featured

Sefa İnan’ın ardından

Sevgili Sefa kardeşimin ardından bir yazı yazacağımı asla düşünemezdim ama, hayatın gerçeği bunu da gösterdi. Meslektaşları olarak çok çok üzüntülüyüz, cenaze namazına katılmamıza rağmen vefat ettiğine halâ inanamıyoruz. Bunun Allah’ın bir takdiri olduğuna inanmamıza rağmen, girdiğimiz şoktan kısa süre içinde çıkamayacağımızın farkındayız.

Sefa İnan kimdir?

Sefa İnan’ın kim olduğunu anlatmak için onun 50 yıla yakın meslek ağabeyi, arkadaşı olarak söyleyeceklerime sayfalar yetmez. Öncelikle, Sefa çok renkli bir insandı. Hayatı boyunca kendinden önce çalışanların hakkını aradı. Doğru bildiği yoldan kimse onu ayıramazdı, cesaret, mücadele ve yüksek girişimcilik onun karakteri idi.

Tüm havacılık çalışanlarının, tabii ki özellikle meslektaşları olan uçak teknisyenlerinin haklarını savunmak, en üst seviyede seslerini duyurmak ve takipçisi olmak için THY hisse senedini elinde tutar, her yıl yapılan THY Genele Kurulu’na katılır, katılmadan önce yayınlanan bilançoları inceler, konunun uzmanlarının fikirlerini alır, çalışanların sorunlarını öğrendikten sonra genel kurula katılarak konuşmasını yapar, yöneticileri çalışanların lehine kararlar almaya zorlardı. THY ve iştiraklerinde çalışanlar bu konuda öksüz kaldılar diyebilirim.

Ben Uçak Teknisyenleri Derneği UTED’in kurucularındanım. Kuruluşundan itibaren 10 yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği, genel sekreterlik ve bir dönem başkanlığını yaptıktan sonra görevi gençlere bıraktım. İşte Sefa, görevi bıraktığımız o gençlerden birisi. Tam 20 yıl boyunca UTED’in başkanlığını yaptı, çalışanlara sayısız kazanımlar sağladı. Her yıl UTED’in kuruluş günü olan 5 Aralık tarihlerinde üst kalitede geceler tertip etti. Bu gecelere THY’nın üst düzey yöneticilerinin katılıp çalışanlarla birlikte olmasını ve eğlenmesini sağladı. Üyelerden alınan 10 liralık aidat gelirine ek olarak UTED Dergi’ye aldığı ilanların geliri ile derneğe Bakırköy İstanbul caddesinde bir mülk satın alınmasını sağladı. Bu mülk halen derneğin merkezi ve lokali olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Başkanlığı bıraktığı UTED Genel Kurul toplantısına katılan üyelerin oy birliği ile UTED Onursal Başkanı seçildi. Bundan sonra yapılan tüm dernek genel kurullarına katılarak manevi destek vermeye devam etti.

1980 yılındaki askeri yönetimin tırpanladığı işçi haklarını THY’de geriye almak için inanılmaz mücadeleler verdi. Çok daha iyi ücret alacakları için THY’den ayrılarak özel havayollarına transfer olan uçak teknisyenleri nedeniyle THY uçakların bakımlarında yarattığı teknisyen eksikliğini durdurmak için, zamanın Başbakanı Rahmetli Turgut Özal’ın VİP uçuşuna teknisyen olarak katılıp kendisine THY Teknik’in teknisyen kaybını kan kaybı olarak anlatmıştı. Özal, uçakta bulunan Ulaştırma Bakanını Rahmetli Veysel Atasoy’u çağırıp “Veysel bey, Sefa beyin anlatacağı önemli hususları dinle ve gereğini yap” talimatı vermişti. Bu girişiminin sonucu olarak %35 zam alınarak imzalanmış THY Toplu İş Sözleşmesine ek yaptırarak lisanslı teknisyenlerin ücretine %113 ilave zam alarak bunun %148’e çıkarılmasını  sağlamıştır. Bu iyileştirme sonucunda özel havayollarındaki teknisyen ücretleri ile THY teknisyen ücretleri aleyhine açılan makası, THY teknisyenleri lehine değiştirmiş, THY’nın teknisyen kaybını durdurmuş ve özel havayollarını tercih eden bazı meslektaşlarımızda THY’ına geriye dönme isteği oluşmuştu.

THY teknisyenlerinin, Atatürk havalimanına inen yabancı uçakların kurallar gereği yapılması gerekli olan Transit/Preflight bakımları ve arızlarının giderilmesi işlemlerini “Yabancı Uçaklar Şefliği” adı altında kurumsallaşmasını sağlayıp ilk şefliğini yıllarca yapmış ve THY’nın bu organizasyon vasıtası ile verdiği teknik hizmet karşılığı milyonlarca dolar dış gelir elde etmesini sağlamıştır.

Uçak teknisyenlerinin uçuş görevlerinde aldığı ücretten gelir vergisi kesilmemesi ile ilgili yasanın uygulanması mücadelesine giriştiğinde, THY yönetimi karşı çıkınca Maliye Bakanlığı aleyhine dava açmış, davayı kazandıktan sonra Yargıtay onayını da alarak Maliye Bakanlığının 5 yıl geriye dönük olarak, çalışanların vergi iadesi almalarını sağlamıştı. Maliye Bakanlığı, kaybettiği bu dava nedeniyle THY’na baskı yaparak haksız gerekçeye dayandırılarak Sefa İnan’ın işine son verdirilince, THY’ına “işe iade davası” açmış, davayı kazandığında THY, mahkeme kararına rağmen, işine iade etmeyince, tekrar dava açarak kazanmış ve THY’ını kendisine yasaya uygun tazminat ödemeye mahkum ettirmişti. Maliye Bakanlığının ve THY yöneticilerinin bu hukuksuz kararları ile işten atılmasına rağmen, onun gönlündeki THY aşkını zerre miktarında azaltamamıştı. O, Maliye Bakanı ve THY yöneticileri gibi intikam peşinde olmadı.

Emekli olduktan sonra meslekten kopmamış, bir havacılık haber sitesi olan AirportHaber sitesinde görev almış, arkasından Airporthaber TV’nin kurulmasına önderlik yapmış ve kapanıncaya kadar yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. Burada sektörün önde gelenleri ile Kara Kutu adı altında çok sayıda programlar yaptı. Bunlara AirlineHaber sitesinde erişebilirsiniz.

2015 yılında kendisine ait İnternet üzerinden yayın yapan AirlineHaber havacılık sitesini kurdu ve çalışanlardan yana taraf olarak 8 yıldır yayın hayatında. Bu haber sitesi yayın hayatı içinde birkaç defa hackerlerin siber saldırısına uğrayıp çökertilmesine karşın yılmadı, her seferinde daha sağlam olarak dimdik ayağa kalkmasını becerdi. O, heybetli yel değirmenlerine karşı savaşan ve her savaşı kazanması bilen, yılmaz mücadeleci bir kahramandı.

Beklenmedik ani vefatı hepimizde derin acılar bıraktı. Gökyüzünün ince ince ağladığı soğuk bir günde yapılan cenaze törenine katılan meslektaşları ve sevenlerinden oluşan büyük kalabalık cemaat, sayılamayacak kadar çok sayıda çelenk ve bağış çelenkleri ne kadar sevildiğinin bariz bir göstergesidir.

Evet, Sefa İnan adlı kuyruklu yıldızımız havacılık semamızdan kayıp gitti. O, fiziki olarak artık yok ama, biz havacılar onu ve bıraktığı eserleri hiçbir zaman unutmayacağız. Gururu oğlu Tolga, bir havacılık akademisyeni olarak üniversitedeki görevine devam ederken AirlineHaber sitesini Genel Yayın Yönetmeni olarak aynen ve babasının düşünceleri ile devam ettireceğini bildirdi. Yerli ve yabancı havacılık haberlerini, alıştığınız köşe yazılarını okumaya, hakaret içermeyen yorumlarınızı yazmaya devam edebileceksiniz.

Sevgili Sefa kardeşim, Allah’ın Rahmeti daima üzerine olsun, kederli eşine, oğlun Tolga’ya, diğer aile efradına ve büyük bir aile olan havacılık camiamıza sabırlar diliyorum.

Biz haklarımızı sana helal ettik, umar ve dilerim ki, sen de bize geçen haklarını helal etmişindir. Kabrin nurlansın, mekânın cennet olsun İnşallah kardeşim.

Erhan İnanç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 12 ay önce

  Erhan Bey ne kadar da güzel ifade anlatmışsınız Sefa Bey’i. Bir Sefa Bey daha yetişmez ancak umarım site eskisi gibi devam eder. Sektörün bu siteye ihtiyacı var. Birileri muhakkak çalışanın yanında olmali. Birileri tetikçilik anlayışına karşı cikarak gerçekten fikirlerini ifade edebilmeli,

 2. 12 ay önce

  Erhan Bey kaleminize sağlık Sefa’nın THY tarafı ve mücadeleci ruhunu bu kadar güzel anlatılabilirdi.
  Sefa en küçüğümüzdü. Babam vefat ederken Kartının arkasına ‘oğlum sana nöbeti bir kişi ile devrediyorum O da Sefadır’ yazarak bana emanet etmişti.
  Zaman içinde; o en küçüğümüz değil annem dahil O hepimizin güvencesi oldu. Aile toplantılarının espri ve şakaları ile neşe kaynağıydı. Sevdi sevildi Güzel mutlu bir yuva kurdu. Oğlu Tolga’yı her yönü ile özenle dokudu bugüne getirdi. Tolga onun en büyük gururuydu. Adam gibi adamdı. Onu hayatım boyunca sevdim. Saygı duydum. O nun kardeşim olmasıyla daima Gururlandım.
  Aniden vefatı içimizde kapanmayacak yara açtı, doldurulamayacak boşluk bıraktı. İyiler önce gider sözünü kanıtlar gibi tüm sevenlerini bir anda bırakıp gitti.
  Yokluğuna alışabilecek miyim? Bilmiyorum. Işıklar içinde uyusun.

 3. 12 ay önce

  Sadece THY ve teknik birim için değil ,tassa kabin memurları derneği antayla şube için de çok emek verdi merhum sefa inan ? onu hiçbir zaman unutmayacağız .bizim onda değil ,onun bizde hakkı vardır .varsa da helal olsun ? ışıklar içinde uyu güzel insan ,adam gibi adam ?

35 Yorum

 1. 9 ay önce

  Gıdık bir yerlerinde kına yak

  Cevapla
 2. 11 ay önce

  Sefa Bey gibi dürüst havacılık gazetecileri var; ama onun kadar cesur, mücadeleci ve tuttuğunu koparan gelir mi bilemiyorum. 2010 yılında Sevgili Erhan İnanç ve Sefa İnan’ın da dahil olduğu “Sivil Havacılık Akademisi” kurmuştuk. Toplantılarımızda sivil havacılık sorunları üzerinde değerlendirmeler yapar raporlar hazırlardık. Sefa Bey, eylem adamı olarak daima somut adımlar, aksiyonlar öneren bizleri de teşvik eden kişi olurdu. Yaptıklarıyla genç havacılara rol modeli olmuştu. Nur içinde yatsın, Onu şimdiden arıyoruz.

  Cevapla
 3. 12 ay önce

  Erhan abi, Sefa abiyi sizden baskasi bu kadar guzel anlatamazdi. Kaleminize , yureginize saglik.

 4. ÜyeDoğrulanmamış 12 ay önce

  Kaleminize ve güzel yüreğinize sağlık Erhan Bey. Sefa Bey’i daha güzel ve anlamlı, sizden başkası anlatamazdı. Tanrı size uzun ve sağlıklı ömürler versin.

  Cevapla
 5. 12 ay önce

  Sevgili Erhan İnanç kardeşimiz ,sefa’yı çok güzel anlatmış.bende bu yazıya bir özelliğini ekliyeceğim,Sefa tam bir İstanbul beyefendisiydi,kibar ve asildi. Allah rahmet eylesin,Nurlar içinde yatsın ,ailesine ve THY camiasına başsağlığı diliyorum

 6. 12 ay önce

  Ölüm hiçkimseye yakışmaz elbet ama Sefa beye hiç yakışmadı. Sözün resmen bittiği yerdeyiz. O bizler (211zedeler)için çok mücadele etti. Her hakkı yenenin yanındaydı.Hakkımız sonuna dek helal olsun. Allah gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun sonsuz sabır versin hepimize.

 7. 12 ay önce

  Allah rahmet eylesin sevenlerine sabir versin.

 8. 12 ay önce

  Sözü özü bir insan, doğru bildiğini kalemine yansıtan ağabeyimiz..
  Nurlar içinde cennette ol inşallah.

  211 için çabalarını unutmayacağız ..

  Allah rahmet eylesin..

 9. 12 ay önce

  Taşeronun hakkını taşeronlardan daha fazla arayan güzel insandı. Mekanın cennet olsun. Eğer thy yönetimi taşeron sistemini çözerse ve ortadan kaldırırsa Sefa abininde görmesini isterdim. Bu arada keşke sitenin bir kısmına sefa abi için hatıra alanı ekleseydiniz…

  Cevapla
  • Yönetici 12 ay önce

   Merhaba yazmış olduğunuz yorum için teşekkürler Sefa abi hepimiz abisi tasarımcılarımız tarafından sitede güzel bir bölüm oluşturuluyor en kısa sürede sitemizde yayınlacaktır. saygılarımla.

 10. ışıklar içinde uyu “adam gibi adam”

 11. Karakteriniz dik duruşunuz, mertliginiz hiç unutulmayacak Sefa Bey. biz sizi hep böyle güzel hatırlayacağız.

 12. 211 konusunda hep bize destek oldu.Nur içinde yat.Mekanın cennet olsun.

 13. Bizler için yaptıklarınızı hiç unutmayacağım, herkes susarken, unutmuşken siz bizim için çabaladınız. Işıklar içinde uyuyun sizin için dua edeceğim ?

 14. 12 ay önce

  Allah Rahmet eylesin, doğrunun yanında, yanlışın karşısında olsun ve mağdurun sesi oldun … Mekanın cennet olsun.

  Cevapla
 15. 12 ay önce

  Sağlığında da saygı ile andım, bundan sonra da saygı ile anacağım . Havacılık ve Uçak Teknisyenleri için büyük bir kayıp. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ailesine ve camiamıza sabırlar diliyorum.

  Cevapla
 16. 12 ay önce

  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun

  Cevapla
 17. 12 ay önce

  Erhan Bey kaleminize sağlık Sefa’nın THY tarafı ve mücadeleci ruhunu bu kadar güzel anlatılabilirdi.
  Sefa en küçüğümüzdü. Babam vefat ederken Kartının arkasına ‘oğlum sana nöbeti bir kişi ile devrediyorum O da Sefadır’ yazarak bana emanet etmişti.
  Zaman içinde; o en küçüğümüz değil annem dahil O hepimizin güvencesi oldu. Aile toplantılarının espri ve şakaları ile neşe kaynağıydı. Sevdi sevildi Güzel mutlu bir yuva kurdu. Oğlu Tolga’yı her yönü ile özenle dokudu bugüne getirdi. Tolga onun en büyük gururuydu. Adam gibi adamdı. Onu hayatım boyunca sevdim. Saygı duydum. O nun kardeşim olmasıyla daima Gururlandım.
  Aniden vefatı içimizde kapanmayacak yara açtı, doldurulamayacak boşluk bıraktı. İyiler önce gider sözünü kanıtlar gibi tüm sevenlerini bir anda bırakıp gitti.
  Yokluğuna alışabilecek miyim? Bilmiyorum. Işıklar içinde uyusun.

 18. 211
  Sefa beyin 211 e desteğini unutmayacağız
  Rip
  Işıkar içinde uyusun
  Rahmet diliyorum

 19. 12 ay önce

  Senin zihniyetin onbinlerce haksız yere kişi işten çıkarıp Hukuk karşısında “” İŞE İADE “” kazanmış ancak yine senin zihniyetinin işe başlatılmamış bir babayiğittir.Bir Sefa İnanın arkasından söylenen övgülere bak, elini iki kafanın arasına koy bir düşün.Zihniyetiniz batsın sizin

 20. 12 ay önce

  Allah rahmet eylesin, bize çok emeğin var ey dost.

 21. 12 ay önce

  Sefa bey in mekanı cennet olsun. Değerli ve dürüst bir insandı. Airport TV de uzun yıllar önce bende konuk olmuştum. Güzel bir program yapmıştık. Ailesine ve sevdiklerine sabır ve kuvvet diliyorum. Dr. Tolga Turgut

 22. 12 ay önce

  Erhan ağabey, harika bir yazı olmuş. Teşekkür ederim. Ben de Sefa ağabey ile hem THY’de hemde UTED’de beraber çalışma onuruna eriştim. Sefa ağabey için hani “Adam gibi adam” derler ya işte öyle bir insan diyorum. Mekanı Cennet olsun, nurlar içinde yatsın.

 23. 12 ay önce

  Allahın rahmeti üzerine olsun,ışıklarda uyusun.???

  Cevapla
 24. 12 ay önce

  Erhan abicim yazdıkların çok gurur verici dediğin gib sefa başkanın teknisyen camiasına çok faydası olmuştur sevecen sosyal bir arkadaşımızdı erken aramızdan ayrıldı allahrahmet eylesin mekanıcennet olsun ailesinin ve camiamızın başı sağolsun

  Cevapla
 25. 12 ay önce

  Erhan Bey ne kadar da güzel ifade anlatmışsınız Sefa Bey’i. Bir Sefa Bey daha yetişmez ancak umarım site eskisi gibi devam eder. Sektörün bu siteye ihtiyacı var. Birileri muhakkak çalışanın yanında olmali. Birileri tetikçilik anlayışına karşı cikarak gerçekten fikirlerini ifade edebilmeli,

 26. 12 ay önce

  Sadece THY ve teknik birim için değil ,tassa kabin memurları derneği antayla şube için de çok emek verdi merhum sefa inan ? onu hiçbir zaman unutmayacağız .bizim onda değil ,onun bizde hakkı vardır .varsa da helal olsun ? ışıklar içinde uyu güzel insan ,adam gibi adam ?

 27. 12 ay önce

  Allah mekanını cennet eylesin.Nur içinde yatsın sözün bittiği yer. Havacılık camiasına olan iyiliklerini asla unutamayız.Bizlerin hakki yoktur fakat asil
  onun bizim üzerimizde hakkı var.Hakkini ödeyemeyiz her sey için çok teşekkür ederiz hakkını helal et Sefa başkan Nurlar içinde uyu…

 28. 12 ay önce

  Allah rahmet eylesin

  • Sefa İnan kimmidir?? Haksızlığa uğrayanların haklı sesi olmuş bir delikanlı.

   Cevapla
 29. 12 ay önce

  Erhan ağbi kalemine yureğine saglik sefa başkanı okadar guzel anlatmissiniz degerli başkanimiza rahmetler diliyorum nurlarda uyusun

  • Başından günümüze, delil gösterin diyerek 211 e sahşp çıkmış, bir gün dahi şüpheye düşmeden 211 savunmuş.THY nin 211 in içinde FETÖ yoktur beyanında ben size söyledim, delil gösterin demiş. Deliliksnlı harbi bir babayiğittı.

   Cevapla
 30. 12 ay önce

  Teknisyenler öksüz kaldı:( Allah rahmet eylesin.

 31. 12 ay önce

  ?

 32. 12 ay önce

  Muhteşem bir özet olmuş. Tebrikler. Nur içinde yatsın Sefa bey.