Yüksek kur sebebiyle bankalardan yapılandırma talep eden patronlar tasarruf tedbirleri kapsamında özel jetlerini satışa çıkarıyor. Son dönemde uçaklarını satan patronlar arasında Murat Ülker, Ferit Şahenk gibi ünlü isimler yer alırken, Soyak Grubu ile Rönesans Holding’in de özel jetlerini satışa çıkardığı konuşuluyor. Ancak patronlar özel jetlerini satışa çıkarsa da “lüks uçmak”tan vazgeçmiyor.
Küresel havacılık şirketi VistaJet’in Avrupa Başkanı Philippe Scalabrini Türkiye’de uçak sahiplik oranının son dönemde giderek azaldığına dikkat çekerek “Sadece Türkiye’de değil ABD, Hindistan gibi dünyanın birçok ülkesinde jet sahiplik oranı azalıyor. Çünkü operasyonel ve finansal yükü ağır. Ayrıca eskiye oranla daha fazla uzun menzilli uçuşlar gerçekleştiriliyor. Böylece zamandan tasarruf ediyorlar” dedi.
Türkiye ekonomisini zor bir dönemden geçtiğine değinen iş adamlarının bu dönemde saatlik jet kiralama yoluna gittiğini söyledi. Scalabrini, “Türkiye’de her yıl yüzde 25-30 büyüyoruz. 2018 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye’deki uçuş sayımızı yüzde 82 artırdık. Uçuş saatimiz yüzde 58, yolcu sayısı da  yüzde 15 arttı. Yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde de büyümeye devam edeceğiz. Ekonomideki yaşanan olumsuzlukların özel jet kiralamaya olan ilgiyi artırdığını söyleyebilirim” diye konuştu.
VistaJet’in filosunda yer alan 72 özel jet ile saatlik uçak kiralama hizmeti verdiğini anlatan Scalabrini “Müşterilerimizin yüzde 70’i kurumsal. Politikacılardan tutun sanatçılara kadar müşterilerimiz var. Türkiye’de en fazla İstanbul’dan uçuyoruz. Yurt dışına uçuşlarımızın büyük bölümü ise Avrupa ülkelerine. Yurt içinde daha çok İstanbul’dan Bodrum ve İzmir’e uçuyoruz. Yurt içi uçuşlar genelde tatil ve seyahat amaçlı gerçekleştiriliyor” ifadesini kullandı.
330 bin yolcu taşıdı 
2004 yılında kurulan Londra merkezli Vistajet 2,5 milyar dolarlık değerlemesi ile Avrupa’nın en değerli Unicorn’larından (1 milyar doların üzerinde değere sahip özel şirket) biri. Filosunda 72 uçak bulunan VistaJet, bugüne kadar 187 ülkede 1.600’den fazla havaalanına 132 binden fazla uçuş gerçekleştirdi. Dünyanın yüzde 96’sına erişim sağlayan firma bugüne kadar toplam 330 bin yolcu taşıdı.
Uçağını satan satana
Firmalar tasarruf tedbirleri kapsamında özel jetlerini bir bir satışa çıkarıyor. Son dönemde uçak satış kervanına katılan isimler arasında borç yapılandırma ile gündeme gelen Ülker ve Doğuş Grubu yer alıyor. Yıldız Holding’in patronu Murat Ülker, 2 uçağını sattığını, tarifeli sefer kullanacağını açıklamıştı. Doğuş Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in iş ve tatil seyahatlerinde kullandığı uçağının yeni sahibi ise Doğan Medya Grubu’nu satın alan Demirören’ler oldu. Körfez Havacılık’ın işletmesi altında bulunan Gulfstream 450 tipi özel uçağın satış fiyatının yaklaşık 12 milyon 250 bin dolar civarında olduğu belirtiliyor. Fiba Grubu uçağını Türkerler Holding’in patronu Kazım Türker’e satarken, Rönesans Holding ve Sanko ellerindeki uçaklar için müşteri bekliyor.