featured

Sun Country Airlines Uçuşları Bilgisayar Arızası Nedeniyle İptal Edildi

Sun Country Havayollarının tüm uçuşları, havayolunun ekip yönetimi (Ekip Tahsis) yazılımındaki bir  (BT-Bilişim Teknolojileri) sorunu nedeniyle Perşembe sabahı yapılamadı. Yolcular özelliikle Minneapolis havalimanında yoğunlaştı. Sun Country, FAA ile ekipleri manuel organize etmesiyle birkaç uçuş yapılmaya başladı.

Perşembe sabahı Sun Country Airlines için bir krizle başladı: uçuş ekibi yönetim yazılımı çökmüştü, sistem çalışmıyordu. Havayolu, pilotlarının ve kabin görevlilerinin uçmaya uygun olup olmadığını manuel olarak sağlamaya çalıştığı için uçaklarını saatlerce yerde tuttu.

Bu, özellikle Sun Country’nin Minneapolis merkezinde kaosa neden oldu. Sabah uçuşları için check-in yapamayan binlerce yolcu havalimanında mahsur kaldı. Havayolu personeli uçuş ekibi bulabilmek ve uçaklarını uçurabilmek için mücadele ederken yolcular memnuniyetsizliklerini dile getirmek için Twitter’den mesaj atmaya başladılar.

Yaklaşık iki saat sonra, Sun Country’nin ekip izinleri manual olarak tamamlaması ve FAA’den özel izin alınmasıyla uçuşlar yeniden başladı. İlk uçuşun sabah 09:00’da, üç saat gecikme ile, kalktığını ve birkaç saat sonra daha fazlasının toparlandığı görülüyor. Sun Country’nin sabah uçuşlarından biri hariç tümü 2 ila 3 saatlik gecikmelerle kalktı.

Sistem, Dubai merkezli AIMS International tarafından kurulmuştu. Pilotların ve kabin görevlilerinin dinlenme saatlerine, uçuş saati limitlerine ve diğer program değişikliklerine bağlı olarak uçuş gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerini yasal olarak kontrol altında tutmak için kullanılıyor.

Bu yazılım çökünce, havayolu çalışanları, Perşembe günü uçuş yapan tüm uçuş ekibinin programlarını manuel olarak kontrol etmek ve FAA’den özel izni almak zorunda kaldı. Bu, havayolunun düzinelerce ekip üyesini uçuşa görevlendirmekte zorlandığı için uçuşların yaygın olarak durdurulmasına neden oldu.

AIMS International’ın ekip tahsis yazılımı, dünya çapında bazı havayolu şirketi tarafından kullanılmaktadır. Bu, diğer taşıyıcıların da bugün aksaklıktan etkilenmiş olabileceği anlamına geliyor.

Havayolları operasyonları için yazılıma daha fazla bağımlı hale geldikçe, BT sorunları odak noktası haline geldi. Bu eğilimin tersine yani manuele dönmesi artık mümkün değil, bu da küresel olarak havayollarının böyle sorunlarla karşılaşması kaçınılmaz olduğu anlamına geliyor.

Sun Country Havayolları BT uzmanları ve AIMS, yazılımlarıyla ilgili sorunları düzeltmek ve programı faal hale getirebilmek için halâ çalışıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir