Hava-iş CFR Uygulaması Hakkında Açıklama Yaptı

Hava-iş CFR Uygulaması Hakkında Açıklama Yaptı

Hava-İş resmi internet sitesi üzerinden Call For Roster uygulaması hakkında önemli açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

Değerli Uçucu Üyelerimiz;

Bilindiği üzere 1 Ocak 2017 tarihinde, EASA FTL’in SHGM tarafından tüm havayolu şirketlerine uygulanmaya başlanmasıyla THY A.O.’da uygulanan REZERVE uygulaması kaldırılmıştır. Daha sonra HAVA-İŞ Sendikası olarak SHGM ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde, REZERVE uygulamasının yeni FTL ‘de CFR (Call For Roster) olarak uygulanması kararı alınmıştı. Ancak daha sonraki süreçte THY A.O. eski Uçuş İşletme Başkanlığı ve mevcut TALPA yönetiminin SHGM’ye yapmış olduğu itirazlar neticesinde CFR uygulanması FTL’e uygun olmadığı gerekçesiyle iptal edilmiştir. CFR uygulamasında aykırılık teşkil eden ve itiraz edilen temel konu CFR yoklamasında, şirketin değil, uçuş ekiplerine arama zorunluluğu getirmesiydi.

FTL’in getirdiği yeni REZERVE uygulamasının pratikte karşılığının çok mümkün olmadığı, Sendikamız tarafından defalarca anlatılmaya çalışılmış olmasına rağmen, yukarıda bahsi geçen birimler tarafından ısrarla reddedilmiş ve onların şikayetleri neticesinde, SHGM tarafından CFR iptal edilerek yaklaşık iki yıl boyunca personel mağdur edilmiştir. Çünkü pratikte sadece REZERVE uygulamasının Stand-By görevine dönüştürülerek yaptırılabilmesi mümkündür.

HAVA-İŞ Sendikasının SHGM Uçuş Operasyon Daire Başkanlığı ile yapmış olduğu görüşmeler neticesinde, personele rahatsızlık veren bu durumun giderilmesi konusunda tekrar mutabakat sağlanmıştır. Buna istinaden Sendikamız tarafından SHGM’ye gönderilen CFR teklif metni diğer şirketlere, TASSA ve TALPA gibi meslek kuruluşlarına da sorularak, CFR’nin çok küçük değişiklikler olmak kaydıyla, tüm havacılık şirketleri tarafından uygulanması aynen kabul edilmiştir.

CFR Uygulaması; Ekip Planlama Başkanlıklarının gereksiz iş yükünü azalttığı gibi aynı zamanda da uçucu ekiplerinin hayatlarını planlama şansını arttırarak, yorgunluğa ve huzursuzluğa sevk eden gereksiz nöbet ve görev değişikliği tebliğlerinden kurtaracaktır.

CFR Uygulaması Sendikamızın tüm Havayolu Şirketleri ve çalışan uçucu personelleri için kazanmış olduğu önemli bir haktır. Sendikamız THY AO ile imzalayacağı 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde CFR uygulamasını mümkün olduğunca detaylandırarak TİS metni içerisinde de yer alacaktır. Bu uygulama THY tarafından bu haliyle imkanlar dahilinde 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacaktır.

Tüm üyelerimize ve havacılık çalışanlarına hayırlı olmasını temenni eder emniyetli uçuşlar dileriz.

CFR (Call For Roster) UYGULAMA ESASLARI

1. CFR, sadece ana üs’te veya geçici üste uygulanacaktır.
2. CFR, ekiplerin aylık uçuş programlarında özel bir kod ile belirtilecektir.
3. CFR’nin içeriği, ilgili ekip üyelerine, ekip planlama birimi tarafından bir gün önce saat 17:00(yerel)’de elektronik posta veya kısa mesaj (sms) yoluyla bildirilecektir.
4. CFR’ye sahip ilgili ekip üyesinin, bir gün önce 17:00-23:00(yerel) saatleri arasında arayarak tebliğ içeriğini öğrenmesi sağlanacaktır.
5. CFR kapsamındaki tebliğ ile sadece, görev başlangıcı 05:00(yerel)’den sonra olan bir uçuş görevi veya toplantı, seminer ve uzaktan eğitim görevleri verilebilecektir.
6. Herhangi bir görev verilmemesi durumunda, söz konusu gün boş gün olarak değerlendirilmeyecektir.

Geri

5
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
O toplantıda olan biri

Biraz adil olsaydınız keşke,
Biraz alçak gönüllü olsaydınız da emeği geçen insanları da ansaydınız.
Tüm emek, tüm katkı , tüm başarı sizin öyle mi?
TALPA’nın hiç desteği olmadı değil mi? Ya da THY ekip planlama başkanlığının inanılmaz gayretleri ve hem ekipleri hem de THY’yi kazançlı çıkarmak İçin yaptığı iyi niyetli girişimleri de mi görmezden geleceksiniz ?
Ayıptır . O toplantıda olan Herkes kimin ne kadar katkıda bulunduğunu biliyor.
Gerçeklerin er ya da geç gün yüzüne çıkma gibi bir kötü ( gerçekleri söylemeyecekler için ) huyu vardır unutmayınız

Fo kardesiniz

Son madde uzernde ekip planlamanin anlayisina kalmayalim. Bos gun olarak degerlendrmemek gorev vermek anlamina gelmesn

Ibe

Ibe, yani 8 bos gune dahil edilmeyecek anlaminda oldugunu dusunuyorum.

Boş gün

Yıllık 96 tane verilmesi gereken günlere sayılamayacak diye görüşünü bildirdi SHGM zaten

37 F/O

8 garanti boş günden biri de bu olsun diyemeyecek anlamında görüşüne katılıyorum. Eski sisteme dönüş.