Rusya, savaş uçakları

Rusya, savaş uçaklarını “görünmez” kılan yeni bir malzeme geliştirdi

Rus devlet şirketi Rostec, uçakların radarlarda tespit edilebilirliğini önemli ölçüde azaltacak çeşitli radyo dalgalarını emebilen malzeme geliştirildiğini iddia etti.

Rostec, holding şirketinin bir parçası olan Ruselectronics’in, geniş bir frekans aralığında radyo dalgalarını emebilen yeni bir malzemenin prototiplerini oluşturduğunu bildirdi. Bu malzeme ince bir filmden oluşuyor ve metal çekirdekli cam filamentlerden “Yüksek sertliğe sahip, dayanıklı, darbelere karşı dirençli ve hafif” oluşan bir taban sayesinde uçak parçaları yapımında kullanılabiliyor.

Yeni malzeme, özellikleri sayesinde radarlardan gelen elektromanyetik radyasyonun %95’ine kadarını emmekte ve tespit edilmesini önemli ölçüde zorlaştırmakta.

RM Merkezi Tasarım Bürosu Genel Müdürü Alexei Dymovskikh açıklamasında;

“Radyasyon emici bir yapısal malzeme oluşturmanın zorluğu, modern askeri uçak yapımında bir sorun olmuştu. Uçaklar için mevcut gizli kaplama türleri düzenli olarak yenilenmeyi gerektirirken, düşük yansıma katsayısına sahip fiberglas bakım gerektirmez. Prototiplerimiz gerekli fabrika testlerini başarıyla geçti” dedi.

Maliyetine ve üretim kolaylığına bağlı olarak, bu özelliklere sahip bir malzeme insansız hava araçlarının ve güdümlü mühimmatların yapımında kolayca uygulanabilir, radar izlerini azaltabilir ve hava savunma kaynaklarının işini çok daha zorlaştırabilir.

©AirlineHaber.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir