TEKNİK A.Ş NİN GENELGE SORUNUNA İLKER AYCI ÇÖZÜM BULMALI

TEKNİK A.Ş NİN GENELGE SORUNUNA İLKER AYCI ÇÖZÜM BULMALI

Değerli okurlarım;

Malumunuz olduğu üzere hala Avşa adasındayım. Bayram trafiği bu sene çok yoğun yaşandı. Gelenler,gidenler,fatura kesimleri, güvenlik güçlerinin istediği müşteri kimlik birikimi ve rezervasyonlar beni bayağı yordu. Bu yorgunluğa rağmen,sizleri ihmal etmemeye çalıştığımı biliyorsunuz.

İşveren-Sendika veya çalışanlar hiç fark etmez. Benim hiç birisi ile organik bir bağım olmadığından hepsine eşit mesafede bakıyorum.

Kısaca, Bir haber sitesi,nasıl olması gerekiyorsa öyle olmaya çalışıyoruz.

THY’deki çalışan kesimin,sendikaların ve işverenin  yapısı ve beklentisi, dün nasıl ise bugünde aynı. Dün sorunlar nasıl çözüldüyse bugün de aynı tarzda çözülebilir. Burada önemli olan,akılcı yaklaşımdır.

Her zaman söylediğim gibi, sınıf sendikacılığı artık yok. Olma ihtimaline karşı kanunlar bile çıkartılmış durumda. Kısaca,çalışan kesim maça baştan yenik başlıyor. Tabi ki maça baştan yenik başlanıyor derken maçın sonucunu kastetmiyorum. Sadece zorluğunu anlatmaya çalışıyorum. Açlık grevleri,pankartlar, iş yavaşlatmalar, işçiyiz güçlüyüz nidaları ile haykırmak artık tutmuyor. Birde bakıyorsun ki sendika seni satmış ve basmış imzayı… Karşı taraf bu tarz mücadelelerde bayağı deneyimli.

İşverenler ya patron yada siyasi iktidar oluyor.  Çalışanların muhatap olduğu kişiler sadece işverenin vekilleri. Çalışanların kendi seçtikleri sendika yönetimleri nasıl çalışanların vekili ise, işverenin vekilleri de patron veya siyasi iktidarın seçtiği kişiler. Kısaca hem işveren vekilleri hem de çalışanların vekilleri birbirini çok iyi anlamak zorunda. Sendika çalışanların desteğini almaya nasıl çalışıyorsa işveren vekilleri de kendi amirleri olan patron veya onları o konuma getiren siyasi iktidarın desteğini almak isteyecektir.

Kısaca, işveren vekilleri veya sendikalar kendini düşünecek ve patronlarının veya siyasi iktidarın görüşü doğrultusunda hareket edecektir.

Benim çalıştığım dönemlerde ki başarıların hiç biri eylemlerle veya grevlerle elde edilmemiştir. Hepsinin ardında akılcı yaklaşımlar vardır.

Bu genellemeleri neden yapıyorum derseniz şimdi konuya girince anlayacaksınız.

Bildiğiniz üzere Teknik A.Ş’nin illegal bir genelge uygulaması var.  Dikkat ederseniz illegal diyorum. Çünkü işverenin toplu iş sözleşmesinde geçirmesinin çok zor olduğu bir maddeyi, toplu iş sözleşmesi masasına yatırmadan tek taraflı bir genelge yayınlayarak çözme isteği… Kim ne derse desin tek taraflı bu girişim benim için illegaldir.

Bu illegal genelge çıkar çıkmaz anında tepki verdiğimi ve yapılanın yanlış olup bir yerlerden mutlaka döneceğini belirten yazılarımı okumuş olmalısınız.

Böyle de oldu. Mahkeme aşamaları bittikten sonra yargıtay da aynı görüşü paylaştı ve genelge için illegal diyerek düzeltilmesini istemiş oldu.

Yargıtay sürecinden sonra ben de genelgenin her aşamasında çalışanların yanında olmuştum.Hatta bir genelge mağdurunun açık mektubunu isim zikretmeden yayınlamıştım.

Sonuç olarak; Yargıtay kararı olmasına rağmen işverenin mantıksız katı tutumu maalesef devam ediyor. Bu konuda THY’nin genel kurulunda da söz almış ve yanlış uygulamadan dönülmesini istemiştim. Hala da aynı düşüncedeyim.

Mevcut durumda sendika, gerekirse işvereni dava edecek imzalar peşinde. İmza işi bana pek mantıklı gelmiyor.  Çalışanla işveren arasında köprü olması gereken sendika çalışanı riske atmamalı. Kendi tüzel kişiliğini kullanmalı.

Aklın yolu bir ise işveren bir şekilde bu inadından vazgeçecektir diye düşünüyorum.  İlker Aycı’nın gelecek hafta genelge konusu ile ilgili Teknik A.Ş yönetimini dinleyeceği söyleniyor. Ancak, sorunu yaratan Teknik A.Ş yönetimi,İlker Aycı’ya ” aaaa pardon efendim biz yanlış yapmışız “ diyecek değil ya…Anlamsız ısrarlarını devam ettireceklerdir.

İlker beye yakışan, Teknik A.Ş yi dinledikten sonra genelge mağdurlarının içinden kendi seçtikleri bir kaç kişiyi de dinlemek olmalı. Teknik A.Ş nin yönetimi,İlker Aycı’yı tam ikna edemezse (Ki edemez)  bu yolu seçmeli diye düşünüyorum.

Bence şimdiden Genelge mağdurları kendi aralarından bir kaç kişiyi seçsin ve yaşanan süreci eksiksiz olarak olarak anlatsın. . Hatırlayacağınız üzere; “Elçiye zeval olmaz” derler.

Her ne kadar sendika yönetimi sorunun çözümüne ilişkin önerilerini sunacaksa da mağdur kişilerin seçtiği kişiler kadar konuya hakim olamaz. Bu tür durumlarda aracıya veya arabulucuya gerek yok.  Haklı olduğunuza inanıyorsanız (ki ben inanıyorum) Aslanlar gibi gidip anlatın.

 

 

Geri

70
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
les petit

Neden bu ülkede hakların verilmesi birilerinin merhametine kalıyor ki? İlker aycı şunu yapsa, bunu etse… ilker aycı kanunları uygulamıyor, mahkeme kararlarını takmıyor ve biz hala ilker aycı şunu yapsa diyoruz. Teknik aş kimin yönetiminde? Ahmet, mehmet’in mi yoksa ilkerin mi? Sorunu çıkaranlardan merhamet bekliyoruz. Kanunlara uymuyor. Ülkede sıkıntı bu işte. Adam mahkeme kararını takmıyor, kanunlara aykırı olduğunu bilerek suç işliyor çünkü yanına kalıyor. Hala gereksiz hak – hukuk nidaları. Yargıtay kararı var ama adamlar takmıyor. Rezilliğe bak. Kimsenin sesi çıkmıyo, al bir rezillik daha. Dünya markasıymış falan filan. Yok marka zarar görmesinmiş yok ülkenin iftiharıymış. Adamlar marka diye diye hukuka… Devamını oku »

Tek.

Güzel yazmışsın kardeş ancak bazı yanlışlar var gibi Teknik ayrı bir şirket ve henüz sorun yönetim kuruluna gitmiş değildir. THY nin işi sadece teknik değilki bir çok sorunları var. Mahkemeye vereceğiz ama ya sonrası. orası muamma. Anladığım kadarı ile ilker bey teknikle toplantı yapacak deniyor.bakalım ne çıkacak toplantı sonrasında.

Sendika Değişmeli

Mahkeme kararlarina ragmen hakkini alamayan bir sendika mutlaka değişmeli !!!

Dava

Kazanılmış dava varken sendikanın bunu bile alamayıp isterseniz vazgeçelim der gibi çalışanlara kararlarını sorması gösteriyorki bunlar sarı sendikadan bile fazlası. Sözleşme zamanları zam alması bile hayret verici. Belki şirketin zam önerisini bile sendika kendisi aşağı çekiyordur.

TekCatı

Teknik AŞ artık THY AO ya bağlanmalı alıncak kararlar gecikiyor yönetim personel arası acılıyor.

Tazminat

Teknisyenler söylentilere inanıp tazminat önerisini kesinlikle kabul etmemeli.

Sonuna kadar devam

Tazminat haberini duyanların yüzde yetmişi devam etmek istemediğini , tazminatı almak istediğini belirtmiş, bu mu bizim kararlı duruşumuz bu mu hakkımızı arayışımız? Neden kimse devam etmiyor. Kararlı durmaya devam etmiyoruz. Aldığınız üç kuruş para iki gün sonra biter ama skala ve ya alınacak bir zam sizin bütün çalışma hayatınızı etkileyecek. Bunun farkında mısınız? Devam edilmeli sonuna kadar. Belki işten atılırsın iki sene canın sıkılır. Bu davayı kaybetme olasılığın yok , geriye dönük farklar , zamlar , tazminatlar hepsini geri alırsın. Ayrıca herkes neden işten atarlar gözüyle bakıyor ki? Neden hak aramak ayıp mı? Hakkımızı elimizden alanların suçu yok ama hak… Devamını oku »

Soru

Genelgeden dolayı hak kaybı yaşadım. Süreç içerisinde yetki aldım ve 10.3 skalasına geçtim. Sence dava da ısrarcı olmalı mıyım yoksa geçmişe dönük hak kayıpları mı almak yeterli midir? Sen olsan neyapardın?

Tabiki devam

Bireysel olarak soruduğumuz insanlar henüz yanıt vermedik diyor fakat sendikaya sorsan yüzde 80 tazminatı kabul ettiğini söylüyor. İnanmayın yüzde verenlere.

Teknisyen

Yalan arkadaşlar yalan 100 e yakın kişiyle görüştüm kabul eden 1 kişi denk gelmedi daha hangi %70. Kesinlikle tek isteğimiz 10.1 e geçmek.

Cevap

10.0 dan cs olup 10.3 e geçen kardeşim sende hakkını al ama kimsenin hakkına sakın girme kendi işini 10.0 daki adama yaptırma yada o yetkini başkalarına devretme bunu yapabiliyorsan çek dilekçeni uslu ol burayada birşey yazmana gerek yok ama bunları yapamıyorsan sana hakkımız bilki haramdır.

Süreç

Bu süreçte teknisyenin tek haber kanalı Airlinehaber sesimizi yönetime duyurmak adına konuyu yakından takip etmeli ve yayınlamalıdır.

Acayip bir iş

Yavuz Güver zamanında bir teknisyenin maaşı, memurun altında olamaz diye ahkam kesiyordu. 10.0 Teknisyen iş grubunda tazminatlar, memur iş grubundan çok daha düşük. Asıl sorgulanması ve İlker Aycı’ya anlatılması gereken bu bence. Bir uçak bakım şirketinde, masa başı oturan memurun maaşı nasıl ana faaliyeti yürüten bir teknisyenden yüksek olabilir? Kokpit ve kabin memurlarının maaşı, AO’da çalışan bir memurdan fazla ise, Teknik A.Ş. için de bu durum farklı olamaz. Hangi mantığa sığdırabiliyorlar bunu gerçekten anlamıyorum. Komponentte C/S olunamayan atölyeler var. C/S var olan atölyelerde ise 2-3 adam dışında kimseye yetki verilmiyor. Bu adamların ne suçu var. Kalite tarafından yetkilendirilmiş her teknisyenin… Devamını oku »

Bizde yetki almayiz olur biter

Komponent atolyelerinde calisiyorum.
Brut 150 tl icin birdaha yetkimi uzatmama gerek yok nasil olsa ayni.Niye sorumluluk alayim ?

Teknik

Kesinlike katiliyorum komponent atolyelerinde mühürler geri verilmeli

Komponent worker

Bir çok atölyedeki arkadaşımla yaptığım konuşmalar neticesinde sendikanın “%70 i çekildi” yorumunun yanlış (veya yalan) olduğunun farkına vardık. Bizler sonuna kadar gidiyoruz arkadaşlar. Hakkımızı gasp eden işverenin hakkımızı tekrardan vermesi için dik durmak şart keza bu haklı davamızı kaybedersek ileriki süreçlerde bir çok genelge ile tekrardan haklarımızın gasp edilemeyeceğinin bir garantisi yoktur. Şu anki süreç, dik durma ve birleşme sürecedir.

Dibe doğru...

Kimse farkında değil ama bu sonun başlangıcı. Yönetim sözleşmede gecmeyecek maddeleri bu şekilde uygulamayı başarabilirse bunun devamı gelecektir. İkramiye, izinler vs. Yayınla bi genelge. sen mahkemeye ver 3 yıl sürün. En son ağzına bir kaşık bal sürüp yollasın. bu dava herkesi ilgilendiriyor. Bu kırılma noktasıdır.

Düğmeye basılmış

Tasarruf şirket Habomda şartlar neydi, 1,5ikramiye 3mazeret düşük maaş ve 14gun yıllık izin. Easa olayı bozunca aynı plan teknik AŞ de işletiliyor genelgeyle maaş düşüyor, TİS de 5 mazeret teklifi geldi. Evet tespit doğru arkamızda yargı kararı olan bu uygulamayı kirmazsak sonraki adım ikramiye

10.1 magduru

Arkadaşlar sendika kazanılmış hakta bile saçma sapan öneriler sunuyor. Biz yaklaşık 60 kişi sadece 10.1 e geçme taraftarıyız, kimsenin çekildiği filan yok. Biz birlik olmadığımız, bir araya gelemediğimiz için böyle oluyo. Kulaktan kulağa dolanan saçma sapan haberler. Kesin kararımız 10.1 de diretmek olmalı, eğer ki yapılıyorsa bu 400 kişiye seyyanen zam ve kademe ilerleyişi olabilir. Sendikanın dilekçe vermeyenlere karardan sonra dilekçenizi verin paranızı alın demesi zaten kabul edilebilir bişey değil. Allah bu sendikadan ve Fazıl Çiftçi den bizi kurtarsın. Hakkım haram zıkkım olsun hepsine.