Sikorsky, Havacılık Dünyasını Değiştirecek Yepyeni Bir Hibrit-Elektrikli Uçak Tanıttı!

Sikorsky, Havacılık Dünyasını Değiştirecek Yepyeni Bir Hibrit-Elektrikli Uçak Tanıttı!

Lockheed Martin’in iştiraki olan Sikorsky, havacılık sektörüne çığır açacak bir inovasyonu daha sunuyor. Yeni hibrit-elektrikli dikey kalkış ve iniş (HEX/VTOL) özellikli tilt-wing (eğilebilir kanat) uçağını tanıtan Sikorsky, bu tasarımın havacılık tarihine damga vuracağını belirtiyor.

  • Sikorsky’nin geliştirdiği HEX ailesi, dikey kalkış ve iniş yeteneğine sahip olacak, aynı zamanda kanatlı yatay uçuşa geçiş yapabilecek bir hibrit rotorcraft ailesinin temelini oluşturacak.
  • Uçağın maksimum kalkış ağırlığı 4 ton olacak ve 1.2 MW sınıfında bir turbojeneratöre sahip olacak. HEX ailesi, farklı elektrifikasyon seviyelerini içerecek şekilde tasarlanmıştır.
  • Sikorsky Innovations ve GE Aerospace, hover performans testleri için 600 KW elektrik motoruna sahip bir hibrit-elektrikli güç sistemleri test yatağını tamamlamış durumda.
  • Sikorsky’nin elektrikli sütununda tasarlanan bu uçak, MATRIX otonomisi ve bakım gerektirmeyen sistemler için potansiyel sunarak elektrikli havacılık alanındaki liderliğini pekiştirmeyi hedefliyor.

Sikorsky Innovations direktörü Igor Cherepinsky, “HEX, bu bileşenleri entegre edecek, MATRIX otonomisindeki artan olgunluğu ve bakım gerektirmeyen sistemler için potansiyeli sergileyecek.” açıklamasında bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir