Suudi Arabistan’da kadınlar bu kez de uçak kullanacak

Suudi Arabistan’da kadınlar bu kez de uçak kullanacak

Suudi Arabistan Havacılık Akademisi, kapılarını ilk kez kadınlara açarak pilot eğitimi vermeye başlıyor. Veliaht Prens Selman’ın ılımlı İslam politikaları çerçevesinde haziran ayında kadınların araba kullanması yasağının kalkmasının ardından kadınlara yönelik bir kısıtlama daha son buluyor.

Yasağın kalkması üzerine yüzlerce kadın, pilot olmak için Ad Dammam’daki Oxford Havacılık Akademisi’de eylül ayında başlayacak derslere kayıt başvurusunda bulundu.

‘Kadınlara tüm yollar açıldı’

Havacılık Akamedisi’ne başvuran Dalal Yashar isimli bir kadın önceden pilot olmak isteyen kadınların başka ülkelere gitmek zorunda kaldığını belirterek, “Seyahat etmek kadınlar için erkeklere nazaran daha zordu. Artık kadınların sadece belirli alanlarda çalışabildiği dönemleri geride bırakmış oluyoruz. Yeteneği ve arzusu olan kadınlara tüm yollar açıldı” dedi.

300 milyon dolarlık proje

Öğrencilerin 3 yıl boyunca teorik ve pratik eğitimlerden geçeceği akademi 300 milyon dolarlık bir projenin parçası. Proje dahilinde bir uçak bakımı okulu ve uluslarası uçuş simulatörü merkezi yapımı da bulunuyor.

İlk Suudi kadın pilot kendi ülkesinde uçamıyordu

Suudi Arabistanlı ilk kadın pilot Hind El-Zahid uçuş lisansını 2005 yılında Ürdün’deki Ortadoğu Ticari Havacılık Akademisi’nde almıştı. El-Zahid pilot olduktan sonra Suudi Prens El-Velid bin Telal’e ait holdingte özel jet pilotu olarak göreve başlamış ancak yasak nedeniyle ülke hava sahasında uçamıyordu. El-Zahid daha sonra mayıs 2017’de Damman Havaalanları Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmişti.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.