featured

Lufthansa her ay 285 Milyon Dolar kaybediyor

Lufthansa’nın verdiği son rakamlara göre, Almanya’nın bayrak uçuran havayolu şu anda her ay 235 milyon € (285 milyon $) kaybediyor. Havayolu, ABD ve Çin gibi dünyanın diğer bölgelerine kıyasla şu anda özellikle Avrupalı ​​havayollarını vuran COVID-19 salgınının etkisini hissetmeye devam ediyor.

İlk çeyrekteki rakamlarda, şu anda havacılık endüstrisinde bir finansal sonuç dalgası görüyoruz. Bugün erken saatlerde Airbus, teslimatların hızla arttığı bir dönemde kâr elde ettiğini bildirdi . Bu arada Boeing, dün ilk çeyrek için 500 milyon $ zarar açıkladı. Şimdi Lufthansa da Q1 sonuçlarını açıkladı.

Gelirde % 60 düşüş

Lufthansa’nın CEO’suna göre, Lufthansa Group’un geliri 2021’in 1. Çeyreğinde % 60 düştü. Bununla birlikte, grubun 1,1 milyar € (1,3 milyar $) olan düzeltilmiş FVÖK’da (Faiz Vergi Öncesi Kâr) aslında 2020’ye göre % 6’lık bir gelişme var. Havayolu, bu yıl Avrupa’da COVID-19’un ikinci ve üçüncü dalgalarından özellikle kötü etkilendi. Bunun aksine, geçen yılın Ocak ve Şubat ayları oldukça standart aylardı.

CEO Spohr, bunu geçen yıl Alman bayraklı havayolu şirketinin elde ettiği maliyet tasarruf önlemlerine bağlıyor. İkinci çeyrekte daha iyi rakamlar görmeyi beklediğini de açıkladı. Havayolu, aylık nakit harcamanın ikinci çeyrekte ayda 200 milyon € ‘ya (242 milyon $) düşmesini bekliyor.

Lufthansa için gelecekte pozitiflik görüyor. Havayolu, aşıların yaygınlaşmasıyla bu yıl kriz öncesi kapasitesinin yaklaşık % 40’ını kullanmayı planlıyor. Bununla birlikte, havayolu, mutlak en iyi senaryoda % 70’e kadar kapasiteyi artırmaya hazırdır.

Tabii ki, filonun % 20’sinin emekli olması nedeniyle havayolunun mevcut toplam kapasitesi düştü. Ancak Sphor, daha verimli uçuş programları ile toplam olası kapasitenin yalnızca maksimum    % 10 düşeceğine inanıyor.

Lufthansa, 2023’te, kriz öncesi kapasitesinin yaklaşık % 70’ini, ardından 2024’te % 80’ini ve 2025’te   % 90’ını kullanmayı bekliyor. Sektördeki toparlanmanın “arkadaşlar ve akrabaları ziyaret etme” tarafından yönlendirilmesini umuyor.

Bununla birlikte, Zoom, Teams ve diğer benzer platformların yükselişi göz önüne alındığında, birçok havayolu CEO’su iş seyahatinin geleceği konusunda karamsar. Spohr bu karamsarlığı paylaşmıyor.        O ve Lufthansa Grubu, iş talebinin 2025 yılına kadar kriz öncesi seviyelerin % 90’ına geri döneceğine inanıyor.

Spohr, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sorumluluğu üstleneceğini düşünüyor. Lufthansa CEO’suna göre, büyük kurumsal müşteriler seyahatlerine devam edecek son kişiler olacak. Bunun nedeni, Almanya’nın şu anda COVID-19 ile ilgili en kısıtlayıcı seyahat politikalarına sahip olmalarıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir