featured

SWISS, AeroSHARK teknolojisini kullanan ilk 777’sini uçurmaya başladı

 

SWISS Air Lines, AeroSHARK teknolojisini kullanan bir Boeing 777 ile ilk yolcu uçuşunu başlattı. Uçağın İsviçre’deki Zürih Havalimanı’ndan hareket etmesi ve Miami Uluslararası Havalimanı’na varması bekleniyor. Bu HB-JNH tescil isimli B777-300ER benzersiz özelliği, tüm gövdesinde.

Ağustos ayında Zürih’e gelen uçak, AeroSHARK özel gövde kaplama teknolojisi ile donatıldı. Bu teknoloji sürtünmeyi azaltarak uçağın daha az yakıt yakmasını sağlıyor, havayolunun parasını koruyor ve karbon emisyonlarını azaltıyor.

AeroShark teknolojisi, Lufthansa Technik ve BASF arasındaki ortak girişimin sonucudur. İki grup, daha düşük işletme maliyetlerini ve karbon emisyonlarını azaltan bu devrim niteliğindeki teknolojiyi geliştirdi. AeroSHARK teknolojisi, köpekbalığı derisinde yaygın olarak bulunan, akış açısından verimli özellikleri veren, Riblet filmlerinden oluşur. Bu Riblet filmleri, havanın uçak gövdesi üzerinde daha yumuşak bir şekilde akmasını sağlayarak, gövdede oluşan geri sürükleme (Drag) miktarını önemli ölçüde azaltır.

Bu yeni teknolojiyi kullanmak için seçilen B777, 27 Ağustos’ta hizmet dışı bırakıldı ve yeni Riblet filmleri monte edildi. 950 fit karelik film, uçağın gövdesine ve motor kaportalarına eklendi. Riblet filmleri iki haftadan kısa bir sürede uçağa monte edildi. Eylül ayı başlarında, uçak birkaç test uçuşu yaptı. Bu uçuşlar, Riblet filmin uçağın performansını ve güvenliğini olumsuz etkilemediğini kanıtladı.

Bu devrim niteliğindeki teknolojinin, monte edilen her uçak için önümüzdeki birkaç yıl içinde işletme maliyetlerinde milyonlarca tasarruf sağlaması bekleniyor. Bu özel B777 için hava akışı simülasyonları, Riblets tarafından sunulan azaltılmış sürtünmenin yakıt tüketimini %1’in üzerinde azaltacağını göstermiştir. Bu sayı küçük görünebilir, ancak günde binlerce dolar tasarruf anlamına gelir.

Azalan yakıt tüketimi aynı zamanda uçağın daha az toksik emisyon üreteceği anlamına geliyor. Yine %1’lik bir düşüş küçük görünebilir, ancak sadece bir yıl içinde bu B777, 1.200 ton daha az karbondioksit salmış olacak. Okyanus ötesi uçuş, yeni teknoloji için bir kanıtı uçuşu olacaktır. B777 üzerindeki Riblets etkisinin resmi hesaplamaları tamamlandıktan sonra, tüm SWISS B777 ve Lufthansa Cargo B777 filoları bu teknolojiyle donatılacak.

11 Lufthansa Cargo B777F kargo uçağının tamamı ve 12 SWISS B777-300ER’nin tamamı AeroSHARK ile donatıldığında, SWISS, tüm alt filosunu bu teknolojiyle donatan ilk yolcu havayolu olacak ve Lufthansa Cargo, aynı şeyi yapan ilk kargo havayolu olacak. Ürünün geliştirme ve uygulama maliyeti ucuz olmasa da AeroSHARK kullanan tüm operatörler önümüzdeki yıllarda astronomik tasarruflar görmeyi bekleyebilirler. Bu tasarruflar, havayollarının daha büyük kar marjlarıyla faaliyet göstermesine olanak sağlayacak ve büyüyen hava taşımacılığı pazarında gerekli olan büyümeyi teşvik edecek ve geliri artıracaktır.

Maliyet tasarrufuna ek olarak, SWISS ve Lufthansa Cargo’nun toplam B777 filosunun her yıl karbon emisyonlarında 25.000 tonluk bir azalma göstermesi bekleniyor. Bu yeni teknoloji, her iki havayolunu da 2050 yılına kadar endüstri çapında karbon nötrlüğü elde etme hedefine ulaşmaya bir adım daha yaklaştırıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir