TAI, Hürjet Mock-up’ı tanıttı

TAI, Hürjet Mock-up’ı tanıttı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ/TAI), bugün Birleşik Krallık’ta başlayan Farnborough Hava Fuarında ilk kez Türkiye’nin jet eğitim ve hafif taarruz uçağı için hazırladığı mockup’ı sergiledi.

TAI’nin açıkladığı bildiriye göre Hürjet uçak modelinin ilk uçuşunu 2023’te yapması bekleniyor. Hürjet, 11 metre kanat genişliği ile 13.4 metre uzunluğunda olacak ve taarruz operasyonlarında çevre güvenliğini sağlayacak.

Projenin temel amacı, Türk Hava Kuvvetleri’nin T-38 eğitim uçağı filosunun yerini almak ve potansiyel uluslararası müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak. Türk Hava Kuvvetleri envanterinde 70 adet T-38 uçağı var.

5. nesil eğitim uçağı hedefi ile tasarlanan Hürjet, modern kokpitinde gelişmiş bir görev bilgisayarı ile donatılacak. Uçaklara ayrıca gelişmiş radar ve hassas saldırı sistemleri de sağlanacak ve hava ve yer iletişim yetenekleri ile tehdit ve riskleri azaltacak.

Projede, Hürjet’in maksimum irtifası 45 bin feet, taşıdığı faydalı yük 3 bin kilogram ve maksimum hız Mach 1.2 olarak açıklandı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.