SENDİKA OLMADI, BARİ TALPA’YI ALALIM!

SENDİKA OLMADI, BARİ TALPA’YI ALALIM!

Bildiğiniz üzere, 20 senelik bir dernekçiyim. Bu nedenle sendikal ve derneklere çok önem veririm. Ancak son birkaç senedir ne sendikadan ne de derneklerden hayır yok. Adeta üstlerine ölü toprağı serpilmiş gibiler. Ancak yine de bu suskun kurumlarımızı küstürmemek lazım. Hava-İş sendikasının hiç ciddi maç yapmamış kadrosu ilk maçına çok yakında çıkacak. Bu nedenle sendikayı eleştirmeyeceğim. Durduk yere tam maç başlarken laf atmayı veya takımı yıpratmayı uygun görmem. Şimdi susma zamanıdır. Hatırlarsanız, eski Hava-İş yönetimine yönelik 20 senelik muhalefetimi greve çıktıkları an bitirmiş ve çıkılan grevi ve grev süresince sendika yönetimini destekleyici yazılar yazmıştım. İşverenler sendikalar aleyhine yazılan her yazıyı severler. Bu oyuna gelmeyelim. Bu nedenle tanımadığım, selamım, sabahım olmayan Hava-İş yönetimine ve üyelerine başarılı bir toplu iş sözleşmesi geçirmelerini eski bir emekçi arkadaşları olarak diliyorum.

Sendika ve Dernek seçimlerine meraklıyımdır. Fırsat buldukça veya davet aldıkça takip eder, bazen ise ricaları kıramayıp divan başkanlıklarını yaparım.

Bu aralar gündemde TALPA seçimleri var. Uçuş işletmede kulisler bayağı hızlı. Tabii ki, her ne kadar evden yazılarımı yazıyorsam da her kesimden dostlarım ve arkadaşlarım var.

TALPA seçimlerine kısa bir süre kala ilk aday ortaya çıktı. Kpt. Plt. Ayhan Günal… Mevcut başkanın seçime girmeyeceği söyleniyor. Tabii ki TALPA seçimleri tek liste ile yapılmaz. Mutlaka birkaç liste yarışır. Doğru olanı da budur. Günal’ın listesini bu hafta içinde açıklaması bekleniyormuş. Bakalım başkaları da çıkacak mı?

Aslında Günal Kaptanın, TALPA Başkanlığı için aylar önceden çalıştığını duyuyordum. Her boşlukta meslektaşları ile görüşüyor, listesini oluşturmaya çalışıyormuş. Duyduğumuza göre bayağı da mesafe katettiği söyleniyor. 60 kişilik bir aday kadro yaptığını bunların içinden Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu oluşturacağını herkese övünerek anlatıyormuş. Tabii ki öncelikle Maşallah diyelim.

Günal’ı tanıyanlar “daha iyisini bulursa eski listesini çizer yenileri yazar” diyerek onun hem pragmatik hem de mükemmeliyetçi bakışına vurgu yapıyorlar. Tabii, önceden “listedesin” denilip daha sonra liste dışı bırakılanların bu hayal kırıklığını nasıl karşılayacakları ayrı konu. Herhalde “benden daha iyisini bulmuş beni de çizmiş” diye kimse övünmez, olsa olsa bozulur…

Diğer bir konu, Günal’ın hiç tanımadığı pilotlara da teklif götürmesi. Özellikle oy potansiyeli bulunan isimleri mutlaka listesine alıyor. Ancak seçilirse bu “beş benzemez” kurulun ne kadar devam edeceği kuşkulu. Özellikle, seçilmek için her şey mubah diyerek, “ne olursan ol gel” mantığı ile, fikir ayrılıkları olan kişilerle, oy kazanmak adına davetkâr olunmamayı tavsiye ederim. Çünkü yönetime gelindiğinde bu fikir ayrılıkları, istifaları peşinde getiriyor.

Pişmiş aşa su katarsan?

Sadece Günal’ın değil, TALPA başkanı kim olursa olsun işi bayağı zor görünüyor. Çünkü THY’de Toplu Sözleşme süreci başladı, başlayacak. Sendikanın gücü, yapısı, etkinliği ve THY işvereni ile ilişkileri ortada. Bu durumda sivil toplum örgütlerine iş düşecek gibi görünüyor. Unutmamak gerekir ki, imzalanacak TİS tam 3 yıl sürecek. İşte Ayhan Günal bunun farkında olduğundan, ateşli söylemleri ile pilotları etkilemeye çalışıyormuş. Bir nevi, “Masaya yumruğunu vuran, atak, hakkını arayan” başkan profilini yerleştirmeye çalışıyormuş

Masaya vurma, elini kırarsın!

İyi de gerçek öyle mi? THY yönetiminin hak-hukuk konusundaki karnesini bu yazıyı okuyan herkes bilir. Hamdi Topçu ile başlayan bu Hukuk, adalet bilmezlik devam edebilir. THY yönetiminin kuru gürültüye pabuç bırakmayacakları da açık. Hele hele “Yeni Hava İş” sendikası ile mutlu mesut, şiir gibi bir ilişkileri varken aradan kafa çıkarmayı hoş görmeyeceklerini tahmin etmek hiç de zor değil.

Yani masaya yumruk vurursanız sadece eliniz kırılır, biraz da gürültü çıkar! Hepsi o kadar… Sadece kendinizi değil, iyi niyetle ekibinize katılan arkadaşlarınızı da yakarsınız. TALPA’da Ertuğrul Bilişli ve Erkan Potükönen kaptanlarda masaya yumruk vurmuşlardı. Ne oldu?

Pardon, uçucu camiaya değil TALPA Yönetimine ne oldu? Yorumlarsınız diye yazmayacağım.  Bakın diğer derneklere, hepsi süt dökmüş kedi gibi. Bir tane değil masaya, kapıya bile tak, tak diye vuran yönetimleri bile yok.

Grev de yaparım, kariyer de!

“Grev yaparız biz de” derseniz, işte o zor. Son grevde gördük. THY, çok stratejik bir hamle yapıp grev kararına karşı lokavt ilan etmedi. Yani “işyeri açık, isteyen çalışabilir” dedi. Sonuç, 16.000 kişilik şirkette 300-500 kişi greve çıktı onlar da maalesef perişan oldu. İşverenin personeli bölme oyunu tutmuş, ekmek parası derdindeki çalışanlar “kaos yerine istikrarı” seçmişlerdi!  Hep öyle olmuyor mu zaten? Dolayısı ile ” grev yaparız, asarız, keseriz” demek işin şov kısmı.

Kurumsal hafızanız olsa veya rahmetli Ertuğrul Biliçlİ ve Erkan Potukönen kaptan sağ olsalardı sanırım sizlere neler yaşadıklarını anlatırlardı. TALPA yönetimlerinin işveren tarafından nasıl darmadağın edildiğini anlatırlardı.

Bir an için Ayhan kaptanın bunları yapabileceğini düşünelim ve hayal edelim. Gerçekten sözünü yerine getirebilecek mi? İşverenlere diklenebilecek mi? Hadi daha ileri gidelim “işten atılmayı” göze alabilecek mi? “Evet yapar” diyorsanız sizi 2013 yılı Hava İş Genel Kurulu öncesine götürelim.

Sendika nasıl kaptırıldı?

Yaklaşan Hava İş Genel Kurulu öncesinde saflar netleşmiş, Gökkuşağı hareketinden kopan Ali Gülçiçek  ve arkadaşları Emek Meclisinde bir araya gelmişlerdi.  Ayhan Günal Gökkuşağının THY’ deki lideri konumundaydı. Açıklamalar yapılıyor, kitle örgütleniyordu. Bu arada özellikle kabin ekipleri arasında İşçi komitesi isimli bir grup daha oluşmuştu. Bunların dışında, mevcut Ayçin yönetimi vardı. Sonra birden bire Reform grubu adı altında bir oluşum peydahlanıverdi. Başında siyasi kimliği yüksek bir siyasinin yeğeni vardı. İşveren ile bağlarını gizlemiyorlar, tam tersine bunu bir avantaj olarak görüyorlardı. Bu operasyonel gruba hiç kimse şans vermiyordu (Ben dâhil).  İşçi, işveren yanlısı olarak bilinen birine nasıl oy verirdi ki…

İstanbul ve Anadolu seçimleri başlamıştı. Özellikle beyaz yakalıların görev yaptığı merkez üniteleri ile satış, istasyon ve kargo ofislerindeki seçimlerin çoğunu kazanmışlardı.

Turuncu Devrim yarım kaldı!

Ayhan Günal’ın ağırlık verdiği tek yer İşletme idi. Şaka değil 300 delegenin olduğu Genel Kurula tam 97 delegeyi İşletme seçecekti.  Kabin memurlarının ağırlıkta olduğu liste ile birleşilmiş, İşçi Birliği adı altında seçime girilmişti. Listede pilotların başını Ayhan Günal çekiyordu.

Zaten 97 kişilik delege listesinin birinci sırasında Ayhan Günal’ın ismi vardı. Günal’ın listesinin rengi de manidardı: Turuncu… Soros’un özellikle eski Sovyet cumhuriyetlerinde yaptığı “devrimin” rengi de hatırladığım kadarı ile turuncuydu. Turuncu, pilot ve hostesler arasında en popüler renk haline gelmişti. Seçimler yapılmış, 8000 civarında üyeye sahip işletmede turuncu liste 1722 oy almış ve seçimi kazanmıştı.  Atılay Ayçin’in listesi 1266 oyda kalmış, Emek meclisi ise 610 oy toplayabilmişti. Son derece demokratik(!) bir seçim sistemine sahip Hava İş’te, oyların % 48’ini alan turuncular, delegelerin % 100’ünü elde etmişlerdi. Yani kabaca Genel Kurulun üçte biri Gökkuşağı-İşçi Komitesi birlikteliğine aitti.

Camianın önde gelen isimlerinden, sendikacı geçmişi de bulunan Faruk Sayılır 4 Kasım 2013 günü aynen şunları yazıyordu. “Başta Atilla Kaya, Ayhan Günal olmak üzere; THY patronları ile onların maşası bazı kişiliksiz yöneticilerin her türlü baskı, ısrar, gözdağı ve tehditlerine rağmen korkmadan çekinmeden insana yakışan bir tavırla listede yerlerini alarak gelecekleri hakkındaki kararı ancak kendilerinin verebileceği gerçeğini herkesin gözüne sokan bu insanlara selam olsun. ”

“Katılanı işten atarım !”

Genel Kurul günü yaklaşırken THY yönetiminin delegelere baskı yaptığı iddiaları konuşulmaya başlandı. Bu konularda kimsenin eline su dökemeyeceği muhterem THY yönetimi “Reforma oy vereceksiniz,  yoksa karışmam” demenin mantıksızlığını kavramıştı. Çünkü oylamadan sonra sigaya çekilecek her pilot veya hostes  “Vallahi Reform’a verdik.” diyeceğinden muhalifleri tespit etmek zorlaşacaktı.

İşini sağlama alan THY yönetimi çareyi kendileri aleyhine oy kullanacağı belli olan İşletme delegelerine “seçime katılmayın, yoksa sizi işten atarız “demekte buldu. Üstelik bu iddia Gökkuşağı temsilcilerince seçimden 1 gün önce basın toplantısı ile duyuruldu. Alınan karar da açıklandı: “Genel Kurul salonuna girmeyeceğiz.” İşverenin oyunu tutmuş, 300 delegeli Genel Kurulun 200 delege ile toplanması sağlanmıştı. Yani 110 delegeli Reform Grubunun seçimi kazanması için bütün şartlar hazırlanmıştı.

Er meydanına çık(a)mayan “LİDER”

Genel Kurul toplandı ve Uçuş İşletme delegelerinin katıl(a)madığı seçimleri işverenin desteklediği Reform grubu kazandı. Genel Kurula girmeyen/giremeyen işletme delegelerinden başında Ayhan Günal geliyordu. Faruk Sayılır Kaptanın ifadesi ile, Ayhan Günal, “her türlü baskı ve şantaja rağmen delege listesinde yer almış” ama Genel Kurul salonuna gidememişti.

Hadi üç kuruşa ev geçindiren kabin memurlarını, işsiz kalmayı göze alamayan pilotları anladık da, hareketin liderinin baskılardan korkup salona gidememesini nasıl açıklanabilir ki.

Doğal olarak “lider” korkarsa, altındaki delege ne yapsın? Oysa liderlik; cesaret ister, feragat ister, basiret ister. Lider korkmaz, er meydanından kaçmaz, risk alır, gerekirse kendisini ortaya koyar, örnek olur, çevresindekilere cesaret ve moral aşılar. Demokrasi tarihi, bu özelliklere sahip olduğu için işini kaybeden, hapislerde çürüyen hatta can veren insanlarla doludur.

Sendika gitti, sıra TALPA’da mı?

O gün Genel Kurul salonuna Ayhan Günal, hakaret edilmeyi, hırpalanmayı, işten atılmayı göze alarak gitse ve oyunu kullansa idi, bugün THY pilotları Ayhan kaptanın arkasında kenetlenirdi. Ama şimdi sorun büyük. İşverenin baskısına, tehdidine boyun eğen ve sendikayı altın tepsi içinde 3-5 senelik THY personeline takdim eden bir anlayışın TALPA’ya başkan olursa gelebilecek baskıları göğüsleyeceğine üyeleri inandırmak zor olsa gerek. Yaptıkları, yapacağının teminatı mıdır?  1722 delegenin oyunu, desteğini bir kalemde çöpe atanların, TALPA seçimlerinde destek verecek üyelerin oylarını da heba edip, etmeyeceğini şimdiden bilmek zor.

Hani sendika seçimi 15 sene önce olsa idi belki, “değiştim, geliştim” diyebilirsiniz de, 2 yıl öncesinden bahsediyorum.  Hatırladığım kadarı ile yapılan bu vahim hatadan dolayı İşletme’nin üyelerine özür bile dilenmediği kulağıma gelmişti. Oylarını size güvenerek veren kişilere bir özürü bile çok görenlerin “Kusura bakmayın, bize güvendiniz, sizi yarı yolda bıraktık ama anlayın işte, ekmek parası” diyerek topluma açıklama yapmayanların, öz eleştiri kurumunu bile işletememeleri gerçekten çok acı…

Bizim görevimiz uyarmak. Takdir ve tercih TALPA üyelerinin…

 

Geri

103
Kimler Neler Demiş?

avatar
71 Comment threads
32 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ayhan kaptanı uyarınUlusel hocaatasözüpanikatakSöz mü Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
kenny
Ziyaretçi
kenny

Ertugrul bilicli ne zaman vefat etti? Allah rahmet eylesin.hocamdi

2

2
İşte bu
Ziyaretçi
İşte bu

Sefa Başkan işte böyle kaliteli yazılarını bekliyoruz . Bir ara durduydun yine başladın. Tekrar hoşgeldin

4

4
Tespitler
Ziyaretçi
Tespitler

Tüm yazılanlar gerçek. Tebrik ederim Safa bey kardeşim

4

3
Mehmet Ayhan Günal
Ziyaretçi
Mehmet Ayhan Günal

“Sendika olmadı bari TALPA’yı alalım” başlıklı yazınıza cevabımdır…. yayınlamanız dileğiyle… *** TALPA pilotlar için önemli bir sivil toplum kuruluşu ve hakettiği yerde olmadığı için, TALPA’ya dinamizm, enerji katabilmek amacıyla ben ve arkadaşlarım aday olduk. 20 yıldır dernekçi olan Sefa İnan’dan derneğimizin genel kurulu hakkında yazacağı ilk yazıda, TALPA’nın bugünkü durumu ve gelecekte nasıl olması gerektiğine dair öneriler getirmesini beklerdik. Maalesef o, bir dernek yazısı değil, sendika yazısı kaleme almış! Dernek ile sendika iki ayrı kurum. İki ayrı hukuk, iki ayrı statü. Ben ve arkadaşlarım bu ayrımın farkındayız. Ancak Sefa İnan yazısında bu ayrımı ortadan kaldırdığı gibi, birinden diğerine doğrudan geçip… Devamını oku »

Delege
Ziyaretçi
Delege

Sayın kaptanım yazıda çok doğrular var. Biz delegeydik. Her delege bağımsız hareket eder. Grup kararı alınamaz bilginiz olsun. Biz sürü değildik ki. Bahadır kaptan ne dese omu olacaktı yani

3

5
Dernek ve Sendika
Ziyaretçi
Dernek ve Sendika

Mehmet kaptan ne farkı var söylermisiniz. Sendika ve dernekler üyelerin hak ve menfaatleri için var. Sendikalarda artık dernekleşti hak hukuk kanun yargı vs vs kalmadı. İşletme delegeleri bizleri temsil edememiştir. Biz Bahadır kaptana oy vermedik. Thy de olan sizlere verdik. Dik durmalı ve genel kurula mutlaka gidip bizi temsil etmeliydiniz

4

3
Farkı ne?
Ziyaretçi
Farkı ne?

Farkı anlamak için yasal mevzuata bakınız. Eski olaylarla kişileri yargılamaya başlarsak önce Sefa beyi kim sivil havacılıkta otorite ilan etti? Önce bir bunu tartışalım. Meslek grupları arasında uçuş ekipleri kadar yalnız bir meslek grubu daha yoktur, üstelik herkes bu meslek erbabı için neyin doğru neyin yanlış olduğunu hernasılsa pek bi bilir! Sefa bey sektörün bir dalında uzun yıllar hizmet etmiş olabilir. Ancak bu ona sektörün diğer dalları Hakkı’nda ahkam kesme yetkisi vermediği gibi onu otorite de yapmaz. Ancak ülkemizde Uğur Cebeci’nin havacılık otoritesi olarak kabul edilmesinden yola çıkarsak Sefa bey de otorite sayılabilir tabii. Ama sadece ülkemizde. Bence gerçekten bir… Devamını oku »

FİL Officer
Ziyaretçi
FİL Officer

Birlik olalım diyorsun da, çok mu dağıldık ki? Olalım olmasına da Timur’un karşısındaki Nasrettin hocaya döndürmesin bizi arkadaş

2

2
elma armut
Ziyaretçi
elma armut

yazinizdan gercekten birsey anlamak zor.tutarsizliklarla dolu ve yanli.size yakismamis.en azindan bu yaziyi yazmadan once bahadir altan ile konussaydiniz.en azindan o surec ile ilgili bilgiyi ve ayhan kpt nin yaptiklari ni sorsaydiniz..AYHAN kpt na destek buyuk bunu bilin..sizinde temsil ettiginiz statukoculuk bitecek..bu boyle biline..

4

2
Komiksin
Ziyaretçi
Komiksin

Arkadaşlar köşe yazan biri kalkıpta neden konuşsun. Adam süreci takip etmiş rakamları vermiş doğrumu bunlar doğru. Sonra kendine göre döşenmiş yazıyı. Millet Başbakan Cumhurbaşkanı için yazı yazıyor yorum yapıyor sorarakmı yazıyor. İşi bilen biri olduğu gerçek görüşe saygılı olmak lazım

5

2
Captain
Ziyaretçi
Captain

Bırakın bu işleri ya…”Ayhan’a destek büyükmüş” Kaç aydır rüzgar yapıyorsunuz. Biz de kokpitteyiz kardeşim. Millet yüzüne gülüp “he yaw he he” deyip dalgasını geçiyor Ayhanla

3

3
Tırsak
Ziyaretçi
Tırsak

Başkan adayınız Bahadır falan değildi, uydurma…Pegasus kaptanı nasıl THY sendikasına başkan olacaktı? Şimdi kıvırmayın kardeşim. Tırstık gidemedik deyin olsun bitsin.

2

2
Masalcı teyze
Ziyaretçi
Masalcı teyze

Komediye bak, Genel Kurul delegesi bile olmayan Bahadır Altan’ı Başkan seçeceklermiş de, mış da, muş da…Yerseniz?

2

2
Kd.Kpt.
Ziyaretçi
Kd.Kpt.

Yazıklar olsun sana. Önce sana oy veren üyeleri sattın, şimdi de kader birliği yaptığın Bahadır Altan’ı. Ben utandım okurken.

3

2
Lidere bak
Ziyaretçi
Lidere bak

Sen niye Greve katılmadın Ayhan Kaptan? Para tatlı değil mi?

2

2
line
Ziyaretçi
line

iki yazıyıda okudum günal kaptana sormak istiyorum sen sendika seçimlerinde gidip oyunu kullandınmı… kullanmadın mı. sefa inanın yazısı açık. temsil etmek için cesur olacaksın diyor, verdiginiz cevaba bakarak konuyu geçiştiriyorsunuz sizde o cesaret ne yazık kı yok…

3

2
340'çı
Ziyaretçi
340'çı

Soru güzel “Bu yazıdan maksadınız nedir” Haklısınız Günal kaptan, bu toplum balık hafızalıdır diyerek ne güzel aday olmuştunuz di mi? Sefa İnan da tam bu sırada pişmiş aşa su kattı.

2

2
Böyle gider
Ziyaretçi
Böyle gider

Böl parçala yönet!teknik Çelik gibi olmadı Çelik iş ile , aynı şartlara hava -iş imza atar! Atama ile gelen sadakatini ispatlar beklenti bu yönde, sonra 3 yıl yatarlar adı sendikacı olanlar !

2

1
Adam gibi adamsin
Ziyaretçi
Adam gibi adamsin

Helal olsun sana, hicbirseyden cekinmeden , kenarima cekileyim keyfime bakayim demeden emekcinin hakkini savunuyorsun. Ornek aliyoruz seni… Bir de sitenin tasarimi biraz daha guzel olaydi… Biraz paraya kiysaniz da sunu degistirsebiz iyi olur saygilar. Linkedinde daha aktif olursaniz daha cok okuyucu kitlesine erisirsiniz bu da bir not

3

2
Delege
Ziyaretçi
Delege

Bahadır Altan seçimden bir gece önce ani bir kararla kendisine inanan ve ortak davalarında yanyana sırt sırta olduğu bütün insanlara hayal kırıklığı yaşattı. Ayhan Günal kaptanın önünde bir engeldi aynı şimdi olduğu gibi

4

1
Dün dündür
Ziyaretçi
Dün dündür

Ayhan Kaptan onun için mi her yerde BAHADIR kaptana ağır hakaretler ediyor?

2

2
Sendika seçimleri
Ziyaretçi
Sendika seçimleri

sefa bey bir uçuş işletme delegesi olarak seçimden önceki günü size anlatayım.Gökkuşağı olarak alınan 97 delegenin sayısını suan net hatırlamamakla beraber yaklasık 40 civari ağırlıkla kabinden gelen i Şçi komitesinden delege olan arkadaşlardı genel kuruldan önceki gün görünen resim ya atilay ayçinle yada reform grubu ile bir koalisyon yapılacağı şeklinde idi (delege sayısı olarak) işletmeden bize verilen oyların çoğunluğunun atilay ayçinin bir daha swrçilmemesi için olduğu aşikardı.dolayısı ile bu grupla beraber hareket etmekte aldığımız oylara ihanet olacaktı (ki atilay bey başkanlık şartı ile koalisyon istiyordu) Reform grubuda işverenin tarafında seçime girdiği ve yapılan baskılarla delege topladığı aşikardı onlarlada bir koalisyon… Devamını oku »

Bahadır'ı satmak
Ziyaretçi
Bahadır'ı satmak

Ayhan Kpt, o tarihte 45 yaşındaydı. Madem ki gen. Kurula katılmak yönünde kararı vardı. Gidip katılsaydı..Bahadır Altan önüne mi yattı? Ayıp şeyler bunlar..Düne kadar dibinde dolaştığın adamı şimdi satıyorsun. Çok ayıp.Bu arkadaş mı 6000 pilota başkanlık yapacak? Hadi canım sizde!

3

3
Kandırılmış
Ziyaretçi
Kandırılmış

*Kandırılmıştır* abisi… Moda ya şimdi…

2

1
Senior Cpt.
Ziyaretçi
Senior Cpt.

Beyefendi, 40 delege seçimin sonucunu değiştirirdi. Atılay’la birleşseydi Ayhan kapt ve diğer 39 kişi seçimi alırdı.Amaç, işverene teslim etmemekse bu fedakarlık yapılırdı.Milleti aptal zannedip gerçekleri tersyüz etmeye çalışmayın.

3

1
YOK ARTIK
Ziyaretçi
YOK ARTIK

Rezaletin itirafı…Eşbaşkanlık, demokrası falan hepsi hikayeymiş baksanıza. Tek adam B.Altan emretmiş koca koca adamlar Genel Kurula katılmamış.Yuh artık !!!!

3

1
İşte Gerçek
Ziyaretçi
İşte Gerçek

komplo teorilerine meraklı olduğunuz anlaşılıyor. Ben de duyduğumu söyleyeyim : BAŞTA AYHAN KPT OLMAK ÜZERE BAZI KAPTANLAR İŞTEN ATILMAKTAN KORKTUKLARI İÇİN GENEL KURUL SALONUNA GİTMEYECEKLERİNİ SÖYLEYİNCE, BAHADIR KAPTAN DA MECBUREN KATILMAYACAĞIZ AÇIKLAMASINI YAPTI:..Nasıl iyi mi?

3

2
MAG
Ziyaretçi
MAG

Genel Kuruldan 1 gün önce 7 aralık 2013 günü Bahadır Altan “kurula katılmayacaklarını” açıkladı. Neden bu karara katılmayan Mehmet Ayhan Günal(MAG) aynı gün “bu antidemokratik karar doğru değil, ben bu hareketten ayrılıyorum, yarın da tek başıma da olsa toplantıya gidip oy kullanacağım.” demedi????? O tarihte 18 yaşından küçük müydü MAG????

3

2
Günahsız
Ziyaretçi
Günahsız

Kardeş, yazın ve iddiaların çok mantıksız. Hem kabin bizi böldü diyorsun hem de Asaf’ın Reformla birleşin başkan sizden olsun önerisine kabin sıcak baktı diyorsun.Madem öyle 55 tane kabin memuru Reformla birleşir sendikayı paylaşırdı. Niye katılmasınlar ki? Anlaşılan Günal’ı kurtarmak için şimdi de suçu kabine atıyorsunuz. Zaten Bahadır suçlu, Ali Gülçiçek suçlu, kabin suçlu bir tek Günal kaptan sütten çıkmış AK kaşık ha…..Vay anasını sayın seyirciler.

3

2
Niye Konuşmuyorsunuz
Ziyaretçi
Niye Konuşmuyorsunuz

Sefa Bey yazınızı hayretler içinde okudum.Sizi elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum ama bu sefer yargısız infaz yolunu seçmişsiniz ki bunu yakıştıramadım.En azından AYHAN Kaptan’ı,sonra çıkacak adayları dinleyip projelerini ve önerilerini yorumlayıp sonra bu yazıyı yazmalıydınız.Burada tarafsızlığınızı kaybettiniz ve sizi takip edenlerin de kafasında soru işareti bıraktınız.Siz bu yazıyı yazarken(sendika seçimlerinde ne oldu niye çekildiniz AYHAN Kaptan) hiç araştırdınız mı?Eğer konuşmak istediniz de AYHAN Kaptan istemediyse söylediklerimi geri alıyorum ama hiç konuşma gereği duymadan bu yazıyı yazdıysanız bu sefer tarafsızlığınızı sorgulamadan edemicem.

5

2
Gerçekler
Ziyaretçi
Gerçekler

Bizim pilot camiası kadar sendikacılıkla seçimlerle ilgili bilgi sahibi olmayan başkaları yoktur sanırım. Delegenin bağımsız olduğunu ve istediği adaya veya gruba destek verebileceğinin bilinmesi gerekir. Yorumları şaşkınlıkla okuyorum ne saçma yorumlar atanlar var. Biri diyorki konuşsaydın biri diyorki Bahadır kaptan genel kurula gitmiyoruz dedi gitmedik. Çocukça bilgisiz yorumlar. Delege mutlaka genel kurula gitmeli ve ortalama 80-100 kişi adına kendi şahsı olarak sorunları anlatmalı. Oy atma mecburiyeti yokki gidersin salona genel kurulu izlesin söyleyecek sözün varsa söylersin sonra ister oy verir ister verrmezsin. Genel kurula gitmemek veto etmek olmaz. Kaçmamalısın görevden sana oy veren insanlar senden sorumlarını anlatmanı bekliyor tbmm gibi… Devamını oku »

Bir dönem sorgulanmış
Ziyaretçi
Bir dönem sorgulanmış

Geçen sendika seçim dönemi doğru değerlendirilmiş. Ancak günah keçisi Ayhan kaptan seçilmiş. Ayhan kaptan o süreci doğru yönetemedi genel kurula katılmaması şimdi işte böyle değerlendiriliyor. Bu günleri düşünecek ve Bahadır gitmeyelim dese bile gidilecekti. İşte bu kadar. Elalemin ağzı torba değilki büzesin. Konuşurlar ve konuşacaklarda

2

1
Dernek niye yumruk vursun?
Ziyaretçi
Dernek niye yumruk vursun?

Sefa bey derneklerde masaya yumruk vurulmaz. Sendikalarda da . Yasal mevzuat vardır. Yasanın dışına çıkarsanız yasa karşısında sorumlu olursunuz. Dernekler vakıflar sendikalar Nasıl çalışır bi tekrar edelim ondan sonra tartışalım isterseniz. Ayrıca Ayhan Kaptanın yazdıklarıyla ilgili yorum yapmak yerine kişiliği ile ilgili yorumlar yapmışsınız. İzniniz olur ise ben de size aynısını yapayım. Teknik personelsiniz. Ancak konu teknik değil. Pilotlar derneği. Yani sizin sadece arkadaşlarınızdan duyduğunuz ve duyduklarımızdan anladığınız kadarıyla vakıf olabileceğiniz bir konu. Yani kendinizi otorite ilan edemeyeceğiniz bir saha. Aşırı varsayımsal yaklaşımlarınızı bir kenara bırakalım . Daha iyi hizmet edebileceğini düşündüğü kişiyi listesine alması neden sizi şaşırttı. Mantıklı olan… Devamını oku »

Lövye
Ziyaretçi
Lövye

Güzel kardeşim, yazıyı bir daha oku. Sefa başkan senin mesleğinle ilgili bir yorum yapmıyor ki: Tam tersine uzmanlık alanı olan dernekçilik konusunda tespitlerini paylaşıyor.Bu konuda havacılık camiasında en yetkin kişi de Sefa İnan’dır.

2

1
Levye bey'e
Ziyaretçi
Levye bey'e

Bana güzel kardeşim diye hitap eden sayın zat. Siz de dernekleri vakıfları ve sendikaları bir kez daha okuyun. Sonra insanlara Nasıl hitap edilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlayalım hep beraber. Ayrıca dernekçilik konusunda da da otorite olabileceğini, ya da en yetkili kişi ( sizin deyiminizle) olduğunu sanmıyorum. Öyle olsa bile kişileri geçmişiyle yargılayacak olur isek kimse masum değildir. Bi okuyun Ayhan Kaptan ne demiş. Ondan sonra da Sefa beyin yorumunun Ayhan kaptanın açıklamasıyla ne alakası var onu tartışalım. Sefa bey neden yargısız infaz yapıyor? Kimden tarafa? Çok yetkili bir dernekçi ise dernekmişim çamur atarak mı yapılıyor? Siz de benim anlatmaya… Devamını oku »

Dernekçi tech
Ziyaretçi
Dernekçi tech

Çirkin kardeşim(adam güzel kardeşim demiş bozulmuşsunuz) Yorumu bi daha okuyun ‘havacılık camiasında dernekçilik konusunda en yetkin kişi sefa beydir’ diyor.Yoksa Türkiye’nin dernekçilik uzmanı demiyor.

2

1
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

KAPTAN AYHAN, BİZİ YİNE Mİ SATACAN?

3

2
Kpt
Ziyaretçi
Kpt

Sefa bey kalemine sağlık kpt Ayhan’ı arkadaşlara hatırlattığın için arkasından gideceklerin bir kere daha düşünmesi lazım .!

3

2
Fo
Ziyaretçi
Fo

Ayhan abi çekilsen bu işten daha hayırlı olur sanada talpayada

3

2
Loser
Ziyaretçi
Loser

Bence de. Bu yazıdan sonra artık en ufak bir falsonda, tavizinde (işte yine bizi sattı ) diyecekler.

3

2
JölePA
Ziyaretçi
JölePA

BİR JÖLELİMİZ EKSİKTİ, O da oldu…Jöleli başkan, jöleyi fazla kaçırma.

3

2
777
Ziyaretçi
777

Yahu şurada Ayhan Günal’ı savunayım derken Sefa beye bulaşanlara şaşırıyorum. Yok üslupmuş, yok bilgisizlikmiş, yok yargısız infazmış…Bırakın bunları da içeriğe bakın,Yazılanlar doğru mu? Doğru.Eksiği var, fazlası yok. Hepimiz yaşadık o günleri.

3

2
İyi polis-kötü polis
Ziyaretçi
İyi polis-kötü polis

BEYLER, boş boş konuşmayın.Girin google’a. Ayhan Günal yazın. Sayın kaptanın Bahadır Altan’a yapışık durumda olduğunu, dibinden ayrılmadığını, Gökkuşağı denince sadece ikisinin adının ve görüntülerinin olduğunu göreceksiniz. Şimdi de kalkmışlar, Ayhan iyi çocuktu, aslandı, kaplandı ama Bahadır onu yönetti, asıl suçlu Bahadırdı…falan filan, Hadi oradan.

3

2
Biri yalan söylüyo
Ziyaretçi
Biri yalan söylüyo

Sayın Ayhan Günal “Bahadır Altan tek karar vericiydi” diyor. Aşağıda -Sendika Seçimleri- başlıklı yorum atan taraftarı ise, “Oylama yaptık, oylama ila karar aldık, ” diyor. Hanginize inanalım? Yorum atmadan önce aranızda bir anlaşsanız, ağız birliği yapsanız da bizi yormasanız?

2

1
Yıkıcı Kaptan
Ziyaretçi
Yıkıcı Kaptan

Hadi Ayhan Kaptan. Bu işi ancak sen halledersin.Sana güveniyorum.Eminim 6 aya kalmaz ortada TALPA diye birşey kalmaz.

3

2
Abi nasihatı
Ziyaretçi
Abi nasihatı

Ayhan Kaptanın listesine baktım da gencecik pırıl pırıl insanlar var. Yazık olacak bunlara. Bir maceraperestin peşinden gidiyorlar. Yarın çanak çömlek patlayınca Ayhan “Yönetim Kurulum beni yanılttı, Denetim kurulum beni uyarmadı” deyip sıyrılır, olan günahsız iyi niyetli yönetim kurulu üyelerine olur.

2

3
SFI
Ziyaretçi
SFI

Ayhan’cığım, 11 ay sonra Hava İş seçimleri var.Sana yakışan orasıdır.Ben olsam orası için hazırlanırdım. Yoksa İşverenle papaz olmamak için mi artık sendikaya bulaşmıyorsun? Talpa dikensiz gül bahçesi nasılsa değil mi?

3

3
Kaptan BİLO
Ziyaretçi
Kaptan BİLO

Şener şen’in Banker Bilo filminde meşhur bir repliği vardı. “SATTIM AMA BİR SOR BAKALIM NİYE SATTIM”?

3

3
Hental Keptın
Ziyaretçi
Hental Keptın

Günal Kaptan “Ağır ve hantal yapı” derken Mantı kaptanı mı kastediyor acaba? Dinamizm kazandırmak için Sıfır Beden bir başkan bulalım o zaman.

4

2
Ayhan kim ki?
Ziyaretçi
Ayhan kim ki?

Ben 3 tane kaptan tanırım başkasını bilmem:Göklerin hakimi Kaptan Kirk, denizlerin hakimi Kaptan Kusto, yolların hakimi Kaptan Osman( Varan Turizm)

3

2
Tonaj
Ziyaretçi
Tonaj

Mantı’yı da alaydın listene, listenin ağırlığı olurdu hiç olmazsa!

2

2
Airmarket
Ziyaretçi
Airmarket

TALPA’da İNDİRİMLİ SATIŞLAR 21 Ocak 2016’da başlayacaktır.

2

3
K/A
Ziyaretçi
K/A

Ayhan Günal’ın Talpada işi daha kolay. İşletmede 9500 üye vardı, Talpada taş çatlasa 2000 üye var.Ne yaparsa yapsın fazla gürültü çıkmaz.

2

2
Kare As
Ziyaretçi
Kare As

Sendikada salona sokmadığın delege kankaların Kartal’ı- Sermet’i-Kanber’i yine yanına almışsın. Mağluplar takımı gibi olmuşsunuz.

3

3
Vale
Ziyaretçi
Vale

Sefa İnan tartışmasız duayen DERNEKÇİ…Ama Ayhan Günal bugüne kadar hiç bilmediği dernekçiliği 25 gün içinde öğrenemezse Talpa Otoparkında DEĞNEKÇİ olur. benden söylemesi

3

3
İs mi?soz mu?
Ziyaretçi
İs mi?soz mu?

sivil toplum orgutleri ve sendikalar demokrasinin olmazsa olmazlaridir, bunlar olmadan demokratik yapidan bahsetmek mumkun degil. devrimler de halktan gelen yani asagidan yukariya hareketlerdir. bizim devrimlerimiz yukaridan asagiya olmus, ataturk bizi ileriye isinlamis, dort nesilde hazmedilecegi saptamasini da yapmis ama omru bunu garanti etmeye yetmemis… Sonucta bize demokrasiyi ogreten birinci dunya ulkeleri bu yolda ilerlerken, biz padisah ciksin da ayaginin altini opelim diye bekledigimiz icin sendikamiz da gostermelik, talpamiz da… Soru su olmali, is mi ? Soz mu? cevap is olabilir, anlayisla karsilamak lazim, ancak yola soz diyenlerle cikmak onemli… sendikacilik yapanlar grevcilere sahip cikamadi, grevi de 80 li yillarin megafon… Devamını oku »

Yildizli ...
Ziyaretçi
Yildizli ...

Bence biraz sagduyulu olmakta fayda var ,lakin ne olursa olsun elini tasin altina koyan insanlardan zarar gelmez..Elestirirken biraz daha ilimli olmak gerek..Ayhan kpt’ni bilen , taniyan ,anlayan ve destekleyen bir kitlesi zaten var …Bence gecmiste yasanan sendikal faaliyetlerle ilgili biraz fazla uzerine gidiliyor.Bunun tek sorumlusuymus gibi algi gelistirmek ve kulaktan kulaga soylemlerle agir ithamlarda bulunmak hicbir neticeye fayda saglamaz ..Nihayetinde bu is bir secim surecidir ve cogunluk tarafindan tercih edilen kisi o koltuga getirilir .Insanlarin vaadlerini yerine getirip getirmediklerini gormek icinse o kisilere sans verilmelidir.Bu karalama kampanyasini haketmedigini dusunuyor her halukarda neticenin tum camiaya hayirli olmasini diliyorum…

5

1
AF edersin
Ziyaretçi
AF edersin

Yani geçmişini, yaptıklarını, hatalarını, yanlışlarını sorgulamayalım, sırf elini taşın altına koydu diye destekleyelim öylemi? Unutmayın, geçmişi insanın peşini hiçbir zaman bırakmaz.

3

2
Ayıp!
Ziyaretçi
Ayıp!

Sefa bey saygı duyduğum çok yazılarınız olmuştur ama iki listeli bir seçimde bir tarafın Başkan adayı üzerinden diğer gruba yağ,bal takviyesi yaptığınız açıkça ortadadır.Diğer aday olan grubunda sütten çıkmış ak kaşık olmadığı ile yazınızı çok kısa bir zaman içinde bekliyorum.Geçmiş Talpa’nın uzantısı olan,Kpt.Gürcan Mantı’nın perde arkasında Başkan olacağı tahmin edildiği Kpt.İlyas Karagülle’nin de artık Pegasus’da değil THY’de çalıştığını unutmayın.Geçmiş dönem Talpa’nın Grev sürecinde Nasıl bir tavır takındığını siz çok iyi bilirsiniz.Talpa olarak greve karşıyız açıklaması bir dernek için uygunmudur?O dönem Talpa’nın THY yönetiminin yanında tavır takınması bu dönemde de benzer bir durumda pilotların hakları için mücadele edecek bir Talpa’nın olmayacağı… Devamını oku »

Grevci
Ziyaretçi
Grevci

Aferin sana. Demek ki Sefa bey doğru yazmış. Grev mrev hikaye, daha efektif yöntemler bulun diyor.Sen hala Talpa niye grev yapmadı diyorsun. Eminim yarın grev kararı alınsa ilk uçacak ve grevi kıracak sen olursun.Toplumu nasıl bir maceraya sürükleyeceğiniz belli oluyor işte.

2

2
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Grevci arkadaşım Talpa niye greve gitmedi diyen varmı.Okuyup anlamakta sıkıntın olduğu anlaşılıyor.Talpa’nın yaptığı açıklamanın yanlış olduğunu söylüyorum.Bir derneğin böyle bir açıklama yapması kimlerin işine yaramıştır…Düşününce bulacaksın

2

1
Bir Ricam var
Ziyaretçi
Bir Ricam var

(Başkan adayımız Bahadır Altan kaptandı, esas karar verici de oydu. Öyle olduğu için, genel kuruldan önceki gün, kongreye gitmeme kararını tek taraflı alması sebebiyle ben ve bazı arkadaşlarım Gökkuşağı hareketinden ayrıldık ve süreci noktaladık.) NE ZAMAN AYRILDINIZ? NİYE BU TEK TARAFLI YANLIŞ KARARDAN HEMEN SONRA AYRILMADINIZ? Sizin bu hareketten ayrıldığınıza dair bir açıklamanıza rastlamadım. Tarihini verirseniz o açıklamanızı(varsa) bulup okumak isterim.

2

2
SÜRÜ
Ziyaretçi
SÜRÜ

**Bir lideri kutsayan ve toplumu sürü gibi gören bir anlayış şu anki Hava-İş yönetiminde var ve bu anlayışın sendikayı getirdiği yer belli… Bu tek adam yönetimine, liderlik sultasına gidiyor. Artık bu değerler değişti, toplum doğrudan sürece katılmak istiyor. Liderlerin kutsandığı yerde demokratik bir katılımın önü kesilmiş oluyor.** (Airkule-Gökkuşağı temsilcileri ile görüşme/6 ekim 2013) Hani sürü değildiniz Ayhan Kaptan? Peki Hava İş Toplantısı öncesi niye sürü gibi hareket edip Lideriniz Bahadır Altan’ın emri ve kararı ile salona gitmediniz? Ben demiyorum siz demişsiniz yorumunuzda.

3

1
FITA
Ziyaretçi
FITA

Üyelerin önündeki engelleri kaldıran bir talpa derken neyi kastetti acaba sayın aday? Üye olmak isteyenler engelleniyor mu ki? Ben gidip rahatça üye oldum.Başka ne engel olabilir anlamadım.

2

1
Atın kendinizi uçurumdan
Ziyaretçi
Atın kendinizi uçurumdan

Lideriniz Altan abi, Reformu destekleyin deseydi destekleyecek miydiniz Ayhan Kaptan?

2

1
KM2
Ziyaretçi
KM2

Sefa bey, Turuncu devrim benzetmesini çok tuttum. Gerçekten cuk oturmuş.

2

1
TRI
Ziyaretçi
TRI

Ayhan çok zeki çocuktur.Yıllardır tanırım.Bu Gökkuşağı organizasyonunu çok iyi kullanmıştır.Kendi adına açıklama yapmaz.Açıklamayı Bahadır Kaptan yapar.Onun sırtında küfesi yok çünkü. Ayhan da sıkışınca -ben yapmadım bizim hareket adına konuşuyor işte. deyip Bahadır kaptanı taca atar. Ama tehlikesiz şovlarda mesela kurdela takılmasında ön plana çıkar.

3

1
SHOW
Ziyaretçi
SHOW

Beyrutta kaçırılan Murat’lar için Ayhan Kaptan kurdele takmıştı. Üst yönetim sorsa cevabı hazırdı: efendim bakın biz uçuşları durdurmak gibi şirketimize zarar veren bir iş yapmıyoruz. Zararsız bir protesto bizimkisi…. Yani toplumun gazını alıyoruz, diyecekti.

2

1
Uzunyol Kaptanı
Ziyaretçi
Uzunyol Kaptanı

Üye artışını mutlaka gerçekleştireceğiz demişsin Ayhanım.Mantı Kaptan 2012’ye göre iki katına çıkardı. Takdir et bari.

4

1
FO
Ziyaretçi
FO

Ayhan abi, Sendika ne olacak? Biz seni oraya bekliyorduk. Bir de abi, Gökkuşağından ayrıldığınıza göre hangi grubun içindesiniz?

3

1
Merak
Ziyaretçi
Merak

Sayın müstakbel başkanımız hedefleri için 3 vade koymuş.Bu vadelerin yıl olarak karşılığını öğrenebilir miyiz acaba?Misal kısa vade kaç haftaya denk geliyor?

2

1
Kantar
Ziyaretçi
Kantar

Ayhan kaptan, THY yönetimi şu an seni çağırsa ve ÇEKİL derse ne yaparsın?Çekildim 85 kiloyum mu dersin, hadi oradan be, isterseniz atın çekilmem mi dersin?!?!?!

3

1
Secim
Ziyaretçi
Secim

Turkiyede kitap okuma orani kisi basina uc sayfa, o da herkes uc sayfa okudugundan degil kitap kurtlari yukseltiyor istatistigi… Dinimizi kulaktan dolma yasiyoruz, oyumuzu kulaktan dolma kullaniyoruz, tarzimiz yok benzetmeye calisiyoruz, ne emege saygimiz var, ne bilgiye… mis gibi (oyleymis gibi) yasiyoruz hayati. Dolar aliriz 1 liraya ertesi gun 5 lira olsun isteriz, ev aliriz ertesi sene iki kati olsun deriz, pilot oluruz hemen kaptanlik hesabi, memur oluruz hemen amir ne zaman olacagim… bugun ahmet yarin mudur ahmet,arasi nerede bunun… Rahat koltukta konusmasi oyle kolay ki…Gercek sartlar olustugunda herkesin gercek tutumu belli olur.. bi de bizdeki huy hickimse iyiyi soylemez,… Devamını oku »

Ççok yazıl
Ziyaretçi
Ççok yazıl

Çok hazin bir durum.köşe yazısındaki ağır ve bilinen iddialara karşı bay Adayın laf kalabalıklığı ile işi geçiştirmesi ve araya da propagandayı sıkıştırarak reklam yapması Mesleğimiz adına gerçekten üzücü

3

1
hep THY
Ziyaretçi
hep THY

Talpanın başı ve ekibinin THY den olmaması lazım. Bir de böyle denesinler..Talpa, özüitibariyle THY pilotlarına hitap ediyor. Hiçbir zaman kabuğunu kıramadı. Çünkü zihniyet Thy..

2

1
sıradan memur
Ziyaretçi
sıradan memur

Sayın Ayhan Günal “genel kurula katılmama gerekçelerini işletmedeki üyelere anlattım” diyor.Yetmez Bay Kaptan. Çünkü sizin sendikayı işverene teslim etmeniz nedeniyle biz yer personeli de zarar gördük.Tüm THY personeline özür borcunuz var.Bütün bir toplumu yaktınız.Bu sendika bir daha asla gerçek işçilerin eline geçemeyecek.Bu ayıpla ömür boyu yaşayacak ve çok kötü biçimde anılacaksınız.

3

1
?
Ziyaretçi
?

Nasreddin hocanın dediği gibi; hırsızın hiç mi suçu yok ?
Reform hareketine destek veren arkadaşlarınıza da söylüyormusunuz bunu

2

1
Mazlum
Ziyaretçi
Mazlum

Sıradan memura aynen katılıyorum.TK’da sadece pilotlar yok. Uçuş ekipleri çeıkınca yaklaşık 5000 civarında da yer görevlerinde çalışan personel var. Sayın Kaptan Günal, son anda fake atarak sendikayı işverene teslim etti ve biz diğer çalışanları da korumasız ve güvencesiz bıraktı.Bizlerin ahı da Sayın Kaptanın üzerindedir. Alma mazlumun ahını….

3

1
Garantili Başkan
Ziyaretçi
Garantili Başkan

THY işverenliği herhalde Ayhan Kaptanın adaylığından memnundur. Nasıl olsa “denenmiş ve test edilmiştir. ” Yarın Kaptana sopanın ucunu gösterirlerse her dediklerini yaptıracaklarından emindirler. Utanılacak bir durum ama malesef gerçek bu

3

1