featured

SHGM AÇIKLADI : KABİN YASAĞI NE KADAR SÜRECEK ?

ABD’nin Türkiye’den uçuşlarında uyguladığı kabin yasağı 7 ay, İngiltere’ninki ise 3 ay sürecek.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), ABD uçuşlarında yasak uygulamasının 14 Ekim 2017’ye kadar, İngiltere uçuşlarında ilk etapta 90 günlük bir süre için geçerli olacağını bildirdi. Öte yandan yasağın kalkması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.
SHGM, “İlgili devlet kurumlarımız teknik ve diplomatik düzeydeki muhataplarıyla görüşmeleri sürdürmekte olup ülkemizin yasak listesinden çıkartılması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır” açıklaması yaptı.
SHGM’den yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Güvenliği İdaresi (TSA) 21 Mart 2017 tarihinde yayımladığı Acil Durum Değişikliği Tebliği ile aralarında İstanbul Atatürk Havalimanı’nın da bulunduğu 10 havaalanından ABD’ye gerçekleşen direkt uçuşlarda cep telefonu ve akıllı telefon boyutundan büyük elektrikli cihazların taşınmasını yasaklamıştır. Medikal cihazlar taşınmaya devam edilebilecektir. Uygulamanın 25 Mart 2017 tarihi itibariyle başlatılması istenmektedir. Uygulamanın 14 Ekim 2017’ye kadar süreceği duyurulmuştur.
İngiltere Ulaştırma Bakanlığı da ABD’yi takip ederek benzer şekilde yasakların 25 Mart 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tüm ülkemizden gerçekleşen tüm İngiltere uçuşlarında uygulamaya konulacağını 21 Mart 2017 tarihinde duyurmuştur. Uygulama ilk etapta 90 günlük bir süre için geçerli olacaktır.
İlgili devlet kurumlarımız teknik ve diplomatik düzeydeki muhataplarıyla görüşmeleri sürdürmekte olup ülkemizin yasak listesinden çıkartılması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir