featured

Spicejet Havayollarının B737 uçağı flap arızası nedeniyle divert etti

Bir SpiceJet B737, geçtiğimiz Pazartesi günü flap sorunuyla karşılaşınca aşırı hızlı iniş için daha uzun pisti, olan büyük bir havaalanına yönlendirildi. Pilotlar, mevcut flap arızası ile, Patna havaalanı pistinin yüksek hızlı bir inişi tamamlamak için çok kısa olduğuna karar verdiler ve Varanasi havalimanına dönmeyi seçtiler. Uçak güvenli bir şekilde Varanasi’ye indi ve herhangi bir yolcu yaralanması bildirilmedi.

Olaya karışan uçak, ilk olarak Mart 2007’de Jet Airways’e teslim edilen 13,6 yaşındaki Boeing 737-800’dür. Jet Airways’in Nisan 2019’da kapanmasının ardından, SpiceJet uçağı kiraladı ve geçtiğimiz Ağustos ayında uçuşlara başladı. Bu, SpiceJet’in Jet’in geçen yıl kapanmasından sonra devraldığı B737’lerden birisi.

The Aviation Herald’a göre uçak, 5 Ekim’de inişe yaklaşırken flap sorunuyla karşılaştığı sırada SG 8719 olarak Ahmedabad’dan Patna’ya uçuyordu. Mürettebat 6.000 feet’te, Patna’nın 6,798 fit uzunluğundaki pistinin yüksek hızlı inişi destekleyecek kadar uzun olmadığına karar verdi. Bunun yerine, 9.000 feetlik daha uzun bir piste sahip olan Varanasi’ye divert etmeye (yönlenmeye) karar verdiler.

Uçak, 170 knot gibi daha yüksek bir hızla da olsa Varanasi’ye güvenli bir şekilde indi. Boeing, 737-800 için yaklaşma hızının 142 knot olmasını tavsiye ediyor. Bu yüksek hız, büyük olasılıkla flapların tam açılamaması nedeniyle mecbur kalınan bir hız.

Kanatların, hemen arkasında bulunan flaplar, kalkış ve iniş sırasında düşük hızda kanatların kaldırma kuvveti sağlamasına yardım etmek için kullanılır. Flaplar, ihyiyaca bağlı olarak farklı derecelerde açılabilirler. İniş sırasında flaplar, iniş hızını düşürmeye yardımcı olan ve daha dik bir yaklaşma açısı oluşturarak daha kısa iniş mesafesine imkan veren geri sürükleme oluşturur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir