featured

Teknik A.Ş deki genelge sorununun çözümü: "YA HEP YA HİÇ…"

Genelge sorunu ile ilgili son toplantı bugün yapılıyor…
Bugün Teknik A.Ş yönetimi ve Özçelik İş sendikası birlikte genelge sorunu ile ilgili toplantı yapacak. Bu toplantıda genelge sorununun yol açtığı kadro ve kadrodan kaynaklanan ücret kaybı masaya yatırılacak.
Tarafımıza gelen bilgilerden edindiğimiz görüş,  bugün yapılacak toplantı da Teknik A.Ş nin genelge mağdurlarının maddi hak kayıplarını verip kadro düzenlemesinin yine aynı yerde kalması teklif edileceği şeklinde.
Genelge ile ilgili mağduriyeti bu şekilde çözmek mümkün değil. Çünkü bu mağduriyetin iki bacağı var. Birinci bacak,genelgenin işlerlik kazandığı tarihten itibaren yaşanan ücret kaybı diğeri ise genelge mağdurlarının hangi kadroya intikal ettirilecekleri. İki bacaklı bu mağduriyetin bir bacağı olan geçmişe yönelik mağduriyetten kaynaklanan maddi sorunu çözmek diğeri ise mağduriyet yaşayan teknisyenlerin eski kadrolarına intikal ettirilip ettirilmemesi…
Bu sorunun çözümü “ya hep ya hiç” olmalıdır. Geçmişe yönelik mağduriyetin maddi boyutu ile kadro kaynaklı gerileme sorununu ayrı,ayrı mütalaa edemezsiniz.  İki bacaklı sorunun çözümü tek bacaklı olmaz.
Yine tarafımıza gelen bilgilerde,Teknik A.Ş nin sendikaya tamam genelge tarihinden itibaren yaşanan maddi kayıpların tümünü karşılayalım ama genelge ile yapılanan kadro yapılanmasına dokunmayalım tarzı bir görüş ile masaya gelecekleri şeklinde…
Sendika yönetimi,işverenin bu yaklaşımını kabul edemez. Çünkü bir yanlış çözülecekse her yönüyle ya çözüme kavuşturulur yada kavuşturulmaz. 
Sendika avukatı ile yaptığım görüşmede benimle bire bir aynı görüşte olduğunu ve gerek kadro gerekse maddi kayıpların birlikte çözülmesi gerektiği görüşünde mutabık kaldık.
Özçelik İş sendikasının yapacağı tek istek yukarıda yazdığım gibi YA HEP YA HİÇ olmalı ve sorunun bütününe yönelik hataların giderilmesinden taviz vermemesi olmalıdır.
NOT/ Konuyla ilgili daha geniş bilgilendirme yeni yazacağım köşe yazımda olacak.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

 1. 3 sene önce

  Bu iste kimlerin en ufak payi varsa burunlarindan gelsin,1 gece huzur icinde yatamasinlar insallah !

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Toplantı bitti, peder beyi aldık. Demekki İlker Aycı da teknisyenden taraf olamadı. Fazıl söylediklerimiz seni çok gıdıklamıyor belki ama bilki çalışanlar arkandan çok güzel hayır duası ediyor.

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Toplantı sonucu Tazminat haricinde hiçbirşey yok. Allah bu adaletsizliğini burda olmasa da öbür tarafta cezalandıracak. Hakkım haram zıkkım olsun. Bana hakkımı vermiyor, ben ise şirket kar etsin diye belkide haftada 50 bin usd kazandırıyorum. Şimdi benden bu performansı hangi yüzle bekleyecekler?

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  hiç bir sonuç çıkmamış. olan yine emekçiye oldu.
  aynen devam demiş işveren..

  Cevapla
 5. 3 sene önce

  8 eylülde paralar yatacak. Mahkeme yolunu seçenlere para yok. Muhtemelen kıyım olacak malesef.

  Cevapla
  • 3 sene önce

   Geri dönük tazminat almayı kabul edenler tazminatı alacakmış. Mahkemeye vereceğim diyenlerin tazminatları verilmeyecekmiş. Kıdem isteyenler için mahkeme yolu açık demişler büyük ihtimalle mahkeme yolunu seçenlerden kıyım yapacaklar :( hakkımız sonuna kadar haram olsun işçi üzerinden cep doldurup performans beklemek ne kadar saçma iş bilen csler kaçıyor Allah sonumuzu hayır etsin . Bir sonraki sözleşmede ikramiyeleri kırparlar bu para hırsı yüzünden.

   Cevapla
 6. 3 sene önce

  Toplanti bitti. Geçmiş olsun herkese. Sadece geriye dönük hak kaybi verilecek. Tarihe not düşün, bu şirkette açık açık işçilerin emeği gasp edilmistir. En tepeden en dibe kimin hakki varsa, rizkimi çalana haram olsun. Cumada kildigi namaz sonrasi hak yemeye karar verici imzayi atanlar, dilerim çocuğunuzun acisiyla odersiniz bunun bedelini.

  Cevapla
 7. 3 sene önce

  Toplantidan var mi haber

  Cevapla
 8. 3 sene önce

  Merak etmeyin ben sizin yerinize yiyiyorum !
  Hee unutmadan,Hayirli Cumalar..
  2019 BMW X5
  https://twitter.com/Yunus_Degirmenc/

  Cevapla
 9. 3 sene önce

  madurları kasıtlı olarak Yavuz Güver ve tayfası kasıtlı bir şekilde ayrılığa düşürmüştür.
  Bu olayda birlik olunamamanın asıl sebebi budur.
  Adam olan adam gbi Adam aldığı parada binlerce kişinin hakkı olduğunu bilen adam karakteri olan bir adam
  Her arandığında davanızın sonuna kadar arkasında durun bizde sizin arkanızdayız der. işten atılma riskiniz var demez.
  Delikanlı olan adam bize sormaz zaten bizden aldığı imzalı formlarda Hem hak kayıpları hemde kodro düzenlemesi için alınmış bir imza sendikaya verilmiş bir yetki var. Ama bu işin üstünü kapatmak işi uzatmamak için çevrilen dolaplar ortada.
  Bu sendika başkanı denen adam bozuntusu neresi ile bağlıysa iş verene nasıl bir çıkarı varsa elbet o da çıkar bir gün.

  Cevapla
 10. 3 sene önce

  Sefa Bey,
  Bizde ya hep ya hiç diye yetki verdik ancak sendika 3 defa mesaj gönderip sadece parayı isteyenleri teşvik edip ben görevimi yaptım devam etmek isteyenler kendi yoluna devam etsin diyecek, avukat ile sendika aynı dili konuşmuyor, özü şu bir önceki toplantıda işveren bana liste getir dedi, atanmış sendikaya ne kadar güveneceksin, ek protokolü kim yaptı, ülkede adalet var diyenler yargıtay kararını uygulamayanlar hakkında ne diyorlar! Bu karara uymayanlara cezai yaptırım yok, neden sendika suç duyurusunda bulunmuyor.Sonuç belli bugün . Sefa bey size teşekkür ederiz müteşekkiriz sizden başka bizlere sahip çıkan yok.çalışanın aldığı parada gözü olanlardan herşey beklenir.

  Cevapla
 11. 3 sene önce

  Bu haksızlık hemen çözülmeli lisansımız yok diye yeni başlayan cocuklara cs oluyor bizim kadar maaş alıyor

  Cevapla
 12. 3 sene önce

  Teknik A.Ş genelgeden vazgeçmeyecek. Yine toplu olarak vereceği parayla susturacak insanları. oldu bittiye gelecek.

  Cevapla
 13. 3 sene önce

  Habom dan geçiş yapanların durumları hhakkında neden bu kadar bastırmadınız da geçen yıl ki genelge olayını her hafta gündeme getiriyorsunuz ?

  Cevapla
  • 3 sene önce

   Garip? Kardeşim harbi bir garipsin. Bir habom geçmişiniz bitmedi gitti. Ne habommuş mubarek acısı sana çok dokunmuş belli,aldığın para 3 köprü boyunu geçmiştir, benimle aynı gemide yer alıyorsun, halen bitmediniz gitti.

   Cevapla
  • 3 sene önce

   Teyyare ci dostum habomCU diye isim taktığınız, horladığınız vs. zamanları kimse unutmadı, habomCUlar 3 köprü aldıysa senin aldığını yanyana koysan memleketin yüzölçümü yapar. habomCU direkt 10.0 a düşerken siz 10.0 artı müktesep aldınız ve sadece mağduriyetiniz iş tazminatından etkilenen diğer kalemler oldu. habomCU dediğin vatandaş pek çok şeyden feragat etti, inanmaz isen Sefa İNAN’ın bu konu hakkındaki yazılarını okumanı tavsiye ederim.
   Garip kardeşim sana gelecek olursak bu süreç içerisinde bari ayrı gayrıyı bırakalım. Zaten şirket ne verecekse herkese verecek.

   Cevapla
  • 3 sene önce

   teyyare fazla konusma kardes bu şirkette elini sallasan habomcuya carparsın habomcuda sana dıkkatlı olmanda fayda var.

   Cevapla
 14. Sefa Bey sendika avukatı ile %10 haraç kesintisini konuştunuz mu? Bu konu çok can sıkıcı. Sendika kendi yaptığı tise aykırı genelgeyi mahkemeye verip kazanıyor ve bizim alacaklarımızın bir kısmına el koymayı düşünüyor. Bunu adı haraçtır, mafyalıktır. Lütfen bu konu ile ilgili görüş belirtin. Sizin görüşünüz önemli.

  Cevapla
  • Yönetici 3 sene önce

   Sevgili kardeşim bana göre avukatın ücretini sendika kendi kasasından ödemelidir. Sefa İnan

   Cevapla
  • Sendikanın kesintisinin 3 milyon TL den fazla olacağı söyleniyor.

   Cevapla
  • 3 sene önce

   Avukat jan vandaym denilen kişi genel Balkan’ın danışmanı istese genel başkana söyler ama genel Başkan bmw almış maşallah

   Cevapla
 15. Abi biz şimdi ne yapalım. Arabulucunun teklifini kabul etmezsek direk sorgusuz soalsiz mahkemeye mi gidilir?

  Cevapla
 16. 3 sene önce

  Siz katılmıyor musunuz? Olmaz ki!!!

  Cevapla