Rusya yeni IL-96-400M modelini tanıttı!

Rusya yeni IL-96-400M modelini tanıttı!

Rusya’nın önde gelen uçak üreticisi United Aircraft Corporation (UAC), Batı üretimi uçakları geride bırakacağı öne sürülen yeni geniş gövdeli yolcu uçağının test uçuşunu başarıyla tamamladığını bildirdi. UAC, uzun menzilli IL-96-400M uçağının prototipinin kasım ayında ilk kez 26 dakika süren bir uçuş gerçekleştirdiğini ve 2 bin metre yüksekliğe çıktığını ve saatte 390 kilometreye (242 mil) hıza ulaştığını söyledi.

370 YOLCU TAŞIYACAK

Havacılık şirketi, uçağın 370 kişilik yolcu kapasitesiyle Airbus A340 veya Boeing 777 gibi uçaklarla aynı sınıfta olacağını söyledi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Denis Manturov, “Modernize edilmiş IL-96-400M’nin ilk ve başarılı uçuşu, yerli uçak üreticilerinin en üst düzeydeki yeteneklerini gösteriyor” dedi.

‘YABANCI BENZERLERİNİN YERİNE GEÇECEK’

UAC’nin bildirdiğine göre IL-96-400M’da üç farklı sınıf oluşturulabilecek. Uçağın ayrıca internet, TV ve uydu iletişimi sunan “modern bir eğlence sistemi” ve “geniş” bir mutfakla donatılacağı ifade edildi.

UAC’nin açıklamasına göre yeni IL-96-400M sağladığı güvenlikle, yedek sistemleriyle ve aerodinamik konfigürasyonu nedeniyle “dünyanın en iyi modellerinden biri” olacak.

Üretici ayrıca uluslararası düzenlemelerden kaynaklanan gereksinimlerin karşılanacağını söyledi. UAC Genel Direktörü Yuri Slyusar, yeni yolcu uçağının “ülkenin havacılık ağı boyunca kullanılacağını” ve “yabancı benzerlerinin” yerine geçeceğini söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir