TAV’ın CEO’su Sani Şener’e Fransa’nın en yüksek nişanı

TAV’ın CEO’su Sani Şener’e Fransa’nın en yüksek nişanı

Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkilere yaptığı katkı nedeniyle Fransa’nın en üst düzey nişanı olan ‘Legion d’Honneur’a layık görülen TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, nişanını düzenlenen törenle Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries’ten aldı.

TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sani Şener’e Fransa’nın en eski ve en üst düzey şeref nişanı olan Legieon d’Honneur’un takdimi için Beyoğlu’ndaki Fransız Sarayı’nda tören düzenlendi. Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries ile İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter’in evsahipliğinde gerçekleşen törene, Sani Şener, eşi Asuman Şener, kızı Damla, oğlu Ozan ve gelini Hale Şener ile birlikte katıldı.

Şener’in özel gecesine başta TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve Başkanvekili Augustine De Romanet ile yönetim kurulu üyeleri ile TAV yöneticileri olmak üzere Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’in de aralarında bulunduğu isimler ile iş dünyasından dostları ve çok sayıda davetli de eşlik etti.

Törende bir konuşma yapan Büyükelçi Fries, Sani Şener’in özgeçmişi hakkında bilgiler verdi, iş hayatındaki başarılarını anlattı. TAV’ın Fransız şirketi Aeroports De Paris ile olan ortaklığına değinen Fries, “Fransa’nın son yıllarda Türkiye’ye yaptığı yatırımlar açısından gerçek bir başarı öyküsüdür. Kendi açımdam ülkelerimiz arasında zekice ve kazandıran bir strateji örneği teşkil ediyor. Bu örneğin başka ekonomik sektörler için de ilham kaynağı olmasını ümit ediyorum ” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Charles Fries, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere yaptığı üstün katkılar nedeniyle Fransa devleti adına verilen nişanı Sani Şener’e takdim etti.

Sani Şener ise konuşmasında büyük bir gurur yaşadığını belirterek, nişanın verilmesi nedeniyle Fransa Devlet Başkanı François Hollande ile bu nişana kendisini öneren Büyükelçi Charles Fries’e teşekkürlerini sundu.

Şener, “Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk olmak üzere dünyanın her köşesinden hayranlık duyduğum isimlerle aynı listede yer almak benim için çok büyük bir onur. 200 yıllık bir sürede dünyada sadece 3 bin dolayında kişiye verilen bu nişana layık görülmekten kıvanç duyuyorum” dedi.

Fransa ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticaret alanındaki ilişkilerin yüzyıllar öncesine dayandığını kaydeden Şener, Türkiye ile Fransa arasında yıllık 16 milyar avroluk ticaret hacmi bulunduğuna vurgu yaptı. Fransız Aeroports De Paris şirketinin TAV’a bir milyar dolara yakın bir yatırım yaptığını anımsatan Şener, bunun Türkiye’ye yapılan en büyük yatırımlardan biri olduğunu altını çizdi.

Şener, “Biz ortağımızla birlikte Türk-Fransız ortak girişimi olarak üçüncü ülkeler de çok büyük yatırımlar yapmaktayız. Türk ve Fransız şirketler çok güçlü ortaklıklar meydana getiriyor. Fransa ve Türkiye’nin siyasi konulardaki karşılıklı destekleyici tutumu, eminim ülkelerimizin ekonomik işbirliği düzeyine bugünden öngöremeyeceğimiz bir hızla yükseltecek” ifadelerini kullandı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Zeynep karagöz
3 yıl önce

Tebrikler hak yerini bulmuş .