TALPA’DAN HAVA-İŞ’E SERT MESAJ

TALPA’DAN HAVA-İŞ’E SERT MESAJ

Hava-İş 14 Aralık 2018 Cuma günü yapmış olduğu açıklamaya TALPA’dan çok sert bir cevap geldi.

İşte TALPA’dan yapılan o açıklama;

Değerli Basın Mensupları,

Hava-İş sendikasının 14 Aralık’ta üyelerine mail olarak gönderdiği ve havacılık internet sitelerinde yayınlanan Call For Roaster (CFR) ile ilgili açıklaması yaşanan gerçekleri yansıtmamaktadır.

GERÇEKLER ÇOK FARKLI

CFR süreci, SHGM ve THY A.O. birimlerinden tarafımıza ulaşan mailler ile başlamıştır ve iletişimimiz bu kurumlarla olmuştur. Sadece THY A.O. ve uçuş ekiplerini ilgilendiren ve başta uçuş ekiplerine fayda sağlayacağını düşündüğümüz 8 maddelik CFR taslak teklifimizi ilgili FTL kurallarını da dikkate alarak SHGM ve THY A.O. birimlerine ilettik.

22 Kasım akşamında SHGM yetkililerin başkanlığında THY A.O. ekip planlama başkanı ve çalışanları, TALPA, TASSA ve Hava-İş temsilcilerinin katılım sağladığı yaklaşık 1 saat süren toplantının sonunda TALPA’nın 8 maddelik CFR taslak metni SHGM tarafından esas alınmıştır. Bazı küçük değişikliklerle ve paydaşların onayıyla son şekli oluşmuştur. SHGM bu sürecin doğrudan planlayıcısı, kanun yapıcısı ve otoritesidir.
TALPA ve TASSA’nın iyi niyetli çalışmalarını değersiz göstermek ve yok saymak emek hırsızlığıdır. Hava-İş, söylemleriyle kendi görev, birikim ve yetkisi dışındaki işlere müdahil olma çabası içerisindedir. TALPA’ yı hedef alan çabaların içerisine dâhil olmasının esas sebebi de budur.

TALPA, SHGM, havayolu şirketleri ve sivil havacılık kamuoyu önünde tüm pilotları temsil eden yaklaşık 60 yıllık kurumsal kültüre sahip yekpare bir kurumdur. Bu nedenle TALPA, SHGM’ nin öncelikli muhatabıdır ve paydaşlar arasında örnek gösterilen bir sivil toplum örgütüdür.

HAVA-İŞ AMACINI AŞMAKTADIR
Hava-İş’ in açıklamasının zamanlaması CFR toplantısından yaklaşık bir ay sonra ve TALPA Genel Kurulu’ndan 10 gün önce yapılmış olmasını manidar buluyoruz. Bu haliyle açıklamanın Genel Kurulumuza müdahaleci ve tarafgir olduğunu düşünmekteyiz. Hava-İş’ in bu zamansız açıklamasını Ocak ayında başlayacak Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerindeki sorumluluğundan dikkatleri uzaklaştırma isteği ve TALPA Genel Kurulu’na müdahil olma çabası olarak değerlendirmekteyiz.
Genel Kurulumuza yöneltilen bu tarafgir ve kasıtlı yaklaşımları üyelerimiz adına reddediyoruz. TALPA yönetimi olarak bu tür demokratik olmayan müdahalelere müsaade etmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

TALPA YÖNETİM KURULU

Not : Hava-İş’ten yapılan açıklama için tıklayınız…

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
İmparator
1 yıl önce

O benim kızım, o benim kardeşim. Hesaplaşıyoruz. Ama kırıldığımı da söylüyorum, kırıldım. Beni dövdüler ağabey dediğin zaman kimlerin elinden gittim aldım.

737
1 yıl önce

Hava-İş’i anladım da, Talpa neden pilotların sonunda zarar göreceği bir kuralın ortaya çıkmasına ortak olmuş onu anlayamadım.

Bu arada Otopark işlerinden sorumlu Talpa ne karşılığında kendi üyelerinin otopark hakkını, Talpa üyesi olmayan kabin memurlarına dağıtmış, ve “Talpa otopark dolu” mesajını üyelerine okutmuş onu hiç anlayamadım. Eğer bir Pilot üye aidatını ödemezse, onu zorunlu olarak kulandığı otopark hakkını almakla tehdit eden Talpa, üyesi olmayan ve üye aidatı ödemeyen diğer personele bu hakkı neden dağıtıyor? Havayolu çalışanlarına otopark hakkını çalıştıkları şirket vermelidir. Vermeyecekse bu hakkı Kabin memurlarına Tassa vermelidir. Talpa yönetimi neyin peşinde?

Malum
1 yıl önce

tarafsız bir haberci olduğunuzu kanıtlıyorsunuz. malum yandaş site yazamadı. nede olsa hava iş le kanka oldular maddi açıdan tabi

Az bile
1 yıl önce

TALPA’nın yorumu sert değil aksine az bile olmuş.
Hangi FTL bilgisiyle yorum yapmış ki Hava -İş .
SHGM’ye iletmiş de . İşleri düzeltmiş de …
Kim inanır hava -İş e .
Yok mu o toplantıda olup da gerçekleri bize anlatacak bir kişi ? Diye sormayın bakın
Var!!!
TALPA Başkanı doğruları anlatmış işte.
Hadi hava iş buna da cevap versin .