SHGM’den önemli uyarı

SHGM’den önemli uyarı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun 19.11.2015 tarihli yazısına istinaden Özbekistan’ı ziyaret eden ya da transit geçiş yapan ve şahsi tedavi amacıyla yanlarında ilaç bulunduran yolcuların mağduriyet yaşadığı bilgisi verildiğini ve bu mağduriyetin ortadan kaldırılması için alınması gereken önlemlerle ilgili açıklama yaptı.

İşte Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün duyurusu:

 

Özbekistan’a Giden Ve Şahsi Tedavi Amacıyla Yanlarında İlaç Bulundurması Gereken Hastaların Dikkatine

 Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun 19.11.2015 tarihli yazısı ile Özbekistan’ı ziyaret eden ya da transit geçiş yapan ve şahsi tedavi amacıyla yanlarında ilaç bulunduran yolcuların mağduriyet yaşadığı bilgisi verilmiştir.

Özbekistan yetkili otoritelerince belirtilen, ülkelerini ziyaret eden ya da transit geçiş yapan ve yanlarında şahsi tedavi amacıyla ilaç bulunduran yolcuların/hastaların uyması gereken Düzenleme Ek-1 de yer almaktadır.

Özbekistan’ı ziyarette Ülkemizde kırmızı reçete ile verilen uyuşturucu ilaçlar ile yeşil reçete ile verilmesi gereken psikotrop ilaçların şahsi tedavi amacıyla bulundurulması gereken hallerde Ek-1’deki düzenlemeye uyulması gerekmektedir.

Ülkemizde normal reçete ile satılan Psödoefedrin, Efedrin ya da düşük miktarda Kodein kombinasyonlarını içeren ilaçlar, Özbekistan’da kullanımı sınırlandırılmış uyuşturucu ya da psikotrop maddeler listesine dahil edilmektedir. (Liste1-2-3-4-5-6)

Özbekistan yetkili makamı, kullanımı sınırlandırılmış uyuşturucu ya da psikotrop maddeler listesinde yer alan maddeleri içeren ilaçların Özbekistan gümrük makamlarına deklare edilmeden geçirilmesi halinde ilgili yolcuya karşı yaptırımlar uygulayacağını bildirmiş olup söz konusu ilaçlar için Özbekistan makamlarınca belirtilen düzenlemeye özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yolcularımızın mağdur olmaması için Özbekistan’a gidecek veya transit geçiş yapacak olan ve Gümrük Kapılarından çıkış yapan şahısların bu hususlara dikkat etmesi ve reçeteleri ile belirtilen diğer belgeleri yanlarında bulundurulması gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye Sağlık Bakanlığı’nın linkinden erişim sağlanabilir.

İlaç Listesi İçin Tıklayınız

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.