Ruslara pasaportsuz giriş izni, Türkler için vizesiz rejime kapı açacak mı?

Ruslara pasaportsuz giriş izni, Türkler için vizesiz rejime kapı açacak mı?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Rus vatandaşların ülkemize pasaportsuz, kimlikle gelmesinin önünü açmak için toplantılara başladık. 28 Mart’ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Antalya’ya geliyor ve Antalya’da bunları detaylı bir şekilde görüşeceğiz. 8 Nisan’da da hep birlikte Moskova’ya gideceğiz” açıklaması Moskova’da yankı yarattı. Özellikle turizm sektöründe, bu planın uygulamaya geçmesinin Türkiye ve Rusya açısından “artıları-eksileri” tartışılmaya başlandı.

Türk toplumunda ise karar, “Rusya vatandaşlarına yine önemli bir jest yapılırken, karşılığında Türk vatandaşlarının 2015 uçak krizi sonrası iptal edilen vizesiz giriş hakkı geri gelecek mi?” sorusunu güncelledi. Diğer yandan Türk tarafı ilk etapta, 6 Şubat’ta Başkan Putin’in imzaladığı, “iş seyahati için ve TIR- kamyon şoförü olarak Rusya’ya giden Türk vatandaşlarına uygulanan vize rejimini kaldırma” kararının hayata geçirilmesini bekliyor.

Çavuşoğlu’nın Rusya kamuoyunda yankı yaratan son açıklamasını uzmanlarla masaya yatıran Moskovski Komsomolets gazetesi, “Uzmanlar Türkiye’ye gidişin kolaylaştırılmasını değerlendirdi: Turistler Kırım’dan vazgeçer” başlığı ile haber duyurdu.  Şu an Rusya vatandaşlarının Türkiye’de 90 güne kadar vizesiz kalabildikleri hatırlatılan haberde, Ruslara pasaportsuz Türkiye teklifinin 2015’de ilk kez masaya geldiği, ancak “uçak krizi” yüzünden gündemden çıktığı hatırlatıldı.
Uçak krizi ile Rusya Türk vatandaşlarına vizesiz ziyaret hakkını tamamen iptal etmiş, Türkiye ise Rus turistlere herhangi bir zorluk çıkarmamıştı.
Anlaşma şimdi sağlanırsa uygulamanın bu yaza yetişip yetişmeyeceğini uzmanlar değerlendirirken, Rusya Turizm Acentaları Birliği ATOR’un başkanı Maya Lomidze, konunun belli bir altyapı hazırlığı ve süreç gerektirdiğini, bu yaz sezonuna yetişmesinin mümkün olmadığını savundu.  Maya Lomidze, bu uygulamanın Türkiye’ye giden Rus turist sayısını arttıracağını, ama ne kadar artacağının hangi süreyle ziyarete izin verileceği gibi faktörlere de bağlı olduğunu belirtti.
Lomidze, geçen yıl Türkiye’ye 5,5 milyon Rus turist giderken, Rusya’nın Karadeniz sahillerinde 15 milyon kişinin dinlendiğini, rekabette Rus destinasyonlarının Türkiye’yi yeneceğini savundu.
Siyasi analist Galina Dehtyar ise, konunun ekonomik ve politik boyutan dikkati çekerken, Rusya’nın “Türk Akımı” doğalgaz boru hattı projesine büyük önem verdiğini, bunun karşılığında Türkiye’ye turist akınının artmasına itiraz etmeyeceğini savundu. Rusya’da iç turizmi geliştirme hedefi olsa da, Rusya’nın Türkiye’ye enerji ihracatıyla kıyasının mümkün olmadığını savunan Rus uzman, “Bu durumda Rus turistler için bizim yerli destinasyonlarla bir rekabet, yarış olursa bunun kazananı Türk sahilleri olur” dedi.
Dahtyar, Türkiye’nin yeni uygulamadan kazançlı çıkacağını vurgularken, “Bizim vatandaşlarımız pasaportlarının süresinin ne zaman dolacağını takip etmiyor. Tatil gitmeye hazırlanırken pasaport süresinin dolduğunu fark ediyor. Vize isteyen hiç bir ülkeye gidemiyorlar. Bir de Rusya’da vatandaşların sadece yüzde 25-30’unun pasaportu var. Bu durumda tatile gitmek isteyen ama pasaportu olmayanlar yurtiçinde tatil yapmak zorunda kalıyor. Ama eğer önlerinde Kırım, Soçi ya da Türkiye’ye gitme seçenekleri olursa çoğu Türkiye’yi seçer” dedi. Böylece Rus yetkili, pasaportu olmayan yüzde 75’lik kitle içinde yurtdışı tatili isteyenlerin tek adresinin Türkiye olacağına vurgu yaptı.
Rusya vatandaşları şu an pasaportsuz olarak Ermenistan ve Kırgızistan’ı ziyaret edebiliyor.

“Türkiye’ye girilir de… Rusya’dan pasaportsuz çıkılmaz!”

Bu arada Rusya Turizmciler Birliği Başkan Yardımcısı Yuriy Barzıkin, Rus vatandaşların Türkiye’ye kimlikle girişine izin verilmesinin turist sayısını etkilemeyeceğini, çünkü Rusya’dan çıkışın ancak pasaportlarla mümkün olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Rus vatandaşların Türkiye’ye kimlikle gelmesinin önünü açmak için toplantılara başladıkları açıklamasını değerlendiren Barzıkin, Sputnik’e açıklamasında şunu söyledi:
“Bu şimdilik Rusya’dan Türkiye’ye turist akışını hiçbir şekilde etkilemeyecek, çünkü Rusya sınırları dışına çıkmak ancak pasaportlarla mümkün. Rusya’ya giriş ve çıkışlarla ilgili yasaya uygun olarak sınırın sadece kimlikle geçilmesi mümkün değil. Türkler belki yurttaşlarımızın ülkelerine kimlikle girişine izin verebilir ancak yurttaşlarımız Rusya’dan kimlikle çıkamayacak.”

Rusya’ya vizesiz giriş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 6 Şubat 2019’da ilan edilen iş seyahati için ve TIR- kamyon şoförü olarak Rusya’ya giden Türk vatandaşlarına uygulanan vize rejimini kaldırma kararının ardından uygulamanın başlaması bekleniyor. Bu uygulama,  tüm Türk vatandaşlarının turistik Rusya ziyaretlerinde vizesiz rejime, 2015 uçak krizi öncesinde olduğu gibi dönüleceği beklentilerini de canlı tutuyor.

Putin’in kararı özellikle Türk medyasının önemli bölümünde “Rusya ile vizeler kalktı” şeklinde  yanlış bir şekilde duyurulmuştu. Sosyal medyada “Şimdi tüm Türk vatandaşlarına Rusya’ya vizeler kalktı mı? Kalkmadı mı?” tartışmaları dikkati çekerken, yetkililer ortada sadece “belli kategorideki Türk vatandaşları için vizesiz rejim kararı olduğu, onun da uygulama zamanı ve kapsamının daha sonra açıklanacağı” uyarısında bulunmuştu.

Rusya Büyükelçiliği de, “Rus ve Türk taraflarının tüm ilgili kurum ve şahıslarının kararname maddelerinin yürürlüğe girmesi hakkında bilgilendirilmesinin ayrıca yapılacağına dikkat çekmek isteriz. Bu ana dek yürürlükte olan hukuki normlar geçerliliğini korumaktadır” açıklamasını yapmıştı.
Rusya Büyükelçiliği’nden 6 Şubat’ta yapılan açıklamada, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’ye yönelik daha önce alınan vize rejimi alanındaki bazı özel ekonomik önlemlerin kaldırılmasına dair bir kararname imzaladığı anımsatıldı.
Söz konusu kararname maddelerinin yürürlüğe girmesi hakkında bilgilendirilmenin ayrıca yapılacağı vurgulanan açıklama şöyle:
“6 Şubat 2019 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye yönelik daha önce alınan vize rejimi alanındaki bazı özel ekonomik önlemlerin kaldırılmasına dair bir kararname imzaladı. Rus ve Türk taraflarının tüm ilgili kurum ve şahıslarının kararname maddelerinin yürürlüğe girmesi hakkında bilgilendirilmesinin ayrıca yapılacağına dikkat çekmek isteriz. Bu ana dek yürürlükte olan hukuki normlar geçerliliğini korumaktadır”.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
yazıklar olsun
1 yıl önce

Rusya,pkk’ya resmi ofis ve kamp açma izni veren dünyadaki tek ülke,Almanya’da 150’den fazla pkk ofisi var,geçen sene 1000’den fazla fetocuya sığınma hakkı verdi,Fransa keza öyle,Abd desek her pis işte onların parmağı var,pkk’ya tırlar dolusu malzeme veriyor,feto’yu besliyor. Bunlar olurken karşılık olarak biz ne yapıyoruz? Yeni havalimanı yapıyoruz,malzemelerini Almanya’dan alıyoruz yetmiyor,havalimanı danışmanlığını da onlardan alıyoruz,daha geçen aylarda 35 milyar euroluk tren yolu yapım ve tren alımı anlaşması yapıldı,Siemens’e ihalesiz enerji işi verdik,Abd’den 14 milyar dolarlık uçak aldık vs Bunları say say bitmez. Bu müttefiklerimiz ! bize her türlü pisliği yapıyor biz de onlara iş üstüne iş verip, vatandaşını ülkemize vizesiz sokuyoruz,vergi… Devamını oku »

yew
1 yıl önce

yahu bizde her onune gelen Turk… vatan bagi millet bağı olmayan bir suru kansız da var kimlik keske bu vatan hainleri olmasa o zaman guzel olurdu şimdi vize kalkacak butun abazalar sapiklar bizi malesef karalamis olacak

Misafir...
1 yıl önce

Rus Turistler zaten Türkiye uçağına
Binmeden kendi polisleri tarafından
Donus Biletiydi sigortasiydi, hotel rezervasyonuydu inceleniyorlar, pasaportsa onlarda ücretsiz alınan bişey zaten.