım edin bu yolda bir kaza olsa bunun hesabını nasıl ödeyecekler.
Geri

57
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Teknisyen

Biz teknisyenler olarak memurlarla aynı saat aralığında çalışmaktan bıktık. Sabah kapıda kuyruk oluyor giremiyoruz neden çünkü memurlar yüzünden, öğlen yemeğine gidemiyoruz çünkü sıranın önü hep bütün gün oturup yemeğe erken gelen memur çalışanları yüzünden. Şirkette hata bu memurlarların yemek saatini saha personelinden sonra yapacaksın iş çözülecek. Ben yemeğe 11:59 da kart bassam uyarı alıyorum bunlar 11:30 da yemeğe gitmeye başlıyor tam 1 buçuk saat mola yapıyorlar. Yemek kuyruğuna girip yemek almam 12:25/30 oluyor yemek ye çık derken bir molam bitiyor bunlar yayıla yayıla yiyip uzun molalar yapmaktadırlar. Sayın oturan memur arkadaşlar biraz teknisyeni Saha personelini düşünün. sürekli hareket halinde olanlara… Devamını oku »

MEMUR

Kendi şirketinin, aynı amaç uğruna farklı pozisyonlarda çalışanlarının emeğine boyle saygısızca yorum yazıp sonra da hakkımızı verin, şu kadar zam verin diye yakınmak abes değil midir? Memur sana ne yaptı? memur nasıl çalışsın Allah aşkına söyle, alsınlar masayı sandalyeyi ayaktamı çalışalım, kimin görevi neyse ve görevi nerede gerçekleşmesi gerekiyorsa onu yapıyor, nedir bu ayrımcılık ötekileştirmek? teknisyen de memurda uzman da mühendiste bu şirketin ekmeğini yemiyor muyuz, senin kendini herkesten üstte gören egoist tavrının sonucunda şirketin sana nasıl bakmasını bekliyorsun? Soruyorum Memur oturmasın ne yapsın? görevim bilgisayar başında masa başında bunun karşılığı olarak da neyse onu alıyorum ayın 8 inde. Bu… Devamını oku »

Teknisyen

Bana büyü diyorsun da burada anlatılanı anlamıyorsun. Bak büyük insan istediğin gibi çalış otur kalk masanı al götür başka yerde çalış ama yemeğe erken gidip kuyruk yaratma. Şirket 12/13:00 arası yemek saati diyorsa uy buna.11:30 da niye yemeğe gidiyorsun. 11:30 kompenent başkanlığının yemek saati. Başka bişey daha 9:15 çay saati vardiya düzeninde çalışan personele var size yok neden bize yapılan çayı alıyorsun ? Benim hakkım olanı gasp ediyorsun ben 5 dk çaya geç çıksam çay kalmıyor. Yaptığınız ayıp sürekli molaya çıkıyorsunuz. Ama gün gelecek 8:30 5:30 çalışacaksınız o zaman ağlamaya başlarsınız eve geç gidiyoruz trafiğe kalıyoruz 7/4 çalışalım der ağlarsınız.… Devamını oku »

Woman

Mevcutta bir düzen var ve ihtiyacı karşılıyor.Çalışan anneler de bu düzenin değiştirilmemesi gerektiğini söylüyor.Ama sen boş yapıyorsun,sulandiriyorsun.Yazmasan daha iyi.TEKNİSYEN boş adam değildir senin gibi!

Memur’a cvp

Bu arada diğer zam olaylarında sesiniz çıkmaz Başkan ziyaretlerine bile katılmazsınız. Burada yorum bile yapmaya yüreğiniz yetmez ama gelmiş erken yemeğe gitmeyin yorumuma cevap vermişsin. Hadi oradan memur. Teknisyenlerin üstüne yüksünüz etliye sütlüye karışma mücadele etme zam için uğraşma yüreksiz insanlarsınız. Korkaksınız niye çünkü yaptığınız işi herkes yapar bunu sizde biliyorsun. Ama gel bi uçağa crs ver (:

Woman

Teknisyen olamazsın,form kapatamazsın,mühür yetki alamazsın demedik ADAM olamazsın dedik.Sen yanlış anladın.

ALLP

AHŞ LOKASYONUNDA AYNI KARDEŞİM HATCILAR REVİZYON VEDE MEMURLAR AYNI ANDA HATCILAR ARALARDA KACIYOR SAĞ OLSUNLAR YİNE AMA BİZ REVİZYON MUMURLAR İLE UZUN KURUKLAR CEKİYORUZ

Asıl sorun

Asıl sorun bu ülkede annelerin çalışmak zorunda kalması. Fakat bir annenin yanı çocuğunun yanıdır. O çocuk gerçek şevkatı, sevgiyi, merhameti sadece ve sadece annesinden görebilir. En güzel eğitimi de annesinden alabilir. Fıtrat budur. Belki eve daha düşük maaş girer belki hayat şartları düşebilir ama 3.5 yaşındaki bir çocuk geçim derdine düşmez onun isteği annesidir. Bu ülkede çalışan anne meselesi çözülmedikçe malesef bu gibi problemler çözülemez. Daha doğrusu genel olarak kadınlar(anneler) çalışmaya zorlanma düzeni değişmedikçe çocuklar annesiz annelerde hayata küs olarak yaşamına devam eder. Konuyu farklı anlayanlar, konuyu istediğiniz yere çekebilirsiniz. Yok kadınlar eve mi tıkılsın, kocasının eline mi baksın? Gibi… Devamını oku »

Sevgi

Ülkenin şartları ortada babanne annane dadı kreş kim bakarsa baksın annesi eve geldiğinde o arayı herşeyden fedakarlık yaparak kapatır. Annelik fedakarlıktır. Babanın maaşıylao çocuğun sadece karnını doyurursun. Çalışmak çocuğu sevgisiz bırakmak değildir. Her anne. Çocuğu için en iyisini yapar

Furkan

İlker Bey, Fazıl Beye saw da kreş yap dedi. Ama adamın kafa almıyor. Neden biliyor musunuz, biz sessiz kaldığımız için. Fazil, Yakup ve Sinem için biz direkt 300-400 mail atsak şikayet etsek kres 2 güne olur. 380K m2 kapalı alanı olan biryer saw… Damdan düşme iki müdür geldi lojistik ve depo onlara hemen ofis ve oda yaptilar… Neden Oğuzun adamlari. Bu bayanlara yapılan baskinin altindan da saw a. polat ve e.kuru ve asıl musebbibi e. Koç var iyi analiz edilsin. Birkan diye de bir başkan mi ne yapmislar gz’li easa faa f4 sınavını verememis. ALLAH’ım sen.bu kifayetsizleri basimizdan al ne… Devamını oku »

Muhendis

Sabah 4 bucuk 5’te milleti yataklarindan kaldirip ofise getirenleri biz en az 9’a kadar ortalarda goremiyoruz. Karar verici mekanizma o saatlerde evde uyumakta malesef. Kahvalti yok, uyku yok, 8 e kadar herkes uyukluyor

Woman

Sefa Bey;öncelikle çalışan annelerin sesi olduğunuz için teşekkürler.Sendikamız bu süreçte defalarca kendileriyle iletişime geçme çabamıza rağmen ilgilenmedi.Bu zor durumda bizlere ses olduğunuz için ne kadar teşekkür etsek az gelir.Sağolun.

Way

MEMUR lar yaşiyormus bak ya sesleri çıktı

Calisan anne

Devletin calisan annelere yarim gun calisip yarim maas alma hakki tanimadimi yoksa benmi yanlis biliyorum bence bu isin en iyi yontemi yarim gun calisma haklarini kullanmalari

Ozan

Sabahın köründe bebekleriyle yollara düşen insanlara bir kolaylık sağlamak bu kadar mı zor? 8 anne, eksik kalan çalışma saatlerini vatana hayırlı çocuklar yetiştirerek ödeyemez mi? Kurumun çalışanına olan saygısı bu kadar mı? Yazıklar olsun…

Anne

Ayıptır,günahtır.Bu annelerin mağduriyetini gidermek çok mu zor birşey!!!Bir çözüm yolu bulunması dileğimle…

Dragan

Sefa bey gene yaptı yapacağını Çelik çomik-iş in biraz aklı sendikacılık öğrenmek istiyorsa şu adamın sitesinde çalışsın ,adam tek başına sizin gibi aidat almadan işçinin ne kadar hakkı sorunu var ise dile getiriyor buna karşın kendini teknik çalışanı gibi gösteren güruhlar anneliğin önemini bir yana bırakın kadınlığa eve hapsetme aşağılamaya kadar hertürlü pisliği yapmış.çalışmak isteyen zorunda olan çalışacaktır buna kimse karışamaz,pozitif ayrımcılıksa pozitif ayrımcılık yok öyle kadın evde otursun,3.5 yaşındaki çocuğun kreş çağı zaten gelmiştir orda hem sosyalleşme hem evde öğreneceklerinden çok fazlasını öğrenir ve eğitilir.annelere saygı lütfen ama sağ ama rahmetli hepimiz ana evladıyız. Bu kadınların sorunları,çalışma saatlerinde ufak… Devamını oku »