Tayland Havalimanı COVID-19 Aşılama Merkezine dönüştürüldü - Airline Haber

Tayland Havalimanı COVID-19 Aşılama Merkezine dönüştürüldü

Bangkok’un normalde çok canı, işlek olan Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı, COVID-19 aşılama merkezine dönüştürüldü. Uçuşların ve yolcu sayılarının azalmasıyla, havalimanı bu süreçte terminale bir miktar canlanma veriyor.

Sağlık çalışanları, havalimanının giden yolcu katındaki 42 adet Check-In kontuarını kullanarak ön saflardaki çalışanları, havalimanı personelini, göçmenlik görevlilerini ve havayolu mürettebatını aşılamaya  başladılar. Şu anda havalimanında günde yaklaşık 1.000 kişiye aşı yapılıyor.

Havalimanı aşılama merkezi, ilk aşamasında havalimanında ve çevresinde çalışan 30.000 kişiyi aşılamaya çalışıyor. Plan, bunu Mayıs ayı sonuna kadar tamamlamak. Ancak, daha fazlasını yapma yeteneği var. Burası Tayland’ın günde 300.000 kişiyi aşılama planındaki bir parçası. Bu plan ile yılın sonuna kadar tüm ülkenin tamamen aşılanmasını sağlayacaklar.

Bangkok’un ışıltılı Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı, 2019’un en yoğun havalimanlarından birisiydi. 2019’da, havalimanı 65.424.564 yolcunun işlemlerini yapmıştı. Normalde her yıl yaklaşık 40 milyon turist Tayland’a gidiyor. Hepsi Suvarnabhumi International’dan geçmiyor ama büyük bir kısmı bu havalimanını kullanıyor.

Turizm geliri, Tayland’ın GSYİH’sinin yaklaşık % 13’ünü oluşturuyor ancak 2021 Mart ayında yalnızca 6,737 kişi Tayland’a girdi. Tayland Hükümeti, turizm sektörünü tekrar çalışır duruma getirmek istiyor.

Bunun anahtarı, Tayland nüfusunun çoğunun COVID-19’a karşı aşılanmasında. Bununla birlikte, Tayland Hükümeti toplu aşılarmada yavaş davranıyor ve aşılama hedeflerini kaçırma riskiyle karşı karşıya.

2019’da dünyanın her yerinden yaklaşık 100 değişik havayolu Suvarnabhumi International’a uçtu. Şimdi, havaalanı sadece bir avuç yerel ve bölgesel havayoluna hizmet verilmekte. Çoğunlukla iç hat ve kısa, orta mesafeli uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapmakta.

Suvarnabhumi Havalimanı işletmecisi Tayland Havalimanları tarafından yayınlanan verilere göre, Mart 2021 boyunca havalimanında 498 dış hat geliş ve 487 dış hat gidiş ile günde yaklaşık ortalama sadece 32 hareket gerçekleşti.

Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı’nın en büyük müşterileri Thai Airways , Bangkok Airways ve Thai Smile Airways‘dir. Bu üç havayolu arasında en yüksek rakam, şimdi zor durumdaki Thai Airways’tir.

Bu havayolu, şimdi hayatta kalma mücadelesi veriyor ve ABD tarzı Bölüm 11 iflas sürecine benzer şekilde mahkeme denetiminde bir rehabilitasyon sürecinden geçiyor. Simple Flying geçen ay, havayolunun çalışanlarının yarısını işten çıkarmak istediğini ve filosunu küçültmeye çalıştığını bildirdi .

Havayolları, Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı ve Tayland Hükümeti, Tayland’ı turistlere yeniden açmak, turizm endüstrisini yeniden çalıştımaya başlatmak ve ihtiyaç duyulan turizm gelirin bir kısmını ekonomiye geri kazandırmak konusunda çalışıyorlar.

Ancak bu gayretler, Tayland’daki yeni bir COVID-19 dalgası tarafından tehlikeye atıldı. Reuters, yalnızca bu Çarşamba günü 2.012 yeni vaka bildirildiğini söyledi .

Bu arada, Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı elinden geleni yapıyor. Yolcu trafiğinin olmaması nedeniyle terminalin çoğu kapalı olsa da, havalimanının ve diğer çalışanlarının aşılanması, Tayland’ın yeniden açılması için önemli bir adım.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

Lufthansa her ay 285 Milyon Dolar kaybediyor

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.