featured

SpaceX Starlink için önemli bir izin çıktı

 

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti için FCC’den hareketli kullanım odağında önemli bir izin geldi.

SpaceX Starlink hizmeti için geçtiğimiz ay bir “Portability” isimli bir özellik duyuruldu. Bu aylık ekstra 25 dolarlık hizmet sayesinde kişiler, uzaydan internet hizmetlerini kendi ülkeleri içerisinde başka noktalara taşıyabilecek açıklaması yapıldı.

Daha sonra ise “RV” adı verilen paket karşımıza çıktı. Starlink’in aktif kapsama alanı içerisindeki her yer için geçerli olan paket, sıfırdan giriş yapacaklara 687 dolarlık bir masraf çıkarıyor. Hizmetten yararlanmaya devam etmek içinse daha sonra aylık 135 dolar ödenmesi gerekiyor.

Bu beğenilen sistem şimdilik bir araç üzerinde hareket halindeyken internet bağlantısı sunmuyor ancak bu durum sevindirici şekilde yakında değişecek.

Çünkü kısa süre önce ABD’nin Federal İletişim Kurulu (FCC), Starlink’in hareketli şekilde gemilerde, teknelerde, otobüslerde, otomobillerde, trenlerde ve uçaklarda kullanılmasına izin verdi. Bu sayede Starlink’i çok daha fazla kişiye ulaştırabilecek, buna bağlı olarak da gelirlerini artırabilecek olan SpaceX, yüksek ihtimalle hareketli kullanım için kurumsal ve bireysel tarafa özel yeni bir paket ya da paketler hazırlayacak.

2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 32 farklı ülkede aktif edilen uzay interneti Starlink, son dönemde sık sık uçak kullanımı odağında gündeme geliyor.

Geçtiğimiz ay SpaceX ile JSX arasında Starlink merkezli anlaşma imzalandığı duyuruldu. Özel jetler ile hizmet veren JSX, yıl sonunda müşterilerine gökyüzünde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet sağlayacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir