Rusya, Özbekistan Vatandaşlarının Ülkeye Girişini Yasaklıyor

Rusya, Özbekistan Vatandaşlarının Ülkeye Girişini Yasaklıyor

Rusya, Özbekistan vatandaşlarının ülkeye girmesini yasaklayıcı önlemler alındı. Son günlerde Rus sınır muhafızları, havalimanları ve diğer kontrol noktalarında Özbekistan vatandaşlarının ülkeye girişine engel koyuyor. Ülkeye giremeyen Özbekistan vatandaşları havaalanında mahsur kalıyor. Özbekistan Dışişleri Bakanlıkları henüz konuya ilişkin bir açıklama yapmazken, Rusya’da bulunan insan hakları aktivistleri ve Özbekistan vatandaşları durumun doğruluğunu teyit ediyor.

İnsan hakları savunucusu Valat Çupik, ülkeye girmeye çalışan veya havayoluyla gelen kişilere yönelik Rus yönetiminin 24 Nisan 2024 tarihinde kitlesel tutuklama başlattığını bildirdi. 1 Mayıs itibarıyla yaklaşık 4 bin 500 kişinin Rus havalimanlarında tutuklandığına dikkat çeken Çupik, aynı sayıda kişinin de kara kontrol noktalarından girişine izin verilmediğini kaydetti.

Çupik, “Rusya’ya giremeden gözaltına alınanların dörtte biri Tacikistan vatandaşı, yüzde ikisi ise Özbekistan’dan gelen göçmenler” dedi. Çupik’e göre tutuklananların çoğu bir veya iki gün içinde sınır dışı edilecek. Bazı durumlarda iadelerin bir haftayı bulduğunu ve iade merkezlerinde tutuklu bulunan kişilerin türlü işkencelere maruz kaldığını belirtiyor.

Çupik ayrıca 24 Nisan’dan bu yana sınır muhafızları tarafından yakalanan insanların aç ve susuz kaldığını, tuvalete gitmenin bile sorun olduğunu ve konuya ilişkin olarak hiçbir açıklama yapılmadan telefonlarına el konulduğunu bildirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir