featured

Çin vites yükseltti! 6. nesil savaş uçağı için harekete geçtiler

 

Rusya ile ABD arasındaki teknoloji yarışı tüm hızıyla devam ederken Çin’den devrim niteliğinde bir hamle geldi. Amerikan F-35’ler ile Rus yapımı Su-57’lerin rekabeti tartışılırken Çin’in 6. nesil bir uçak programı üzerinde çalıştığı iddia edildi. Su-57 ve F-35 gölgesi altında devam eden savaş uçakları tartışmalarına bir yenisi daha eklenecek gibi gözüküyor. ABD Hava Muharebe Komutanlığı şefi Mark Kelly Çin’in altıncı nesil bir savaş uçağı üretmek için hazırlıklara başladığını belirterek ABD’nin yeni nesil avcı uçakları çalışmalarını hızlandırması gerektiğini söyledi.

Çin’in şu anda prototip aşamasında olan çift motorlu 5. nesil uçak olan FC-31 Gyrfalcon üzerinde aktik olarak çalıştığı bilinirken Amerikan F-35 ve Su-57’lerle teknoloji rekabete girmek istiyor. Amerikan F-35 ve Su-57’lerin yarışı tüm hızıyla devam ederken Çin’den yeni bir hamle geldi.

ÇİN’İN 6. NESİL SAVAŞ UÇAĞI F-35 VE SU-57’LERİ GERİDE Mİ BIRAKACAK?

Uzmanlar Çin’in, 6. nesil savaş uçağı için Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere çoğu ülkeden daha da gizli girişimlerde bulunduğu söylüyor.

ÇİN, İNGİLTERE VE ABD’NİN GERİSİNDE KALACAK

ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Frank Kendall, ülkesinin 10 yıl içerisinde ilk 6. nesil savaş uçağını sahaya süreceğini söyledi.

6. nesil savaş uçaklarının kısa ve uzun menzilli versiyonlarının olabileceği belirtilirken uzun menzilli modellerin Çin’e yönelik operasyonlarda kullanılacağı iddia edildi.

Çin, uçak motorlarında Batı’nın gerisinde kalıyor. Bu nedenle, altıncı nesil Çinli avcı uçağının güçlü ve verimli bir motor gerektiren yeteneklere sahip olmayacağı ABD’li uzmanlar tarafından söyleniyor.

İddialı olsa da, Çin’in 2030’ların ortalarına kadar 6. nesil bir uçağı piyasaya sürme ihtimali var. Fakat uzmanlar Çin’in İngiltere ve ABD’nin teknolojik olarak gerisinde kalacağını vurguluyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir