featured

Tayvan: Çin’e ait 28 savaş uçağı havalandı

 

Tayvan, Ada çevresinde Çin’e ait 28 savaş uçağı, 3 askeri drone ve 4 geminin görüldüğünü açıkladı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan ziyareti Çin ve Tayvan arasındaki gerilimi artırmıştı.

Tayvan Savunma Bakanlığı, gün içinde Ada çevresinde Çin’e ait 28 savaş uçağı, 3 askeri drone ve 4 savaş gemisinin görüldüğünü bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, uçaklardan 6’sı Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattının doğusuna, 1 uçak ile 2’si silahlı 3 drone ise Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” ilan ettiği yerin güneybatısına uçtu.

4 J-11 ve 2 J-16 savaş uçağı, Tayvan Boğazı’ndaki etki alanlarını sınırladığı varsayılan “orta çizgi”yi geçti, 1 “Y-8 ASW” denizaltı savar uçak ile “BKZ-005” tipi silahsız, “TB-001” ve “CH-4” tipi silahlı dronelar ADIZ’ın güneybatısına uçtu. Ada çevresinde tespit edilen 28 savaş uçağı, 3 drone ve 5 geminin, elektronik takip vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos başındaki ziyaretinin ardından Tayvan çevresindeki askeri devriye faaliyetlerini ve Tayvan Boğazı’nı ayıran itibari “orta çizgi”yi geçtiği uçuşları artırdığı gözleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir